Rozchod a návrat k partnerovi

Rozešli jste se se svým partnerem či partnerkou, ale teď začínáte přemýšlet, že to možná nebylo to nejlepší řešení? A uvažujete o tom, že byste se k němu opět vrátili a pokračovali ve vztahu?

Mnoho lidí po rozchodu doufá v návrat. Ať už proto, že toho druhého stále milují a rozchod nebyl z jejich vůle, či proto, že si uvědomili, že ve vztahu jim předtím bylo lépe. Pokud se s vámi partner rozešel i přesto, že vy byste chtěli ve vztahu pokračovat, doporučuji vám moc nepočítat s tím, že se k sobě opět vrátíte. Místo toho se snažte s tím vyrovnat a jít dál svojí cestou. Bude to pro vás lepší než se dlouhé měsíce nebo dokonce roky trápit tím, že budete doufat, že si ten druhý najednou uvědomí, že vlastně chce být s vámi.

Tento článek je ale o případu, kdy jste se rozešli a po nějaké době jste oba dva zjistili, že vám spolu ve vztahu bylo vlastně dobře a oba dva se chcete do vztahu vrátit. Často je pro oba lepší se nevracet, protože rozchod měl nějaké pádné důvody a je lepší jít raději dál. Někdy však takový návrat vyjde, lidé se k sobě vrátí a jsou spolu ve vztahu spokojení. To ovšem ale není samo sebou.

Proč se lidé tak často k vrací k bývalému partnerovi?

Takové návraty obvykle následují po rozchodu, který nebyl učiněn po zralé úvaze, ale v náhlém návalu negativních emocí. Lidé se prostě ve vztahu dostali do takové krize, ve které jim připadal rozchod jako nejlepší či nejsnadnější řešení. Po nějakém čase, kdy mají možnost vychladnout a vše si rozmyslet, si uvědomí, že to takto vlastně nechtějí a že chtějí být spolu. Že chtějí ty problémy, které vyvstaly, společně překonat.

Někteří se také k partnerovi vrací proto, že je jim teď osamotě smutno, nebo dokonce ze žárlivosti, že by si ten druhý teď mohl najít někoho jiného.

Může být návrat k partnerovi po rozchodu úspěšný?

Ano, takový rozchod a následný návrat k partnerovi může být úspěšný a může z toho být krásný a plnohodnotný vztah. To má ale několik předpokladů.

Tím prvním je, že rozchod nastal z nějakého důvodu. Pro přinejmenším jednoho z partnerů to byl problém tak velký, že vedl až k rozchodu. Není tedy možné tento problém jen tak ignorovat, do vztahu se vrátit a doufat, že bude najednou vše v pořádku.

Pokud se chcete vrátit ke svému partnerovi a žít ve spokojeném vztahu, budete si muset nejprve vyříkat, co vám na vztahu vadilo, co se bude muset změnit a jak si společné soužití dále představujete. A když říkám vyříkat, nemám na mysli, že si budete dávat ultimáta. Budete se muset naučit správné partnerské komunikaci. Budete se muset naučit, jak spolu skutečně hovořit a jak spolu řešit problémy.

Základem spokojeného vztahu je, že si partneři budou navzájem naplňovat své potřeby. Zde opět přichází na řadu vztahová komunikace, díky které si ujasníte, kdo má jaké potřeby a jak si představujete jejich naplňování. Toho se musí účastnit oba dva z vás. Protože pokud se jeden bude snažit, zatímco druhý bude mít pocit, že on nic nemusí, že on nic špatně nedělá, pak se ve vztahu velice brzy začnou projevovat problémy, které vás dříve či později opět dovedou k rozchodu.

S velkou pravděpodobností budete muset změnit také své naučené vzory chování a své myšlení. To je často velmi obtížné. Pokud budete mít pocit, že se vám to nedaří nebo nebudete vědět jak na to, dost možná bude pro vás nejlepší, když se obrátíte na odborníka na partnerské vztahy.

autor článku: Karel Chába

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

69 komentářů u „Rozchod a návrat k partnerovi

  Eva Leden 30, 2016

  Po roce překonané nevěry ze strany manžela,kdy jsme žili a plánovali budoucnost,pořizovací majetek,teak po mem pobytu s mými žáky na horách si vzal osobni věci a deštného vál mne to oznámil jako blesk z nebe, když pro mne přijel vůbec nevím co dodat a v praci ja jeho bývala milenka jeho podřízena,každy den se vidí. Vůbec jsem to nečekala,protoze se choval normálně, ale v listopadu loňského roku dostal od ni intimní sms, tvrdil, ze je to blbost a ze ji mohu zavolat a zeptat se proč tak píse přitom úvod sms zněl ja na tebe také zlatícko ……..
   Karel Chába Únor 3, 2016

   Dobrý den, bohužel nevím, na co ptáte. Chápu, jak se teď cítíte, a pokud chcete čekat, zda se vrátí, tak si dejte nějaký horizont, kolik času mu dáte, aby si mohl ujasnit, co chce.
  David Havierník Únor 12, 2016

  Dobrý den,před dvěma týdny se semnou rozešla partnerka,která je o 8 let mladší a ještě studuje.Vše fungovalo až do Silvestra,kde byla mezi mými přáteli a zjistila,že jsem trochu jiný.Od té doby se změnila a přestala mi tolik psát a začalo jí vše vadit. Začala hledat rozdíly a mé chyby. Zkusili jsme si to vyříkat ale moc to nepomohlo. Jako důvod rozchodu uvedla to,že jsme každý jiný a že jí vadí všechny maličkosti:že se mi styská,že jsem protivný když se nevidime,když spolu nespíme a že jsem pohodlný že jsem spokojený s tim co mám.že už mě nemiluje a před tim silvestrem mi psala jak moc mě miluje. Má cenu na ní chvíli čekat a bojovat o to? Ted nechce abych ji psal a volal,respektuji to,díky
   Karel Chába Únor 17, 2016

