Pocity po nevěře jsou přirozeně jiné u podvedeného a jiné u podvádějícího. Existuje samozřejmě mnoho druhů osobnosti. Každý člověk je svým způsobem unikát, a tudíž není možné přesně popsat pocity všech. Respektive je shrnout a tvrdit, že všichni lidé mají stejné pocity. I tak si ale můžeme pocity těch, kteří podvádí nebo jsou podváděni, shrnout do několika základních skupin. 

Článek začneme tím, jaké pocity po nevěře má podvádějící.

Pocity podvádějících, pro které je nevěra sport 

První skupinou podvádějících jsou ti, kteří se nějakými negativními pocity vůbec nezabývají. Nevěru berou jako sport, jako běžnou součást svého života. Když už něčeho litují, pak je to to, že se nechali nachytat. Často mají zlost na svůj protějšek právě proto, že jim na nevěru přišel. 

Nepočítejte s tím, že takový jedinec bude chtít s nevěrou něco dělat. Je to člověk, který v nevěrách bude nejspíš pokračovat a bude se ještě více snažit o to, abyste mu na nevěru nikdy nepřišli. Od takového typu nevěrníka opravdu žádnou změnu nečekejte a rozhodněte se pouze za sebe, jestli s někým takovým chcete ve vztahu dál zůstávat.

Když podvádějícího po nevěře pohltí pocity vlastní viny

Dalším typem podváděného je člověk, který má po nevěře přehnaně negativní pocity. Hlavně pak pocit vlastního selhání. Tento typ podvádějícího nejlépe poznáte tak, že si bude opakovaně (až to bude nepříjemné) sypat popel na hlavu. Bude vás ujišťovat o své špatnosti, o tom, že za všechno může on. Bude vás přesvědčovat, že vy jste nic špatného neudělali. To vás přirozeně bude mást, protože vám pak nebude dávat smysl, proč se nevěra vlastně stala. 

S tímto typem nevěrníka máte šanci na to, abyste něco změnili, abyste se někam posunuli. Je ale důležité nastavit hranice, v rámci nichž bude zjevné, že by se neměl pořád omlouvat. Zároveň jsou tyto hranice důležité proto, aby si tento typ nevěrného partnera nemyslel, že všechno může vyřešit sám. To by totiž vedlo k tomu, že se do sebe bude uzavírat a nebude s vámi chtít nic sdílet, protože bude mít pocit, že vše musí odpracovat sám. 

Přiměřené pocity po nevěře = ideální stav 

Existují lidé, kteří mají po odhalení nevěry přiměřené pocity studu a selhání. Ty vychází z přesvědčení, že situace nevěry vzešla od vás obou, z toho, že ve vztahu něco nefungovalo. 

S takovými lidmi se nevěra řeší nejlépe. Jsou to lidé, kteří jsou ochotní se dohodnout, kteří jsou ochotní na vztahu pracovat a někam ho posouvat.

Nezametejte nevěru pod koberec 

Další skupinou lidí jsou tací, kteří uznají, že udělali nějakou chybu, že to není v pořádku, a cítí vinu. Nicméně se k nevěře postaví tak, že ji uzavřou tím, že to se svým milencem nebo milenkou ukončili, a tím pádem je problém vyřešený. 

I když s vámi takový partner ve vztahu zůstane, je to bohužel člověk, který se po nevěře nejen že nebude otevírat, ale ještě více se do sebe uzavře a bude celou situaci považovat za vyřízenou tím, že milenecký vztah ukončil. Je to typ člověka, se kterým se nebudete posouvat a ve vztahu ustrnete. Více o ustrnutí ve vztahu se můžete dočíst v článku Soužití po nevěře.

Když podvedený nedokáže odpustit 

Nyní se pojďme podívat na to, jak se po nevěře cítí podvedený. Opět platí, že existuje několik základních typů. Prvním typem jsou ti, kteří se budou k nevěře a k tomu, že byli podvedeni, stavět tak, že jste je obrovsky a často definitivně zradili. 

Jsou to lidé, kteří mají mnohdy problémy s citovou vazbou, obecně ostatním nevěří. Pokud je jednou někdo zradí, už mu nedokážou odpustit. Pokud je toto typ partnera, kterého jste podvedli, pak se vám s ním bude jen velmi těžce někam posouvat. I když se mu to pravděpodobně nebude zamlouvat, měl by takový typ podvedeného vyhledat odbornou pomoc i sám za sebe. 

Když podvedený uzná, že má na nevěře podíl  

Dalším typem podvedených jsou přirozeně lidé, kteří se k nevěře budou stavět racionálně: budou ji brát tak, že se mezi vámi dvěma něco přihodilo a že za situaci můžete oba dva. Jsou to podvedení, se kterými se bude řešit nevěra nejlépe. Jsou ochotní podílet se na změně a uznat, že na tom, co se stalo, nesou i oni svůj díl viny.

Je po nevěře nad věcí? Posunout se může být těžké

Posledním typem podvedeného, o kterém se v tomto článku zmíníme, je člověk, který po odhalení nevěry začne vše polykat. Bude tvrdit, že se vlastně tolik nestalo, že vám nevěru odpouští a že, jak se říká, jedete dál. Je to člověk, který si zakládá na tom, že je nad věcí, nebo člověk, jenž nechce přiznat, jak moc ho situace zasáhla. Že máte čest s takovýmto typem podvedeného nejlépe poznáte tak, že vám nebude sedět, jak jednoduše a hladce vám nevěra prošla. 

I když to může vypadat zdánlivě ideálně a jako velké štěstí, nenechte se zmást. Jak jsem naznačoval, takový člověk v sobě situaci popírá, nechce si věci přiznat, a proto může být problém se s ním kamkoli posunout. Může být problém přesvědčit ho, aby naplňoval potřeby, kvůli jejichž nenaplňování jste se rozhodli být nevěrní.

Nejste si ani po přečtení článku jistí tím, jak se cítí váš podvedený nebo podvádějící partner? Nezoufejte a obraťte se na mě. Vyberte si z konzultací tu, která vám bude nejlépe vyhovovat.   

autor článku: Karel Chába