Rozešli jste se se svým partnerem či partnerkou, ale teď začínáte přemýšlet, že to možná nebylo to nejlepší řešení? A uvažujete o tom, že byste se k němu opět vrátili a pokračovali ve vztahu?

Mnoho lidí po rozchodu doufá v návrat. Ať už proto, že toho druhého stále milují a rozchod nebyl z jejich vůle, či proto, že si uvědomili, že ve vztahu jim předtím bylo lépe. Pokud se s vámi partner rozešel i přesto, že vy byste chtěli ve vztahu pokračovat, doporučuji vám moc nepočítat s tím, že se k sobě opět vrátíte. Místo toho se snažte s tím vyrovnat a jít dál svojí cestou. Bude to pro vás lepší než se dlouhé měsíce nebo dokonce roky trápit tím, že budete doufat, že si ten druhý najednou uvědomí, že vlastně chce být s vámi.

Tento článek je ale o případu, kdy jste se rozešli a po nějaké době jste oba dva zjistili, že vám spolu ve vztahu bylo vlastně dobře a oba dva se chcete do vztahu vrátit. Často je pro oba lepší se nevracet, protože rozchod měl nějaké pádné důvody a je lepší jít raději dál. Někdy však takový návrat vyjde, lidé se k sobě vrátí a jsou spolu ve vztahu spokojení. To ovšem ale není samo sebou.

Proč se lidé tak často k vrací k bývalému partnerovi?

Takové návraty obvykle následují po rozchodu, který nebyl učiněn po zralé úvaze, ale v náhlém návalu negativních emocí. Lidé se prostě ve vztahu dostali do takové krize, ve které jim připadal rozchod jako nejlepší či nejsnadnější řešení. Po nějakém čase, kdy mají možnost vychladnout a vše si rozmyslet, si uvědomí, že to takto vlastně nechtějí a že chtějí být spolu. Že chtějí ty problémy, které vyvstaly, společně překonat.

Někteří se také k partnerovi vrací proto, že je jim teď osamotě smutno, nebo dokonce ze žárlivosti, že by si ten druhý teď mohl najít někoho jiného.

Může být návrat k partnerovi po rozchodu úspěšný?

Ano, takový rozchod a následný návrat k partnerovi může být úspěšný a může z toho být krásný a plnohodnotný vztah. To má ale několik předpokladů.

Tím prvním je, že rozchod nastal z nějakého důvodu. Pro přinejmenším jednoho z partnerů to byl problém tak velký, že vedl až k rozchodu. Není tedy možné tento problém jen tak ignorovat, do vztahu se vrátit a doufat, že bude najednou vše v pořádku.

Pokud se chcete vrátit ke svému partnerovi a žít ve spokojeném vztahu, budete si muset nejprve vyříkat, co vám na vztahu vadilo, co se bude muset změnit a jak si společné soužití dále představujete. A když říkám vyříkat, nemám na mysli, že si budete dávat ultimáta. Budete se muset naučit správné partnerské komunikaci. Budete se muset naučit, jak spolu skutečně hovořit a jak spolu řešit problémy.

Základem spokojeného vztahu je, že si partneři budou navzájem naplňovat své potřeby. Zde opět přichází na řadu vztahová komunikace, díky které si ujasníte, kdo má jaké potřeby a jak si představujete jejich naplňování. Toho se musí účastnit oba dva z vás. Protože pokud se jeden bude snažit, zatímco druhý bude mít pocit, že on nic nemusí, že on nic špatně nedělá, pak se ve vztahu velice brzy začnou projevovat problémy, které vás dříve či později opět dovedou k rozchodu.

S velkou pravděpodobností budete muset změnit také své naučené vzory chování a své myšlení. To je často velmi obtížné. Pokud budete mít pocit, že se vám to nedaří nebo nebudete vědět jak na to, dost možná bude pro vás nejlepší, když se obrátíte na odborníka na partnerské vztahy.

autor článku: Karel Chába