Pokud jste ve vztahu a máte problém, že nevíte, o čem se s vaším přítelem bavit, začtěte se do dnešního článku. V dnešním příspěvku bych se rád zaměřil na širší a hlubší souvislosti i na to, proč tento problém máte právě vy.

Jedním z nejčastějších důvodů, proč se s přítelem nemáte o čem bavit, bývá, že máte málo společného, resp. že jeden o druhém a jeho psychickém světě a prožívání víte velmi málo. V takovém případě bych vám doporučil, abyste se s partnerem domluvili, že alespoň jednou týdně budete věnovat hodinu času sami sobě. V tomto čase si budete více povídat o tom, co se v každém z vás děje.

Poznejte se do hloubky, ať se máte o čem bavit

Povídat si o vašich vnitřních prožitcích vlastně znamená, že budete mluvit hodně o svém prožívání a o svých vlastních pocitech. Budete debatovat o tom, co si kdo přeje a myslí. Nebo naopak co ho trápí a v čem si nevěří či podobně. Je hodně důležité, abyste přitom šli co nejvíce do hloubky. Nesmíte se nechat odradit tím, že vám to může být velmi nepříjemné. Anebo, že vám to v začátku nepůjde. Jedině takto se k sobě totiž můžete přiblížit a naučit se společně s přítelem bavit.

Dalším častým důvodem, proč se nemáte o čem s přítelem bavit, může být i ten fakt, že sami nemáte rozhled. Může to poukazovat na to, že nemáte vlastní zájmy, a že žijete chudým životem. Takoví lidé často spoléhají na to, že se o konverzaci v mnoha ohledech partner postará sám. Jejich představa je, že je partner bude bavit, a zároveň že je i něčím obohatí. Tito jedinci většinou ale sami nic do vztahu nepřinášejí.

Pokud se vás týká tato varianta důvodu, proč se nemáte s přítelem o čem bavit, měli byste si zkusit hledat témata, která by vás mohla zajímat. Tímto problémem často trpí lidé, kteří nečtou a sami sebe moc nerozvíjejí. Měli byste se především zaměřit na svůj osobní rozvoj. V čemkoliv a jakkoliv, co vás zajímá nebo bude bavit. Získáte tím nejen témata, o kterých se pak s partnerem zasvěceně můžete bavit, ale zároveň tím obohatíte i svůj život.

Nevěříte si, a proto se nemáte s přítelem o čem bavit

Dalším možným důvodem, že se nemáte s přítelem o čem bavit, mohou být nějaké vaše psychické problémy. Můžete mít potlačené emoce nebo se můžete něčeho bát. Můžete mít dokonce problém s druhým pohlavím. Lidé s těmito problémy jsou zamlklí, protože si často myslí, že jejich názory nikoho nezajímají. Myslí si o sobě, že jsou hloupí a nezajímaví. Pokud je toto i váš problém, není lepšího postupu, než najít odvahu a svěřit se svému protějšku. Smyslem je, abyste se bavili o tom, co by vám pomohlo. Jak byste spolu mohli začít komunikovat, abyste se k sobě víc přiblížili.

Každý z nás má desetitisíce myšlenek denně. Rozhodně ne všechny tyto myšlenky si uvědomujeme, o což nyní nejde. Chci tím říci, že nejjednodušší způsob, jak se bavit se svým protějškem může být, že budete mluvit prostě o čemkoliv, co vás zrovna napadne. Lidé, kteří jsou výřečnými osobami, o sobě za prvé nepochybují a za druhé mluví spontánně o čemkoliv, co je napadne. Nepřemýšlí o tom, co mají říkat, a kdy to mají říkat. Nemyslí na to, co si o nich druzí pomyslí.

Pokud se tedy chcete posunout a bavit se s vaším přítelem bez zábran, začněte se učit mluvit o tom, co vám zrovna běží hlavou. Neustále na něco myslíte, nemělo by v reálu být takovým problémem se spolu o čemkoliv bavit. Můžete se začít bavit i o tom, že vlastně nevíte, o čem se máte bavit. Tím můžete právě začít svému protějšku popisovat, jak se při tom cítíte. Je to opravdu ve skutečnosti jednodušší, než se vám může zdát.

Nemáte se s přítelem o čem bavit z důvodu odcizení

Nabízí se i další možnost, proč se nemáte s vaším přítelem o čem bavit. Může to znamenat, že váš vztah je už na konci a vám tento vztah nic víc nenabízí. Smyslem tohoto článku není, abyste se dlouhodobě nutili do něčeho, co vám není příjemné. To by vás nikam neposouvalo. Vše nové, co se budete učit, by vám mělo dávat smysl a měli byste v tom pro sebe vidět i nějaký prospěch. Pokud máte pocit, že nemáte co říci z důvodu, že jste se od sebe odcizili, je to samozřejmě důvod, abyste se zamysleli i nad tím, zda s partnerem chcete dále být.

Dokud je většina lidí zamilovaná, nestává se, že by nevěděli, o čem se se svým partnerem bavit. Je to proto, že si jsou v této fázi vztahu blízko. Většinou dokonce nejblíže, jak kdy ve vztahu budou. Pokud se váš vztah nikam neposouvá, může se zákonitě stát, že se s přítelem nemáte o čem bavit. Znamená to, že váš vztah stagnuje. A to většinou z důvodu, že vztahu nevěnujete žádnou nebo nedostatečnou pozornost, která je třeba k jeho rozvoji.

Rozvíjejte váš vztah a vždy se budete mít s přítelem o čem bavit

Lidé často nevěnují pozornost rozvoji svého vztahu. To znamená, že nevěnují pozornost ani sami sobě.  Neposouvají se  a rozvíjí, jak to dělají se vztahy. Tím chci říci, že má smysl se rozvíjet jak sám, tak ve vztahu. Zároveň to může být i téma, o kterém se můžete bavit se svým protějškem. Můžete se s ním radit, co byste mohli udělat, abyste svůj vztah posouvali. Co by vám dávalo smysl, abyste společně rozvíjeli a řešili. Pozitivní emoce a mít se na co těšit, je totiž jednou z věcí, kterou dokážeme přirozeně a velmi ochotně s druhým sdílet.

Dívejte se tedy na to i tak, že pokud si nemáte se svým přítelem co říct, pokud nemáte důvod a chuť se společně bavit, může to často poukazovat, že váš vztah se nevyvíjí správným způsobem a správným směrem. Toto samo o sobě je tématem, o kterém se velmi dlouze a hluboce můžete bavit. Je to téma které vás může spojit, pokud budete oba dva chtít svůj vztah společně posouvat a rozvíjet.

Pokud si nebudete vědět rady s tímto problémem, o čem se bavit s přítelem nebo jak budovat váš vztah, neváhejte se na mě obrátit prostřednictvím konzultace.  Vyberte si, která vám bude nejlépe vyhovovat. Rád vám pomohu si definovat, co je třeba zlepšit a pojmenujeme si konkrétní možnosti.

autor článku: Karel Chába