Proč se hádáme?

Jaké motivy k hádkám máte? Jsou dva základní. První – cítíte se být nedocenění, odstrčení, nerespektováni, nepochopeni a nemilováni. Druhý – chcete něco získat, bojíte se ztráty již dříve získaného, máte strach z omezení a kontroly.

Tyto dvě základní větve důvodů vás pohánějí k tomu, abyste se hádali. V hlavní roli je tedy strach. Ten vás v mnoha podobách „nabádá“ k tomu, abyste za každou cenu prosazovali svou.

Co určuje úroveň a vyspělost vaší komunikace? Prostředí, ve kterém jste vyrůstali. Možná si říkáte, jak události v minulosti můžou mít vliv na současnost? Věřte, že zcela zásadně. Osoba, která vyrůstala v rodině, kde komunikace byla hlučná a agresivní, bude komunikovat odlišně od osoby, která vyrůstala v prostředí zcela opačném. Z dětství si nesete do současnosti to, co považujete za normální. Tak jak jste se naučili komunikovat a prosazovat v útlém věku, tak to používáte dnes.

Vztah/komunikace je střed dvou světů. Muže a ženy. Je to místo, kde se potkává rozdílná genetická výbava jedince a jejich zvyky.

Všechny tyto výše popsané aspekty, jejich mix má vliv na to, jak (ne)komunikujete - na vaše hádky.

Hádky jsou ovšem i důkazem, že vztah je vyrovnaný. Ani jeden z partnerů se nechce podřídit, není slabší. Tím ovšem vůbec nechci říci, že je to tak správně. Že hádky do vztahu patří,  spíše naopak.

Snažte se pochopit sebe i svého partnera jaksi více do hloubky. Hádky nejsou nic jiného než diskuze o názorech. Chápejte, že partner nechce v principu nic jiného než vy. Nejde o to, abyste omlouvali partnera za způsob komunikace. Jde o to, že když víte, jaké máte motivy k hádkám, tak se dokážete víc oprostit od formy a můžete se soustředit na obsah.

Neberte si tedy chování partnera osobně. Už to vám pomůže předcházet hádkám. Snažte se být otevřený a dokázat mluvit zcela upřímně o svých pocitech.

Související články:
Je možné se efektivně hádat?
Proč by měl mít každý vztah pravidla komunikace?

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů