Proč si vybíráme nevhodné partnery/ky?

Mnoho z vás už si tuto otázku položilo. To proto, že máte pocit, že pokaždé váš protějšek trpí neduhy jako ty před ní/m. Opravdu to v mnoha případech není jen váš pocit. Máte automatickou tendenci si vybírat opakovaně stejné protějšky. Děje se to tak podvědomě a často o tom nemáte ani tušení.

Někdy se také stává to, že se zapřísáhnete, že takového/vou partnera/ku už si nevyberete. Ovšem opak bývá pravdou. A vy propadáte skepsi, že jste odsouzeni k tomu, abyste neustále potkávali ty samé nevhodné protějšky.

V disfunkčním partnerském vztahu má jeden/oba často potřeby na svůj protějšek, které ve skutečnosti nebyly naplněny v dětství rodiči. Tedy infantilně požadujete, aby vám partner/ka tyto potřeby plnil/a. To se ale neděje, protože potřeba vychází z dokonalého obrazu otce a matky. Dnešní konfliktní situace tedy zrcadlí opakování situací z minula.

Za vše je tedy „odpovědná“ vaše primární rodina. Prostředí,ve kterém jste vyrůstali a lidé kteří vás vychovávali. Respektive to, jak jste si jejich chování vykládali, co jste považovali za standard a naopak co vám vadilo až po nenávist k určitým aspektům chování vašich rodičů. Nebo co vám vyhovovalo a dnes byste to ve vztahu chtěli.

A to se dostáváme k samotnému výběru protějšku. Každý z nás používá při výběru filtry. Jednoduché nebo dvojité. Někdo kdo (viz ti, kteří se chovají, jak je popsáno v odstavci o disfunkčním vztahu) se snaží se vyvarovat seznámení s nevhodným protějškem nebo někým, kdo by mohl svou povahou a chováním (pokud bylo negativní) reprezentovat jednoho z rodičů.Ve skutečnosti si přitahuje ty nehodné protějšky, kterým se chce vyhnout.

Tedy tento jedinec dle své nejlepší vůle a vědomí selektuje potencionální partery/ky. Svým až nepřirozeně dlouhým opatrným přístupem a velmi náročným výběrem ale odhání kvalitní protějšky. Vydrží jen ti, kdo sami mají nějaký problém, neb jim nepřipadá chování dotyčné osoby nevyhovující. Také ti, kteří mají nízké sebevědomí a počáteční nepřirozenou opatrnost k protějšku, si berou jako výzvu, kterou musí překonat.

Nezřídka se tedy stává že žena, která měla otce alkoholika a za každou cenu se chce vyhnout seznámení s někým podobným, si takového jedince najde. Její způsob námluv totiž nikdo jiný nemůže akceptovat.

Pokud jste se v tomto článku poznali, tak věřte, že máte šanci situaci řešit. V první řadě si nejdříve musíte uvědomit, že to není o nich, ale o vás. Ano, je to tak. Oni za nic nemohou. To vy jste nějak nastavení, vy se něčeho bojíte, něco chcete a tak si vybíráte, jak je vám vlastní.

Zamyslete se nad tím, čeho se bojíte. Jak se při seznamování chováte. Uvědomte si, zda to také není tak, že přesně víte, koho si najít nechcete, ale vůbec nevíte, koho chcete.

autor článku: Karel Chába

související články:
Kdy se nepouštět do vážného vztahu?
Chyby při seznamování.
Jak si vybrat partnera?

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

5 komentářů u „Proč si vybíráme nevhodné partnery/ky?

  Anonym Duben 5, 2015

  Dobrý den, mám za sebou 4 vážné vztahy (2 roky, 12 let, 2 roky a 2 roky) a z hrůzou jsem zjistila, že všichni měli společné jedno – nefunkční vztah s matkou. Prvního vychovávali rodiče, u druhého se matka zamilovala a dala přednost novému partneru. U dalších dvou vztahů byly matky dokonce alkoholičky. Já v žádném případě nemám skony k alkoholismu, své děti miluji a vychovávám nejlépe jak umím. Nikdy bych je neopustila. Je mi jasné, že chyba bude ve mě. Nechci již k sobě přitahovat takové muže, protože vztahy s nimi končí pokaždé, když mám nějaký větší problém (úmrtí otce, zdravotní problémy, atd.) a na chvíli potřebuji brát a ne dávat. Děkuji za odpověď.
   Karel Chába Duben 8, 2015

   Dobrý den, kvituji, že si uvědomujete, že problém je ve vás a že to chcete řešit. Nicméně s tímto vám pomohu jedině osobně. Problém je tak složitý a hluboký, že nejde řešit v pár větách. Rád vám pomohu.
  Pupy Červen 13, 2016

  Dobrý den,mám za sebou 3vážné vztahy,ale vždy končí stejně .začnou mě podvádět.děkuji
   Karel Chába Červen 14, 2016

   Dobrý den, nemohu z jedné vaší věty vědět a napsat, proč se to vám konkrétně děje.
  Veronika Leden 28, 2019

  Dobrý den. S hrůzou jsem zjistila, že si vybírám stejný typ mužů… Takové, o kterých si řeknu,, tak aspoň tento mě bude milovat,,.. Snažím se je láskou zachránit nebo vyléčit… Vím, že to pramení z mého dětství, kdy jsem lásku nedostávala. Vím kde je problém, ale co s tím? Děkuji

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů