Vývoj paralelního vztahu

Nikdy nevíme, kdy se zamilujeme. Problém nastává, když se zamilujeme a máme již vztah. Pokud nejsme schopni svůj primární vztah ukončit, vzniká často vedle primárního vztahu vztah druhý – paralelní vztah. 

Paralelní vztah vzniká často plíživě

Prvotním impulsem, který vede ke vzniku paralelního vztahu je samozřejmě okouzlení jinou osobou. Přestože je člověk zadaný, má pocit, že mu takový románek nemůže ublížit. Naopak ho často zamilovanost nabíjí, cítí se plný energie. Navíc je přesvědčen, že pokud bude chtít, románek kdykoliv ukončí.

Mnohdy si ani sám aktér nevšimne, že se původně z neškodného románku vyvinul pozvolně paralelní vztah. Takový paralelní vztah se stává stínovým vztahem vedle našeho primárního vztahu.

Paralelní vztah má v této fázi již svá určitá pravidla, určitou pravidelnost, tvoří se určité stereotypy dvojice, která se schází. Nejde již jen o nějaký přechodný milostný románek, který po splnění svého účelu končí. Paralelní vztah se naopak přehoupne do určitého často dlouhodobého vztahu, který mají tendenci obě strany z nějakého důvodu udržovat, protože jim něco dává.

Jsme v něm již více zainteresování, a protože jde většinou o vztah dlouhodobý, vzniká i zde určitá závislost na partnerovi. Vztah v takové fázi už není tak jednoduché ukončit.

Jak dlouho trvá paralelní vztah?

Paralelní vztah může trvat týdny, měsíce, roky i desetiletí. Dlouhodobě funguje především v takovém případě, že zůstane dobře utajen nebo se s ním primární partner z nějakého důvodu smíří. Pokud nějakým způsobem naplňuje chybějící potřebu některého z partnerů, může i po celou dobu dobře fungovat (např. jeden z partnerů si uspokojuje sexuální potřebu, které se mu nedostává v primárním vztahu).

Ve většině případů ovšem nastává problém proto, že některému z aktérů přestane tato situace vyhovovat. Může to být jednak primární partner, který začne mít podezření, ale stejně tak může jít o partnera v paralelním vztahu, který přestane být se svojí rolí toho druhého spokojen. Stejně tak může být takový vztah značně stresující pro podvádějícího z důvodu neustále konspirace a hrozby možného prozrazení.

Ukončení paralelního vztahu

Paralelní vztah může samozřejmě trvat velmi dlouho, ve většině případů ovšem z nějakého důvodu časem končí. Paralelní vztah může být ukončen tak, že se z něj stane vztah primární tím, že ten primární skončí. Čím déle ovšem paralelní vztah trvá, tím menší pravděpodobnost je, že se tak stane z vůle podvádějícího partnera.

Pokud se tak stane, tak spíše proto, že je vztah prozrazen a podvádějící partner je opuštěn než proto, že by se sám rozhodl svůj primární vztah ukončit. Pokud by to totiž udělat chtěl, udělal by to zřejmě již dávno.

Častěji se naopak při prozrazení paralelního vztahu snaží podvádějící partner zachránit svůj primární vztah a proto svůj paralelní vztah mnohdy třeba ne s lehkým srdcem ale razantně ukončí.

V posledním případě dojde k ukončení paralelního vztahu ze strany osoby se kterou partner podvádí. Pro tu může být po nějaké době tento vztah nevyhovující, protože musí být neustále v ilegalitě. Žena by chtěla partnera jen pro sebe. Určitým tlakem, výčitkami a žárlivostí na partnera, se pak často jen urychlí konec paralelního vztahu.

Co dělat, když jste v paralelním vztahu?

Samozřejmě nejlépe je mít takový primární vztah, kde nemáte potřebu paralelní vztahy vytvářet. Pokud  jste se ocitli v paralelním vztahu, zvažte, zda jste ochotni nést následky v případě, že se váš paralelní vztah prozradí. Zkuste se zamyslet nad tím, co vám paralelní vztah dává, a jestli by nebylo možné tuto potřebu zakomponovat do svého primárního vztahu tak, aby zmizela potřeba vztahu paralelního.

Pokud jste člověk se kterým partner podvádí, přemýšlejte nad tím, proč vám vyhovuje být ve vztahu, který je „druhým v pořadí“. Je dobré si uvědomit, co vám brání jít do nějakého vztahu naplno a setrváváte ve vztahu, který se svým způsobem nikdy nemusí naplnit.

Pokud jste osobou, která je podváděná v paralelním vztahu, mějte na paměti, že to nemusí znamenat okamžitý konec vašeho vztahu. Zkuste se na tuto situaci podívat s chladnou hlavou. Pokuste se rozklíčovat, jestli jste se nějakým způsobem nepodíleli na vzniku paralelního vztahu u vašeho partnera. Je možné, že vás váš protějšek upozorňoval, že se mu něčeho ve vztahu nedostává, a vy jste na to nebrali ohled.

Každopádně jsou toto vždy velmi složité situace k řešení, hrát zde roli může mnoho věcí, které si člověk mnohdy ani neuvědomuje. A než nadělat ve vztahu mnoho škody, je lepší se obrátit na partnerského poradce či psychologa, který vám pomůže se lépe zorientovat v tom, co se děje.

Pokud jste v situaci toho, kdo se nachází v troj či více úhelníku paralelního vztahu a nevíte, co dělat, neváhejte se na mě obrátit. Vyberte si konzultaci, která vám bude vyhovovat.

autor článku: Svatava Kaletová, studentka kurzu partnerských vztahů

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů