Možná jste někdy slyšela tuhle větu: „Změnil jsem se!“ Možná jste ji slyšela několikrát. Máte ve vztahu problémy, hádáte se, ale pak se vše uklidní a druhý přijde s tím, že si vše uvědomil, že teď už bude vše jiné, že se změnil. Znovu jej vezmete na milost a situace se opakuje. Poznáváte se v tomto příběhu? Proč vlastně lidí říkají, že se změnili? Co je k tomu vede? O čem to celé je?

Vhled způsobí, že člověk má pocit, že se změnil

Pokud je atmosféra ve vztahu napjatá, spokojenost je pryč, pak může docházet často k hádkám, konfliktům či partnerským krizím. Pokud to dva neumí řešit, začne jeden z nich uvažovat o tom, zda jejich vztah má smysl, zda by nebylo lepší to ukončit. V hádce pak padají silná slova typu „končím“, „odcházím“, „nedá se to s tebou vydržet“, „ty se nikdy nezměníš“, atd. Ten dotyčný je skutečně přesvědčený o konci, sbalí si věci, odstěhuje se, nekomunikuje.

Obrovský strach, že o druhého můžu skutečně přijít, způsobí, že získávám určitý vhled do situace a vztahu. Najednou si dotyčný, který zůstává, začne uvědomovat spoustu věcí, které předtím neviděl. Věří tomu, že vše chápe, že mu to došlo, že je nyní jiný. Je přesvědčen, že se změnil. Tyto stavy a vhledy ovšem nemění zažité zvyky a to, jak se chováme a jednáme. Člověk uvědoměním nemění svoje zvyky a návyky. Na to je potřeba určitého procesu.

Pocit, že jsem se změnil, je tak silný, že lidé tomu skutečně věří a jsou o tom přesvědčeni. „Teď bude vše jiné, vše jsem si uvědomil, vše mi došlo, atd.“, tyto a podobné výroky jsou velmi časté. Tento euforický pocit je akcelerován pocitem ztráty milované osoby. Dokonce po nějakou dobu to opravdu může fungovat, člověk začne dělat věci jinak, ale dřív nebo později lidé opět sklouznou do stejného stylu chování a jednání.

Chcete-li se změnit, musíte změnit vzorce chování

Každá změna sebe sama je velmi náročná a není úplně jednoduché svoje chování a jednání změnit lusknutím prstu. Když někdo říká, že se změnil bezprostředně po nějakém rozhovoru, není tomu tak. Možná změnil svůj náhled na věci či situaci, ale hluboká změna návyků a stylu chování vyžaduje čas a proces, kterým člověk prochází.

To, jakým způsobem se chováme, mají na starosti naše vzorce chování. Co jsou to vzorce chování a jak nás ovlivňují, si můžete přečíst v článku Vzorce chování. Jak se vzorci chování pracovat a změnit je, se můžete dočíst v článku Jak změnit vzorce chování.

Podořte svého partnera či partnerku ve změně!

Jak jsme si řekli, vhled není změna návyků a chování. Pokud se jeden snaží něco změnit a nejde mu to, pak tento člověk může být sám ze sebe znechucen, že to nedokázal, že nevidí žádné výsledky a posun. Pokud vám na druhém opravdu záleží, podpořte jej v jeho procesu, aby se změnil, pokud to sám chce. Jak to udělat?

• Domluvte se, co potřebujete každý sám za sebe změnit, aby se atmosféra ve vztahu uklidnila

Společně veďte s partnerem otevřený rozhovor. Sdělte si, co by každý sám za sebe mohl pro vztah udělat, abyste se v něm posunuli. Jaké chování potřebujete změnit? Díky čemu jsou u vás časté hádky? Co vás trápí? Stanovte si každý sám za sebe, na jaké své chování se zaměříte a postupně změníte.

• Najděte si společnou motivaci

Pokud chcete změnit svoje chování ve vztahu vůči tomu druhému, najděte si společnou motivaci, která vás bude spojovat. Zkuste popřemýšlet, proč je dobré říci „změnil/a jsem se“. Co vám tato změna přinese? Jaký váš vztah bude? Jak se tam budete cítit? Společná motivace vám bude sloužit v době, když to třeba nebude úplně lehké. Podpoří vás to, stmelí a o to víc budete silnější.

• Podporujte se navzájem

Každá změna vyžaduje čas. Někdy vám to jde hůř, někdy vám to jde líp. Domluvte se vzájemně s partnerem, že jeden druhého podpoříte. Vyjasněte si ve vztahu, co pro každého z vás znamená podpora. Co by potřeboval slyšet, jak se každý z vás má chovat k tomu druhému, aby jej podpořil.

• Společně ve vztahu sdílejte

Udělejte si ze sdílení zvyk a každý týden věnujte pár minut tomu, abyste druhému řekli, jak se cítíte, co se u vás děje, jak věci vnímáte, jaké máte pokroky se změnou. Sdílení ve vztahu je důležitý proces nejen, když toužíte po tom, abyste se změnili a byli lepšími partnery, ale i v rozvoji důvěry a intimity. O tom, jak sdílet se můžete dočíst v článku Proč by měl mít každý vztah pravidla komunikace.

• Pokud to bude nutné, vyhledejte na pomoc odborníka

Změnit svoje vzorce chování není jednoduché. Vyžaduje to čas, trpělivost, podporu a motivaci. Ne vždy si s tím člověk dokáže poradit. Někdy je dobré vložit se do rukou odborníka, který vám s tím pomůže. Nebojte se říci si o pomoc, když budete cítit, že to sami nezvládáte. Vyplatí se vám to.

Pokud se nacházíte ve vztahu, kdy se neustále točíte dokola, něco se u vás opakuje, nerozumíte tomu a nevíte, jak to změnit, neváhejte se na mě obrátit v sekci konzultace. Pomůžu vám na vaší cestě.