Za jak dlouho nový vztah po rozchodu?

Rozchod je jedna z nejnepříjemnějších životních situací, která nás může potkat. Většinou se jedná o velmi bolestné téma, které je doprovázeno škálou různých nepříjemných pocitů.

Zvlášť bolestné je to tehdy, když dojde k rozchodu partnerů, kteří mají společně děti. Musí si zvykat na to, že již nefungují jako rodina, a často jim chybí nejen partner, ale i děti, pokud je nemají ve vlastní péči. I přesto všechno by si rádi našli nového partnera nebo partnerku. Za jak dlouho nový vztah po rozchodu?

Rozchodem končí jedna životní etapa, ale zároveň začíná jiná. Spousta lidí ale dělá to, že se pustí do nového vztahu po rozchodu příliš brzy, ať už z důvodu toho, že to tak chtěli, nebo to vyplynulo ze situace.

Další rozchod? Může za to nevyrovnaný mozek!

Neuvědomují si, že mozek je nevyrovnaný a není v běžném režimu, pokud si ještě nezvykl na změnu po rozchodu, na odloučení a na konec vztahu. Z toho důvodu, se naše myšlenky můžou neustále točit kolem bývalého partnera. Mozek nás začne tlačit i do situací, kdy často přemýšlíme, co by v tuto chvíli náš bývalý partner dělal, jak by se choval, co by řekl, na co teď myslí, jak by reagoval, kdybychom byli spolu, atd. Takový nový vztah po rozchodu nemůže mít velkou hodnotu.

Tohle, co jsem popsal, si mnoho lidí neuvědomuje. Nicméně se setkávám v poradně se spoustou lidí, kteří přijdou s tím, že se po rozchodu necítili dobře, ale cítili takový zvláštní pocit, že chtěli nový vztah. „Vrhli“ se do něj, aniž by si popřemýšleli o tom, zda nastala ta správná chvíle pro nový vztah po rozchodu.

Po pár dnech nebo týdnech většinou zjistili, že jim tento nový vztah vůbec nevyhovuje a s novým partnerem se rozešli. Tohle udělali ještě několikrát. Pak si uvědomili, že se stále ještě nedostali z původního rozchodu s prvním partnerem. Začnou se objevovat myšlenky na to, že nemá smysl se pokoušet dál o to, aby se s někým seznámili. Následně se mě ptají, za jak dlouho nový vztah po rozchodu.

Čas se nedá změřit

Čas, kdy začít nový vztah po rozchodu, je u každého zcela individuální. Na jedné straně jsou lidé, kteří se rozejdou po vzájemné dohodě naprosto slušně a dobře, mohou být hned přáteli. Na druhé straně jsou lidé, kteří rozchod prožívají velmi bolestně a trvá jim dlouho, než se z této nepříjemné situace dostanou. Doba, za jak dlouho navázat nový vztah po rozchodu, se nedá změřit.

Jak poznáme, že jsme připraveni na nový vztah? • cítíme se v pohodě • máme radost ze života • těšíme se z každodenních věcí • nemyslíme na bývalého partnera • neprožíváme negativní emoce v souvislosti s bývalým přítelem • aj.

Pokud jsme se právě s někým seznámili, a naše pozornost je zaměřena jen na daného člověka, neporovnáváme jej s bývalým partnerem a nevrací se nám na něj myšlenky, je to ideální chvíle, kdy můžeme naše seznámení rozvinout do nového partnerského vztahu.

Nastavení vztahu od začátku

Nebezpečí, které vyplývá z toho, že se lidé velmi brzo „vrhnou“ do nového vztahu po rozchodu je to, že můžou být zmateni další věcí.

V novém vztahu můžou být partneři po určitou dobu spokojeni. Není nic neobvyklého, že po půl roce až roce takového vztahu, za mnou přicházejí do poradny. Dozvídám se, že jejich vztah půl roku až rok krásně fungoval, vše jim ve vztahu klapalo. A najednou se odcizili, jako by neměli nic společného.

Je to z toho důvodu, že pár popíše jejich počátek vztahu např. podle následující modelové situace: Muž se rozváděl a žena se snažila rozvádějícího muže podporovat. Podřizovala tomu vše a snažila se, aby ho z toho co nejdříve dostala. On si na tento způsob fungování vztahu zvykl, protože mu vyhovovalo, že se vše točí kolem něj. Ve chvíli, kdy se z toho všeho dostal a měli začít žít normálně, tak se jim to nedaří, protože ten model vztahu, jaký byl nastaven od prvopočátku, teď tady není.

To, co bylo na začátku, co je spojovalo, to už nyní v tom vztahu není, nefunguje to a mají problém spolu žít. I takové situace mohou vzniknout, pokud se „vrhneme“ do nového vztahu po rozchodu příliš rychle.

Pokud si právě pokládáte otázku „Za jak dlouho nový vztah po rozchodu?“ a sami si neuvědomujete, zda jste rozchod zvládli a jste připraveni na nový vztah, můžete se obrátit na poradnu nebo si domluvit konzultaci přímo se mnou a já vám velice rád pomůžu.

autor článku: Karel Chába

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

8 komentářů u „Za jak dlouho nový vztah po rozchodu?

  Blanka Únor 24, 2016

  Škoda, že v článku není alespoň přibližný čas pro vyrovnání se s rozchodem, mám starost o kamarádky, které se s tím nevyrovnaly ani po 6 letech, trápí se a není den, aby o něm nemluvily, nerozebíraly proč se s nimi rozešel a jestli by neměly něco udělat, aby se zase sblížily…nové vztahy jsou pro ně jen chvilková náhražka a tak je už nevyhledávají, nevím, zda už nepotřebují nějakou odbornou pomoc, nic jim nepomáhá, stále cítí v srdci bolest, že nejsou s ním…
   Karel Chába Únor 25, 2016

   Dobrý den, mohu vás ujistit, že není pochyb o tom, že potřebují pomoc, pokud se svým životem chtějí něco udělat neb 6 let není přirozené truchlit.
  Mary Únor 25, 2016

  Dobrý den,
  má velice dobrá přítelkyně se rozvedla se svým manželem , je to už přes rok, měli se moc ráda, ale bohužel si našel mladší a čeká s ní dítě. Mé kamarádce ,ale stále píše a říká jí ,jak bez ní neumí žít a jakou udělal chybu,že se s ní rozešel,ona mu stále věří a schází se s ním. Vadí mi to, jak jí to ubližuje a ničí.Není schopná se pohnout dál a stále žije nereální nadějí,podle mě. Nežije ,stále je v duchu s ním a čeká , pořád sleduje mobil, zda napíše ,přijde .Ožije jen vedle něho! Co s ní? Jak jí mám pomoct? Já to vidím, že jí jen využívá a žije si svůj život a na ní si vzpomene ,jen když je mu těžko a něco mu nevyjde.
  Děkuji za odpověď.
  Mary
   Karel Chába Březen 1, 2016

   Dobrý den, pomoci můžete jen tomu, kdo to chce. Pokud to chce, tak byste jí měla motivovat k tomu, abyste jí dostala za odborníkem. Sami si s tím neporadíte.
  Simona Září 10, 2017

  Dobrý den, přesně tohle se mi stalo a přítel mi řekl, že si myslel, že už rozchod s bývalou partnerkou zpracoval, ale bohužel to tak není. Iniciativa na vztah zpočátku vycházela od něj, byl velmi nadšený. Bohužel to zasáhlo do intimní oblasti, nedokázal se uvolnit. Ukončil náš vztah tak nějak pozvolna – přestl se ozývat tak často, až mi řekl, že asi není připraven na nový vztah, že jsme se potkali v blbou dobu. Že ještě nezpracoval minulý rok (rozvod a pak další nový vztah, kterému věřil). Já jsem se do něj zamilovala, nemůžu zapomenout. Do ničeho ho netlačím, občas mu napíšu, odpovi vtipně. Nevídáme se. Jen mě zajímá, jestli je šance, aby se z toho dostal a měl o mě zase zájem. Moc děkuji.
   Karel Chába Září 12, 2017

   Dobrý den, neznám ho, takže mohu napsat jen to, že teoreticky to možné je. Spíše bych se ale přikláněl tomu, že už zájem vypršel a nebude ho mít znova.
  Stanislav Březen 25, 2019

  Dobrý den má kamarádka se pořád kontaktuje s ex partnerem a on o ni nemá zájem ,jen ji píše o tom jak by měla zhubnout apod ,je asi normální aby se s ním přestala kontaktovat úplně ,poraďte
   Karel Chába Březen 27, 2019

   Dobrý den, Stanislave, nevím, co je cílem toho, proč ho kontaktuje, nemohu tedy říci, co by měla dělat.

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů