Zajímá vás, jak muži prožívají rozchod, a zda rozchodem trpí? Dnes se podíváme detailněji na toto téma i na to, jaké jsou rozdíly mezi prožíváním rozchodu u žen a u mužů.

Ihned na začátku vás mohu ubezpečit, že muži rozchodem trpí. Je to jen rozšířená představa, že mužům je úplně jedno, když se se ženou rozejdou, a že vůbec nic neprožívají. Musíte si uvědomit, že muži jsou vychováváni k nezdravé a pokřivené maskulinitě. Od narození je jim vtloukáno do hlavy, že muži nebrečí, muži si na nic nestěžují nebo že muž není mužem, pokud nedokáže, co si zamane.

Zažitá dogmata, dle kterých muži netrpí rozchodem 

Dle nastavení dnešní společnosti muž prostě musí vyřešit vše, jinak to není muž. Každý muž v sobě ale má i ženskou část. Díky ní i muž rozumí emocím a rozhodně tedy trpí rozchodem s partnerkou. Muži ale emoce hodně potlačují, což si často ani sami neuvědomují. Cítit a ukazovat emoce totiž považují za projev slabosti. Neumí s emocemi žít a neumí se na emoce dívat, jako na součást jejich psychické výbavy. Je tomu tak právě proto, že k tomu nejsou vychováváni.

V realitě muži často dokonce trpí rozchodem více než ženy. Mnohdy jsou překvapeni, jaké emoce je zaplavily a oni s emocemi neumí žít. I to je důvod, že muži rozchod často prožívají hůře jak ženy. Další markantní rozdíl mezi mužem a ženou je, že muži se svým kamarádům tolik nesvěřují, co prožívají nebo jak se cítí po rozchodu. Opět je to z důvodu, že toto díky výchově v dětství považují za slabost.

Jen málokterý muž řekne svému kamarádovi více, než že se rozešel se svou partnerkou. Možná ještě dodá, že ho to štve či mrzí, a že se necítí úplně dobře. Ale absolutní většinu toho, co prožívá, nebo že rozchodem trpí, si však muž nechá sám pro sebe. Nikomu se se svými emocemi do hloubky nesvěří. Občas se najde i takový muž, který své emoce rozebírá a svěří se s nimi. Bohužel takového muže pak většina lidí jen vnímá jako „ufňukánka“ nebo jako slabého muže.

Našel si hned jinou, nemůže tedy rozchodem s vámi trpět

Všeobecné tvrzení, že muži po rozchodu netrpí, je velký přehmat. Nenechte se zmást tím, že muž, se kterým jste se rozešla, může vystupovat a chovat se, jakoby mu to bylo zcela jedno. Ani v případě, že si po rozchodu s vámi ihned našel náhradu za vás nedokazuje, že by rozchodem netrpěl. Právě naopak. Fakt, že si po rozchodu vcelku rychle najde jinou ženu, poukazuje jen na to, že nedokáže být sám. Trpí více, než sám přiznává.

Stejné to je, když na vás muž po rozchodu různě útočí, vyčítá vám vše možné nebo se nad vámi povyšuje. Berte to tak, že s rozchodem není úplně vyrovnaný a rozhodně mu to není jedno. Čím více negativní energie vám muž po rozchodu věnuje, tím více je s rozchodem nevyrovnaný. Muž sice trpí, ale nemusí si uvědomovat své chyby, které dělá, a které třeba byly i důvodem vašeho rozchodu.

Většinou vás stále vidí jako dobrého člověka.  Neměl by tedy na vás útočit svými afekty, urážet a zraňovat vás tím, že on je v pohodě, a že už má jinou ženu. Čím horší chování vašeho protějšku, tím větší je jeho bolest, kterou prožívá.  Ukazuje tím neschopnost se s touto bolestí z rozchodu s vámi vyrovnat. Prostě čím horší chování, tím více muž trpí vaším rozchodem.

Jak dlouho opuštěný muž trpí?

Opuštěný muž může trpět běžně i několik měsíců. Většinou je to tak dlouho, protože jeho ješitnost je silně zraněna. Na pozadí jeho mysli probíhají představy, které souvisejí s tím, že nějaký muž byl silnější a lepší, než on sám. A to je pro muže velmi citlivé téma. Muži jsou všeobecně zaměřeni na výsledek a na výkon a na vzájemné poměřování se mezi sebou. Takový muž po rozchodu trpí značnou újmou, co se týká jeho výkonnosti.

Zároveň si v tomto oslabeném období velmi silně uvědomuje, jak těžké pro něj může být soupeřit s jinými muži, aby se seznámil s novou ženou. Slabost je pro muže to samé, jako nemožnost mít děti pro ženu. Proto může muž opravdu hodně dlouho a někdy i více než žena trpět. Zejména v případě rozchodu, kdy on byl opuštěn. O to více se takový muž snaží maskovat svou bolest a snaží se dávat všem najevo, že je relativně v pohodě. Že se vlastně nic moc neděje.

Pokud jste v situaci, kdy jste se rozešla s partnerem a trápíte se tím, že si myslíte, že on netrpí, což vám neumožňuje se ze situace dostat, neváhejte se na mě obrátit prostřednictvím konzultace, která vám bude nejlépe vyhovovat. Můžeme situaci probrat a zjistit možnosti, které by vám pomohly ulevit si.

autor článku: Karel Chába