Máte milenecký poměr, ale zjišťujete, že vám „přerůstá“ přes hlavu? Jste zamilovaná do milence a teď nevíte, jak se k dané situaci postavit? V dnešním článku se dozvíte, co můžete udělat a jak se zachovat.

Proč jste zamilovaná do milence?    

Možná to na začátku byl jen nevinný flirt. Zábava. Povyražení. Možná ten člověk měl pro vás pochopení. Třeba jste vůbec neuvažovala o tom, že byste měla s někým milenecký poměr, natož že budete zamilovaná do milence. Člověk míní, život mění. Proč to tak je?

Velmi častým důvodem, proč vstupujeme do mileneckého poměru, je především nespokojenost v primárním vztahu. Ať už jsou to naše nenaplněné potřeby ve vztahu, stereotyp nebo neporozumění s tím druhým, chceme si ulevit. Naše hlava podvědomě začne vyhledávat společnost člověka, který nám začne naplňovat naši potřebu.

Ať už je to obdiv, podpora, vyslechnutí či cokoliv jiného, získáváme k tomuto člověku velmi blízký vztah. Naše psychika říká: „Ano, tady je mi dobře,“ a my se začneme tomuto pocitu poddávat, pak se zamilujeme. Má to jen jeden háček. Nezamilujeme se do milence, ale pouze do představy, kterou jsme si o něm vytvořili.

Žít s někým, denně řešit výzvy života, rutinu a stereotyp, starost o domácnost, děti, atd. je zcela odlišné od toho, když se s někým potkáte na pár hodin v týdnu, abyste se „opájela“ představou, jak je život růžový. Ale stalo se. City jsou mnohem silnější než rozum. A vzhledem k tomu, že si právě teď čtete tento článek, se rozum hlásí o slovo. Možná by stálo za to, dát mu šanci!

Co udělat, když jste zamilovaná do milence?

Jste-li zamilovaná do milence a tato situace vás trápí, je vám to nepříjemné a nevíte, co dělat, nezoufejte. I v této situaci máte spoustu možností, co s tím můžete udělat.

Dopřejte si čas

Pokud cítíte, že jste do milence zamilovaná a je vám to nepříjemné, pak si dopřejte dostatek času na to, abyste tyto silné emoce zpracovala. Promluvte si s milencem o tom, že prožíváte nepříjemné období a chcete si dát čas a prostor proto, abyste tohle období zvládla. Neříkejte mu, že jste do milence zamilovaná. Pak by se mohlo stát, že o vás váš milenec začne ještě víc usilovat a vám by tohle chování v tomto období příliš neprospělo.

Požádejte milence o respektování času pro sebe. Omezte s milencem schůzky, příp. úplně přerušte. Pokud už s ním musíte komunikovat v rámci např. pracovních povinností, omezte společnou konverzaci jen na nejnutnější věci. Tímto způsobem získáte čas k tomu, aby silné emoce odešly. Využijte tohoto času pro sebe.

Prozkoumejte svoji motivaci

To, že jste zamilovaná do milence, je možná teď pomyslná červená kontrolka, která na vás bliká a chce vás na něco upozornit. Zkuste se tedy na chvíli zastavit a popřemýšlejte si o tom, jaká byla vaše motivace, že jste si s milencem začala. Buďte k sobě upřímná, protože se o sobě můžete hodně dozvědět. Vezměte si tužku a papír a napište si vše, co vás k tomu napadne, i kdyby to měla být maličkost.

Tím, že budete přemýšlet o motivaci, která vás dovedla až do náruče milence, do kterého jste nyní zamilovaná, začnete určité věci a váš primární vztah vidět jinýma očima. Můžete si uvědomit, co bylo důvodem, že se milenec objevil, co vám ve vztahu chybělo.

Co se potřebujete naučit

Pokud začnete zkoumat vaši motivaci toho, proč se milenec objevil a vy jste se do něj zamilovala, začněte se na tyto věci dívat jako na malé výzvy. Přemýšlejte nad tím, co se potřebujete naučit, abyste začala naplňovat vaše potřeby.

Možná vám milenec dodával potřebnou oporu, porozumění, které vám doma chybělo. Co tedy potřebujete udělat, abyste získala doma více porozumění? Budete se muset naučit být sama tím, kdo projevuje skutečný zájem a porozumění.

Třeba vám milenec, do kterého jste zamilovaná, přinášel sexuální uspokojení, kterého se vám doma nedostávalo. Co se tedy potřebujete naučit v tomto tématu? Ať už jste vyzkoušela všechno od krásného prádla po návrh návštěvy erotického klubu, ale nic nepomáhalo, možná jste příliš tlačila na pilu. Nebo jste neměla dostatek porozumění pro druhou stranu. Taky jste o tomto tématu nedokázali komunikovat a najít vhodné řešení. Zkvalitnění komunikace je dovednost, kterou můžete rozvinout. Jak lépe komunikovat, se dočtete zde.

Dívejte se na krizi jako na šanci se posunout. Zlepšit svoje vztahové dovednosti, zkvalitnit svoji komunikaci, rozvinout svoji empatii vůči druhé straně. Pokud jste zamilovaná do milence, ale pořád máte vztah, z kterého jste neodešla, něco vás tam drží. Možná jej nechcete zahodit.

Hledejte, jak to, co vám v něm chybí, můžete do vztahu dostat. Buďte kreativní. Díky tomuto procesu přenesete myšlenky jinam. Zamilování do milence se otupí či odezní. Pokud vám doma něco chybí, není to jen o tom druhém. Ale i o vašem přístupu a o tom, jak se dokážete s tím druhým domluvit, jak dokážete vzájemně komunikovat.

Zamilovanost si musíte prožít, nedá se odehnat

Velmi důležitou věcí, kterou byste si měla uvědomit je, že zamilovanost k milenci si budete muset prožít, nedá se odehnat na povel. Ona časem pomine, jen se musíte smířit s tím, že to nějakou dobu potrvá. Zaměřte tedy svoji pozornost na sebe a na věci, které byly popsané v článku a přijměte fakt, že nějakou dobu budete mít milence v hlavě. 

Pokud ještě pořád váháte a nevíte, co máte dělat a trápí vás to, pak by bylo vhodné, kdybyste se ke mně raději objednala na konzultaci. Je dobré mít vedle sebe člověka, který vztahům rozumí a dodá vám potřebný nadhled, příp. podporu, kterou budete potřebovat v řešení vaší situace.