Naprostá většina lidí ve vztahu se žárlivcem popisují svůj vztah stejně. Žárlivec se dříve nijak negativně neprojevoval. Choval se naprosto normálně. Možná tam byly drobné, těžko postřehnutelné náznaky, ale těch si nevšímali nebo jim nedávali takovou váhu. Ze začátku byl vztah bez problémů, idylický.

S postupem času se ale začaly projevovat drobnosti, kterých si dotyčná buď vůbec nevšímala, nebo je jen pomalu začínala vnímat. Stále se ale nejednalo o žádné velké odchylky od normálu. Postupně se to dále zhoršuje.

Ve chvíli, kdy žárlivec začne svoji žárlivost projevovat, k tomu má obvykle připraveny logické argumenty. Bojí se o partnera a chce mít kontrolu nad tím, kde ten druhý je. Žárlivec tomu druhému obvykle tvrdí, že si může dělat, cokoliv chce. Že mu jde jen a pouze o to, aby měl přehled. Tvrdí, že chce pro druhého to nejlepší.

Někteří žárlivci tomu dokonce i věří, což bývá ještě horší.

Zlepšení bez odborné pomoci je iluze

Bohužel, u chorobných žárlivců, kteří nespolupracují s odbornou pomocí, nelze očekávat zlepšení a vše se pouze dál zhoršuje.

Nedoufejte, že se situace zlepší jen proto, že to říká žárlivec. Pokud se nezačne léčit, není žádná šance, aby s tímto chováním přestal. Jediné, co ho uspokojí a donutí ho chovat se jinak, je, když se mu podvolíte a vyhovíte jeho nesmyslným požadavkům.

Ale ve chvíli, kdy se začnete řídit jeho požadavky, začíná docházet k psychickému týrání. Nic nesmíte, musíte se řídit příkazy žárlivce a riskujete, že se u vás začnou projevovat psychické problémy. Psychicky týraní lidé totiž neustále žijí ve stresu. Bojí se, co se stane, když přijdou pozdě, když neposlechnou. Musí vysvětlovat každou maličkost. Bojí se hádek, scén a ztrapňování před kolegy.

Takto není možně spokojeně žít a tento psychický nátlak může vést až k dlouhodobým depresím, totální rezignaci na život a ke ztrátě naděje na zlepšení. Tito lidé pak svůj život hodnotí jak absolutní omyl.

Žárlivec psychickým týráním vyžaduje absolutní oddanost a lásku, protože má pocit, že se mu jich vnitřně nedostává.

Žárlí proto, že sám má obrovský strach z bolesti ze zklamání, nevěry, odmítnutí. Bojí se, že někdo jiný by mohl být lepší než on.

I z tohoto důvodu je třeba si uvědomit, že řešením je pouze odborná pomoc. I když žárlivec slibuje, že se zlepší, není to možné.

Pokud se žárlivcem žijete, uvědomte si, odkud jeho žárlivost pramení a zamyslete se, zda by nebylo lepší ze vztahu odejít, pokud nedodržuje sliby a neléčí se.

Ustupování nepomůže

I když máte pocit, že ústupky a plnění žárlivcových přání krátkodobě pomáhají, není to řešení. Žárlivec chce svými argumenty a chováním získat pocit nadvlády, jistoty a lásky.

Čím víc se mu toho bude od vás dostávat, tím víc se tak bude chovat.

Určitě neustupujte a neplňte v přehnané míře jeho iracionální požadavky.

Co se žárlivcem?

Začněte se situací vážně zabývat hned ve chvíli, kdy zjistíte, že něco není v pořádku, že je váš partner přehnaně žárlivý. Nedoufejte, že se to zlepší samo od sebe. Nenamlouvejte si, že je to v pořádku. Samo se to nezlepší.

Promluvte si jasně s partnerem, vytyčte si hranice, jaké chování je v pořádku a co už ne. Požádejte ho, aby vyhledal odbornou pomoc.

Pokud žárlivý tvrdí, že žádný problém nemá, že je to váš problém, je to jasný signál, že se dotyčný nezlepší. Buď přímo lže, nebo si to neuvědomuje. Pokud jste v takové situaci, ze vztahu raději odejděte. Pokud žárlivec svůj problém připustí, ale dlouhodobě neplní dohodnuté věci a neléčí se, opět raději ze vztahu odejděte.

Občas se ženy zdráhají ze vztahu se žárlivcem odejít kvůli dětem. Vymlouvají se, že děti jsou na manžela fixovány. V konečném důsledku jsou však psychickému týrání vystavovány i děti minimálně tím, jak se žárlivec chová k ženě. To se na dětech samozřejmě podepisuje a způsobuje problémy.

Pokud žijete se žárlivcem a už opravdu nevíte jak dál, ale situaci chcete řešit, vyhledejte pomoc odborníka. Ten vám vysvětlí, jaké máte možnosti. Ukáže vám, že skutečně jedinou cestou je léčení žárlivce a pokusí se vám pomoci ho přivést na léčení. Pokud se žárlivec léčit nechce, pomůže vám odborník od partnera odejít a nastartovat opět cestu k lepšímu životu.

autor článku: Karel Chába