Termín stalking pochází z anglického stalk (pronásledovat) a používá se jako pojmenování pro nepříjemné pronásledování a obtěžování, které má negativní dopady na život sledovaného. Stalking u oběti vzbuzuje strach a někdy také přímo ohrožuje její osobu.

Člověku, který takovýmto způsobem někoho pronásleduje se říká stalker.

Jak se stalking projevuje?

Opakované a obtěžující pokusy o kontakt

Stalker se opakovaně snaží navázat kontakt s obětí bez ohledu na to, že byl již mnohokrát odmítnut a ví, že oběť o kontakt nemá zájem. Svými pokusy o kontakt nejenom obtěžuje, ale často také způsobuje komplikace v osobním či profesním životě. Stalkeři jsou ve svých snahách o kontakt neodbytní a často zkoušejí mnoho různých způsobů jako je osobní setkání, telefon, e-mail, pošta, zasílání balíčků atd.

Demonstrace síly či převahy a vyhrožování

Stalker dává své oběti najevo svoji převahu a nadvládu například tak, že ji sleduje cestou do práce, postává u domu, prostě se snaží v oběti vyvolat pocit, že mu nemůže uniknout. Demonstrace síly se mohou objevovat také v komunikaci ve formě výhružek násilí.

Poškozování majetku

Stalker ničí majetek oběti, typicky to bývá poškozování zahrady a okolí domu, rozbitá okna či dveře, škrábance na autě.

Následování pohybu

Stalker sleduje svoji oběť všude, kam se hne. Ať už jde ráno do práce, odpoledne pro děti do školky, večer za zábavou, stalker je své oběti vždy na blízku. Pouhá přítomnost stalkera dokáže v člověku vyvolat extrémně nepříjemné pocity a nepohodlí.

Sbíráním informací

Stalker se snaží o své oběti získat co nejvíce informací. Od osobních údajů jako datum narození, bydliště, informací o rodině, až po zdánlivé maličkosti jako je například oblíbená barva.

Počítačový stalking

V poslední době se také rozšiřují případy počítačového stalkingu, kdy stalker svoji oběť pronásleduje na internetu. Stalker se snaží poznat aktivity své oběti na internetu a poté ji následuje například v internetových diskuzích, na chatech či ve hrách.

Stalking je trestný čin

Nebezpečné pronásledování je od 1. ledna 2012 trestným činem a stalkerovi hrozí trest odnětí svobody až 1 rok. Máte-li tedy důvodné podezření, že jste obětí stalkingu, můžete se obrátit na policii.

Jste obětí stalkingu? Co dělat?

Dejte svému stalkerovi jednoznačně najevo, že o kontakt ani žádnou jinou interakci absolutně nemáte zájem. Pokud se i nadále snaží vás kontakt, ignorujte ho. Nereagujte na jeho snahy vás vykolejit, snažte se zachovat klid.

Pokud vás stalker skutečně obtěžuje nebo vám dokonce vyhrožuje, obraťte se na policii. Snažte se průběžně sbírat důkazy o tom, že jste skutečně sledování – dopisy, záznamy telefonátů, e-maily atd.

Cítíte-li se ohroženi, snažte se mít při sobě vždy někoho blízkého rodinného příslušníka či kamaráda. Pokud máte pocit, že vám hrozí přímé fyzické nebezpečí, noste u sebe prostředky pro sebeobranu a naučte se s nimi zacházet. Buďte připraveni na případný konflikt.

Stalkeři umí své oběti pořádně pocuchat sebevědomí a zahrát na nervy. Nebojte se tedy navštívit odborníka, který vám pomůže obtěžování stalkera překonat tak, aby vám nezpůsobil trvalou psychickou újmu.

autor článku: Karel Chába