Vzala jste si muže s normální váhou či mírnou nadváhou, ale on stále tloustne? Může taková změna vzhledu narušit vztah? Nebo jsou důležitější věci pro vztah než to, jak partner vypadá?

Petřin manžel stále tloustne

Petra hovoří o svém problému s manželem: „Když jsem poznala Mirka, nebyl to typ muže z reklamy s vypracovaným břichem. Právě naopak, byl již trošku při těle. Jeho stravovací návyky byly trochu strašidelné, ale stejně jsem se do něj zamilovala pro jeho bezprostřednost a dobrosrdečnost. Navíc mi přišel vztah s takovým mužem perspektivnější a jistější, než s nějakým krasavcem s vypracovaným tělem.

Jenže po několika letech manželství mne jednoho dne zasáhl pohled na jeho postavu a břicho. Uvědomila jsem si, že už opravdu hodně přibral a navíc stále tloustne. Mezitím jsem se začala sama spíše zdravě stravovat, a tak jsem ještě více viděla, jak nezdravě Mirek jí. Krmí se tučným masem, polotovary, čokoládou a sladkostmi bez jakýchkoliv výčitek svědomí. Večer si sedne před televizi klidně s chipsy, které zapíjí coca-colou“.

Mám pocit, že si myslí: „Můžu si být již jistý svojí ženou a nemusím se tedy nijak snažit vypadat dobře“. Naposledy jsem se v létě za něj dokonce styděla, když jsem viděla, jak mu z krátkého trička vyklouzlo jeho břicho. Začínám mít dokonce odpor s ním mít intimní styk, protože se začíná potit a silně zadýchávat, samozřejmě i při sexu. Na jeho tělo totiž vůbec není erotický pohled. Přestože jej mám stále ráda, začínám být na něj vážně naštvaná.

Co si o svém tloustnutí myslí Petřin manžel

Mirek se ovšem ohrazuje tím, že on je stále stejný, jakého jej Petra poznala. Vždy dával přednost dobrému jídlu a možnosti najíst se do sytosti toho, nač má chuť, než aby se trápil dietami, či se nějak zabýval svoji postavou. Je si ale vědom, že čím je starší, tím více jeho váhá vzrůstá.

Přesto si myslí, že kdyby jej Petra měla skutečně ráda, měla by být schopna jej přijmout takového jaký je. To, že ji záleží jen na jeho vzhledu mu přijde povrchní. Sám Mirek je už otráven z neustálých výčitek Petry. Má pocit, že se mu snaží znechutit každou radost, kterou on má z dobrého jídla. Nechce, aby v něm Petra stále vyvolávala pocity viny. Byl by Petře vděčný, kdyby s takovými neustálými poznámkami k jeho stravování přestala.

Proč si Petra vybrala partnera, který tloustne

Zřejmě si vybrala takového manžela, protože v ní vyvolával pocit jistoty a bezpečí. Její postoj k hmotnosti jejího manžela se ale v průběhu času změnil. Bohužel její manžel zůstává věrný svým stravovacím návykům. Kritika, kterou pak Petra směřuje směrem k Mirkovi mu musí v jeho uších znít jako ztráta její lásky. Cítí se pak po tlakem, že se kvůli ní musí změnit. To často vede k nevědomé vzpouře, protože má muž pocit, že jej chce manželka ovládat. Impuls ke změně váhy tedy musí v první řadě vyjít ze strany Mirka.

Co můžete dělat, když chcete přesvědčit partnera, který tloustne ke změně

• Přemýšlejte o tom, jakým způsobem můžete kladně zapůsobit na svého partnera. Je dobré mu dát najevo, že jej milujete a že jste s ním jako s člověkem spokojeni. Vyvarujte se jeho kritiky. Namísto toho zkuste vyjádřit vaší touhu a přání, díky kterému by mohl být pro vás partner ještě atraktivnější.

• Můžete se také pokusit se svému partnerovi svěřit, že máte strach, že by mohl být kvůli své nadváze a nezdravé stravě nemocen, a že se opravdu o něj upřímně bojíte.

• Zkuste naplánovat společné činnosti, kde bude mít partner pohyb a může spálit trochu kalorií.

• Přemýšlejte se svým partnerem o tom, jak zkombinovat jeho touhu po jídle a možnost stravovat se zdravě. Zkuste se pokud je to možné stravovat společně zdravěji, budete tak na stejné lodi, a budete tým. Pokud se třeba společně pustíte do vymýšlení zdravých receptů nebo jinak zapojíte do tvorby jídelníčku i partnera, tím více vezme projekt za svůj, a začne se více snažit.

• Hledejte psychické příčiny přejídání. Pokud by byl partner ochotný hledat příčiny svého přejídání, bylo by užitečné z toho důvodu, že se zaměřujete na příčinu problému. Nicméně než k tomu kroku přistoupíte, měli byste pracovat na psychické blízkosti. Toho dosáhnete tak, že si pravidelně jednou týdně budete povídat o tom, co kdo z vás prožívá, čeho se bojí, jaké má slabiny, na co často myslí, atd. Základ je v tom, že nebudete v žádném případě negovat to, co vám druhý svěří a budete to jen respektovat.

Přestože třeba nemusí jít partnerovi hubnutí rychle, oceňte vždy i snahu. Vždy je nakonec dobré se zaměřit na pozitivní stránky svého partnera a uvědomit si, že tělo je jen skořápka.

Pokud se potýkáte s problémy ať ve vztahu, či týkající se vztahu, neváhejte mě kontaktovat  a vybrat si jednu z možných konzultací.