Pokud nebudete se svým partnerem či partnerkou kvalitně komunikovat, váš vztah nikdy nebude dlouhodobě fungovat.

Možná vám to připadá drsné, ale tak prostě vztahy fungují. Bez vzájemné komunikace začnou dříve či později vznikat krize, které váš vztah rozbijí.

Komunikace ve vztahu je totiž prostředek k tomu, abyste si se svým partnerem navzájem sdělovali své potřeby a dozvěděli se co nejvíce o potřebách toho druhého.

Potřeby jsou základním stavebním materiálem každého vztahu a komunikace je nástroj, kterým potřeby opečováváte.

Běžná každodenní komunikace

Váš vztah potřebuje běžnou každodenní komunikaci, při které si s partnerem sdělujete své zážitky ze dne a povídáte si, co se dělo.

V rámci této komunikace byste se měli upřímně zajímat o vašeho partnera. Snažte se do něj vcítit, snažte se mu poradit, pokud to potřebuje. A nebo ho jenom vyslechněte. I to udělá pro psychickou pohodu člověka hodně a často to i naprosto stačí.

Rozvíjejte svoji komunikaci ve vztahu. Měla by být prostředkem ke společnému sdílení či k zábavě.

Pokud tato běžná komunikace ve vztahu chybí, partneři se na sebe pomalu ale jistě přestávají těšit. Vytváří se mezi nimi neviditelná zeď a začínají se jeden od druhého vzdalovat. Bez komunikace po nějakém čase zjistí, že už vlastně se svým partnerem jen žijí vedle sebe, nikoliv spolu.

Se svým partnerem se snažte alespoň 2x či 3x týdně najít čas na to, abyste si spolu nezávazně popovídali. Zajímejte se o něj, na co myslí, na co se těší. Není nutné něco řešit a vyřešit, prostě si jen mezi sebou sdílejte své životy a poznávejte se hlouběji. Snažte se porozumět světu toho druhého.

Měli byste si mezi sebou stanovit jasná pravidla komunikace. Předem se domluvte, že se klidně může stát, že se ne vždy na všem shodnete. A pokud náhodou k neshodě dojde, respektujte se navzájem. Pokud taková pravidla vaše komunikace mít nebude, nebude vám to dlouhodobě fungovat.

Komunikace a potřeby ve vztahu

Jak už jsem uvedl výše, potřeby a jejich naplňování jsou základem vztahu. Proto byste se měli naučit své potřeby svému partnerovi sdělovat. Popisujte své potřeby co nejkonkrétněji. Snažte se popisovat spíše, co chcete, než co nechcete.

Vždy si ověřte, že váš partner skutečně pochopil, v čem vaše potřeba spočívá a jak byste chtěli, aby byla naplňována. Musíte mít jistotu, že váš partner chápe, jak jste to mysleli.

Na tyto debaty byste si měli zvyknout a měli byste si na ně ve svém partnerském životě vyhradit dostatek prostoru. Pokud to vědomě neuděláte, může se snadno stát, že si na ně nakonec čas neuděláte.

Uvědomte si ale také, že ne vždy je na takovou komunikaci ten správný čas. Někdy se to prostě z různých důvodů nehodí. Dodržujte pravidlo, že když zrovna není vhodné se o daném tématu bavit, přenechte to na jiný den.

Běžnou denní komunikaci a vzájemné sdělování svých potřeb lidé často upozaďují, protože mají ve svých životech spoustu jiných starostí. Musí se starat o děti, kariéru, mají své koníčky atd. Navíc si často ani nenajdou čas se naučit spolu správně komunikovat. Ve vztahu žijí samospádem, ale že je něco v nepořádku poznají teprve, až přijde krize. To si teprve uvědomí, že udělali někde chybu, tou dobou už ale bývá často pozdě.

Ve vztazích bez správné komunikace vzniká velké riziko partnerských krizí, hádek, nevěr a může hrozit i rozchod či rozvod. Proto byste se měli kvalitní vztahové komunikaci včas naučit a průběžně se jí věnovat.

Mluvit nerovná se komunikovat

Podle mých zkušeností si obrovské procento lidí myslí, že jen proto, že umí mluvit, automaticky umí také komunikovat. To je samozřejmě nesmysl. Mluvit umíme všichni od malička. Mluvit ale neznamená nutně také komunikovat. Komunikace je mnohem složitější, má více úrovní a obsahuje mnohá úskalí.

Kvůli špatné či chybějící komunikaci si lidé často myslí, že za aktuální problém může ten druhý. Tak to ale nebývá. Obvykle se problém nachází někde mezi oběma partnery.

Vztah bez komunikace vám nemůže fungovat. Dříve či později začnou nenaplněné potřeby vyplouvat napovrch a vznikne problém.

Nepodceňujte důležitost komunikace ve vztahu a naučte se správně komunikovat. Přečtěte si článek Proč by každý vztah měl mít pravidla komunikace.

autor článku: Karel Chába