V jaké míře je odcizení v manželství při dětech přirozené a co s tím můžete dělat, se dočtete na následujících řádcích. 

Odcizení po dětech? V jisté míře je naprosto přirozené

Na úplný úvod článku bych vás chtěl ujistit a možná i trochu uklidnit tím, že řeknu, že určitá míra odcizení se od sebe v manželství poté, co se narodí děti, je naprosto přirozená. Nemůže tomu být ani jinak: žena je zaujata starostí o dítě a dává mu spoustu energie. Nemá pak tolik síly ani času na manžela a minimálně několik měsíců po porodu ji starost o dítě plně zaměstnává. Stejně pak často poté, co na svět přijdou děti, i pro manžela vzniká nutnost zabezpečit rodinu. Vydělávat více peněz, a to mu bere energii a čas. Jestliže jste něčím takto zaujati, pak to, že se od sebe v nějaké míře odcizujete, je naprosto přirozené. 

Není žádnou náhodou, že psychologie partnerských vztahů považuje narození dítěte za jednu z naprosto běžných a předpokládaných okolností, kdy nastává krize vztahu. V nějaké míře je to tedy v pořádku a očekávatelné.

Kdy začíná být odcizení v manželství problém

Problém nicméně nastává ve chvíli, kdy se například žena nezdravě upne na děti. Pak může dojít k odcizení trvalému, k trvalému odpoutání se jeden od druhého. Některé ženy se na děti upnou tak, že se skrze ně dokonce seberealizují a manžela zcela odsunou na druhou kolej. Problém ale někdy nastává i na straně manžela, který na dítě může žárlit. Po narození dítěte nezvládá, že mezi něj a ženu trvale vstoupil někdo třetí, případně později čtvrtý. A i když si racionálně odůvodňuje, že nemá proč žárlit, emocionálně se tomu nemůže ubránit. I když je to pro někoho těžko pochopitelné, není to bohužel nic neobvyklého – a i kvůli tomu se lidé odcizují.

Pak už samozřejmě nejde jen o to, že se proto, že mezi vás přišel někdo další, běžným a pochopitelným způsobem odcizujete. Upnutí se na děti, žárlivost a podobné situace jsou svým způsobem až nezdravé a mohou vést k tomu, že vaše manželství nabourají a dovedou až k rozvodu.

Proti odcizení v manželství se spojte, jen tak ho zvládnete

Bez ohledu na to, zda jde o problém krátkodobý nebo dlouhodobý, můžete odcizení v manželství řešit jen jedinou věcí. Tou je chtít se proti němu spojit a spolupracovat na tom, abyste se k sobě zase přiblížili a našli si k sobě cestu.

Je třeba počítat s tím, že etapa manželství nebo celého vztahu, kdy jste byli jen jeden pro druhého, skončila a možná se zase vrátí za dlouhá léta, až děti vylétnou z hnízda. Do té doby byste se ale o váš vztah měli starat a přijmout, že proti odcizení musíte aktivně bojovat. Představa, že si budete jednoduše tak blízcí jako tehdy, když jste děti neměli, se bohužel nenaplní a nedoporučuji vám, abyste se chtěli vracet do období, kdy tomu tak bylo: realita se zkrátka změnila. 

Odcizujete se? Najděte si na sebe čas a učte se komunikovat

První věc, kterou byste tedy měli udělat, je, že si spolu v klidu sednete, že si na sebe opravdu uděláte čas (což je pro některé lidi v období, kdy mají malé dítě, skoro nemožné) a začnete mluvit o tom, že nějaký problém cítíte. Nejhorší je, když to jeden před druhým tajíte, a to třeba proto, že si říkáte, že je to normální a že se s tím nedá nic dělat. Ano, jsou situace, které není možné hned změnit, ale klíčové je, abyste proti odcizení bojovali tak, že se emocionálně propojíte. Abyste si sdělili, že se ve vás něco děje, abyste si nevytvářeli domněnky, že druhý to, že se v manželství odcizujete, sám pochopí a něco udělá, půjde vám naproti. Takto to opravdu nefunguje. 

Nejde jen o to říct si, že se ve vašem manželství při dětech odcizujete, a sdílet spolu to, že to tak máte, ale hlavně o to proti tomu nějakým způsobem bojovat. To proto, abyste v odcizení neustrnuli, aby odcizení nebylo trvalé nebo se nezhoršovalo. 

Bojovat můžete tím, že se spolu budete učit komunikovat. Komunikaci proti odcizení přitom potřebujete používat takovou, při které spolu budete sdílet svůj vnitřní svět. Řeknete si a jeden druhému lépe a hlouběji vysvětlíte, co se ve vás děje, co prožíváte, čeho se bojíte, co vám nejde nebo vám chybí, v čem se podceňujete. 

Mluvte o svých slabinách, s odcizením po dětech se vám bude bojovat snáz

Je také velmi důležité mluvit o vlastních slabinách. Žena může mít pocit, že není dostatečně dobrou matkou, že zklamává, a proto se soustředí na dítě. Vinou toho se odcizuje od manžela, protože na něj už nemá energii. Něco podobného může zažívat ale i manžel, například s již zmíněnou žárlivostí. Protože se za ni stydí, bojí se to ženě říct a má strach z toho, co by si o něm myslela, tutlá to v sobě. 

Když v sobě ale budete své slabiny schovávat, budete se v manželství odcizovat. Je to velmi jednoduché: žena se upne na děti, i když by nemusela, protože si chce připadat potřebná. Manžel utíká do práce, aby nemusel být doma, kde má pocit, že se mu nikdo nevěnuje a že si z něj každý dělá jen bankomat. 

Více o tom, jak byste se k sobě měli přibližovat, se dočtete v článku Naslouchání ve vztahu. V článku Komunikace mezi manželi se pak dozvíte, jaké chyby manželé při komunikaci nejčastěji dělají. 

Chcete odcizení řešit? Toto nedělejte

Z toho, co jsme si výše řekli, vyplývá, že se proti odcizení musíte spojit. Nesmíte čekat, že něco udělá váš protějšek. Nesmíte se k odcizení postavit pasivně a tak, že budete očekávat, že manžel nebo manželka vám budou dokazovat, že vás mají rádi. I kdybyste svému partnerovi stokrát říkali, že vám něco nevyhovuje, pokud se to dosud nezlepšilo, musíte změnit způsob, jakým to komunikujete. 

Neustrňte na tom, že v něco budete doufat nebo to vůbec nebudete řešit s tím, že se to někdy samo od sebe zlepší. Neustrňte na tom, že odcizení vyřešíte tak, že si budete myslet, že jste si své už splnili, protože jste manželce nebo manželovi mnohokrát řekli, že vám něco nevyhovuje. 

Je třeba, abyste se opravdu spojili. Když se chcete někam posunout, nedělejte to stejným způsobem, nechtějte po svém protějšku, aby ihned něco změnil, když to doteď nešlo. Naopak se zastavte a mluvte o tom, že potřebujete začít komunikovat. Klíčové je nejprve získat manžela nebo manželku k práci na stejném projektu, teprve pak se do ní můžete pustit.

Nevíte si ani po přečtení článku rady s tím, co dělat, když jste se v manželství při dětech začali odcizovat? Nezoufejte a obraťte se na mě. Rád vám pomůžu prostřednictvím některé z konzultací, které nabízím.

autor článku: Karel Chába