Někdy se rozhodne vyhledat pomoc partnerského poradce jen jeden z partnerů, druhý se tomu brání nebo si návštěvou není jistý. Má smysl i tak partnerského poradce navštívit, a proč?

Proč jeden z partnerů nechce navštívit partnerského poradce?

Důvodů, proč se rozhodne pro partnerskou poradnu jen jeden z partnerů a druhý nechce, může být několik. Příčinou třeba může být, že jeden z partnerů už nemá motivaci k záchraně vztahu. Zdá se tedy, že je vlastně zbytečné, aby druhý z páru někam chodil a snažil se něco napravovat. Je ale časté, že ztráta motivace obnovit a pracovat na vztahu může být u jednoho z partnerů pouze dočasná.

Dalším důvodem, proč nechce jeden z partnerů navštívit partnerského poradce může být, že nevěří, že by partnerský poradce mohl nějakým způsobem pozitivně ovlivnit jejich vztah. Z nějakého důvodu má takový předsudek. Třeba někdy slyšel špatnou zkušenost někoho, komu se vztah stejně rozpadl, nebo k tomu má ještě třeba nějaký jiný důvod. Pokud pak začne k poradci docházet přece jen alespoň jeden z páru a druhý uvidí, že ten prochází určitými změnami k lepšímu, začne se mnohdy jeho nedůvěra vytrácet.

Kdo častěji přichází k partnerskému poradci?

K návštěvě poradny jako jednotlivec se častěji rozhodne žena. Ta totiž nemá problém požádat o pomoc, muži to naopak mohou vnímat jako své selhání. Mají v sobě často zakořeněný názor, že většinu svých starostí si musí zkrátka vyřešit sami.

Nelze jim to zase tak zazlívat. Muži mají snahu hledat sami za všech okolností řešení, a tak se někdy, jak ženy dobře vědí, nechtějí zeptat ani na cestu. Žena pak nechápe, jak může najezdit muž spoustu kilometrů při hledání cesty zbytečně, když řešení je tak jednoduché. Jenže muži mají pocit, že se od nich očekává, že vše vědí a se vším si poradí sami. Nedivte se tedy, že potřebují víc času pro rozhodnutí k tomu, aby se rozhodli navštívit partnerského poradce.

Ženy jsou na druhou stranu více primárně zaměřené na komunikaci. Nemají takový problém se svěřit se svými problémy, naopak jim tato možnost pomáhá se zbavit napětí. Někdy stačí ženě se jen vypovídat a uleví se ji.

Pokud do poradny přichází samotný muž, tak většinou přichází ve chvíli, kdy je situace vážná a on si už opravdu neví rady. Jeho vztah se často nachází v nějaké krizové situaci. Někdy jeden z partnerů (častěji muž) dochází do poradny bez toho, aby o tom partnerce vůbec řekl. Má pocit, že situaci bude třeba schopen vyřešit jen sám s pomocí partnerského poradce. To ale není vždy možné, a tak nakonec přichází k poradci i se svou partnerkou.

Určitě má smysl, v případě partnerských problémů, se kterými si sami nevíte rady, jít do partnerské poradny, i jako jednotlivec. Přestože budete třeba docházet k partnerskému poradci i nějakou dobu sám či sama, stejně to bude mít určitý vliv na váš vztah. Díky společnému soužití se totiž partneři samozřejmě ovlivňují. Partnera, který do poradny nechce, i tak ovlivní změny, které začnou probíhat u jejich protějšku, který na sobě začne pracovat.

Proč by měl i druhý partner navštěvovat partnerského poradce?

Pokud chce pár opravdu vztah zachránit, je nanejvýš vhodné, aby se třeba i později připojil i druhý z páru. Důvodem je, že pokud jsou si partneři již značně psychicky vzdálení, nemusí k takovému kladnému ovlivňování (jak je psáno výše) docházet. Partner, který pak začne díky návštěvám poradce rychle osobnostně zrát, se může paradoxně začít svému protějšku ještě rychleji vzdalovat.

Jistě, je možné, že nepůjde pomoci vždy. Jsou i vztahy, které stejně jako nevyléčitelné nemoci nelze zachránit. Ale takové většinou poradce pozná. Může se pak pokusit vám pomoci s co nejméně bolestivým rozchodem. Ale troufnu si tvrdit, že značnou část vztahů zachránit lze. Vztah se pak povede mnohdy nejen zachránit, ale dokonce stojí na daleko pevnějších základech než předtím. Pokud se tedy nacházíte v situaci, se kterou si nevíte rady, neváhejte si vybrat konzultaci  vhodnou právě pro vás konzultace .