Tím, jak o sebe dbáme, a jak vypadáme, vyjadřujeme často vztah nejen k okolí, ale především sami k sobě. Všímáte si poslední dobou, že váš partner věnuje málo nebo dokonce žádnou pozornost svému vzhledu? Jaké můžou být příčiny zanedbávání zevnějšku, a co v takovém případě můžete dělat?

Manžel na sebe nedbá

“Můj manžel na sebe vůbec nedbá”. Věta, kterou si stěžují často ženy na své partnery, samozřejmě nejčastěji v dlouhodobém vztahu. Stížnosti se pak týkají především toho, že muž nedbá nejen na svůj vzhled a oděv, ale mnohdy také zanedbává péči o své tělo, včetně základní hygieny. Paní Jarka je se svým manželem asi 15 let. Říká, že první roky jejich manželství se o sebe a svůj vzhled normálně staral, jako každý muž.

Po nějakém čase se začala ovšem situace zhoršovat. Manžel Jarky, jak sama říká, doma chodí zásadně ve spodním prádle. Mnohdy se ani neobleče, přestože přijde někdo na návštěvu. Po čase Jarka zjistila, že její manžel zanedbává i hygienu. Nesprchuje se denně, a klidně chodí týden s mastnými neučesanými vlasy. Je také schopen chodit týden ve stejném oblečení, přestože je již cítit potem. Jarka říká, že už je alergická na to, jak o sebe manžel nedbá, ale válí se jen na pohovce u televize a tloustne.

To vše samozřejmě začalo mít vliv na jejich vztah. Dokonce Jarka začala spát v jiném pokoji, než její manžel. Jarka je na manžela naštvaná, začíná se jí protivit, on má zase pocit, že má právo se doma cítit pohodlně a starat se o sebe, se mu nechce. Další věci, které mu Jarka vyčítá, bere tak, že jsou jen jeho věcí a Jarka mu nemá co poroučet. Jarku označuje za povrchní, pokud jí prý záleží na takových nepodstatných věcech. Vypadá to, že jejich vztah je už formalitou, s manželem jsou spíše už jen spolubydlící než partneři.

Spouštěče a důvody zanedbávání vzhledu

Někdy může být příčinou naprosté pohlcení prací a muž, který se dostane do soukolí workoholismu, může přestávat postupně dbát na svůj vzhled. Takový muž pak žije pouze svoji prací – a je jedno, jestli jde o zedníka, manažera, či vědeckého pracovníka. Stává se, že muž workoholik pak považuje vše, co se netýká práce za zbytečné. Začne se pak zanedbávat nejen v oblasti svého vzhledu, bohužel mnohdy i v oblasti základní hygieny. Nezáleží mu na tom, co si na sebe obléká a jak vypadá.

Zhoršení péče o svůj vzhled může být někdy také příznakem deprese či jiného onemocnění. Člověk, který se ocitne v depresi, kterou si zejména muži někdy nechtějí připustit, pak nemá sílu ani na to, aby dbal o svůj vzhled. V případě, že žije takový partner pod neustálým tlakem a ve stresu, může se snadno dostat do takové deprese.

Pokud se začne takový partner měnit a začne se zanedbávat, je dobré zjistit, zda-li opravdu netrpí nějakými symptomy onemocnění. Může být za tím pak právě deprese, nebo třeba chronický únavový syndrom. Stejně tak se ale za problémem může skrývat nějaké další onemocnění, o kterém muž třeba nechce mluvit.

Důvod k zhoršení péče o svůj vzhled může být i takový, že si partner myslí, že ve vztahu již není nutné o sebe pečovat, že má svoji partnerku jistou. Není tedy proč se snažit. Takový partner si pak ovšem často může myslet, že ani v jiných oblastech už nemusí pro partnerství nic dělat. Často takový muž tvrdí, že by ho partnerka měla milovat takového, jaký je. Pokud má pak ona námitky k jeho vzhledu, označí ji za povrchní.

Vzhled partnera může také začít rychle upadat ve chvíli, kdy se stane závislým na alkoholu, či jiných návykových látkách. Jeho myšlení se mění, a není pak pro něj vzhled důležitý. Stejně tak pro něj přestává být bohužel důležitý i vztah.

Zanedbávat svůj vzhled může také partner, který má celkově z nějakého důvodu negativní vztah k životu. Negativně smýšlející člověk má pocit, že od života nemůže nic dobrého očekávat. Jeho vzhled pak koresponduje s jeho vztahem k životu.

V mnoha případech, především v dlouhotrvajících manželstvích, je ovšem za zanedbáváním vzhledu u muže často vyjádření pasívní a nepřímé agrese směrem k partnerce. Takový partner se takto začne chovat místo toho, aby se otevřeně vyjádřil k tomu, co mu v partnerství vadí či chybí. Partner, který se cítí zanedbávaný a nemilovaný se pak mstí své ženě často zanedbaným vzhledem.

Co dělat, když partner nedbá o svůj vzhled

Takové chování vašeho partnera, kdy nedbá o svůj vzhled, berte jako signál, že je ve vašem vztahu něco špatně. Říkat stále dokola partnerovi, že vám to, jak se chová vadí, je často zbytečné. Někteří muži dokonce začnou dělat pravý opak, než po nich žena chce. Problém bývá totiž téměř vždy daleko hlubší a složitější, než se jeví. Záchytným bodem může být uvědomění si, kdy se váš partner začal měnit. Někdy nemusí být vůbec jednoduché vypátrat pravý důvod, a je pak vhodné navštívit odborníka. Především pokud vám situace vadí, ale máte snahu vztah zachránit.

Můžete samozřejmě zkusit si upřímně s partnerem promluvit o tom, jaké změny u něj vidíte, a jak vám to, že o sebe nedbá vadí. To může pomoci v případě, že i on bude ochotný na toto téma s vámi komunikovat. Je dobré, když bude cítit, že ho nezahrnujete výčitkami, ale nabízíte mu naopak pomoc, a zajímá vás, co potřebuje. Mluvte konkrétně o tom, co je jinak než předtím, proč vám to vadí, jak se cítíte vy, jak byste si přála, aby to bylo. Stejně tak pozorně vyslechněte jeho názory. Jak správně komunikovat, vám může pomoci článek – Proč by měl mít každý vztah pravidla komunikace.

Mnohdy jde o opravdu velmi citlivé téma, a je třeba postupovat taktně, jinak se partner uzavře, a komunikace je pak takřka nemožná. Přesto můžete partnerovi vyjádřit, co takovým chováním ztrácí. Také můžete nastínit, co se bude dít, když se nezmění, a co může získat, když se o změnu pokusí. Ptejte se partnera i na požadavky na změnu vašeho chování, nebo jak by si představoval vaší podporu. Počítejte s tím, že i vy se budete muset možná změnit, či nějakým jiným způsobem vyhovět partnerovi.

Partner nechce řešit, že nedbá o svůj vzhled

Váš partner má právo si zvolit, jak se bude chovat, jak se bude oblékat, a jak bude vypadat. Není jeho povinností se měnit. Vy máte ale právo se rozhodnout, kde jsou vaše hranice, a takto je nastavit. Je vhodné partnera upozornit, co je pro vás důležité, co jste ochotná ještě tolerovat, a co je pro vás již nesnesitelné. V případě překročení těchto hranic, pak máte právo chování svého partnera netolerovat a vztah ukončit.

Tato situace je velmi citlivá, a není vůbec jednoduché ji řešit. Přesto se v mnoha případech úspěšně řešit dá. Pokud potřebujete poradit, jakým způsobem v takové situaci jednat, rozklíčovat, co se třeba za jednáním partnera skrývá, neváhejte a kontaktujte mě  v sekci konzultace.