   Dobrý den, nemohu za vás vědět, zda to má cenu. Pokud vám na tom vztahu záleží, tak vždy má cenu nějakou dobu počkat/investovat. Určitě jí dejte prostor a čas, aby si vše za sebe ujasnila.
  Martin Pantuček Únor 12, 2016

  Zdravím ,mam problem ve vztahu, přítelkyně řekala že jsi dame pauzu že jsi nebudeme psat volat atd,problem jsme spolu skoro 3roky ona 29 ,ja bydel u rodiču sem trochu vazan až tet sem ji řekl že bych sel za ní do města ,ona už na to neslíší ,chtěla pauzu ..,co mam delat až ji uvidím ? chtěl bych s ní být ale nevím jestly ona semnou vydavaly jsme jse tak dvakrat do tydne ,ona něco měla nebo byla dlouho v praci ,tak jsme se nestihaly vydět ja sem se ji nechtěl plest moc mezi její kamarady spíš stydlivost není že bych je neznal byly fajn ,chyba je hlavně asi na mé straně ,nebo jsme si nemohly pořadně promluvit,že chce pauzu napsala až po mem meilu že at semnou vydží kde je chyba ? diky za od.
   Karel Chába Únor 17, 2016

   Dobrý den, když chce pauzu, tak jí tu pauzu dejte, respektive respektujte, že to chce. Vše, co budete teď dělat proti její vůli, ji bude utvrzovat v tom, aby to mezi vámi ukončila.
  Jirka Březen 6, 2016

  Dobrý den, s partnerkou jsme byli tři roky a byli jsme opravdu skvělý pár, hrozně jsme se milovali a strašně jsme se doplňovali nicméně se u mě před rokem objevili psychické problémy a partnerku jsem ttochu přesunul na druhé místo a ona se cítila trochu sama. Po dalších problémech jsme se před dvěma měsíci rozešli tak trochu v afektu a já si hned ten den uvědomil, že to byla obrovká chyba, uvědomil jsem si všechny chyby a chci jí zpátky, ona by prý také někdy chtěla, prý na mě myslí, ale řikala že na to není vhodná doba, že chce ještě pauzu a zkusit si něco jiného. Netahá mě jen za nos?. Hrozně mi chybí je to ideálno partnerka a bojovat za ní stojí. Nechávám jí prostor avšak doufám v návrat.
   Karel Chába Březen 10, 2016

   Dobrý den, asi ne, když vám řekla, že si chce zkusit něco jiného. Svým způsobem jsou to zadní vrátka, ale když na to přistoupíte, tak berete odpovědnost za své rozhodnutí. Musíte buď čekat a doufat anebo to ukončete.
  Michaela Březen 7, 2016

  Dobrý den, s přítelem jsme spolu byli 4 měsíce. Jezdil kamionem takže jsme se viděli jen o víkendech. Měli jsme se rádi a ja se k němu měla za měsíc stěhovat, seznámily jsme i naše rodiče a on mi před týdnem napsal zprávu, že ted žádný vztah nechce že na něj nemá čas. Vůbec tomu nerozumím proč to udělal, vše fungovalo tak jak má. Ještě v sobotu bylo vše v pořádku a v pondělí už se chtěl rozejít. Ptala jsem se jestli je v tom někdo jiný a prý není. Myslíte, že je možnost že se ke mě vrátí zpátky? Děkuji za odpověď
   Karel Chába Březen 10, 2016

   Dobrý den, ano, ta možnost tu je, ale být vámi, tak to nechci. Je velká pravděpodobnost, že tyto jeho stavy se budou pravidelně opakovat.
  Marcela Březen 17, 2016

  Dobrý den muž má s milenkou půl roční dítě a k nám dochází každý den je u nás zakázat mu to nemůžu je to společný dům náš který platí. Ale jak se s tim mám vyrovnat je to bolestivé když vidím že odchází. Přes rok mluví o rozvodu a ještě ho nepodal co si o něm myslíte jemu je 40 té holce 21
   Karel Chába Březen 21, 2016

   Dobrý den, mohu soudit jen z těchto pár řádků a to není ideální. Myslím, že se rozvést nechce. Z jakého důvodu nevím. Je jisté, že pokud vy nezačnete sama za sebe tu situaci řešit tak, abyste jí vy vyřešila ke své spokojenosti, tak se nikam nepohnete. Nemůžete čekat na něj, až něco udělá a musíte začít jednat vy.
  Erik Březen 30, 2016

  Dobrý den, jsme s partnerkou 3 roky , prvních 2,5 roku jsme se scházeli spíše jako milenci kdy ona toužila po plnohodnotném vztahu, já to však nebral moc vážně, před půl rokem se to ve mě zlomilo začal jsem jí více “ nahánět“ a projevil velký zájem v ten moment se to v ní obrátilo a začala jí vadit moje snaha. V tuto chvíli chce pauzu a přitom se často vídat jako před dvěma roky, mít více času na sebe. Tvrdí, že to potřebuje v sobě „probudit“ a netouží být ve vztahu , ale že mě chce, ale potřebuje čas. Je reálné, že s toho vznikne obou straně plnohodnotný vztah. (já 28let, ona 24let)
   Karel Chába Duben 1, 2016

   Dobrý den, ne, myslím si, že nevznikne a vyhovovalo to, jaký jste byl dřív.
  Monika Duben 7, 2016

  Dobrý den, s přítelem jsme spolu byli 2 měsíce, moc jsme se sice nevidali z casovych důvodu a kvůli tomu, že jsme každý z jiného města, ale hodně jsme si psali, takže v kontaktu jsme spolu byli temer neustale alespon timto zpusobem. Zamilovali jsme se do sebe a plánovali i společnou budoucnost, že se ke mně pritel nastěhuje, chtěl se mnou mit rodinu a nevadil mu ani můj syn, kterého mám z předešlého vztahu. Pak se ale z ničeho nic přestal ozývat. Když jsem mu psala, co se děje, tak odpověděl, že nic, že je vše v pořádku, ujistoval mě, že se nic nezměnilo, ale nyní to stále trvá a už se neozývá vůbec. Psala jsem mu, jestli to znamena rozchod, ale ani na to už neodpověděl. Nevím, co si myslet.
   Karel Chába Duben 7, 2016

   Dobrý den, nejspíše už nemá zájem a nemá sílu vám to říci.
  Nikola Kozlová Červenec 25, 2016

  Dobry den,
  Muj ted uz ex se se mnou rozesel ze chce byt sam a vse si promyslet. Ma problemy s rodinou, blizkymi. Ja se ho snazila premluvit aby se vratil, ale nechce. Ale je mozne ze me nekdy bude chtit zpet. Hodne se do me zamiloval, porad ho fyzicky dost pritahuju. Byli jsme spolu pul roku. Ja se na nej nastvala a rozesla jsem se s nim taky. Rikal mi, ze ho to mrzi, i to co jsem mu rekla. Myslite si, ze si uvedomi jak me miluje, kdyz se zamiloval? Dekuji
   Karel Chába Červenec 27, 2016

   Dobrý den, obecně mohu říct ano, ale konkrétně to nemohu vědět.
  Jarka Srpen 3, 2016

  Dobrý den, předevčírem přišel přítel (10,5 roku spolu) pozdě domů, tak mu říkám normálně , kde je tak dlouho. Odpověď mne naprosto knock outovala. Spustil proud informací o tom, že byl na squashi a že má půl roku milenku a že to mezi námi nemá dál smysl. Zrovna jsme se před týdnem vrátili z dovolené v JV Asii. Byla jsem v naprostém šoku. Něco ne způsob, když vám někdo vypálí direkt mezi oči. V poslední době jsem toho měla až nad hlavu – úraz (zlomenina obratlů, smrt blízkého a ztráta práce).Dovolená měla být zlomem k lepšímu, Jenže…nechci přijít o člověka se kterým jsem byla třetinu života. Avšak způsob jeho jednání byl naprosto zdrcující. V tu chvíli jsem pocítila, co to je afekt.Co dál?
   Karel Chába Srpen 8, 2016

   Dobrý den, jeho reakce je vyvolaná touhou, přesvědčit sebe a ostatní o tom, že jeho chování je správné. Také si chtěl ulevit. Vnímejte ho teď jako nemocného. Dejte mu čas. Netlačte, neslibujte, nepřesvědčujte. Musí mít pocit, že si může dělat, co chce a svobodně se rozhodnout. Sama za sebe si dejte časový horizont, do kdy chcete čekat, jak se ke všemu postaví.
  Dušan Srpen 31, 2016

  Dobrý den, měl jsem z přítelkyní vztah skoro 10 let. Stále ji nadevše miluji a chtěl bych ji moc zpátky. Snažím se za ní bojovat a dělat ji šťastnou. Náš problém nastal, že když byl problém, tak jsem ho nechtěl řešit a vždycky jsme ujížděl prostě utíkal. Moc mě to mrzí, že přítelkyně to musela v sobě dusit, ale měl jsme problémy moc v práci. Strašně bych si přál ji udělat šťastnou jako dřív a komunikovat, kdybych mohl tak ji snesu i modré z nebe. Teď v téhle fázi cheme (doufám že ano) to dát zpět do kupy, ale že nechce, abych byl hrr, ale prostě já jsme strašně nedočaký člověk a chtěl bych všechno hned. Moc mi na ní záleží. Myslíte si, že se dá náš vztah ještě zachránit? Moc ji Miluji.
   Karel Chába Září 5, 2016

   Dobrý den, nevidím důvod, proč by se nedal zachránit. V tento moment pro začátek bude stačit, když jí budete naslouchat. Když vám říká, „buď trpělivý“, tak buďte. Dobře vnímejte, co chce, co říká a dělejte to. To bude stačit do doby, kdy už bude ochotná se o problému bavit a řešit ho. Taky se nijak extra teď nesnažte zlepšit, aby si nemyslela, že s ní manipulujete.
    Dušan Září 9, 2016

    Dobrý den, snažím se dělat co chce, ale opravdu je to těžké pochopit pro ní jak to k ní cítím a jak ji moc miluji. Snažím se ji dělat radost a vše ulehčovat jak to jde. Moje trpělivost je velmi špatná, já bych chtěl vše hned. Spíš cítím a bohužel ji i říkám, že nestojí o to, co bylo zachránit. Já bych dal vše za to, aby to bylo v pořádku, ale bohužel čas mi ubližuje a nevím jak dál. Nechci to vzdát, ale mě už nezbývá. Tvrdí slečna, že ji na mě záleží, ale bohužel mooc to neukazuje a nepřesvědčuje. Bohužel je velká chyba umě z podceňováním a bohužel nedokážu si věřit tak proto se ji stále ptám a řeším vše. Ta nejistota a čas mě tak ničí. Moc děkuji pane doktore za rady všeho si moc vážím.
  honza opava 37 Září 14, 2016

