Pro každou ženu je nepříjemné zjištění, že i její partner si píše s jinou, především v případě, že je zřejmé, že má co skrývat.

Případů, kdy si muž píše s jinou je tolik, že to vypadá, jako by se v poslední době s nimi roztrhl pytel. Svůj podíl na tom má samozřejmě rozvoj komunikační techniky a internetu. Můžete být ve spojení s kýmkoliv, a to téměř stále. To vše bez toho, abyste se s ním třeba jen fyzicky setkali. Nebo se fyzicky znáte a můžete si psát vlastně v přítomností vaší stále partnerky, která nic netuší.

Nezáleží pak ani na tom, jestli pak žena zjistila nevěru nebo ne. Pro každou z těch žen znamenalo tajné dopisování si s jinou určité porušení nepsaných pravidel a určitou ztrátu důvěry.

Překvapilo mne jak si muži, kteří si píší s jinou často vůbec neuvědomují, jak se jejich chování nápadně mění. Podle žen jejichž muž si psal s jinou jsou to především tyto změny:

  • Partner si začne hlídat telefon, v žádném případě jej nenechá nikdy doma
  • Vypne či ztlumí si zvuk oznámení
  • Když telefon pokládá, otáčí telefon displejem dolů
  • Chodí s telefon do koupelny i na WC
  • Tvrdí partnerce, že na telefonu dělá něco do práce či něco čte, ale když chce partnerka nakouknout, ihned displej vypne
  • Píše na telefonu v takovém úhlu, aby mu na displej nikdo neviděl
  • Partner má v noci telefon pod polštářem

Některé věci mi přišly zřejmě jako vám téměř úsměvné. Přemýšlím, jestli si muž, který si píše s jinou opravdu myslí, že jeho partnerce jeho chování nebude podezřelé. Zda je na vině to, že nedomýšlí důsledky, či jej nenapadá, že tím partnerce ubližuje, či je v takovém rozpoložení, že se nedokáže ovládat.

Důvody, proč si partner píše s jinou

Muži si mnohdy začnou psát s jinou jen tak. Mají pocit, že o nic nejde, možná o nějaký ten flirtík. Jenže pokud vše plynule přechází i do nějakého možného či již uskutečněného setkání s dotyčnou, začne i dopisování nabývat na intenzitě. Muž může mít pocit, že je někým obdivovaný, že má s někým tajemství, je tu někdo, komu může říct to, co partnerce ne. Je samozřejmě docela možné, že mu doma něco chybí, a to si ventiluje psaním si s jinou. Ale také může psaní s jinou být jen důsledkem běžného domácího stereotypu a  snahou z něj na chvíli vybočit.

Co by měl udělat muž, který si píše s jinou

Muž by si měl uvědomit, že když je doma se svou partnerkou, měl by s ní být nejen fyzicky ale i psychicky. To neznamená, že se nemůžou partneři každý doma věnovat své činnosti a musí dělat vše jen spolu. Neměl by ale partner být svým vnitřním já přítomen někde jinde u někoho jiného. Partnerka pak jasně vycítí, že partner je naladěn zcela na jinou frekvenci, než je ta její. To přesto, že jí bude ujišťovat, že o nic nejde a že vyřizuje pracovní e-maily.

 Ženy jsou velmi citlivé na energii, kterou vyzařuje její partner. Je pak samozřejmě podrážděná, protože cítí, že vše není v pořádku tak, jak tvrdí její partner. Cítí, že je „duchem mimo“. Začne být doma dusno, kupí se hádky, vše se pak stočí do bludného kruhu a vše směruje k nespokojenosti obou a k možnému rozchodu. Je velmi lákavé si pro muže psát s jinou. Je jedno jestli jde o erotické sms či láskyplné vyznání.

Pokud už muž nemůže jinak a potřebuje ke svému životu nějaký flirt nebo již partnerku podvede (což je samozřejmě také špatně, ale bohužel se to stává), neměl by čas, který má věnovat partnerce či rodině věnovat neustálému elektronickému spojením s jinou ženou. Je pak totiž zřejmé, že spojit se se svou partnerkou na emocionální úrovni není možné. Zjištění partnerky, že si píše s jinou pak má velmi negativní vliv na vztah. Jde často o vážné narušení důvěry se kterou se mnohá partnerka nedokáže vyrovnat.

Co by měla udělat žena, když si partner píše s jinou

Žena, která zjistí, že si její partner píše s jinou většinou vycítí, zda o něco jde, či je to jen nevinná pracovní či kamarádská konverzace. Pokud cítí, že o něco jde, může místo scény se v první řadě pokusit popřemýšlet o tom, v jakém stavu se jejich vztah nachází. Upřímně si říct, jestli není něco, co partnerovi chybí, či mu něco vadí, o čem se třeba zmiňoval. Na tyto věci se zaměřte a změňte je. 

Také je dobré doma nastavit co nejlepší atmosféru bez hádek a nějakou dobu počkat, jestli partner zareaguje a třeba psaní s jinou ukončí. Pokud se tak nestane a psaní s jinou evidentně neukončil, je vhodné si s partnerem o tom, že se necítíte ve vztahu dobře povědět. Není nutné mu ihned předhazovat, že si píše určitě s jinou a stavět se do role žárlivého člověka. Neútočte na něho a nezakazujte mu psaní s jinou!

Můžete spíše hovořit o tom, že máte pocit, že je duchem mimo, že vás nevnímá a že tráví příliš času na telefonu. Můžete se ho zeptat na vztah k vám. Pak je dobré si vyslechnout, co vám k tomu on řekne. Samozřejmě, že když bude chtít psaní s jinou, či jakoukoliv změnu ve svém chování popře či zdůvodní jinak. Nelze nikomu zakázat, co může dělat, s kým si může psát, stejně tak nelze nikomu kontrolovat soukromé věci.

Pokud se situace ani tak nezmění máte několik možností. První je, že si jeho psaní s jinou nebudete všímat a s partnerem i tak zůstanete. Třeba proto, že k tomu máte své dobré důvody, proč považujete za vhodné jeho chování tolerovat a budete čekat, že jeho psaní s jinou třeba nějak vyšumí.

Můžete také situaci začít řešit radikálně. Upřímně partnerovi říci, že vám takové chování vadí a ubližuje. Pokud s vámi bude chtít situaci řešit, zřejmě mu není jedno, jak se cítíte. Budete ovšem muset rozebrat hlouběji, co bylo příčinou toho, že si partner psal s jinou a jestli nebylo zavinění třeba i na vaší straně. Musíte chtít najít příčiny. Nedejte jen na to, že partner se bude chovat vlídně a řekne, že o nic nešlo a nechá toho. O něco šlo, jinak by to nedělal. Ke svému chování měl nějakou motivaci. Tu si opravdu nemusí uvědomovat. Oba musíte chtít aktivně pojmenovat jeho motivaci si psát s jinou. Nevzdávejte to, a k diskuzi se opakovaně vracejte. Někdy nejde najít příčiny hned, a musí se opravdu v mysli hledat. 

Může se také stát, že partner komunikovat a situaci řešit nebude chtít. V takové situaci nemáte moc šancí na změnu jeho chování. Můžete se ale rozhodnout, jestli s takovým partnerem zůstat, či jej raději opustit.

Někdy může pomoci využít služeb třetího nezávislého člověka, nejlépe psychologa či partnerského poradce. Ten je vhodný především v situaci, kdy se nejste schopni domluvit, stále se vám vrací podobné situace a nemůžete se pohnout z místa.

Pokud jste v situaci, kdy si partner píše s jinou, nevíte, co dělat, neváhejte se na mě obrátit v sekci konzultace.