Stává se vám občas, že se přistihnete, že už docela dlouho mluvíte, ale úplně jste zapomněli, co vlastně říkal ten druhý? A už jste někdy hovořili s člověkem, který neustále něco povídal o sobě, o svých zájmech, o aktivitách, ale když jste něco řekli vy, tak jakoby to vůbec nevnímal a dál si pokračoval v tom svém?

Divil bych se, pokud byste na tyto otázky odpověděli negativně. Mluvit více než naslouchat je totiž zakódováno v naší lidské přirozenosti. Pokud si to neuvědomíme a nezaměříme se na to, často to ani nevnímáme.

Proč lidé mluví více?

Důvodů je několik. Jedním z důvodů je touha po pocitu, že nám ostatní věnují svoji pozornost. Když mluvíme, znamená to, že nás ostatní poslouchají a vnímají to, co říkáme. Jejich pozornost je zaměřena na nás. Zároveň chceme cítit, že nás ostatní vnímají a přijímají, proto se snažíme více mluvit.

Když mluvíme více, než posloucháme, máme pocit, že je konverzace pod naší kontrolou. Je na nás, kam se bude dále ubírat, o čem se bude mluvit dále.

Chceme mít pocit, že k něčemu přispíváme, že někomu pomáháme. Chceme vědět, že máme ostatním co říci. Že to, co říkáme, má pro ostatní hodnotu. Že lidé s námi chtějí být a poslouchat nás.

Člověk, který hodně mluví, vlastně svým způsobem nepřímo žádá ostatní o pozornost, uznání, pochvalu či lásku.

Skutečné lidské spojení není možné bez naslouchání

Mluvení je ale vždy jenom jedna polovina. K tomu, abyste s druhým člověkem navázali skutečné lidské spojení, nemůžete neustále jen mluvit. Přestože je to tak lákavé a příjemné hovořit o vlastních zálibách, názorech či úspěších, měli byste dát příležitost i tomu druhému. I ten druhý je člověk, který vám má co říci a chce vám to sdělit.

Je jen na vás, jestli dál budete usurpovat celou konverzaci, nebo jestli se rozhodnete skutečně naslouchat a dozvědět se něco nového o tom člověku.

Zkuste jenom naslouchat

Pokud sami o sobě víte, že často mluvíte opravdu hodně a vlastně ani tomu druhému nedáte příležitost se vyjádřit, schválně si sami zkuste to změnit.

V příštím hovoru se snažte pouze naslouchat. Skutečně vnímejte, co ten druhý člověk říká a nepřemýšlejte ihned, jak se to vztahuje na vás a co k tomu více můžete říci vy. Nechte mluvit toho druhého a dávejte mu najevo, že vás zajímá, co vám chce říci. Někteří lidé jsou spíše tišší a potřebují k většímu mluvení povzbudit, nebojte se tedy vyptávat a pomoci s hovorem.

Pokud vám dělá problém překonat to vnitřní nutkání ke všemu říci svůj pohled či názor nebo neustále mluvit o sobě, svých koníčcích, práci atd., kontaktujte odborníka, který vám pomůže naučit se naslouchat ostatním. Jedině díky naslouchání budete schopni skutečně pochopit jiného člověka a opravdu mu porozumět.

autor článku: Karel Chába