  ahoj honza udelal sem spoustu chyb sme spolu 11 let pritelkyne odesla asi 4 roky spatky me podvedla a ji to odpustil nemel sem ji to jak dokazat a od te chvile bylo vse jine y me strany byl sem podezrivavy a si sem nemel duveru proste moje osoba se menila a na vse pomalu kaslal jen asi o zvyku nahle umrel otec po roku pritel od matky a predrokem mamka a ja se snazil byt silny pred vsemi ale opak byl jiny a ja to vse resill tim ze sem zkusil omamne latky ktere me pomahali na vse zapomenout a utec od zarmutku nikdy sem pritelkyni nepodvedl opravdu ji miluji a chci uplne ukazat svoji zmenu da se nejak poradi aby se vratila ke mne ma to smysl moc ji miluji nevim jak ji to ukazat
   Karel Chába Září 14, 2016

   Dobrý den, s ohledem na to, jak na tom jste, doporučuji návštěvu psychologa. Toto musíte řešit osobně.
  miluška Září 14, 2016

  ahoj chodila jsem tři roky s tomem a mám takový problém si najít jiného ale zase nevím jestli je možnost se vrátit a navrátit k takovému a slušnému a hodnému klukovy a nevím jestli je možnost být zas tak krasný vztah jak jsme měli je možnost že mi dva mužem bít manželi a všechno si vyřikat a domluvit jak muže náš vztah dal fungovat bojím se že třeba si tu cestu nenajdem.
   Karel Chába Září 19, 2016

   Dobrý den, teoreticky možnost je. Musíte se ale bavit o tom, co bylo špatně a jak to z vašeho chování odstranit. Je nutné si odpovědět, proč by teď ten váš vztah měl být jiný a měl by vydržet.
  Avi Říjen 13, 2016

  Dobrý den. Po 20letech manželství (on dominantní, já submisivní, fungovalo to) si muž našel milenku. Doteď jsme s tím bojovali (na 6měsíců odešel k ní, i tehdy jsem byla chápající manželkou). Je půl roku doma, chová se ke mně hezky, ale nereaguje na mé námitky ohledně budování mé důvěry. Dohodli jsme se, že s ní přeruší veškerý kontakt. Většinu času tráví mimo domov, došlo k několika sporným situacím, kdy se prokázalo či to vypadalo, že se nadále s tou ženou stýká, ačkoli tvrdí opak. Několik marných diskusí, beze změny. Teď jsem se rozhodla odstěhovat, aby si vše mohl urovnat a já nebyla ve stresu, protože ho stále miluji. Manžel pálí mosty. Mám mu dát čas, aby můj úmysl pochopil? Děkuji
   Karel Chába Říjen 17, 2016

   Dobrý den, ano, dejte mu ho. Podle toto, co píšete, v tento moment nevidím jinou možnost.
  Simona Říjen 15, 2016

  Dobrý den se svým přítelem22jsme byli čerstvé rok(já 18.Měla jsem za pár dnů odjet do španělská na 14 dní.Den před odjezdem bylo vše úplně nádherné.A když jsem se vrátila že španělská už to tak nebylo.Já byla protivná a on byl do noci pryc.Začali sme spolu bydlet jelikož moje pěstouni mě vyhodili z bytu a ještě studuju.Takže sme spolu žili u jeho rodičů .Ale když jsem se vrátila z dovolené po 3 dnech mi řekl že už je toho na něj moc a že když jsem byla pryč tak si uvědomil že mě rád má ale ne tolik aby sme spolu mohli být.Jenže já nevím co mám dělat já si uvědomila pravej opak moc bych si přála aby se vrátil.Mám mu dát čas nebo ho nechát jít?Ostatní mi rikaji že se třeba zaleknul vážnosti
   Karel Chába Říjen 17, 2016

   Dobrý den, dejte mu čas a prostor. Nemůžete si na něm vynutit, aby vás chtěl.
  Dušan Říjen 30, 2016

  Dobrý den, mám problém z moji milovanou Haničkou. Přes 4 měsíce jsem se snažil dát do kupy a bohužel nepovedlo se to. Dělal jsme pro ní vše na Světě co jsme mohl, ale nezískal jsem ji ;-( Po těch 10 letech mě má ráda jako kamaráda a že láska vyprchala. Je pravda, že jsme ji uháněl a moc ji chtěl. Až teď jsem moc pochopil co jsme ztratil a vše byla chyba ve mě hlavně to uhánění. Teď opravdu ji nechávám být a moc si přeji a budu doufat, jestli ji budu chybět a ozve se sama a bude mě chtít a uvědomí si co pro ní znamená. Já se tedy ptám, jestli mám na ní zapomenout, nebo jestli mám na ní čekat? Je opravdu vším co je pro mě nejdůležitější na tomto Světě je to štěstí, které bych nechtěl ztratit.
   Karel Chába Říjen 31, 2016

   Dobrý den, vy se musíte rozhodnout. Pokud ji nechcete ztratit, nějakou dobu počkejte.
  Pajuša Leden 28, 2017

  Dobrý den,v prosinci se se mnou přítel rozešel po roce vztahu.Byl to pro mě moc těžký rok,takže se to na vztahu podepsalo.Rozchod inicioval přítel.Jsem zmatená z toho, co on chce.Řekl, že tak jak to bylo,pokračovat nemůže.Rozchod byl 26.12.a to tak,že prostě odešel.Nechal zde své věci,má i klíče.Mluvil tak,že potřebuje prostor a čas.Že to nebere za definitivní,ale že nemůže říct,zda a kdy se vrátí.Dva dny po rozchodu mi psal,zda se může zastavit za mnou a synem a takhle je to vlastně již měsíc.Snaží se udržet kontakt,pozval mě na ples,ale když se snažím o nějakou aktivitu já,tak mi řekne, že na něj nemám tlačit.Těší až se uvidíme,zároveň chce vše nechat plynout.Co dělat?Nechci si jen hrát.
   Karel Chába Leden 31, 2017

   Dobrý den, za prvé si dohodněte, kolik času potřebuje. S tím horizontem musíte souhlasit i vy. Za druhé, co je cílem toho odloučení, jak bude tu dobu využívat a k čemu to má vést. Za třetí, jak se po tu dobu k sobě chovat a jak být v kontaktu, aby tím bylo podporováno za druhé.
  Marek Březen 6, 2017

  Dobrý den, asi před 3 dny mě moje přítelkyně opustila a to prý kvůli tomu, že jsem z velké dálky asi cc 250 km bydlím od ní, prý nechce abych se trápil a raději na ní zapomenout mám a ještě k tomu mě blokla na FB, takže jí už nemohu nic napsat.Pak mi přijde SMS, kde píše, že jsem slaboch a že mě už nemiluje a že jí mám nechat být a já na to, že asi je to osud a prostě sem se omluvil za své povahové chyby a pak ještě, že jí něco dokážu.Pak přišla odpověď, že co dokážu, že prý umím jen fňukat a já na to, že mohla říct, že třeba má někoho jiného, což si myslim, že je velká blbost a ona mi napíše mám někoho jiného sorry.Je ještě naděje, že se zmátoří a dá se to třeba nějak dopořádku nebo ne ?
   Karel Chába Březen 9, 2017

   Dobrý den, to nemohu vědět, neznám jí. Možné to je.
  Vašek Duben 6, 2017

  Dobry den, pred necelym mesicem jsem se rozesel s pritelkyni po 2 letem vztahu. Zustali jsme prateli. Obcas si napiseme, ale nema moc cas se se mnou schazet, protoze se pripravuje na zkouskovy a ani moc zajem si na me udelat cas. Vratit se nechce, protoze neveri, ze se neco zmeni a nikdo z jejiho okoli taky ne, i kdyz vim ze uz se neco zmeniloa zmeni. Je ve stresu ze skoly, moc nespi, neustale ji boli hlava a vi, ze byt se mnou nebo spat se mnou by ji od vseho ulevilo, ale prijde ji to divny, kdyz jsme se rozesli. Pujde to dat dohromady? Nevim, jestli ji mam ukecat parkrat na sex, jestli se tim znovu zamiluje nebo cekat jestli ji zacnu chybet, ale to je risk nebo ji obcas napsat a sejit se.
   Karel Chába Duben 11, 2017

   Dobrý den, měl byste si položit otázku, co se změnilo, že by váš vztah teď měl být jiný. Myslím opravdu změnilo. Vy jste si řekli, jaké jsou příčiny vašich problémů a rozchodu? Vy jste si řekli, co musíte udělat, jak to změnit? (řečnické otázky) Jinými slovy: je k ničemu vracet se do vztahu, když se nevyřeší to, proč jste se rozešli. Ona to ví, a proto se vracet nechce. Pokud ji tedy chcete přesvědčit, uvažujte o tom, co jsem napsal a jak tomu dostát.
  Nikola Květen 7, 2017

  Dobrý den, před 14 dny se se mnou rozešel přítel, den před rozchodem mi říkal, že mě miluje, chtěl se mnou bydlet. Měli jsme, ale špatnou noc (špatně se spalo). On se naštval a nasedl na první autobus a odjel domů, pak mi přišla rozchodová sms (důvod selhala komunikace a vytratila se láska), přestože ještě před odjezdem se chtěl mazlit já ho, ale odstrkávala (chtěla jsem spát). Napsala jsem mu (3x) zda si to nerozmyslí. To zamítl, s tím, že pocítil velkou úlevu, když se se mnou rozešel, že to cítil dlouhodobě, že už nic ke mně necítí a zároveň, že poslední city věnoval mně a už nic necítí. Za 10 dní mi popřál k narozeninám. Bez další komunikace. Jak ho mám získtat zpátky? Je to náš 2 rozchod
   Karel Chába Květen 10, 2017

   Dobrý den, ideální by bylo zabývat se tím, proč se to vše děje. Proč jste se už podruhé rozešli. Musí to mít příčiny. On o nich obecně píše. Aby mělo opravdu smysl se vracet, je nutné přijít na tyto věci a navrhnout, jak je vyřešit. Pak máte šanci na to, abyste se k sobě vrátili, respektive aby vztah byl lepší a pevnější.
  Nikola Květen 16, 2017

  Dobrý den, děkuji za Vaši odpověď. Prosím o radu, jak mám s ním navázat komunikaci, když nejsme v kontaktu a nepotkáváme se. Brzy to bude měsíc a sám se neozval. Zkoušela jsem mu psát, pouze jak se má a co dělá. To odpovídal, trošku se rozepsal, ale mně se na nic neptal. Před 4 dny mi začal psát jeho kamarád. Jsem z toho zmatená, protože jsem si s ním nikdy moc nebavila. On mi občas napsal, když byl opilý, jestli dáme sex (v opilosti to vypisuje hodně holkám). Mimo to jsem od něho nedostala jinou zprávu. Z těch zpráv jsem rozpačitá, není to žádná plynulá konverzace, posílá mi třeba foto, když je na pivě, ptal se i jak je, co dělám, jestli chodím někam pít. Může to mít souvislost s mým ex?
   Karel Chába Květen 18, 2017

   Dobrý den, z pochopitelných důvodů nemohu opakovaně reagovat na váš dotaz. Po každé mé odpovědi nejspíše budou následovat další vaše dotazy, a tak to půjde dál a dál. On-line poradna je jen obecně návodná, ukazující směr. Váš problém nevznikl přes noc a nemůžete si myslet, že ho vyřešíte jen tak jednoduše (i když bych vám to přál). Pokud chcete svůj problém opravdu řešit, tak využijte této služby – https://www.partnerske-vztahy.eu/konzultace/pisemna-konzultace/. Detailně vám popíši, co máte krok po kroku dělat, a vysvětlím vám, proč jste se do situace dostali, abyste to už neopakovali.
  Simona Červen 15, 2017

  Dobrý den,s manželem(46) já(43) jsme v dubnu oslavily 20 let manželství. Naše manželství prošlo vším možným a vždy sme vše spolu zvládly a milovaly jsme se.Vždy jsme držely při sobě.Máme 1 syna který právě odmaturoval a chystá se na vysokou.Manžel podniká a já mu doma pomáhám a v lednu začal rozjíždět druhou pobočku asi 350km od domova. Od března se začal chovat divně ,chladně a doma byl minimálně. V dubnu jsem přišla na to že si tam našel 23 letou milenku.Když sem mu řekla že to nemyslí vážně tak se přiznal hned si sbalil všechny věci a odjel k ní.Nemůžu tomu uvěřit prý mě má rád ale momentálně nemůže jinak. Moc chci aby se vrátil ale je z ní úplně mimo.Myslíte že je šance že se vrátí? Děku
   Karel Chába Červen 20, 2017

   Dobrý den, ano, obecně šance je. Konkrétně to nemohu vědět, neznám ho. Nicméně často je to tak, že se „vyblbne“ a pak si uvědomí, co dělá a jak se chová. Je pro vás lepší, že odešel hned, protože tím secelý proces urychlí. Dříve si prožije tu realitu, takže bude dříve jasno. Pokud ho chcete zpátky, zatněte zuby a vydržte. Běžně to ale trvá cca 3-12 měsíců.
  Radka Červen 18, 2017

  Dobrý den, s přítelem jsme se už podruhé rozešli/byli jsme spolu dva roky, poprvé po roce, to změnil své chování k lepšímu/, nyní jsem chtěla podle Vaší partn.dohody vyjasnit naše potřeby, ale nedošlo na to, nenašel si na mne čas/odjel nečekaně na delší dovolenou a pak opět neměl na mně čas, musel pracovat/- to je kámen úrazu – pro mne je společně trávený čas nejdůležitější, přičemž na sebe a na práci má času dostatek. Máme ještě zaplacenou společnou dovolenou. Mám doufat, že se opět změní/ myslím si ale, že je workoholik/a uvědomí si, že partner, ač v sebevolnějším vztahu není na posledním místě za prací, klienty, jeho samotným nebo mám přežít v dobrém dovolenou a jít dál ? Děkuji, Radka
   Karel Chába Červen 20, 2017

   Dobrý den, myslím si, že se dostal na svůj limit/maximum a dál se posouvat nechce. Myslím si, že se už více nezmění.
  Jirka Září 28, 2017

  Dobrý den, s přítelkyni já se na poprvé rozešel, ale na druhý pokus se rozešla ona.Máme společného syna a řešili jsme to i soudně. Nyní velmi lituji svého činu na svém chováním ,které přítelkyně dala jasně najevo abych se změnil. Ví moc dobře ,že ji moc miluji ale ona neví jestli ještě rozmyslí, přesto chce abych se přestěhoval tam kde žije. Já mám problém žít ve městě ,kde jsem původně žil a já žiji tam kde jsem spokojený. Rodina mě velmi chybí a bojím se ,že navždy ztratím .Když jí píši ,tak někdy neodpovídá nebo jen zkrácené věty kvůli našemu synkovi.Opravdu si přeji zachránit náš vztah na ,které mi velmi záleží.Ted je to pomalu víc jak jeden měsíc co odešla a já nevím co dělat.Děkuji
   Karel Chába Říjen 5, 2017

   Dobrý den, pokud to jen trochu jde, komunikujte s ní o neutrálních věcech. Netlačte na vyřešení problému. Chtějte s ní udržovat jen kontakt. Dejte jí ale i čas a prostor, aby měla pocit, že si vše opravdu může svobodně promyslet.
  Petr Říjen 22, 2017

  Dobry den, a pritelkyni jsme byli dvanactet. Prestehovali jsme se do dvou rozlisnych zemi za ucelem jejiho studia. Jsme spolu od jejich patnacti let.

  Obcas jsem italskeho charakteru ale nikdy jsem ji nehrozil nasilim nebo zarlenim apod. Jen kdyz uz jsem se nastval kricel jsem sprosta slova nebo bouchl dvermi. Tesne pred obhajobou doktoratu se semnou po hadce rozesla. Uz je to tri tydny. Pise mi ze mne miluje ale nemuzeme byt spolu to stejne rika i pratelum. Miluje mne ale nemuzeme byt spolu protoze se umim vzteknout (cim jsem starsi tim mene casto). Vubec tomu nerozumim. Totalne zmenila vzhled ale stale je lehce v kontaktu. Mame sanci na navrat a co delat abych to nepokazil. Dekuji

   Karel Chába Říjen 24, 2017

   Dobrý den, tyto věci se nevylučují. Miluje vás, nicméně se bojí, že se vše bude opakovat. Takže aby byla šance na návrat, musel byste jí nabídnout něco, co zaručí, že dojde ke změně. Třeba to, že začnete chodit na terapie, abyste zvládal své chování.
  Mila Listopad 12, 2017

  Dobrý den,
  S přítelkyní jsme spolu 4,5 roku. Začali jsme spolu bydlet před měsícem. Mysleli jsme si jak je to skvělá volba, jenže oba dva jsme žili životy pořád zvlášť. Já jsem ji ne naslouchal a ona se mi vzdalovala. Před tím jsem byl moc žárlivý z předchozího vztahu. Týden zpět jsme si promluvili. Řekla mi že by chtěla abych ji trošičku víc pomohl s domácnosti a stalo se.Po pár dnech šla večer po práci s klukem ven, já to věděl byli jsme k sobě upřímní,jenže já žárlil a šli jsme si lehnout druhý den jsem ji udělal krásný den a večer když přišla z restaurace. Při romantickém prostředí mi mi neodpověděla že mě miluje a rozbrečela se. Má to cenu bojovat ps týden jedu na 200%
   Karel Chába Listopad 14, 2017

   Dobrý den, týden je opravdu málo. Problém je v tom, že vy neřešíte, co je na pozadí vašich problémů. Když neopověděla, má k tomu důvod. O tom byste měli mluvit a řešit to.
  Zuzka Listopad 28, 2017

  Dobrý den,s partnerem jsme se rozešli po šesti letech, máme dvě děti.Důvod byl stereotyp a málo komunikace.Ja si našla kamaráda,který byl u mě jen docasne a on se vrátil po určité době (cca2mes.) k bývalé ženě.Myslel si že kámen úrazu byl dotyčný a neměl důvod o snahu.Po zjištění me samoty se snažil 2x vrátit ale vždy si vybral bývalou, že nedokáže překousnout dotyčného.Nyni se vrátil s tím že ho to táhne ke mě nedovede být beze mě a chybím mu.Snazi se dotyčného vypustit,chová jako by se nic nestalo jen je pozornější.Ale mě trápí co když si to zase rozmysli a vrátí se k bývalé ženě,mám mu věřit?Jak se zbavit toho pocitu,sám mi říká že se tím zbytečně trapim a kazím si to hezke.Dekuji
   Karel Chába Prosinec 6, 2017

   Dobrý den, věřit nemůžete, protože jste nijak nevyřešili příčiny. Řešíte jen důsledek. Doporučuji vám, abyste na problému pracovali. Musíte si říct, co bylo špatně a jak to odstranit. Společně na tom pracovat.
    Zuzka Prosinec 8, 2017

    Děkuji za vaši odpověď, partner jak odjížděl ode mě jel za bývalou ženou zde vykonal své potřeby a odjel do práce s tím že chce mít klid v praci. Po týdnu nekomunikace se ozval s tím že je konec. A uz je tomu další doba kdy nepíše ani nevolá ani kvůli dětem. Zřejmě je asi čas tuhle situaci neresit,že? Pěkný den Zuzka
  Jiří Prosinec 4, 2017

  Dobrý d.,rozešli jsme se po více,než 12-ti letech.Máme 10-ti letého syna.Z větší části byly chyby na mé straně,což jsem si během půl roku,co jsme od sebe,naplno uvědomil.Věřím tomu,že chyby,kterých jsem se dopustil bych již neopakoval.Bývalá paní si však někoho našla,je to zatím jen „záplata“.Čekám na ní již 5 měsíců a ví,že o ní mám zájem,že toužím po svojí rodině.Vztah mezi námi se pomalu,ale jistě zlepšuje,výborně komunikujeme,výchovu syna zvládáme na výbornou.Z mého pohledu má v hlavě zmatek a obává se se mnou začít nový vztah a balancuje mezi mnou a novou známostí.Snažím se jí nechat prostor,ale pomalu,ale jistě mi dochází síly,jsem netrpělivý.Vánoce budeme trávit spolu. Ještě vydržet?
   Karel Chába Prosinec 7, 2017

   Dobrý den, dle toho, co píšete, zatím rozhodně doporučuji vydržet. Chce to čas, někdy až jeden rok.
  Michaela Leden 20, 2018

  Dobrý den…měla jsem přítele 8 let. Přesto, že měl tendenci k občasné nevěře, vím o naší oboustranné lásce. Nevydržela sem a odešla. Po několika měsících byla snaha o návrat, oba sme se presvedcili o tom, jak moc se milujeme …ale bohužel během pauzy se při krátkém úletu stal otcem. Slečna se mu ozvala v druhém měsíci, kdy už vypadal náš návrat šťastně. Oba sme se sesypali…on je teď už otec půlročního syna a já se stala milenkou svého ex. Se svou nynější přítelkyni žije kvůli malému… nevim jak dlouho to muzu vydrzet. A mám vůbec čekat?
   Karel Chába Leden 22, 2018

   Dobrý den, čekat má smysl jen pokud ex bude proaktivní a dá jasně najevo, co udělá, do kdy to udělá, a případně jak to udělá. Pak to přirozeně musí vše dodržet. Musíte u něho cítit jasnou chuť vše řešit. Nesmí to být jen snaha se vymlouvat a hrát o čas. To poznáte právě tím, jak o všem mluví, jakou má představu a hlavně energii to vše vyřešit.
  ANNA Květen 13, 2018

  Znáte se přerušovaně tři léta s mužem , který Vás vyhledává dle nálady své a času po měsíci , roce,atd.říká Vám,že Vás má rád , chce Vám pomoci,že rád je víc než milovat.Vše klape,a spon s mé strany , pak o něm nevím a zase mi najde, a stále dokola, značně se vymlouvá na práci,rodiče atp., pomoc pak odůvodní po sexu , že nic nesliboval a dokola..mám se na to vykašlat,chci normální život po letech samoty.Jsem sama od 30 let,toho člověka opravdu miluji, ladí nám to,ale nechci se vnucovat, věrný je i není a nahánět ho , je mladší,spíš jsem s kamarádkou.Co vy na to..mám to vzdát a říct dost?
   Karel Chába Květen 18, 2018

   Dobrý den, Anno, nemohu vědět, co je pro vás to nejlepší. Vy sama se musíte rozhodnout. Nicméně pokud toto, co s ním zažíváte, není pro vás normální život, měla byste se dle toho rozhodnout. Sama za sebe a ne spoléhat na něho, aby on něco rozhodoval. On tu potřebu nemá.
    anna Květen 20, 2018

    Máte pravdu, asi je to legrace z jeho strany, v sobotu, jsem ho potkala zase s jinou,ale neodsuzuji ho, asi ho to baví , Já jsem trvalka – mě ne…člověk , nemá odpouštět.Dík
   ANNA Červen 3, 2018

   Když se ke mě stále vrací,že mi chce pomoci pouze ,že si mě váží a nebo už se nikdy nevrátí ,když odpustím za den se změní,nenapíše,straní se mi na veřejnosti,jako by se za měsíc zase rád smiřoval a chtěl odpustit , jen tak a vše nám klape, jen ne rozdíl věku,přiznal kamarádku.Odpustím a zase stejný kolotoč,že mi kámarádku už, taky nezakazuje,ani kamarády i když,Já,jsem věrná vždy ,jen se bavím s lidmi a nic víc,odešel od známé je sám,chce samotu,volnost,ale i mě.Tři roky a nevím zase , co dělat,dokáže člověka stáhnout miloučkým jednáním,taktik…co poradíte,Já už nevím,že prý nejde o sex,to by udělal,odešel a konec,tak o co mu de?On v pronájmu , já v domě…atd.
    Karel Chába Červen 3, 2018

    Dobrý den, z pochopitelných důvodů nemohu opakovaně reagovat na Váš dotaz. Po každé mé odpovědi nejspíše budou následovat další Vaše dotazy a tak to půjde dál a dál. Online poradna je jen obecně návodná, ukazuje směr. Váš problém nevznikl přes noc a nemůžete si myslet, že ho vyřešíte jen tak jednoduše (i když bych Vám to samozřejmě přál). Pokud chcete svůj problém opravdu řešit, využijte, prosím, této služby – https://www.partnerske-vztahy.eu/konzultace/pisemna-konzultace/. Detailně Vám popíši, co máte krok po kroku dělat, a vysvětlím Vám, proč jste se do situace dostali, abyste to už neopakovali.
  Pavel Září 21, 2018

  Dobrý den,partnerka se se mnou rozešla po 10 letech měli jsme společný byt v podnájmu a plánovali si stavět barák.Poslední rok vztahu to nebylo ono.Já pracovně vyčerpán,ona zas psychicky unavená z práce.Občas jsme se doma hádali až najednou to neunesla a odstěhovala se.Pak mi napsala že potřebuje zkusit být sama,že to nezvládala a uvidí jestli dokáže být beze mě.Nevím co si o tom myslet.
   Karel Chába Září 25, 2018

   Dobrý den, Pavle, myslete si to, co vám říká. Já jí to věřím. Je ze všeho unavená, zvažuje, zda vztah za těchto podmínek má dál smysl. Dohodl bych se s ní na tom, kolik času a prostoru potřebuje. A co přesně znamená ten prostor. Dále bych se zamyslel nad tím, co vše bylo špatně, a jak to v případě návratu řešit, aby se to už neopakovalo. Partnerka má totiž i strach, že by se to vše dělo znovu. A s tím strachem je nutné pracovat. Dát jí naději, že to bude jiné a lepší. Nicméně nemluvím o tom, že jí jen obecně řeknete „už to bude dobré“. Chce to jasné konkrétní argumenty. Přirozeně pro vás může být složité vše dobře pojmenovat a vědět, jak na změnu. Takže vám doporučuji zvážit návštěvu u mě a rozebrat, co se dá udělat a jak. Přikládám odkaz na konzultace: https://www.partnerske-vztahy.eu/konzultace/.
  Šárka Říjen 29, 2018

  Dobrý den. S přítelem jsme byli pouze krátce. Ale zamilovali jsme se do sebe tak, že jsme měli lásku jak z románu. Ale on je cholerický beran a já dominantní lev. Objevili se ale problémy, které nám zasáhly do vztahu a on začal brát zpátečku. Potřeboval chvíli pauzu, aby si srovnal myšlenky. Když přijel, mluvit o tom nechtěl. I přesto jsme prožili krásný víkend. Pak ale na konci neskutečně vybouchnul a udělal gesto, které mě přesvědčilo o tom, že se chce rozejít. I když nic nevyřknul. I přesto všechno v nás dva věřím. Jen netuším, jak se teď chovat, aby se uklidnil. Ráda bych to i přesto všechno zachránila. Je nějaká šance?
   Karel Chába Říjen 30, 2018

   Dobrý den, Šárko, nechte ho vychladnout, dejte mu prostor. Nicméně asi dvakrát týdně mu pište. Nesmí nabýt dojmu, že je vám to jedno. Důležité je tedy udržovat kontakt. Netlačte na nic a pište si s ním o neutrálních tématech. Až ucítíte, že je klidnější a přibližuje se k vám, můžete se začít bavit o setkání.

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů