Někdy je to jako blesk z čistého nebe, jindy se blíží pomalu a my tušíme, že přijde. Řeč je o rozchodu. Rozchod může mít zásadní vliv na náš život, kdy se např. musíme stěhovat, zvykat si na nové prostředí, apod. Někdy můžeme mít pocit, že rozchodem skončil nás život. Každý vnímá rozchod trochu jinak, ale na každém se určitým způsobem projeví. Jak ustát rozchod s partnerem?

Je potřeba si uvědomit, že pokud jsme s partnerem byli opravdu dlouho a tento člověk byl pro nás zásadní, bude nás rozchod bolet. Budeme si muset zvykat, ať už týdny nebo dokonce měsíce, než se z rozchodu dostaneme. Rozhodně se z rozchodu ze dne na den nedostaneme. Zvláště pak lidé, kteří se rozcházet nebo rozvádět nechtěli.

Je potřeba nějakým způsobem přijmout fakt, že rozchod bolí. Naše „hlava“ si bude muset zvykat na nový život. Rozchod s partnerem patří po úmrtí k druhé psychicky nejnáročnější situaci, kterou člověk může prožít. Domnívat se, že se nám za pár dní uleví, je zcela iracionální a fungovat to nebude.

Abychom dokázali ustát rozchod s partnerem, je dobré dodržovat určitá pravidla. Tyto pravidla nám pomohou se z rozchodu snadněji dostat. Jaká to jsou

1.Sejde z očí, sejde z mysli

Pokud je to jen trochu možné, měli bychom se vyhýbat kontaktu s bývalým partnerem nebo partnerkou. Po rozchodu bychom náš bývalý protějšek neměli vyhledávat, vídat se s ním, kontaktovat jej, kontrolovat sociální sítě, apod. Pokud uvidíme, zjistíme nebo se dozvíme jakoukoliv informaci o bývalém protějšku, bude nás to vracet zpátky do vztahu. Zbytečně budeme prodlužovat naši bolest z rozchodu s partnerem.

2.Věci musí pryč!

Abychom se dokázali lépe „odstřihnout“ od bývalého partnera či partnerky, věci, které nám po něm zůstanou, je dobré dát někam bokem. Neměly by zůstat na očích. Ustát rozchod při pohledu na věci bývalého protějšku, kdy se nám s tímto pohledem vrací i vzpomínky na společné chvíle, je těžké. Bude nás to opět vracet zpátky do vztahu a jeho konce.

3.Zaměstnejte se

Zavírat se doma o samotě, zvlášť v pátek, sobotu a neděli, je jedna velká chyba. Ve chvíli, kdy prožíváme rozchod s partnerem, musíme svoji „hlavu“ zaměstnat! Měli bychom zůstat u věcí, které nás bavili i před rozchodem, např. sport, koníčky, přátele, aj.

Možná vás tyto věci po rozchodu s partnerem nebudou tak bavit a naplňovat jako před rozchodem, ale budou sloužit pro udržování nálady. Pokud bychom utíkali do samoty, náš stav mysli by klesal a nálada by nám víc a víc padala. Potom by mohlo dojít až k depresivním stavům, což v případě těžkého rozchodu není nic neobvyklého. Chceme rozchod ustát, ne se z něj zhroutit.

4.Změňte prostředí

Snažte se co nejvíce měnit místo pobytu. Choďte mezi lidi, na místa, která neznáte. Poznávejte okolí.  Jděte tam, kde jste se dlouho chtěli podívat. Pokud to možnosti dovolí, o víkendu někam odjeďte. Udělejte si výlet. Změňte prostředí. Je to dobrý způsob, jak ustát rozchod s partnerem, protože můžete poznat něco nového. Dostanete nové impulsy.

5.Věnujte se osobnostnímu rozvoji

Někteří lidé se po rozchodu s partnerem dokáží vyburcovat natolik, že se začnou věnovat a pracovat na svém osobnostním rozvoji. Vzdělávat se, navštívit různé kurzy, učit se nové věci je úžasný postup, jak ustát rozchod s partnerem. Tyto věci mají svoji velkou hodnotu. Člověk se má na co těšit a rozvíjí se. Do jeho života vstupuje změna, nové podněty, noví lidé, atd.

Někteří lidé dělají jednu velkou chybu. Po rozchodu s partnerem se hned vrhají na seznamky a snaží se ustát rozchod seznámením s někým novým. To může krátkodobě pomoci, ale ve většině případů to nepomáhá. Někdy je lidem mnohem hůř než předtím. Vídat se s někým novým nemůže být úplně na škodu, ale snažit se v tom hledat nějakou záchranu nebo nový vztah, to funkční určitě nebude.

Možná se váš psychický stav po rozchodu výrazně neposunul k lepšímu, jste bez energie a nevidíte řešení. Pokud takové období trvá již několik měsíců, je dobré se svěřit do rukou odborníka, který vám s vaším trápením pomůže. Pokud cítíte, že budete potřebovat lidský přístup a pomoc při zlepšení svého psychického stavu, rád vám pomůžu a budu se vám plně věnovat.

 

autor článku: Karel Chába