Žena z Marsu 2. část

Úspěšná, nezávislá žena, u které se často předpokládá, že má nápadníků více než dost, může si tedy vlastně vybírat, má často paradoxně problém, si partnera najít. V pokračování o “ženách z Marsu” se podíváme na to, jaké chyby takové ženy dělají.

Co může některé muže odrazovat?

Ženy, které se musí z pracovních nebo občas i z osobních důvodu zhostit mužské role, často potlačí svoji ženskou stránku. Mohou je k tomu přivést takové okolnosti, jako je například snaha obstát ve vedoucí funkci, nutnost řídit vlastní firmu. Může za tím být také třeba i opuštění partnerem, nutnost se postavit na vlastní nohy, postarat se o sebe i děti.

Ženy, které takovou mnohdy náročnou situaci zvládnou, pak mají sice lepší sebevědomí, jsou pyšné na to, co dokázaly, ale mnohé potencionální partnery právě jejich nezávislost a soběstačnost může činit nejistými. Sebevědomé ženy mohou působit dojmem, že nejsou ochotné k ústupkům, říkají věci mnohdy až příliš tvrdě, na rovinu, jsou náročné. Muži pak mají pocit, že s takovou ženou budou mít spoustu práce, aby ji učinili spokojenou a šťastnou.

Tyto ženy nemají mnohdy problém samy pozvat muže na schůzku, pokud se jim líbí. Jsou zvyklé si říkat o to, co chtějí. Často vyberou místo schůzky, či vymyslí program, protože jsou zvyklé přebírat aktivitu, a také mají pocit, že spoustu věcí umí vymyslet a zařídit nejlépe. Muži pak mohou mít problém s tím, že žena vyvíjí větší aktivitu, než by si přáli. Mají pak totiž pocit, že taková žena chce sama vše řídit. Zvláště pokud má tendenci, muži již při prvních schůzkách stále radit, co by měl a neměl dělat.

Určitou překážkou pro některé muže také může být ženina značná zaměřenost na kariéru. Muž si pak není jistý, zda nebude vždy pro ženu její práce důležitější než vztah. Zvláště když je žena spíše v typicky “mužské” funkci, kde se předpokládá, že bude muset v práci trávit mnoho času, nebo odjíždět například na služební cesty. Někteří muži si pak nedovedou představit, jak by takové pracovní nasazení partnerky skloubili jako rodina – třeba s péčí o děti. Na druhou stranu existují muži, kteří nemají problém se postarat o děti v případě, že partnerka musí pracovat, nebo zajistit hlídání, pokud mají pracovní povinnosti oba.

Co by měla “žena z Marsu” dělat a nedělat

Někdy má „žena z Marsu“ opravdu strach, jestli má šanci si vůbec někoho najít, s kým by třeba založila rodinu. Často cítí, že se třeba mužům líbí, ale na druhou stranu, že se jí bojí. Začne se pak mnohdy domnívat, že by se měla přizpůsobit. Já osobně si myslím, že by se úplně přizpůsobovat tomu, co si myslí, že muži očekávají, neměla. Jen by se měla zamyslet nad tím, jakého muže vlastně hledat, a jak dosáhnout toho, aby vztah fungoval.

Žena, která je úspěšná, je zvyklá být na sebe přísná. Často je pak vyžaduje dokonalost i od jiných. To může být užitečné v práci, ovšem pro vztah to může být zničující. Žádnému partnerovi se nebude líbit, když na něm budete hledat jen chyby. Jak muži, tak ženy chtějí být svým protějškem obdivováni a respektování. Pokud cítíte, že máte tendenci se soustředit především na chyby, je dobré si to uvědomit, a snažit se své chování upravit.

Není třeba předstírat, že jste někým jiným. Na druhou stranu naučit se zaměřovat na pozitivní vlastnosti a také upřímně pochválit svůj protějšek, může značně pomoci vztahu nebo v nalezení partnera. Zaměstnaná, úspěšná žena musí často použít ve své práci “tvrdé lokty”. Navíc třeba často pracuje přesčas, musí působit vážně a profesionálně. Je pak mnohdy těžké tuto roli nepřenášet zároveň i do vztahu. Může být problémem, se pak jako mávnutím kouzelného proutku, zbavit v osobním životě této mužské části své osobnosti, uvolnit se, a dovolit si být najednou ženou.

Je dobré chtít být více z Venuše?

Pokud se ve své mužské roli cítíte dobře a zbavovat se jí nechcete, zřejmě si budete muset najít partnera, který hledá přesně takovou ženu jakou jste vy. Takový vztah pak může fungovat spíše prakticky, jde často spíše o jakousi nepsanou “dohodu”. Pokud chcete ovšem vztah založený na intimitě a citovosti, budete muset začlenit do svého života více citovosti a ženské energie. Je dobré si uvědomit, že můžete ukázat svoji zranitelnější ženskou stránku, aniž byste ztratila tu druhou.

Žena “z Marsu”, která má více mužské energie, by neměla před mužem předstírat, že je ve skutečnosti někým jiným. Pokud totiž žena předstírá, že je třeba “typicky ženská”, je možné, že najde vztah rychleji. Zřejmě ano, protože se zvětší okruh potencionálních nápadníků. Jenže takový partner, který hledá ženu s typickou ženskou energií, by s největší pravděpodobností stejně s ženou spíše s mužskou energií nebyl schopen dlouhodobě fungovat bez napětí.

Jeho priority budou totiž zcela jiné, a nebude později schopen přijmout a respektovat ženu takovou, jaká je ve skutečnosti. Není to vlastně jeho chyba. Je to chyba ženy, která mu od začátku nedala jasně najevo, kdo je. Přijměte tedy samu sebe takovou, jaká jste, a ten správný partner na to přirozeně zareaguje. Jen tak budete schopná vytvořit autentický vztah bez přetvářky a hraní her.

Pokud přece jen cítíte, že chcete být trochu více ženou, můžete se samozřejmě o to pokusit. Zjistíte pak třeba, že se i v takové roli cítíte dobře, že vám v něčem vyhovuje. Otevřít dveře ženské energii vám může pomoci, když se naučíte přijímat lásku a pomoc. Nenechte se odradit tím, že to nepůjde zrovna lehce. Je dobré si uvědomit, že můžete zůstat ve svém středu svébytnou a silnou ženou, zároveň si můžete dovolit být občas křehká a zranitelná.

Pokud se potýkáte s podobnou situací ve svém životě, chcete svůj problém rozebrat, potřebujete pohled někoho nezávislého, neváhejte si vybrat jednu z konzultací partnerského poradce zde.

autor článku: Svatava K., studentka kurzu partnerských vztahů

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů