Nevěra v manželství

Byl vám váš manžel nevěrný? Zjistili jste, že si vaše manželka našla milence? Ať už se jedná o jednorázový úlet nebo se jde o dlouhodobou záležitost, nevěra v manželství je vždy velice nepříjemná a vzbuzuje silné negativní emoce a myšlenky. Nevěra v manželství je navíc v porovnání s nevěrou u nesezdaného páru ještě komplikovanější. V manželství většinou nejde jen tak ze dne na den říci, že už v něm být nechcete a že ho tedy s okamžitou platností ukončujete. V manželství mají oba dva nějaké závazky a sliby vůči tomu druhému. Obzvláště, pokud spolu žijí již dlouhý čas. Nemluvě o tom, že pokud jsou v manželství děti, je to vše ještě mnohem složitější.

Co dělat, když je vám manžel či manželka nevěrná

V první řadě se snažte zachovat klid. Já vím, když objevíte, že je vám milovaný člověk nevěrný, je to nesmírně obtížné udržet své emoce na uzdě a nepodlehnout jejich návalu. Ale je velice důležité, abyste k tomuto problému přistupovali co nejvíce racionálně.

Pokud vám dělá problém nával emocí zvládat, než se pustíte do řešení problému, běžte někam ven, třeba si zaběhat nebo zacvičit do posilovny. Uvolněte nahromaděné emoce fyzickou aktivitou. Někomu se svěřte. Málokdo nevěru zvládá jen sám o samotě bez toho, aby to někomu jinému řekl. Sejděte se s přáteli či rodinou, prostě s někým, komu důvěřujete a kdo vás vyslyší, a popovídejte si o tom.

Vyhněte se ukvapeným rozhodnutím a akcím

Neudělejte častou chybu, které se mnoho lidí v takové situaci dopouští. Lidé mají tendenci po zjištění, že jim byl partner v manželství nevěrný, dělat ukvapené závěry a rozhodnutí. Často dávají ultimáta ve stylu, teď hned se rozhodni, s kým chceš být. Nebo okamžitě začínají partnerovi balit kufry a stěhují ho z bytu.

Tomuto se snažte vyhnout, protože to ničemu nepomáhá. To se jen váš mozek snaží najít a zajistit okamžitou úlevu od negativních emocí. Výsledkem bývá, že se podobnými akcemi či rozhodnutími nic neřeší a lidé od sebe toho druhého pouze odhánějí, protože mu dávají dojem, že u milenky/milence se budou mít mnohem lépe.

Nevěra v manželství zůstat či odejít?

Jakmile už cítíte, že vás naplno neovládají emoce, udělejte si čas sami pro sebe a dobře si rozmyslete, jestli s tím člověkem chcete zůstat navzdory tomu, že vám byl nevěrný. Zvažte, co k němu cítíte, nahlédněte všechna pro a proti. Přeci jen opustit manželství není žádné lehké rozhodnutí, a to ani po partnerově nevěře.

Pokud se rozhodnete z manželství odejít, začněte dělat kroky, které povedou k vaší nezávislosti na tom druhém.

Pokud se rozhodnete zůstat a zkusíte manželství zachránit, zvažte, zda se jedná pouze o jednorázový úlet, nebo zda ta nevěra je opakovaná a dlouhodobá. Snadnější je obvykle překonat nevěru jednorázovou. Dlouhodobá nevěra obvykle ukazuje na hlubší a dlouhodobé problémy ve vztahu, jejichž řešení od vás obou bude vyžadovat velkou dávku úsilí.

Základem je komunikace

S partnerem si pokud možno v klidu sedněte a promluvte si. Neřešte milenku/milence. O ty tady teď vůbec nejde. Pokud chcete manželství zachránit, je teď pro vás nejdůležitější objevit příčiny, proč k nevěře vůbec došlo. Většinou to bývá proto, že je ten druhý ve vztahu nespokojený, něco mu chybí, má pocit, že není dost milován, nejsou naplňovány jeho potřeby a podobně. To pak vede k tomu, že to, čeho se mu doma nedostává, hledá jinde.

Promluvte si a snažte se najít, co vašeho partnera k nevěře vedlo, co mu chybělo, s čím byl nespokojen.

Jakmile objevíte pravé příčiny, budete muset zapracovat na jejich nápravě. To často není vůbec jednoduché a obvykle to vyžaduje také práci na vztahových dovednostech. Budete se muset naučit správné partnerské komunikaci, budete muset začít komunikovat o svých potřebách a vzájemně si je naplňovat. Udělejte spolu partnerskou dohodu a důsledně trvejte na jejím dodržování.

Jedině pokud oba dva ve vašem vztahu něco změníte, můžete své manželství po nevěře zachránit.

Zde na webu je mnoho návodů, jak řešit různé případy nevěry. Pročtěte si je a nejprve vyzkoušejte uvedené rady. Pokud se vám ani přesto nebude dařit najít správnou cestu k záchraně vašeho manželství, bude pravděpodobně nejlepší volbou žádost o pomoc odborníka. Kontaktujte mě a spolu vše probereme. Objevíme skutečné příčiny vašich problémů a já vám ukáži, co budete muset ve svém vztahu, mysli a životě změnit, abyste mohli být v manželství opět šťastní.

autor článku: Karel Chába

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

69 komentářů u „Nevěra v manželství

  Lukas Červen 13, 2016

  Dobrý den, mám dotaz. Zjistil jsem že manželka jezdila po nocích za cizím chlapec. Byli to asi 4 nebo 5 nocí co vím. V tu dobu jsem jezdil kamionem aby viděla nějaké peníze. Když jsem na to přišel tak jsem se jí ptal proč tak řekla že je to jen kamarád a že se nic mezi nimi nestalo, ale já tomu prostě nevěřím. Nevím co dělat už je to dva měsíce a mě je pořád z toho hrozně. Ona se chová jako by se nic nestalo. Jsme s pólu 9let a máme 2 děti. Děkuji za odpověď.
  Lucie Červen 15, 2016

  Dobrý den jsem opravdu už vyčerpaná ze svých sil dělám jednu chybu za druhou nemohu svému druhovi nevěru usvědčit jelikož jsem ho nepřistihla ale vše tomu usvědčuje ,změnil se je zlí ,bije mě když se oní zmínim ve špatném a ani se v sex nesnáží uspokojit i mě je sobecký a stěžoval si svému kamarádů žehoto semnou ani v posteli nebaví a rači si ho při každý příležitosti vyhoní a dělá to dost prý často aspoň se stím chlubil .Chtěla jsem to ukončit ale bez důkazu a máme 3děti spolu a neudělal to poprvé už jednou jsme se kvůli tomu rozešli
   Karel Chába Červen 16, 2016

   Dobrý den, problém není v tom, že nemáte důkazy. Problém je v tom, že se bojíte. Chápu to, nicméně neměl by to být důvod, abyste žila s tyranem. Potřebujete pomoc. Proto ji vyhledejte. Jsou lidé jako já nebo bezplatné poradny pro týrané ženy, atd. Určitě si o pomoc řekněte a začněte to řešit směrem k úplnému ukončení vztahu.
  Roman Červenec 3, 2016

  Dobrý den mám takový problém. Zjistil jsem že moje žena měla intimní vztah s jiným mužem cca 1rok. Máme dvě děti v manželství nám to fungovalo. Tento problém jsme začali řešit v klidu. Řekla mi že potřebuje čas na rozmyšlenou aby si vše dala do pořádku co bude pro ni lepší jestli zůstane se mnou a dětmi nebo půjde za svým milencem. Jsem z toho zoufalý už k vůli dětem. Mohl by jste mi poradit jak dál? Samozřejmě jsem ženě řekl, že musíme tuto krizi vyřešit a že jsem ochotný za vším udělat tlustou čáru a začít od znovu a vylepšit naše manželství už k vůli dětem,ale mám strach,že si vybere toho druhého,je mladší o 7let a bez závazků. Co mám prosím dělat? Jsme spolu 12 let. Děkuji za odpověď
   Karel Chába Červenec 7, 2016

   Dobrý den, především si musíte přiznat, že vztah nebyl v pořádku. Dejte jí čas, prostor a klid. Je to těžké, ale teď jediné funkční. Vydržte to a ona to moc ocení. Pokud se budete potřebovat svěřit, řešit si něco v sobě, tak ne s ní
  jindra Červenec 10, 2016

  dobry den pritelkine sla na firemni akci a tam se opila a podvedla mne.jsme spolu 7 let nemuzu se dozvedet zda se zamilovala zda ne.ma cenu neco napravovat?dekuji jindra
  václav Srpen 11, 2016

  Dobrý den,
  mám dotaz,jak se zachovat při nevěře své ženy,která měla mimomanželský vztah.Nevěra trvala 2 roky a byla před 20 lety. Před 3 měsíci jsem se to dozvěděl od známého. Manželka se přiznala a tvrdí,že mě má stále ráda . Nemohu se s tím vyrovnat,nespím,nechutná mě jíst.Manželka chce za vším udělat tlustou čáru a a začít znovu,ale já nevím, jak se mám zachovat.Navíc trpím Parkinsonovou nemocí poslední 4 roky. Mě je 67 let a manželce 65 let . Václav
   Karel Chába Srpen 15, 2016

   Dobrý den, pokud jste na tom takto, potřebuje odbornou pomoc. Toto sám nezvládnete a doporučuji vám se objednat k psychologovi.
  Eva Srpen 20, 2016

  Máme s manželem problém, ze jsme se odcizili, nyní jsem zjistila, ze si začal s kolegyni z práce. Prasklo to, přiznal to a druhy den mi řekl, ze to ukončil. Manžel je v pozici ředitele firmy a nemůže si dovolit skandál. Snažím se zachovat klidnou hlavu, udržet rodinu, ale je tu fakt, ze jsme se odcizili již predtim a tato rána situaci jen zhoršuje. Jak mam uvěřit, jak mam byt v klidu a v pohodě? Snažím se chovat racionálně, ale uvnitř mě trpím. Děkuji za radu
   Karel Chába Srpen 22, 2016

   Dobrý den, nemáte věřit a být v pohodě proto, že to dost dobře nejde. Pokud by to tak bylo, přehlíželi byste fakta. To vše, co se stalo, má své příčiny. Vy je vůbec neřešíte, a proto se vše buď bude opakovat, anebo to bude tak, že budete stále ve stavu odcizení. Musíte pracovat na příčinách odcizení.
  Libor Srpen 23, 2016

  Dobry den, jak to tady ctu tak by mel zajimal nazor odbornika na mou situaci.
  mam 30 let zena 23, jsme spolu 6 let, letos jsme meli vysnenou svatbu kterou pritelkyne chtela. Vetsina vztahu byla uzasna, ale posledni dobou to zene zevsednelo a pred svatbou si zacla psat s typkem v praci kde jsem ji dohodil a pak tyden po svatbe si tak psali v praci ze me s nim v praci podledla, rikala ze v tom nebyl sex ale jen libani atd.. ma duvera je znicena a odstehoval jsem se. Hledala takove to vzruseni a vasen ktera uz v nasem 6ti letem vztahu nebyla tak patrna. celou dobu zapirala az do posledni chvile a ja si to vse musel zjistit prectenim telefonu na libankach.ma vubec cenu uvazovat o sanci?
   Karel Chába Srpen 25, 2016

   Dobrý den, to musíte zvážit vy. Každý vztah bude procházet krizí. V každém vztahu se adaptuje a bude vám druhý všední. Útěkem od problému se nic nevyřeší. Ideální by bylo pokud budete oba chtít, abyste vztah posunuli. K tomu vám doporučuji poradnu. Sami to nezvládnete. Rád pomohu.
  ALEŠ 44 Srpen 27, 2016

  Dobrý den. S manželkou 38 jsme spolu 9 let. Před narozením našeho dítěte vše fungovalo tak já má. Postupem času se vše začalo vytracet jak citově tak i v sexu na bod mrazu. Nyní jsme ve fázi, že manželka nechodí na noc domu má partičku se kterou tráví moc času než s rodinou. Vztah prý nemá. Prý nedělá nic špatného… Mám na to jiný ale názor. Porad te prosím jak dál.
  Petr Září 5, 2016

  Dobry den s ženou jsme 26 let naše manželstvi melo již par škrabancu přesto jsme nejakym zpusobem fungovali pri tom poslednim fopa uz to bycd
   Karel Chába Září 6, 2016

   Dobrý den, bohužel nevím, co se stalo, takže se nemohu vyjádřit.
    petr Září 6, 2016

    Dobrý večer psal jsem to z tel a opakovaně to vypadavalo 🙁 psal jsem že jsme s manželkou 26 let prožily jsmme spolu hezke chvile i starosti ktere jsem rešil tim že jsem si odskočil jsem osel uznávam a sypu si popel na hlavu ale když jsme se to snažily urovnat naposledy tak to bylotakove jednostrane ja jsem pro manželku delal první poslední daval ji na jevo že je pro mne všim ona ale byla odmitavá pak jsem měl pronest na dovolene když sli okolo slečny ta by stala za to neznal jsem je a v životě je už neviděl ( takový chlapsky kecy ) ona se uzavřela nic neřekla a byla ještě nedostupnější misto toho aby mě treba okřikla 🙁 no a skončílo to jak jinak když je chlap odmitan…..:-(
     Karel Chába Září 9, 2016

     Dobrý den, bez obalu, chováte se hloupě. Nemůžete něco takové říct a čekat, že to žena pochopí. K té snaze. Pracovat na vztahu jde jedině tehdy, když si to oba odsouhlasí a chtějí. Tedy vaše snaha je sice sympatická, ale k ničemu. Tedy to první, co musí teď přijít, je dohoda. Zda a jak chcete na situaci a nápravě pracovat.
  Dana Září 6, 2016

  Dobry den pane Chabo, hledam vsude odpoved na svoji otazku. Da se odpustit nevera? Da se zapomenout? Vsude ctu odpovedi typu „Pokud o partnera stoji“ „Pokud stojite o vase manzelstvi“ atd. Nic nerikajici odpovedi. Ja nevim, jestli jeste stojim o nase manzelstvi…Zustala jsem jen kvuli detem, kvuli spolecne firme, kvuli domu. Manzel me pres rok podvadel s nejlepsi kamaradkou, dost se me za tu dobu natrapil, sve starosti s psychickym tyranim doma jsem sverovala prave ji, …. Manzel vse hned ukoncil, snazi se byt mily, vse uznal, ale ja pri pohledu na nej mam jediny pocit, ze mu musim prijit na neveru, aby se ke mne zacal chovat slusne… Je mi z nej na nic, hnusi se mi. Prejde to….nekdy…
   Karel Chába Září 9, 2016

   Dobrý den, zapomenout se nedá. Jediné, co je možné, je pracovat na vztahu. Změnit stereotypy myšlení vás obou, komunikaci a názory tak, abyste začali vytvářet jiné situace, a tím vnímali jinou realitu. Je to dřina, ale jde to. Touto cestou, když dojdete do cíle, se oba přesvědčíte, že si za to stojíte, že oba chcete a že to jde. Váš vztah pak bude mít jinou hodnotu, a tím budete ochotna a schopna se na nevěru a muže dívat jinak. Když do cíle nedojdete, tak víte, že to nejde a jste schopna „v klidu“ odejít. Nepochybujete. Ano, přejde to. Čím dříve začnete pracovat, nebo vztah ukončíte.
    DP Říjen 22, 2016

    Dobrý den, ma dlouholetá partnerka je v podobné situaci jako p. Dana. Snažím se vše napravit a chci zachránit náš vztah. Partnerka tvrdí, že by odešla, protože to zklamání a bolest je tak velké, ale nemůže. Trpět bude stejně. Snažím se získat zpět její důvěru. Naši situaci neustále probíráme a jsme si vědomy našich chyb. Partnerka má problém se se vším vyrovnat a odpustit mi. Jak ji mohu pomoci? Ulehčit její bolesti? Je dobře, že o všem stále mluvíme(snažím se ji tím ukázat, že jsem důvěryhodná)? Nebo je lépe se k tomu už nevracet(opakování mého chování ji způsobuje bolest)? Taky mě zajímá kde je cíl zmiňované cesty? Věřím, že taky, stejně jako já, stojí za záchranu našeho vztahu. Děkuji
  Julia Září 9, 2016

  S manželem jsme 20 let. Před rokem jsem se dozvěděla o jeho nevěře s kolegyní z práce (mé dceři napsal o nich její syn). Je svobodná matka, my máme 2 děti. Když to prasklo, zatloukal, bohužel s SMS a jejich telefonátů vyšlo najevo, že jsou milenci. Již s ní nepracuje. Před 2 měsíci mi řekl, že má vše vyřešené a že to ukončil. Ale doteď má stále vypnutý telefon, do dílny ho vždy bere sebou. Když jsem se ptala, řekl mi, že to má proto, aby nás před ní chránil? A že přijde čas a vymaže ji z telefonu. Že si může psát co chce, že ji neodepisuje a netelefonuje s ní. Na to jsem mu odpověděla, že to asi nemá vyřešené. Odporuje mi až je zlý. Prý ho tlačím ke zdi. Jak s důvěrou začít? Moc mi to nejde.
   Karel Chába Září 13, 2016

   Dobrý den, musíte si oba říci, co byste v této věci chtěli, a pokud to bude pro vás vzájemně akceptovatelné, začít to dodržovat. Po několika týdnech se uvidí, zda si začínáte více věřit a jdete si naproti tím, že se jeden druhému snažíte vyhovět.
  Vladimíra Září 27, 2016

  Dobrý den,
  s manželem jsme spolu 30 let, pokazila jsem to, častým flirtováním s jinými muži, hlavně v dřívějších letech, teď už ne, snažím se, jenže manžel už mi nevěří, nedávno mi vlezl do mailu a přečetl si přání k narozeninám mému spolužákovi, se kterým se ale už vůbec nevídám a opět nastalo peklo, táhne se to už 6 let, i když se snažím žít slušně a jiné odmítnout, nejde to, stále mě podezřívá a napadá, nechce se mnou nic podnikat, například jít na kolo, že ho to nebaví, tancovat, že prý se mnou to nejde, jdu tedy sama, vyfotí mě na parketu s jiným mužem a je opět peklo, zachází se mnou jako s hračkou, když se mu moc chce, tak je i sex, ale rychle ho to přejde a začne opět psychoteror, je to začarovaný kruh, je hodně zlý, nevím co s tím, objednala jsem se do poradny, manžel o tom neví, potřebuji pomoc, vím, že jsem dělala chyby. Děkuji za odpoivěď. Vlaďka
   Karel Chába Září 29, 2016

   Dobrý den, s ohledem na to, že jdete do poradny, nemá cenu zde něco radit. Udělala jste dobře, že tam jdete, neb osobní kontakt s poradcem je vždy lepší než si tady psát pár řádků.
    Vladimíra Září 29, 2016

    Dobrý den,
    mohu Vás přesto poprosit o Váš názor a také do té doby než si popovídám s poradcem, no víte, je doma docela dusno, snažím se normálně fungovat, jako doma, i mít svoje zájmy, ale sotva se pozdravíme a tak to jde den za dnem. Děkuji moc. V.
  Veronikka Září 27, 2016

  Dobry den. Rada bych znala vas nazor na nasi situaci. Jsme dva roky svoji, z toho mel manzel neco malo pres rok pomer, ale ne staly, videli se max 10x. Prvni jejich styk byl mesic po mem porodu. Nepodezirala jsem ho, nekolikrat jsem jsem mu nasla sms i s jinymi zenami, ale nevera by me vazne nenapadla. Meli jsme nadherny vztah i jako tata je vic nez ukazkovy. Prvni tydny jsem to zvladala, odpustila, ale nejak se karty otocily a nejsem schopna s manzelem fungovat hlavne po fyzicke strance, bavit se. Jsem unavena, utrapena, chladna, nevim, jestli ho po tom vsem jeste miluji, jestli to nebyla jen posledni kapka. Da se na tom jeste pracovat? Kazda kamaradka mi ho vzdy zavidela jako muze i tatu.
   Karel Chába Září 29, 2016

   Dobrý den, ano, pracovat se jistě na vašem vztahu dá. Nicméně musí to chtít oba. On musí mít motivaci ukončit své avantýry a pracovat na důvěře ve vašem vztahu. Doporučuji vám ale neexperimentovat a vyhledat pomoc. Rád pomohu. https://www.partnerske-vztahy.eu/konzultace/
  Markéta Září 29, 2016

  dobry den,chtela bych znat váš názor na mou situaci.jsem s přítelem 3 roky spolu zijeme dva roky v byte.Pritel před nedavnem potkal pry udajně nahodou svou byvalou prvni lasku.Zjistila jsem že on ji píše zpravy typu myslím na tebe,vzdy kdyz tě vidim chci tě líbat,budu tě mít vzdycky rád atd…Doma jsme o tom mluvili co ho k tomu vedlo že ji napsal takové zpravy jeho odpověd zněla NEVIM,vše na co se ho zeptam slysím tuto odpověd,Věřila jsem mu jsem z teto cele situace dost spatna hlavně po psychické strance.Omluvil se mi ale ja mu prostě přestala věrit a bojim se že se uvidí znova a ztratí hlavu a dokaze mě podvest.Mám strach.
   Karel Chába Září 30, 2016

   Dobrý den, vy tady popisujete jednu věc, špičku ledovce. Váš vztah má dle mého spousty nedostatků, na základě kterých si nevěříte, je zcela nabourána důvěra. Vašemu muži, dle mého, něco chybí. Nemá city. Je něčím zklamaný. Musíte o tom začít mluvit. Musíte se snažit o jeho pochopení, bez ohledu na to, jak vy jste frustrována z jeho chování. Začněte u těchto dovedností https://www.partnerske-vztahy.eu/proc-by-mel-mit-kazdy-vztah-pravidla-komunikace/ a https://www.partnerske-vztahy.eu/partnerska-dohoda/ Pokud se vám nebude dařit, nevěše hlavu. Musíte ale vyhledat pomoc. Rád vám pomohu. https://www.partnerske-vztahy.eu/konzultace/
    Marketa Září 30, 2016

    Dekuji za vasi rychlou odpoved,pokusim se o tom snim mluvit,na to zda mu ve vztahu neco chybi? Mi odpovedel ze nic ze je vsech smerech spokojeny.myslim ze na urceni pravidel nepristoupi na to ho znam moc dobre.i presto vam mockrat dekuji
  Karolina Říjen 15, 2016

  Dobrý den..chtěla bych se zeptat,podvedla jsem přítele tím ze jsem se vyspala s jiným, šlo jen o úlet,přítel se semnou rozešel a ja ho pořád miluji,dala bych cokoliv za to abychom byli spolu,ale on nechce říká ze ma z toho trauma a strach ze mu to udělám zas snažila sem se ho dostat nějakým způsobem zpět protoze říkal když se budu snažit ze ta naděje tam je..teď ale úplně obrátil ma me rád chybim mu ale vidí ve me pořád tu co mu ublizila a ha už nevím co mám dělat. .poradte prosím děkuji
   Karel Chába Říjen 18, 2016

   Dobrý den, dejte mu více prostoru a času. Je zraněný a bojí se k vám přiblížit moc blízko. Nemůžete si to vynutit. Oběma vám navíc doporučuji to řešit s odborníkem https://www.partnerske-vztahy.eu/konzultace/
    Karolina Říjen 21, 2016

    Myslíte ze to časem půjde překonat? ..vím ze každej jsme jinej,je lepší si dát od sebe nějakou chvilku odstup?jinak moc vám děkuji za vaši odpověď
     Karel Chába Říjen 24, 2016

     ..nevím, neznám ho.
  Marie Listopad 7, 2016

  Můj manžel má v 59 letech milenku o 20 let mladší než je on.Od jara jsem něco tušila,méně sexu,méně něžností.Asi před měsícem jsem ho donutila,aby mi řekl pravdu a tak mi ji řekl.Celou věc zlehčoval,že je to jen úlet.Ale úlet, který trvá už půl roku? Udělala jsem chybu, že jsem ho donutila říci pravdu.Od té doby jako bych žila sama.Nechce o tom mluvit.Nic nechce řešit.Cítím, že jsem mu lhostejná.Všechno co udělám je špatně.Ani se mě nedotkne.Ona je součást party s kterou manžel sportuje.Stále si telefonují,posílají si SMS.Mají společné zážitky při sportu,společně cestují.Ona ho obdivuje.Já teď mlčím a snažím se mu dát čas,ale jak dlouho to mám vydržet?Má cenu bojovat s milenkou o 20 mladší.
   Karel Chába Listopad 9, 2016

   Dobrý den, pokud chcete zůstat s mužem, musíte nějakou dobu vydržet jeho chování. Ta doba se běžně pohybuje mezi 3-12 měsíci. Po tu dobu netlačit, nevyhrožovat, neměnit svůj standart chování, atd.
    marie Listopad 28, 2016

    Dobrý den,držím se se Vašich doporučení,ale situace se jen zhoršuje.Komunikujeme velmi sporadická,cítím jak se odcizujeme.Když jsme spolu doma,každý jsme ve svém pokoji.Chováme se k sobě slušně,ale mě schází jeho blízkost.Já se snažím neměnit své chování,ale nemá to žádnou odezvu.Manžel mi řekl, že žádný vztah nemá,že to byl jen úlet s kamarádkou.Chce jen svobodně žít a ne se stále zpovídat.Tráví většinu času mimo domov,někdy i několik dní,prý s partou,ale tam je i ona.Nikam spolu nechodíme,netrávíme spolu žádný čas,řešíme jen nejnutnější provozní věci.Každé moje vstřícné gesto pociťuje jako manipulaci.Myslím si, že se v mysli se mnou již rozešel, ale nemá odvahu to říci jasně a nahlas.
     Karel Chába Listopad 29, 2016

     Dobrý den, psal jsem vám 9.11 s tím, že to běžně trvá 3-12 měsíců. Nemůžete tedy chtít po třech týdnech změnu. Je to přesně, jak píšete. On teď nestojí o vaše gesta a bude je cítit jako manipulaci. Psal jsem vám, že to dělat nemáte. Ano, je možné i to, že už s vámi nechce být.
  Dáša Leden 18, 2017

  po 33 letech si můj muž našel milenku s kterou udržuje intimní vztah již 9 měsíců. Ze začátku se snažil vše zapírat, ale v současné době se s ní schází již veřejně. Zkoušela jsem se s ním domluvit a dělat různé kompromisy, ale nepomohlo to. Nechce nic řešit, naopak mě žádá abych mu dovolila milenku s tím, že s ní bude jeden den v týdnu a se mnou šest dní. Pravda je taková, že je to naopak. Veškeré dohody, typu, odstěhuji se a podobně nedodržuje a nechce se ani rozvést. Jsem z toho zoufalá a nevím co mám dělat. Nejhorší na tom je, že se nechce vzdát mě ani milenky. Jsem jeho domov a jistota , s ní pocit , že je znovu mladý a plný síly. Miluji ho a nevím jak dál a jsem z toho vyčerpaná.
   Karel Chába Leden 19, 2017

   Dobrý den, on žehrá na to, že vy nejste dost silná, abyste něco udělala. Ne vždy je to tak, že druhý bude dobře spolupracovat. Pak to tedy musíte vzít do svých rukou a ukázat mu, že když nechce, tak vy se zařídíte sama. On musí uvěřit, že máte hranice, za které nepůjdete a vy se dle toho tedy musíte chovat.
    Dáša Leden 19, 2017

    to Já vím. Jelikož mi neustále tvrdí, že si hledá vhodný byt a odstěhuje se, tak jsme spolu uzavřeli dohodu. Nebudeme se vracet do minulostí a vyčítat si věci které jsme si řekli nebo udělali. Doufám, že to bude fungovat. Je zřejmé, že se nehodlá vzdát své milenky a Já doufám, že bychom mohli takhle fungovat do té doby, než se odstěhuje. Udělala jsem možná chybu v tom, že jsme spolu začali opět intimně žít, vadí mi to a vyčítám si, že jsem takový slabocha nedokážu se od něj citově odpoutat. Asi to nepůjde do té doby, pokud bude budeme bydlet společně. Nevím, jestli jsem udělala dobře a bojím se toho, jaké dopady to bude mít pro mně. Myslím, že se jí nevzdá, pokud ona to neukončí.
  Dáša Leden 20, 2017

  Navíc jsem si vymyslela vztah s jiným mužem, občas si zavolám a napíšu se svým spolužákem. Začal se ptát, kam jdu a v kolik se vrátím, a jestli spolu spíme. Chtěla jsem v něm vyvolat žárlivost, ale nevím jestli jsem udělala dobře, protože si myslím, že se mu ulevilo a nemusí mít žádné výčitky svědomí a klidně se dál scházet se svou milenkou. Další problém je náš byt v osobním vlastnictví z kterého se nechce ani jeden z nás odstěhovat. Mám to práce velmi blízko a nemusím dojíždět. Hodně se v tom plácám a nevím si rady. Nevím jestli podáním žádosti o rozvod se tím něco vyřeší a on si uvědomí, co vlastně chce a začne to řešit. Rozvádět se a prodat byt totiž nechce. Drží mě tím v pasti.
   Karel Chába Leden 22, 2017

   Dobrý den, nemohu opakovaně řešit jednu věc. Opravdu moc rád bych vám vyhověl. Na mé další odpovědi přijdou další vaše otázky a tak to půjde stále dál. Pak není v mé moci každému vyhovět. Pokud máte potřebu vše do hloubky rozebrat, získat konkrétní návod, jak postupovat, tak si vyberte jednu z placených služeb na webu. https://www.partnerske-vztahy.eu/konzultace/
  Natalie Leden 23, 2017

  Dobrý den,žijí s partnerem 20let máme 11-ti letou dceru.Partner měl v práci o 23let mladší kolegyni.Jednou jsem se zeptala zda mezi nimi něco je.Zaprel to se slovy,že je mladá,že si něco namlouvám.Nechala jsem to být a věřila mu.Ale asi o měsíc později zjistila,že ohledně ní mi neustále lze.Prosila ho ať mi řekne pravdu,hlavně ať nelze,ale stále lhal.Priznal se až když už neměl jiné vychodisko a vše bylo venku.Stále tvrdí,že žádná chyba z mé strany není.Ze doma bylo vše i včetně sexu v naprostém pořádku.Tvrdi,že neví proč,že to snad bylo jeho odreagování přes problémy co se týkaly práce.Tvrdí že mě miluje,snaží se.Nevím zda mu mohu ještě věřit.V minulosti byl nevěrný,nevi že o tom vim.
   Karel Chába Leden 28, 2017

   Dobrý den, věřit můžete, ale to moc neřeší. Pokud má nějaký problém, díky kterému se pak potřebuje odreagovat, tak by si měl ten problém/příčinu řešit, aby se šance, že se jeho recidiva nebude opakovat, zvětšila. Na to doporučuji se zaměřit, a ne si jen dávat sliby „už se to nestane“.
  Pavla Leden 23, 2017

  Dobrý den, zjistila jsem, že mě manžel podvádí už roky cca 18 let s jinými ženami. Vždy měl jednu dlouhodobější partnerku a s ní udržoval vztah. Vše mi řekl. Jsem zničená. Jsme spolu přes 21 let a máme jednu dceru (20 let), která žije s námi. Celé roky jsem žila v tom, že naše manželství funguje. Nic mi nechybělo, manžel se ke mně choval hezky, vše vždy zařídil, já se starala o domácnost a o něj. Peníze nám nechyběly.Zájem o sex po dítěti u mě opadl, což manžel tenkrát těžce nesl. Mně stačí sex 1x měsíčně, on potřebuje několikrát týdně. Nevím, co dělat. Myslíte, že má naše manželství šanci na záchranu? Manžel tvrdí, že se rozvádět nechce. Bojím se, že si najde milenku, až se situace zklidní.
   Karel Chába Leden 28, 2017

   Dobrý den, aby manželství fungovalo, musel by existovat kompromis, který bude pro oba akceptovatelný do té míry, že budete oba spokojení. Tedy musíte se zcela otevřeně bavit o tom, co je a není pro vás oba možné. Nemá cenu si lhát a něco skrývat, neb šance, že to bude dělat dál, když nebude spokojený doma, je obrovská. Pokud se neshodnete, nemusí to ještě být konec vztahu. Je více možností, nicméně zase to musí oba akceptovat. Tedy především vy.
  Katerina Únor 27, 2017

  Dobry den. Zjistila jsem nahodou, ze si pritel psal v zime s nejakou …. a i neco jineho a psal ji lasko a podobne reci. Pak to prestalo, tak jsem se to snazila vytesnit z hlavy, ale uz to zase zacalo a je to stale ta sama. I se evidentne vidaji. Kdyz jsem na nej uhodila, ta ze nic takoveho neni, proste klasicke reci a jak je s nami (se mnou a s moji malou stastny, i si ji chce osvojit) a preci s nami chce byt do konce zivota. Ale tak proc si vecne pise roztomile sms s ni a i se vidaji. Ona je zadana. Mam sto chuti ji napsat nejakou zpravu bud z meho nebo neznameho cisla a nebo rovnou za ni jit. Dost mne to depta a ani nemuzu v noci spat, jak nevim, jak s tim nalozit. Jsem na dne. Dekuji.
   Karel Chába Březen 7, 2017

   Dobrý den, problém je mezi vámi a partnerem. Není tedy řešením (i když by se přestali vídat) se s tou paní kontaktovat. Nesmíte se nechat odbýt. Něco mu chybí, vadí, možná je z něčeho frustrován. Slušně ho požádejte o to, abyste si dohodli, kdy si popovídáte. Pak ho poproste, aby vám řekl, co mu nevyhovuje. Vy vůbec nemluvte o té paní. On vám musí věřit, že se vám může svěřit.
  Jirka Březen 12, 2017

  Dobrý den, s manželkou jsme 14 let a máme 2 děti. Loni v září si prožila románek s kolegou z práce. Řekla mi, proč se do něho zamilovala, že v tu danou chvíli ji byl vždy na blízku když potřebovala a měla v práci nějaké problémy. V tu dobu jsem byl krátce po dosazeni do jiné funkce a měl jsem plnou hlavu svých starostí a její jsem řešil jen okrajově. To jsem si vyříkali a dali jsme si ještě šanci. Nicméně tím že to je kolega z práce, tak jsou stále v kontaktu každý den. Sice říká, že řeší jen pracovní věci, ale pak se třeba prodejně co řešili a ve finále mi přizná že pro něho má stále slabost. On je svobodný a prý ji má pořád rád. Jak z toho ven? Děkuji.
  Marika Duben 15, 2017

  Dobrý den.S manželem jsme spolu 21 let.Máme dva dospělé syny.Manžel si našel milenku nebo spíš ona jeho.Ona je rozvedená.Jejich vztah trval asi 4 měsíce. Asi týden u ní bydlel,pohádali se a ona ho vyhodila.Nyní asi po 3 měsících ho znovu kontaktovala.Volají si a i se scházejí. Manžel říká, že jsou kamarádi.Trvá to asi 3 týdny.Když chci po něm,aby věc řešil.Říká, že si bude dělat co chce ,že má v hlavě zmatek.Vím,že nemám na něho tlačit.Protože pak je to ještě horší.Myslím, že partner prochází krizí středního věku.Není spokojen s tím co dokázal v životě. Prosím o radu jak se zachovat.Mám ho ráda a nechci o něho přijít.
   Karel Chába Duben 19, 2017

   Dobrý den, dohodněte si, kolik času a prostoru (co to znamená) potřebuje, aby si ujasnil, co chce. Ideální by bylo, kdyby šel za odborníkem. Je nutné řešit jeho stav. Sám to nejspíš nezvládne, anebo to bude trvat zbytečně dlouho.
  Alice Kopecká Červenec 19, 2017

  Dobrý den, před 8 měsíci jsem manželovi přišla na nevěru, jeho vztah s ženou ze sousedství trval asi rok. První tři měsíce to bylo peklo, hádali jsme se, brečela jsem, on to vlastně nikdy nepřiznal (netlačila jsem)….poradili nám ať jdeme na pár měsíců od sebe (oba dva jsme to chtěli). Manžel tedy bydlí na chalupě, ale jsme často v kontaktu, chodíme do společnosti, píšeme si….Vztah s onou dámou myslím ukončil. PŘESTO manžel je velmi odtažitý, mám pocit, že někdy mě chce a má mě rád jindy ukazuje, že o mě nemá zájem. Chtěla bych vše dát do pořádku, snažím se, ale jemu vůbec nerozumím!! Prosím umíte vysvětlit co se mu honí v hlavě?? Bude zase někdy všechno v pohodě? Děkuji za odpověď.
   Karel Chába Červenec 21, 2017

   Dobrý den, nejspíše je nespokojený a něco vám zazlívá. Nechce se vracet do té samé řeky, toho se bojí. Asi vám i v něčem nevěří. Nemohu vědět, zda to bude zase v pohodě, nicméně s tím, jak to řešíte/neřešíte, to bude hodně složité. Doporučuji vám, abyste to opakovaně řešili s pomocí odborníka. Rád vám pomohu. Přikládám možnosti konzultací: https://www.partnerske-vztahy.eu/konzultace/.
  Vlastimil Říjen 25, 2017

  Dobrý den, před nedávnem jsem zjistil, že jsem dostal pohlavní chorobu, udeřil jsem tedy na manželku a ta se přiznala, že měla úlet, ale bylo to prý jen jednou a již je to dávno, pro mne je to obrovská rána ze které se jen tak neumím vzpamatovat, manželku mám velice rád, ale s onou představou se jaksi neumím smířit, nechutná mi jist, nespí, neumím se na nic pořádně soustředit, vztah bych rád zachránil, ale jaksi neumim bojovat. Poraďte prosím co dělat. Jen podotýkám že jsme spolu 9 let a máme syna 5 let.
   Karel Chába Říjen 27, 2017

   Dobrý den, s ohledem na to, co píšete, je nutné určitě vyhledat odbornou pomoc. Jděte na terapii, sám to nezvládnete.
  Robert Únor 16, 2018

  Dobry den,
  s manželkou jsme oba ve věku cca 35 let, mame dvě holky 11 a 8, posledni 2 roky se manželka chovala zvlaštně, byla rozstěkaná. Cca 1.5 roku zpátky chtela vic casu na sebe a ze se citi, ze potrebuje neco sama v sobe vyresit – byl jsem prekvapen, ale respektoval jsem. Byla zadumciva, o nicem nechtela mluvit.
  Po roce v tomto stavu jsem zjistil, ze mela v tu dobu asi rocni pomer se spolecnym znamym.
  Od te doby se s nim nekolikrat sesla, rozesla, dal jsem ji najevo, at se chova rozumne a muzeme na nas pracovat. Prestala spat ve spolecne posteli a pred asi mesicem se odstehovala (po spolecne domluve sla ona pryc). Pokracovani
   Karel Chába Únor 20, 2018

   Dobrý den, základ je v tom, zda si myslíte, že žena na to má a i to chce, abyste se někam posouvali. Není to ani tak o čase, ale o jejím zájmu. Z toho vycházejte.
  pavla Červen 12, 2018

  Dobry den, manzel si po 33letech manzelstvi nasel milenku. Pry zafungovala chemie. Ke vsemu se priznal. Pry ji vzdy rikal, ze rodinu nikdy neopusti. Zaroven me rekl, ze se do ni zamiloval. Po pul roce udajne vse ukoncil. Snazili jsme se normalne zit. Ted po skoro roce jsem se dovedela, ze je s ni v tel.kontaktu. Moc tomu neverim, ze ji jen obcas zavola. Vzteka se, ze jsem mu na to prisla. Pani se dokonce za tu dobu, co se zna s manzelem rozvedla. Mam se jeste obrnit a zkusit verit, ma to cenu? Prijde Vam v poradku, ze ji vola? Rozvadet se nechce, opoustet me taky nechce, pry me ma rad a chce se mnou byt. Nevim jak dal. Dekuji
   Karel Chába Červen 13, 2018

   Dobrý den, Pavlo, ano, i takto se lidé chování, jak popisujete u svého muže. Nemyslím si, že cestou je se obrnit. Já bych šel do hloubky a zajímal bych se o to, co mu nevyhovuje. Co by chtěl změnit. Musíte jít do příčin a snažit se s nimi pracovat.
  Lucka Říjen 11, 2018

  Dobry den, s pritelem jsme spolu 4,5 roku mame syna 10 mesicu, v lete jsem byla pryc a pritel se opil a privedl si domu slecnu se kterou me podvedl. Zustavame spolu, ale ja na to kazdy den myslim, vim nejake detaily a to ze to bylo u me doma v obyvaku take nepomaha. Stale dokola si to predstavuji jak ten vecer probihal a jsem z toho vycerpana. Jak to poslat z hlavy pryc nebo se s tim vyrovnat, prijmout to, jako zkusenost a jit ve vztahu dal, aby byl lepsi? Pritel se omluvil, rekl ze to byla zivotni chyba, ale to me od predstav neodpouta i kdyz me to pomaha byt v celku v pohode alespon ve vztahu s nim, nikdo nejsme dokonali… nevim jestli nebudu potrebovat odbornou pomoc.
   Karel Chába Říjen 29, 2018

   Dobrý den, Lucie, myslím, že vaše myšlenky jsou natolik nutkavé, že je za nimi něco hlubšího, a proto byste měla vyhledat psychologa. Druhou věcí je, že po takovéto události ve vztahu by nemělo zůstat jen u klasického postupu. Více si povídáte a trávíte spolu více času. To pomůže jen na pár týdnů a pak se vše vrátí ke starým zvykům a chování. Takže doporučuji začít se učit základním dovednostem, jako jsou prohloubení komunikačních dovedností a práce s potřebami ve vztahu. K těmto tématům přikládám odkazy na dva články: https://www.partnerske-vztahy.eu/partnerska-dohoda/ a https://www.partnerske-vztahy.eu/proc-by-mel-mit-kazdy-vztah-pravidla-komunikace/.
  Pavel Březen 24, 2019

  Dobrý den, s partnerkou jsme spolu 17 let a z toho 3,5 roku manžele a máme 4 leteho syna a 0,5 dceru. Před 15 lety si začala se svým profesorem a stykala se s nim az dosud, přišel jsem na to hnusnou náhodou před 4 měsíci. Spala s nim pry na gymnáziu , pak par let ne a potom zase když jsme spolu začali bydlet. Melo to byt párkrát za rok,ale co na tom sejde.Co jsme začali chtít děti, tak prý vůbec. Bavilo ji prý na tom, že jak rika „jeli na stejne vlně “ Vždycky jsem si ji vazil,ale ted si ji nevazim. Ted jsem ji již také podvedl a řekl ji to. Přes to vsechno vím, že je to skvěla,obětava máma a nevím jak dále. Děti opustit nechci, jsou pro mne vsechno. Jak se s tím naučit žit? Má to smysl?
   Karel Chába Březen 26, 2019

   Dobrý den, Pavle, zda to má smysl, si můžete odpovědět jen vy. Já nežiji váš život. Nicméně pokud to chcete zvládnout, musíte se na tom oba podílet. Musíte o tom mluvit. Říci si, co chce paní a co vy a za jakých podmínek. Odkrýt, co bylo na pozadí chování paní, zvlášť když měla pocit, že s milencem je na jedné vlně. Pak tedy s vámi asi nebyla. Něco jí chybělo.

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů