O zamilovanosti koluje velmi mnoho mylných názorů, které, jak jsem se ve své praxi již mnohokrát přesvědčil, mohou hodně škodit.

I když přesná definice zamilovanosti neexistuje, neb její vnímání je zcela odvozené od každého jednotlivce, jeho zkušeností, subjektivního pohledu na svět,  tak se pokusím uvést co nejvíce skutečností na takovou míru, abyste měli dostatek informací k tomuto tématu a mohli se případně rozhodnout, co máte udělat.

Zamilovanost naplňuje parametry hypománie (mánie s mírným průběhem). Zamilovanost je tedy charakteristická tím, že máte hodně energie a velmi dobrou náladu. Zamilovanost způsobuje pocit velkého sebevědomí. Zamilovanosti se také dá přičíst, že máte mnohem větší sklony k riskování, větší chuť na sex. V období zamilovanosti přehlížíte nedostatky a dokonce zásadní chyby protějšku, přestože často bijí do očí.

Všechny tyto charakteristiky zamilovanosti jsou právě původcem toho, že máte pocit, že vaše volba partnera byla správná, že vztah bude už navždy bez chyby a že se vůbec nic špatného nemůže stát. To je ovšem velký omyl.

Až velmi často se mi stává, že klienti, kteří řeší krizi jejich vztahu, mi říkají, že si přejí, aby se opět vrátili do stavu zamilovanosti. Ovšem to není možné. Zamilovanost je proces, který probíhá ve vašem mozku a tudíž má svou dynamiku. Zamilovanost nemůžete přivolat ani odehnat. Nemůžete si říci, teď se zamiluji nebo teď přestávám milovat. Můžete se pouze částečně přizpůsobovat tempu zamilovanosti vašeho protějšku.

Co se děje v těle při zamilovanosti? Je to stav, který je řízen neurologickými ději. Dochází ke zvýšené produkci žláz s vnitřní sekrecí vylučující hormony –  hypotalamus, hypofýza a nadledviny. Tyto procesy jsou někdy tak silné, že dochází až závislosti na předmětu touhy.

Období zamilovanosti si užívejte. Nedělejte však v tomto čase zásadní rozhodnutí, že se budete brát nebo si pořídíte potomka. Dejte tomu čas, potřebujete cca dva roky na to, abyste protějšek poznali.

Nejčastěji k zamilovanosti dochází krátce po seznámení. Její trvání probíhá na úrovni tří měsíců až dvou let. Zamilovanost můžete také pociťovat po tom, co se k sobě vrátíte nebo překonáte velkou krizi vztahu. Ovšem zde je tento stav nutné spíše přičíst úlevě z toho, že vše dopadlo tak, že jste se k sobě vrátili. Je to stav pomíjivý a brzy se vše vrátí do starých kolejí. Pak si bohužel mnoho lidí uvědomí, že problém, kvůli kterému se rozešli, se nevyřešil a i nadále přetrvává.

Samostatnou kapitolou je situace, kdy si jeden z partnerů najde někoho jiného a zamiluje se. Druhý z páru se mě pak ptá, jak to udělat, aby se partner/ka odmiloval/a od milenky/ce. Bohužel, jak vyplývá z odstavců výše, tak nijak. Zamilovaný partner do někoho třetího neuvažuje racionálně a mnohdy je jediným řešením počkat, zda zjistí, že je pouze poblouzněn a že milenecký vztah nemá budoucnost a kvalitu, o které je v současné době přesvědčen.

Porovnávání zamilovanosti je bohužel dalším příkladem toho, jak chybně někdo nakládá se zamilovaností. Jak již bylo napsáno, zamilovanost nemá přesnou definici. Nedá se tedy ani měřit mezi partnery. Klienti mi říkají, „ partner mě nemiluje tak, jak bych chtěl“, „miluje mě méně“ . Jak to chcete měřit? ….neměřte to, nejde to. Jsou dva základní důvody, proč to moji klienti takto vidí. Nenaplněné potřeby ve vztahu, nedostatečné sebevědomí, pocit, že mě druzí nemilují. Problém je tedy jinde, než si myslíte.

Závěrem vás chci upozornit, že pokud jste právě zamilovaností prošli a postupně odeznívá, tak byste měli zvážit, zda vztah postavíte na vyšších hodnotách = na lásce anebo se rozejdete.

související články: Co je to láska?

autor článku: Karel Chába