Možná se nacházíte v dlouhodobém vztahu, ale váš vztah vám nefunguje, tak jak jste si na začátku představovali. Možná jste se dostali už do fáze, kdy se ve vztahu více trápíte, než si jej užíváte. V dnešním článku se chci podívat na možné důvody trápení se ve vztahu a na to, jak je případně řešit.

Jaké jsou hlavní důvody trápení se ve vztahu?

Hlavním důvodem trápení se ve vztahu jsou nenaplněné potřeby. Každý se rodí s vrozenou potřebou naplňovat své potřeby a každý z nás vstupuje do vztahu proto, aby svému protějšku jeho potřeby naplňoval, a aby protějšek zase naplňoval jeho potřeby. Nenaplněné potřeby vedou jen k frustraci a pocitu marnosti. Vedou k větší a větší nespokojenosti, pocitu nejistoty ve vztahu, k dehonestaci naší osobnosti a k pocitu, že nemáme s partnerem dostatek bezpečí ve vztahu. To vše postupně narůstá a vede k tomu, že se ve vztahu trápíme.

Potřeby jsou samozřejmě jednak hmotné, to znamená nutnost zabezpečení bydlení, stravy a jiných životně důležitých věcí, ale samozřejmě jsou i citové, kdy potřebujeme jeden od druhého blízkost a pocit bezpečí. Potřebujeme, aby nám partner dodával pocit, že jsme pro něj hodnotní a důležití. V dnešní době je velmi časté, že se v poradně setkávám s případy, že přijde jeden z páru s tím, že se ve vztahu trápí. Nicméně si myslí a i okolí mu říká, že si vlastně nemá na co stěžovat.

Většinou po hmotné stránce vše mají, ale tito lidé velmi často zapomínají právě na citovou stránku vztahu, na citové potřeby. Pokud se tyto nenaplňují, vede to právě ke zmíněnému se trápení ve vztahu.

Samotné trápení ve vztahu samozřejmě může způsobovat i fakt, že partner s vámi vaše problémy, a to co vás trápí, nechce nebo není schopen řešit. Někdy dokonce není ochoten naplňovat vaše potřeby, které potřebujete k tomu, abyste byli spokojení a netrápili se, ale navíc ještě může umocňovat vaše trápení tím, že vám dává najevo nebo to tak vy vnímáte, že je to pouze váš problém, a že se on na vyřešení vašeho trápení nehodlá nijak podílet.

Jak řešit trápení ve vztahu?

Co tedy potřebujete k vyřešení vašeho trápení ve vztahu? Nejdříve se potřebujete ujistit, zda má opravdu váš partner zájem s vámi vaše trápení sdílet a řešit ho, nebo zda-li jste na to vlastně úplně sami.

Vím, že mnoho klientů mě upozorňuje na fakt, že ke mně přišli pro radu právě proto, že mají pocit, že už vyzkoušeli vše, ale že na jejich partnera nic neplatí, a že už si neví rady, jak přimět svůj protějšek k tomu, aby s nimi jejich trápení ve vztahu řešil. Možná jste i vy právě v této situaci, proto neztrácejte naději, řešení je možné. Mnoho z vás se bohužel dopouští některých chyb, díky kterým se celá situace tváří tak, že se vaše trápení ve vztahu nedá řešit.

Základní chyby při řešení trápení ve vztahu

Základní a nejčastější chybou je to, že spolu pouze mluvíte a nekomunikujete. Přestože žijete v přesvědčení, že jste svému protějšku už tisíckrát říkali, co chcete, abyste se ve vztahu netrápili, tak věřte tomu, že vám partner nemusel plně a správně rozumět. Sám může být nešťastný a sám se může trápit tím, že se nikam neposouváte, nebo že se na něj díváte jen jako na toho zlosyna, který vám nechce pomoci ve vašem trápení.

Samozřejmě že jsou i situace, resp. partneři, kteří jsou opravdu lhostejní a svému protějšku s jeho trápením ve vztahu nechtějí nijak pomoci. Říkají, že je to nezajímá nebo že oni problém nevidí a nebo radí svému protějšku, aby si svůj problém vyřešil sám, když jsou to oni, kdo má nějaké trápení. Tvrdí, že je to pouze a jen jejich starost a jejich zodpovědnost.

Abyste si tedy mohli být opravdu jistí, zda je váš problém jen v tom, že děláte chyby vy a nebo v tom, že váš partner nechce, je potřeba se chtít posunout v tom, jak jste doteď situaci řešili a zaměřit se na to, že se zlepšíte ve společné komunikaci. Je také třeba se zaměřit na svůj protějšek, co může trápit jeho a z jakého důvodu on nebo ona například vaše trápení nechce řešit.

Správnou komunikací lze řešit trápení ve vztahu

Požádejte svého partnera, aby vám sdělil, co by mu pomohlo a za jakých podmínek by s vámi byl ochoten se podílet na řešení vašeho problému. Zkuste mu v tomto vyhovět. Dále požádejte svého partnera o to, abyste se pravidelně po nějakou dobu učili ve vztahu správně komunikovat, abyste byli schopni si vysvětlit, co je na pozadí vašeho trápení, a co kdo potřebuje, abyste se posunuli a vaše trápení vyřešili.

K tomu vám doporučuji, abyste se zaměřili na základní dovednosti komunikace, které najdete v článku Proč by měl mít každý vztah pravidla komunikace a pak byste se měli zaměřit také na partnerskou dohodu. Postup najdete v článku Partnerská dohoda, kde je i přesná definice. Tyto dva články by vám měly pomoci s řešením vašeho trápení ve vztahu.

Občas se trápení ve vztahu vyřešit díky laxnosti jednoho partnera nedá

Pakliže se budete nacházet stále v situaci, kdy se situace ve vztahu nemění, vaše trápení se i přes vaše prosby nezmenšuje, váš partner s vámi stále nechce a nemá potřebu cokoliv řešit, tak je jasné, že jste na to zůstali sami a musíte si rozmyslet, jak chcete dále pokračovat. V takovém případě už se nelze odvolávat na to, že vaše trápení ve vztahu je tak velké, nebo že ho máte proto, že váš protějšek dělá něco, co vy nechcete nebo naopak nedělá něco, co vy potřebujete. Musíte vzít zodpovědnost za svůj život do svých rukou.

Bohužel je mnohdy smutnou realitou, že ti, co se ve vztahu trápí, nemají odvahu odejít, nemají odvahu něco požadovat, protože se bojí, že jim partner nevyhoví a jim se jen potvrdí, že jsou na to vše sami. Někdy se dokonce bojí, že by je partner opustil. Pokud se i vy nacházíte v této situaci, doporučuji vám, abyste pracovali s tužkou a papírem a sepsali si vše, co si myslíte, že potřebujete udělat od nejmenších drobných věcí až po ty největší kroky, s kým se spojit, koho požádat o pomoc a s kým se poradit, abyste dokázali svůj život změnit. Začněte od malých věcí a udělejte si plán. Postupujte dál a dál. Není nic horšího, než když jste přesvědčeni, že své trápení nemůžete vyřešit, nevěříte si a nikdy s ničím nezačnete.

Pokud se nacházíte v obdobné situaci a stále si nevíte rady, jak tuto situaci řešit, nejste si jistí ani po přečtení tohoto článku, pak se na mě neváhejte obrátit. V odkazu si můžete vybrat jednu z možných konzultací – konzultace.

autor článku: Karel Chába