Jak ustát rozchod s partnerem

Někdy je to jako blesk z čistého nebe, jindy se blíží pomalu a my tušíme, že přijde. Řeč je o rozchodu. Rozchod může mít zásadní vliv na náš život, kdy se např. musíme stěhovat, zvykat si na nové prostředí, apod. Někdy můžeme mít pocit, že rozchodem skončil nás život. Každý vnímá rozchod trochu jinak, ale na každém se určitým způsobem projeví. Jak ustát rozchod s partnerem?

Je potřeba si uvědomit, že pokud jsme s partnerem byli opravdu dlouho a tento člověk byl pro nás zásadní, bude nás rozchod bolet. Budeme si muset zvykat, ať už týdny nebo dokonce měsíce, než se z rozchodu dostaneme. Rozhodně se z rozchodu ze dne na den nedostaneme. Zvláště pak lidé, kteří se rozcházet nebo rozvádět nechtěli.

Je potřeba nějakým způsobem přijmout fakt, že rozchod bolí. Naše „hlava“ si bude muset zvykat na nový život. Rozchod s partnerem patří po úmrtí k druhé psychicky nejnáročnější situaci, kterou člověk může prožít. Domnívat se, že se nám za pár dní uleví, je zcela iracionální a fungovat to nebude.

Abychom dokázali ustát rozchod s partnerem, je dobré dodržovat určitá pravidla. Tyto pravidla nám pomohou se z rozchodu snadněji dostat. Jaká to jsou

1.Sejde z očí, sejde z mysli

Pokud je to jen trochu možné, měli bychom se vyhýbat kontaktu s bývalým partnerem nebo partnerkou. Po rozchodu bychom náš bývalý protějšek neměli vyhledávat, vídat se s ním, kontaktovat jej, kontrolovat sociální sítě, apod. Pokud uvidíme, zjistíme nebo se dozvíme jakoukoliv informaci o bývalém protějšku, bude nás to vracet zpátky do vztahu. Zbytečně budeme prodlužovat naši bolest z rozchodu s partnerem.

2.Věci musí pryč!

Abychom se dokázali lépe „odstřihnout“ od bývalého partnera či partnerky, věci, které nám po něm zůstanou, je dobré dát někam bokem. Neměly by zůstat na očích. Ustát rozchod při pohledu na věci bývalého protějšku, kdy se nám s tímto pohledem vrací i vzpomínky na společné chvíle, je těžké. Bude nás to opět vracet zpátky do vztahu a jeho konce.

3.Zaměstnejte se

Zavírat se doma o samotě, zvlášť v pátek, sobotu a neděli, je jedna velká chyba. Ve chvíli, kdy prožíváme rozchod s partnerem, musíme svoji „hlavu“ zaměstnat! Měli bychom zůstat u věcí, které nás bavili i před rozchodem, např. sport, koníčky, přátele, aj.

Možná vás tyto věci po rozchodu s partnerem nebudou tak bavit a naplňovat jako před rozchodem, ale budou sloužit pro udržování nálady. Pokud bychom utíkali do samoty, náš stav mysli by klesal a nálada by nám víc a víc padala. Potom by mohlo dojít až k depresivním stavům, což v případě těžkého rozchodu není nic neobvyklého. Chceme rozchod ustát, ne se z něj zhroutit.

4.Změňte prostředí

Snažte se co nejvíce měnit místo pobytu. Choďte mezi lidi, na místa, která neznáte. Poznávejte okolí.  Jděte tam, kde jste se dlouho chtěli podívat. Pokud to možnosti dovolí, o víkendu někam odjeďte. Udělejte si výlet. Změňte prostředí. Je to dobrý způsob, jak ustát rozchod s partnerem, protože můžete poznat něco nového. Dostanete nové impulsy.

5.Věnujte se osobnostnímu rozvoji

Někteří lidé se po rozchodu s partnerem dokáží vyburcovat natolik, že se začnou věnovat a pracovat na svém osobnostním rozvoji. Vzdělávat se, navštívit různé kurzy, učit se nové věci je úžasný postup, jak ustát rozchod s partnerem. Tyto věci mají svoji velkou hodnotu. Člověk se má na co těšit a rozvíjí se. Do jeho života vstupuje změna, nové podněty, noví lidé, atd.

Někteří lidé dělají jednu velkou chybu. Po rozchodu s partnerem se hned vrhají na seznamky a snaží se ustát rozchod seznámením s někým novým. To může krátkodobě pomoci, ale ve většině případů to nepomáhá. Někdy je lidem mnohem hůř než předtím. Vídat se s někým novým nemůže být úplně na škodu, ale snažit se v tom hledat nějakou záchranu nebo nový vztah, to funkční určitě nebude.

Možná se váš psychický stav po rozchodu výrazně neposunul k lepšímu, jste bez energie a nevidíte řešení. Pokud takové období trvá již několik měsíců, je dobré se svěřit do rukou odborníka, který vám s vaším trápením pomůže. Pokud cítíte, že budete potřebovat lidský přístup a pomoc při zlepšení svého psychického stavu, rád vám pomůžu a budu se vám plně věnovat.

 

autor článku: Karel Chába

 

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

19 komentářů u „Jak ustát rozchod s partnerem

  Denisa Říjen 23, 2017

  Jsou to tři měsíce co jsme se že dne na den rozešli po 6 letech vztahu.Nevim co si o tom všem mam myslet,jeho syn ktereho ho ma v peci ho přesvědčuje aby me vzal zpátky.je to 14dni co mi ex řekl že mě zpátky asi vezme ale během 5 dnů to bylo jinak.porad me drží v určité nejistotě,na otázku jestli je rozchod definitivní mi odpoví nevím a nebo možná ano.Sveho syna začal zanedbavat,něvenuje se mu,nevadi mu ze ve skole propada jako by ho nezajímal,přitom driv co se tyce skoly a vseho na vse dbal.prosim vas o radu.je to těžký i pro mě ž pohledu nevlastní matky protože jsem ho brala jako svého.
   Karel Chába Říjen 27, 2017

   Dobrý den, na straně muže se něco děje. Co to je, to by chtělo odhalit, abyste měla souvislosti. Taková změna není jen tak sama sebou. Zamyslete se tedy nad tím, zda se můžete zeptat nějakých známých atd., zda neví, co prožívá. Taky na něho netlačte. Buďte trpělivější. Dejte mu více času a prostoru.
    Denisa Říjen 30, 2017

    Snažím se to zjistit co se deje,ale vůbec mi to neleze do hlavy.Denne mi volá jeho syn,že je dám doma ať přijedu a že ho přemlouva aby me vzal zpátky.Ale táta mu na to vůbec nereaguje.Nerekne mu k tomu vůbec nic.Jsem z toho zmatená,me na zpravy taky vůbec nereaguje ani semnou nemluvi.Nevim jak se k tomu mám postavit.
  Jana Říjen 30, 2017

  Jsou to 2 měsíce, kdy jsem zjistila, že má manžel pár týdnů milenku. Po 10 dnech se odstěhoval s jednou taškou k bratrovi. Občas je u bratra a občas u ní. Všechny věci má v našem /nyní už v mém/ domě a nechce si je odstěhovat. Prý zatím nemá kam, jelikož milenka s 2 dětmi prý v bytě 3+1 nemá pro jeho věci místo, nesmí k ní ani náš malý pes o jehož péči se střídáme. Další problém je v tom, že manžel pro mne pracuje a denně ho musím vídat v práci a musím s ním z pracovních důvodů i kvůli ostatním zaměstnancům vycházet. Je opravdu velmi těžké se od někoho oprostit, když jej máte ve skříních, 5x týdně jej denně vidíte a v práci ho zatím potřebujete. Co si o tom všem mám myslet, co mám dělat?…
   Karel Chába Listopad 6, 2017

   Dobrý den, vaše situace, respektive to, jak to máte vše provázané, vás bohužel bude udržovat v negativních emocích i nadále. S tím musíte počítat. Nicméně to, že má milenku, neznamená, že je mezi vámi konec. Pokud chcete úplný konec, budete muset udělat takové kroky, aby konec byl. V opačném případě mu dejte čas a prostor, aby se vyřádil a zjistil, co chce. To může trvat i rok.
    Jana Listopad 6, 2017

    Dobrý den, děkuji Vám za odpověď. Nicméně od negativních emocí jsem se zcela oprostila už zpočátku při zjištění manželovy nevěry, jelikož bych to jinak nezvládla. Naopak bych řekla, že mne to posunulo dál pozitivním směrem, uvědomila jsem si, že záleží hlavně na mně, mé dceři a přátelích, kteří zůstávají se mnou, mají mne rádi a zaslouží si to. Zvládla jsem i během krátké doby vyřešit v můj maximální prospěch rozdělení majetku, což jak se nyní ukazuje bylo velmi prospěšné. Během těchto posledních dní jsem došla ke zjištění v sobě, že manžela nechám odejít, nebudu už nic kolem něj řešit, pouze pracovní záležitosti. Věřím si, že to zvládnu, v sobě jsem si to ujasnila a budu se toho držet.
  Markéta Čechová Únor 9, 2018

  Dobrý den, je to týden, co m i partner po roce sdělil, že do mě není zamilovaný a odešel. Má od dětství psychické problémy a ani vztah se mnou mu asi nepomohl. Jenže mě to doslova semlelo, že jsem musela pro tlumící prášky a antidepresiva. je to za poslední 4 roky už 2 horší rozchod. Je mi 31 a jsem zoufalá z toho, že už mi líp nebude, že ten pravý partner se už neobjeví.. Vůbec nevím, jak se mám dát do kupy a opět normálně žít. Děkuji
   Karel Chába Únor 10, 2018

   Dobrý den, to je jen vaše realita, že už nikdo nebude. Doporučuji vám, abyste chodila na psychoterapii, jejímž hlavním cílem bude vaše vnímání reality změnit. Prášky neřeší příčinu, tu musíte řešit právě na terapii.
  Tereza Červenec 22, 2018

  Dobrý den, je to týden, co jsem se rozešla s přítelem po roce a půl vztahu. Byli jsme zasnoubeni, částečně jsme spolu bydleli a před 2 měsíci si pořídili pejska. Zhruba před měsícem jsme se začali skoro každý den hádat, ale pak se situace uklidnila. Jenže před týdnem jsme se pohádali kvůli penězům za granule, navíc na návštěvě před mou rodinou, odjel a následovala hádka po telefonu. Dva dny jsme se neviděli a třetí den mi přišla SMS, že mi přiveze psa, že je můj. S ním mi předal i všechny mé věci. Když přijel, vůbec se se mnou nebavil, vše za něj říkala jeho sestra, která přijela s ním. Nedozvěděla jsem se žádný důvod rozchodu. Nevím jak se z toho vzpamatovat, ustát to, co si myslet Děkuji.
   Karel Chába Červenec 23, 2018

   Dobrý den, Terezo, je to teprve týden a bude to bolet. Vaše snaha o to dozvědět se proč to všechno, je převlečená snaha o to se k sobě vrátit. Je to přirozené, nicméně netrvejte na tom za každou cenu, jinak budete trpět nepřiměřeně dlouho. Pokud si sama nepomůžete s pomocí rad v článcích, pak musíte vyhledat odbornou pomoc. Přikládám odkaz na konzultace: https://www.partnerske-vztahy.eu/konzultace/
   S Březen 28, 2019

   Dobrý den, jsme s manželem jiz sedm let (ja 28, on 31). Z mého pohledu bylo vše v naprostém pořádku az do jednoho krásného dne, kdy mi manžel sdělil, že neví jestli chce být ženatý, že asi nikdy nebude chtít deti a že se musí rozmyslet. Uz je to 3 mesice, co se rozmyšlí zda se mnou chce být, odjel k mamince a dokonce mi zakázal se s nim 14dni vidat a psat mu. Po tech 14 dnech je odpověď stále „nevim“. Navic začal posledni dobou chodit na „panské jízdy“. Jsem z jeho chování neskutečně zmatená.
  Veronika Říjen 14, 2018

  Zdravím, děkuji za články, které tu pročítám. Mnoho mi řekli.je to měsíc, kdy mě partner opustil(po 2) nejspíš naporad.. Viděli jsme se po 2 týdnech a měli sex, po týdnu to samé (je to 2 dny).Klepal se, prý nervy. Pry mě nechce mít jen na sex a pak to udělá?! Nerozumím. Volal mi, že mu ten sex pritizil. Prosil mě, ať už ho nechám být,ale já nemohu, chci být s ním. Všechny rozchody byli bolestivé, ale náš prý extra, že je to úplně jiné.Byl už 3x u odborníka. Já o něm přemýšlím také. Náhodně jsem narazila na články o histerionech a myslím si, že to je jeho případ. On by hrozně chtěl být se mnou, ale nemůže, prý jsi mě zakázal v hlavě a mám to udělat také. Co mám dělat?Poraďte prosím, děkuji.
   Karel Chába Říjen 29, 2018

   Dobrý den, Veroniko, pokud je problém u vás obou takový, že potřebujete odbornou pomoc, tak musíte být trpělivá a poctivě docházet na terapii a doufat, že to udělá i partner. Dále by bylo prospěšné, abyste oba společně navštívili někoho, jako jsem já. Nicméně to musí partner chtít, nutit ho nejde. Smyslem by nebylo hned vztah zachraňovat, ale zjistit, jaké máte možnosti k řešení (k návratu), a poradit vám, jak máte postupovat, i třeba každý zatím sám, aby mohla být zachována naděje na případný návrat. Pokud to odmítne, zkuste se aspoň dohodnout, že se za dva měsíce kontaktujete a řeknete si, co dál. Opět ho ale nejde nutit, pokud bude na konci vztahu trvat, je lepší to respektovat.
  Marie Listopad 24, 2018

  Dobry den, po 6 letem vztahu z ktereho vzesli dve male deti.Po vecnych hadkach z obou stran, ktere jsou uz nekolik let jsme se uz natolik odcizily, ze nemuze nadale fungovat ve spolecne domacnosti…panuje napeti a prislo na rec, ze pujdeme od sebe kazdy svou cestou…Partner by dal chtel fungovat,ale z me strany je tam uz urcity strach, ze budeme stale vstupovat do stejne reky, boli me to, ale v sobe uz citim, ze diky hadkach ve me vse zhaslo a jsem uz z toho unavena, ale pritel tlaci, i kdyz vim, ze u neho zaznelo takovych slov, ze mu nadale nemuzu duverot a jsem nejista co prijde.Je nejaka moznost navratu a odcizeni odbourat ?
   Karel Chába Listopad 26, 2018

   Dobrý den, Marie, museli byste určitě chodit k odborníkovi a pracovat na vztahu. Pokud nezačnete měnit své úhly pohledu na sebe, nenaučíte se komunikovat, nezměníte některá svá nastavení mysli atd., tak není šance na změnu. Tedy pokud oba nejste nastaveni na osobnostní rozvoj a nechcete se učit novým věcem, nemá smysl se k sobě vracet.
  Kuba Leden 26, 2019

  Dobry den, tak pred pul rokem jsem prisel do prazdneho bytu a zjistil jsem, ze se pritelkyne odstehovala. Ani ne dve hodiny na to me prosila, zadonila, ze udela vse at se k ni vratim a ze se vrati a priveze mi vsechny veci. Ja se k ni vratil dala mi sliby, ktere nedodrzela a pak po par mesicich, ze chces pauzu a dva mesice jsme se placali v pauze. Pomalu se se mnou prestala vidat a jevit o me zajem a ted ani neodepisuje proste nic. Nevim, co mam delat myslim, ze nekoho ma a urcite je konec a nevim co mam delat, docela z toho mam deprese. Muzete mi nejak prosim poradit, jak to vse preskocit a co delat s tou flustraci a hlavne mi dokazat poradit, proc si zahravala takhle s mymi city. Dekuji
   Karel Chába Leden 29, 2019

   Dobrý den, Kubo, nikam nepřeskočíte. I toto, co prožíváte, k životu, respektive ke vztahům patří a musíte si tím projít. Ona to nedělá záměrně. Je nevyrovnaná, hledá se, neví co, a z toho pak pramení její chování. Takže co to jde, neberte si to osobně. Toto by udělala i jinému muži a bude to dělat v jiném vztahu. V tento moment tedy musíte počítat s tím, že vám nebude dobře, a snažit se co nejvíce zaměstnat, abyste se seberealizoval. Pokud by se váš stav i po měsících nelepšil, tak vyhledejte pomoc.
  Miroslav Únor 8, 2019

  Dobrý den. Je to cca měsíc a půl co se se mnou po třech letech rozešla přítelkyně. Vztah byl celou dobu v pořádku jen poslední zhruba měsíc jsme se hádali. Ona byla v nové práci a já byl nemocný se zády takže oba dost nervózní. Když jsem za ní na Nový rok přišel ze s tím musíme něco udělat, řekla že už nechce, že ji v práci nadbihal kolega a že mu podlehla. On už tam nepracuje, je teď 100 km odtud a ona za ním jezdí. Nejhorší je že máme dům na společnou hypo a ani jeden nemá kam jít a musíme tu spolu žít. Zkrátka všude vidím její věci, vidím ji jak se chystá ke svému novému příteli a mluvíme spolu jen…ahoj, ahoj. Nevím jak se z toho dostat. Poradíte něco? Děkuji…
   Karel Chába Duben 1, 2019

   Dobrý den, Miroslave, s ohledem na to, co píšete, předpokládám, že ona je zamilovaná, a tudíž s tím neuděláte nic. Bohužel v období zamilovanosti jsme pod vlivem emocí natolik, že vidíme jen toho, koho milujeme. Pokud chcete zatím doufat, že se vrátí, doporučuji vyčkat a dát jí čas, aby si prožila realitu, po které teď touží. Až jí spadnou růžové brýle, tak bude schopna věci vyhodnotit a uvidíte, jak se k tomu postaví.

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů