Pokud se trápíte tím, že spolu vedle svého partnera žijete, ale už spolu nespíte a nemáte spolu žádné intimnosti a chtěli byste vědět, co s tím můžete udělat nebo proč se to děje, pak se začtěte do tohoto článku.

Než se ale plně začtete do tohoto článku, kde budu popisovat, proč vyprchala láska z vašeho vztahu a přitažlivost, tak bych vás chtěl upozornit na článek Nechce se mě dotýkat, ve kterém popisuji rozpor mezi potřebou bezpečí a vášně ve vztahu. 

Dvě možné varianty proč spolu už nespíte, ale stále spolu žijete

Láska nebo jak někdo říká milovat, vychází u většiny z nás ze sexuálního vzrušení partnerem a sexuální touhy po partnerovi. V tomto článku budu popisovat dvě možné varianty, proč spolu žijete, ale už spolu nespíte. Jedna varianta bude o tom, že láska a přitažlivost vyprchala, protože se rozešly vaše představy o tom, jaké byste měli mít fantazie resp. přestali jste sdílet společnou fantazii. Druhá varianta bude o tom, že jeden z vás nebo oba dva jste svým protějškem tak zraňováni, že se sobě odcizujete a uzavíráte se každý sám do sebe.

Když vyprchá ze vztahu láska a jen žijete vedle sebe

Povídání začnu tím, proč vyprchala z vašeho vztahu láska a přitažlivost a proč spolu sice stále žijete, ale už spolu nespíte. Pokud jste si dlouhodobě ve vašem manželství nebo vztahu sexuálně vyhovovali, byli jste alespoň průměrně spokojeni s vaším sexem, pak jste na hlubších nevědomých úrovních museli mít společné fantazie, které jste spolu sdíleli.

Jinak řečeno jste si  prostě vyhovovali. Je ale běžné, že v průběhu vztahu a v průběhu vašeho života se tyto fantazie mění. Z toho důvodu se může z vašeho vztahu nebo manželství vytrácet i přitažlivost, láska nebo sexuální apetit. A může se pak stát, že spolu nadále sice žijete, ale už spolu nežijete intimně, nespíte spolu, netoužíte po sobě.

Na situaci, kdy spolu sice žijete, ale už spolu nespíte, můžete reagovat tak, že vlastně zrevidujete vaše sexuální fantazie a budete se bavit o tom, zda je dokážete propojit. V praxi to znamená, že byste se spolu měli začít upřímně bavit o tom, na co kdo z vás myslí, co koho z vás vzrušuje, a zda-li tyto vaše představy můžete spolu propojit.

Správnou komunikací se dá řešit proč spolu žijete, ale nespíte spolu

K tomu, abyste se bavili o tom, proč spolu žijete, ale nespíte spolu, se musíte naučit se k sobě psychicky přiblížit, a to správnou komunikací. Psychická propojenost při debatách je vlastně přímou součástí vaší sexuální propojenosti. Tzn. že tyto debaty už vás vlastně samy k sobě na sexuální, resp. na intimní rovině přibližují. Přiblíží vás k sobě proto, že tím odbouráváte strach a odbouráváte tím i případná tabu.

Tyto debaty, proč spolu nespíte, ale stále spolu žijete, musí být upřímné. Musíte být otevřeni tomu, že přijmete vše, co vám váš partner bude říkat. Nebudete mu to vyčítat, nebudete mu to negovat a nebudete se tomu bránit. Budete se jen snažit to pochopit, resp. respektovat. Právě tento respekt vede k tomu, že se k sobě více přibližujete, a že k sobě opět nacházíte cestu. Musíte se chtít propracovat do stavu, kdy budete schopni akceptovat představy sexuální potřeby svého partnera.

Revize vaší dohody, jako začátek řešení problému, že spolu nespíte

Další věcí, kterou byste se měli zabývat je, že byste si měli zrevidovat vaší dohodu. Komunikovat o vašem vztahu jako takovém. I o tom, co se netýká přímo sexu, ale týká se čehokoliv jiného, jiných oblastí vašeho vztahu. Láska a přitažlivost ze vztahu často vyprchá proto, že spolu přestáváte mít cokoliv společného. A to vás může dostat až do stavu, kdy spolu jen žijete, ale už spolu nespíte. Tehdy je třeba, abyste se tímto tématem zabývali a snažili se najít něco, čím byste se opět ve vztahu propojili.

Když si vzájemně nenaplňujete potřeby

Druhou variantou, proč z vašeho vztahu vyprchala láska a jen spolu žijete a nespíte spolu je, že se něčím zraňujete.  Odcizuje se od sebe a jeden druhému nenaplňujete nějaké potřeby. Takové odcizování pak vede k tomu, že se od sebe více a více oddalujete. Oddalování a odcizování jde vlastně přímo proti intimitě ve vztahu. A to pak vede k tomu, že jen žijete vedle sebe, každý svým životem.  

Takovýto problém se řeší podobně jako v první variantě, kdy se spolu musíte začít  učit komunikovat. Začnete mluvit o tom, čím se zraňujete a čím se od sebe oddalujete. Vyžaduje to určité komunikační dovednosti, kterým se můžete naučit podle článku Proč by měl mít každý vztah pravidla komunikace. Vyžaduje to i upřímné rozhovory, kdy si jeden druhému budete sdělovat, co vás zraňuje podle toho, co jsem popisoval v první variantě. Jedině tak se vám podaří začít řešit, proč spolu nespíte, i když spolu stále žijete.

Výjimky ale existují a některé páry spolu mohou jen žít a nespat spolu

Na závěr bych chtěl říci, že existuje přirozeně i spousta vztahů a partnerů, kteří spolu žijí,  ale už spolu nespí. Není to nezbytně špatně. Samozřejmě by bylo ideální, kdyby ve vašem vztahu byla i intimita. Ale zároveň nikde není psáno, že takto spolu nemůžete žít. Vždy je to na vaší dohodě a je to i o tom, jak byste to chtěli, jen se o tom vždy spolu musíte chtít bavit. Tedy, opět vše řeší komunikace.

Pokud se v takovéto situaci nacházíte, a i přesto že jste si přečetli tento článek, si nejste jisti, jak byste svou situaci měli řešit, pak se na mě neváhejte obrátit. V odkazu si můžete vybrat jednu z možných konzultací – konzultace.

autor článku: Karel Chába