V dnešním článku se dočtete, jakých zkušeností se můžete dočkat poté, co do vašeho vztahu vstoupí nevěra. Čekají vás tři možné varianty. 

Nevěra se jen tak nestává, má své příčiny

Na začátku je třeba zdůraznit, že každá nevěra má své příčiny. Existují přitom dvě základní: buď se jedná o krizi jednotlivce, který svůj problém řeší nevěrou. Nebo jde o krizi samotného vztahu (a i ta samozřejmě může vycházet z krize jednotlivce). Důležité je uvědomit si to. Od toho odvíjí zkušenosti, které vás po nevěře čekají. 

Život po nevěře může mít tři základní podoby. 

První podoba života po nevěře: Odcizení 

První zkušeností, která vás po nevěře může potkat, je odcizení. Odcizení je stav, do kterého se můžete dostat kvůli ztrátě důvěry. Možná ale také vinou toho, že jste měli krizi už před nevěrou. Odcizení pak může vyvolat krizi dlouhodobou, ustrnutí. 

To vše znamená, že váš život po nevěře bude v mnoha ohledech nepříjemný a nevyhovující. Bude provázen zkušenostmi, kdy se k sobě nebudete moci přiblížit. Budete odcizení, budete mít problém se na čemkoli domluvit a z krize se dostat. 

Tato varianta, kdy se od sebe po nevěře odcizíte, je i tou, v níž se nejčastěji stává, že k nevěře dojde znovu. Zopakujete si zkušenost, kdy jeden z vás bude nevěrný. A to z jednoduchého důvodu: nedokážete totiž vyřešit problémy, které jste mezi sebou před první nevěrou měli. Je to proto varianta, které – pokud to jen trochu jde – vám doporučuji se vyhnout.

Zlepšení vztahu po nevěře? Jde to 

Progres a zlepšení je další zkušeností a tím, jak může váš život po nevěře vypadat. Znamená to, že nevěru využijete k tomu, abyste vztah posunuli.  Abyste se zabývali příčinami toho, proč jste se do krize před nevěrou dostali.  Naučili se lépe naplňovat potřeby jeden druhého, lépe spolu komunikovat, více a lépe jeden druhého poznat. 

Páry, které využily své zkušenosti z nevěry tak, že se jejich život a vztah zlepšil, skutečně existují. Je to nejen z toho důvodu, že si partneři uvědomili, co před nevěrou dělali špatně a jak se do krize s nevěrou dostali. Je to také proto, že oba dva byli ochotní situaci řešit a na vztahu pracovat a posunout ho. Pochopili, že nevěra uzavírá jistou etapu jejich života, že vyčerpali schopnosti, které doteď používali k tomu, aby vztah někam posouvali. A tudíž začali na svém vztahu pracovat, dovedli ho na jinou úroveň a celkově jej zkvalitnili. 

Když nevěra skončí rozchodem  

Třetí zkušenost a podoba života po nevěře se samozřejmě nabízí: je jí rozchod nebo rozvod. To přirozeně znamená, že jste nevěru a krizi ve vztahu, která ji provázela, neustáli. Vaše problémy se prohloubily natolik, tolik jste se odcizili.  Jeden z vás nebo po dohodě oba dva jste se rozhodli, že vztah definitivně ukončíte.  

V některých případech je to svým způsobem nezbytné. Vaše zkušenost toho, jak byste po nevěře žili, by opravdu byla nepříjemná. Navazovala by totiž na první zkušenost, kterou jsem popsal v případě s odcizením. 

V tomto okamžiku je ale nutné připomenout, že jen málokdo si uvědomuje, že každá nevěra a krize mají své příčiny. Mnoho lidí odejde ze vztahu, rozvede se, najde si jiného partnera a doufá, že nový vztah a nový partner všechno vyřeší. Snaží se vše nechat za sebou, což se dá kvůli bolesti, kterou prožili, samozřejmě pochopit.  

Příčiny nevěry? Odchodem se nevyřeší

Problém ale je, že nevěra se často tváří tak, že za ni může jen jeden, a to není pravda. Na vztahu se totiž vždy podílejí oba dva. Jeden druhého vždy nějakým způsobem ovlivňuje A to především tím, jaké má slabiny, které si ve vztahu chce vyřešit. 

Většina lidí se z krize bohužel nepoučí, neučí se lépe komunikovat.  Nepracuje na tom, aby posílili svoji vlastní osobnost. Myslí si, že se jen stačí rozvést (i když ani to samozřejmě není jednoduché a je s tím spojeno mnoho bolesti) a najít si nový vztah.

Nevěra jako příležitost posunout se 

Ať se vás tedy týká jakákoli z těchto tří zkušeností a možností, jaký může být život po nevěře, ideální bude, když se se situací pokusíte něco dělat. Bez ohledu na to, jestli jste se odcizili. Ustrnuli nebo se právě rozvádíte.  Měli byste tak či tak následovat páry, které se rozhodly pro zlepšení. I když je vaše rozhodnutí pro rozchod definitivní, měli byste se snažit sami za sebe (když už to nejde s partnerem) pochopit. Co vás přivedlo do situace, v níž byl jeden z vás nevěrný. 

Každý člověk se pohybuje v určitých kruzích. Neustále opakuje stejné chyby a své chování a mnohým z nás to způsobuje problémy. Proto pokud chcete po nevěře změnit svůj život a své zkušenosti tak, aby se vám neopakovaly, měli byste se zabývat osobnostním rozvojem. Zabývejte se tím, proč jste se do situace dostali. Proč jste si vybrali právě takového partnera.  Jaké své slabiny v sobě často řešíte. Určitě se zaměřte také na to, do jaké míry jste svému protějšku byli schopni říci, kdo opravdu jste.  Čeho se bojíte, s čím v sobě nejčastěji bojujete, za co se stydíte.  

Zamyslete se nad tím, jestli jste toho o svém protějšku znali dost.  Jestli jste věděli, co nevěře předcházelo a co se ve vašem partnerovi dělo. To jsou totiž klíčové věci: čím bližší si s partnerem jste, tím snadněji předejdete nevěře.  Čím více o sobě budete vědět, tím méně negativních zkušeností a problémů ve vztahu budete mít.

Z předchozích řádků je zřejmé, že život po nevěře nemusí být nutně jen špatný. Může dojít i k jeho výraznému zlepšení. O to se ale musíte chtít zasloužit oba. Musíte pochopit, že je nutné se rozvíjet.  Učit se komunikačním dovednostem. Pochopit každý sám sebe více do hloubky a snažit se pochopit i svůj protějšek.

Nevíte si ani přečtení článku rady a tápete, jaké zkušenosti a jakou podobu váš život po nevěře může mít? Nevěšte hlavu a obraťte se na mě prostřednictvím některé z konzultací, rád vám pomohu. 

autor článku: Karel Chába