Na přílišné citlivosti není samozřejmě nic špatného. Lidé s touto vlastností jsou často skvělými umělci, herci, hudebníky, básníky. V případě mužů ale mnohdy může přílišná citlivost způsobovat v partnerství i určité problémy a je dobré o nich vědět.

Možná si pamatujete scénu z filmu Smlouva s ďáblem. Eliotovo přání bylo být nejcitlivějším mužem na světě. Chtěl být takový, protože si myslel, že tak bude ideálním mužem, po jakém jeho vyvolená touží. Jenže to nějak nedopadlo. Jeho vyvolená nakonec odchází s vulgárním mužem popíjejícím pivo, který se evidentně s ničím nemaže.

Chtějí tedy ženy opravdu citlivé muže? Jistě, každá chce muže, který pro ni bude mít pochopení, bude schopen se vcítit do jejich potřeb, naslouchat jí. To vše je pěkné. Jenže občas čeho je moc, toho je příliš. Příliš citlivý muž má totiž určitá úskalí. Je více emotivně založený, má tendenci se chovat citlivěji, než je u mužů zvykem. Proč to může být problémem?

Příliš citlivý muž chce vše perfektní

Příliš citliví muž mívají sklon k perfekcionismu. Chtějí i perfektní vztah, snaží se udělat pro svou milou, co jí na očích vidí. Jakékoliv i drobné zklamání bývá ovšem problém. Pak je totiž i malá chyba drtí. Také se těžce vyrovnávají s vcelku zákonitým přechodem od zamilovanosti do další fáze, a to vzájemné adaptace. Nejraději by totiž stále udržovali romantický vztah, a to bohužel nejde.

Příliš citlivý muž jako opora

Muž, který je značně ovlivňován emocemi, mnohdy nemusí být takovou oporou, jakou si ženy představují. Ve vypjatých chvílích, kdy je žena strhnuta emocemi, stojí její nepřecitlivělý partner často pevně nohama na zemi. Jenže představte si, že teď budete vláčeni emocemi oba dva. Rozpláčete se a váš partner a vy také.

Zřejmě propadnete ještě větší beznaději, které ovšem bude propadat i váš partner, protože nedokáže potlačit emoce a zapojit logické myšlení. Pak si možná vzpomenete na bývalého partnera, který když jste začala plakat řekl: „Nevyšiluj, nic hrozného se neděje, všechno bude dobré“. Možná jste na něj měla tehdy zlost, že vás partner nechápe, jak je vám hrozně, ale nakonec vás to donutilo se uklidnit a začít o věcech uvažovat racionálně.

Příliš citlivý muž a slabá vůle

Dalším problémem přílišné citlivosti partnera může být i jeho slabá vůle. Člověk, který je příliš ovládán city, má větší problém si rozumově zdůvodnit, proč něco prostě udělat musí. Někdy je třeba, aby šel člověk za svým cílem, přestože to pro něj není příjemné. Příliš citlivý muž nemusí oplývat vlastnostmi jako je vytrvalost, rozhodnost, houževnatost či zásadovost.

Pokud je totiž velmi citově založen, bude se spíše řídit momentálními pocity, než tím, co si předsevzal. Jako například tento muž. Mluvil o tom, že by hrozně rád dodělal vysokou školu, jenže on nechce sedět týden u psaní seminární práce, protože chce raději objímat v přírodě stromy. Stejně tak, když přišla řeč na jeho vztahy, tak vlastně každý skončil, protože nebyl dle jeho slov ideální. Navíc jej doteď děsí představa, že by mu mohla být partnerka nevěrná. Už jen ta možnost nevěry jej sráží na kolena.

Příliš citlivý muž a rozhodování

Stejně tak může mít příliš citlivý muž problém s rozhodováním. Lidé, kteří jsou zaměřeni více emocionálně než rozumově, si často nedokáží vybrat jednu z možností. Pokud už si nějakou možnost nakonec vyberou, začnou se často i tak po chvíli cítit špatně a začnou o zvolené možnosti pochybovat.

Nedokáží pak za své rozhodnutí nést následky a raději čekají, až za ně rozhodne osud či někdo jiný. Někdy se přecitlivělým stává ženatý muž zamilovaný do milenky. Jak je to s jeho rozhodováním v tomto období, můžeme tušit. Mnohdy se ani sám není schopen rozhodnout a čeká, až se situace „vyřeší nějak sama.“

Příliš citlivý muž si často k sobě najde ženu, která je citově odolnější než on. Je to v pořádku a mnohdy to může i fungovat. Především pokud to oběma vyhovuje a pár žije vyrovnaně s vědomím, že muž přebírá roli toho emotivnějšího a žena toho více stojícího nohama pevně na zemi. Někdy si ale pak takoví muži stěžují, že mají štěstí jen na potvory, které nemají v sobě „kousek citu“.

Často však oni sami, díky své přílišné přecitlivělosti, neschopnosti partnerce oponovat, či jakkoliv se jí vzepřít, s ní setrvávají až do chvíle, dokud je partnerka vyloženě neopustí nebo nevyhodí.

Proč jsou někteří lidé příliš citliví

Citliví lidé, ať jde o muže či ženy, totiž potřebují, pro okolí ne vždy snadno odhadnutelné a pochopitelné množství podnětů. V odborné literatuře se můžeme dočíst: „V nedostatku podnětů na ně číhá nuda, ale když se ponoří do normálního života, hrozí jim předráždění.“ Je pak logické, že takoví lidé jsou nároční i na partnerské vztahy. Nedostatky nejen ve vztazích, ale i jiných oblastech života, vnímají někdy až tragicky.

Kladné, ale i negativní podněty, totiž v jejich mysli dlouho doznívají. Navíc si vše, co se jich citově dotklo, velice dlouho pamatují. To pak může u nich vést i k jisté předrážděnosti. Okolí je pak vnímá jako přecitlivělé. Podnětů zaznamenávají takoví lidé víc než ostatní, neboť vnímají i veškeré jemné nuance. Ty zpracovávají do mnohdy až zbytečné hloubky. Je dobré vědět, že příliš citliví lidé někdy hůře snášejí problémy denního života. Nezřídka se pak uchylují, ve snaze unést tíhu života, k utlumení své mysli alkoholem či jinými látkami.

Příliš citlivý muž bere citlivost partnerce

Příliš citlivý muž může být právě z důvodů výše popsaných pro vztah problematický, přestože může ze začátku ženě připadat jako ten největší ideál pod sluncem. Mezi mužem a ženou je nutná určitá rovnováha. Žena a muž se navzájem doplňují. Právě proto, že žena je tvor citlivější, zřejmě především z důvodu mateřství, aby byla schopna vnímat i jen pocitově potřeby dítěte, potřebuje muže, který její citlivost vyrovnává svou logičností a stabilitou.

Pokud chce žena zůstat žensky citlivou, je největším problémem přílišná citlivost případného partnera v tom, že takový partner bere ženě právě její ženskost. V rámci rovnováhy pak musí totiž žena krapet „zhrubnout“ a chovat se více jako muž. Na jedné straně se od příliš citlivého muže sice dočká zřejmě empatie a pochopení, ale tím silným a vyrovnaným v době, kdy žena takovou oporu potřebuje, takový příliš citlivý muž nebude.

Pokud máte problémy ve vztahu, ať jste ve vztahu s příliš citlivým mužem nebo trpíte přílišnou citlivostí, která vám způsobuje problémy ve vztahu, neváhejte mě kontaktovat. Na webu  si můžete vybrat z několika druhů konzultací. Některé mohou probíhat dokonce anonymně a z pohodlí vašeho domova. Stačí si jen vybrat v sekci konzultace.