Jak můžete pracovat s výčitkami z nevěry a jak se na ně vlastně dívat způsobem, že nejsou jen špatné, se dočtete v následujícím článku.

Výčitky si nevěrník zaslouží. Je tomu ale opravdu tak? 

Byli jste nevěrní a máte z nevěry výčitky? Intenzita výčitek je u každého – pokud je tedy vůbec má – samozřejmě jiná. Jsou lidé, kteří mají výčitky takové, že je trápí pár hodin nebo dní a pak na celou situaci zapomenou. Jsou ale lidé, kteří můžou výčitkami ze své nevěry trpět natolik, že doslova nemohou jíst ani spát a mají pocit, že nedokáží normálně existovat.

Jsou dokonce i lidé, kteří se za svoji nevěru velmi silně odsuzují, dehonestují svoji osobnost a velmi tím škodí svému vlastnímu sebevědomí, své sebehodnotě, tomu, jak sami sebe vnímají.

Mohlo by se jednoduše říci, že mít výčitky svědomí z nevěry si každý nevěrný zaslouží. Nicméně situace z hlediska psychologie je určitě mnohem složitější. Mimo jiné například z toho důvodu, že ten, kdo po nevěře – a často to bývají lidé, kteří nevěru opakují – má výčitky svědomí, se snaží mnohé ve své osobnosti popírat.

Takoví lidé začnou sami sobě nereálně slibovat, že už to nikdy neudělají, ale bohužel se soustředí jen na důsledek a na to, jak se cítí a jak se tohoto nepříjemného pocitu zbavit. Co si ale neuvědomují je to, že jejich pocity nesouvisí jenom s jejich nevěrou: oni se cítí špatnými lidmi z jiných příčin, které si neuvědomují. A právě to, že se cítí nehodnotnými, je – aniž by si to často uvědomovali – nutí do toho, aby vyhledávali neustále další a další sexuální dobrodružství. Tím způsobem si dokazují, že mají pro někoho hodnotu, která je ve chvíli nevěry doplňuje, pomyslně dopuje.

Výčitky z nevěry = často projev hlubšího problému v osobnosti nevěrníka 

Takoví lidé se po nevěře místo toho, aby se cítili být lepším člověkem, cítí ještě hůř. A tento cyklus je nutí do toho, aby svou nevěru opakovali, i když si říkají, že už to nikdy neudělají.

To znamená, že výčitky z nevěry nejsou jenom důkazem toho, že jste špatní. Mohou ukazovat na mnohem hlubší problém ve vaší osobnosti, problém s něčím, co se ve vás děje. Je přirozeně velmi složité rozeznat a udělat přesnou čáru tam, kde končí výčitky z nevěry, které svým způsobem patří k tomu, že jsme nevěrní byli. A kde začínají výčitky, které nesouvisí se samotnou nevěrou, ale celkově s naší osobností a s tím, jak si myslíme, že jsme nehodnotní.

Teoreticky by se dalo říci, že čím hlubší, ničivější, delší a nutkavější jsou výčitky z nevěry, tím spíš máte problém s vaší osobností, který se netýká jen samotného aktu nevěry. 

Máte výčitky z nevěry? Zapátrejte po jejich příčinách 

Protože ne vždy výčitky z nevěry souvisí jen se samotnou nevěrou, vždy byste se měli snažit hledat jejich příčiny. Nesnažte se sami sebe ukonejšit tím, že už to neuděláte nebo že jste k nevěře měli nějaké své důvody. Například to, že vás protějšek naštval, dlouhodobě nenaplňuje vaše potřeby nebo s vámi nechce mít sex.

Ani tímto způsobem se rozhodně nemusíte svých výčitek zbavit. Respektive nemusíte svoji osobnost posílit, a tudíž k nevěře bude v začarovaném kruhu – je to jako závislost u alkoholika – docházet znovu a znovu. V článku tedy nejde o to dát vám návod, jak být nevěrný a nemít výčitky. Naopak jde o to přiblížit vás k pochopení toho, že vaše výčitky z nevěry můžou (a často tomu tak opravdu je) ukazovat na hlubší souvislosti toho, že s vaší osobností není něco v pořádku. Jak už bylo zmíněno, například si tolik nevěříte, případně v sobě nevěrou můžete řešit prakticky cokoli. 

Situace před nevěrou jako klíč k odhalení jejích příčin 

Zamyslete se tedy nad sebou a nad tím, co se děje před vaší nevěrou. Často opakovaně nevěrní lidé, kteří mají silné výčitky svědomí, tvrdí, že se před nevěrou nic nedělo, že se naopak cítili dobře. Dokonce se cítili velmi sebevědomě, že je život bavil, že byli plní energie.

Toto ale může ukazovat právě na to, že nevěru potřebujete, protože sami si nedokážete přivodit něco, čím byste se cítili naplnění a sebevědomí bez toho, aniž byste byli nevěrní svému protějšku. Zamyslete se proto vždy nad tím, co se děje před nevěrou, jak se cítíte, co nevěře předchází, a tedy co se nevěrou snažíte sami sobě a světu, svému okolí dokázat.

Tam můžete najít – a často to tak je – zdroje a příčiny toho, proč jste nevěrní a proč pak opakovaně máte výčitky svědomí z nevěry. Když tyto příčiny odstraníte, budete se seberealizovat, najdete si nové koníčky, budete se vzdělávat, starat se o svoje tělo, zjistíte, že si nepotřebujete nic dokazovat tím, že budete opakovaně nevěrní. Nevěrní být přestanete a nebudete mít výčitky svědomí.

Když máte výčitky z nevěry, pracujte se svým vztahem 

Abyste být nevěrní vůbec nemuseli, je samozřejmě ideální pracovat také na vašem vztahu. Trpíte například tím, že vám váš protějšek nenaplňuje nějaké potřeby. Není nic neobvyklého, že vztahy ve všech kapitolách a na všech úrovních fungují, a to s výjimkou sexuality. Nevěrný si pak vyčítá, že svého hodného partnera, který jen tak často nemusí sex, podvádí. Pak je řešením vašich výčitek to, že budete situaci doma řešit, budete hledat kompromis a učit se komunikaci.

Nicméně nesnažte se s výčitkami zacházet tak, že se je pokusíte vytěsnit mimo vás, že se je budete snažit něčím kompenzovat, například partnerovi víc pomáhat v domácnosti nebo partnerce častěji kupovat květiny. To je jen řešení důsledku, nikoli příčiny. 

Abyste mohli ještě lépe pracovat s výčitkami z nevěry, doporučuji vám přečíst si také článek Vyplatí se nevěra.

Byli jste nevěrní a ani po přečtení článku si nejste jistí tím, jak pracovat s výčitkami z nevěry? Nezoufejte a obraťte se na mě. Rád vám pomohu prostřednictvím některé z konzultací, které nabízím. 

Související článek: Jak se cítí nevěrník 

autor článku: Karel Chába