Krize se nevyhýbají žádnému vztahu. Jejich včasné rozpoznání a přijmutí opatření může pomoci zabránit často rozvrácení vztahu.

Mnohým rozchodům by mohlo být zabráněno, kdyby lidé včas pochopili, že jejich vztah prochází vážnou krizí. Proto je dobré si všímat poplašným signálů (které většina lidí ignoruje) a reagovat na ně. Partnerská krize a z ní pramenící rozchod totiž není většinou otázkou několika dnů, ale jde o následek dlouhotrvajících problémů. Před těmi ovšem často právě lidé zavírají oči. Přitom často žijí delší dobu spíše vedle sebe než spolu. Jejich vztah se rozpadá pomalu a tiše.

Jaké jsou tedy příznaky, že vztah je v krizi?

Klesající podpora ze strany partnera

Partner se stále méně angažuje v domácích i rodinných povinnostech, přestává dodržovat dohody. Přestává fungovat i ve dříve dohodnutých úkolech, jako např. dovést děti ze školky, zajít nakoupit. Navíc přichází z práce stále později domů. Doma je pak stále unavený, na druhou stranu má ale dostatek energie se věnovat svých koníčkům a setkávání se s přáteli. Pokud se taková změna chování stane zvykem, jde o znamení, že se vztah může nacházet v krizi.

Klesající úcta

To, že se partnerova úcta k vám snižuje se může projevovat třeba tak, že nemluví o vás před přáteli vůbec hezky. Také pokud si dělá legraci na váš účet nebo začne upozorňovat na vaše nedostatky, které mu dříve nevadily. Je možné, že se snaží vás stále opravovat, skáče vám do řeči a kritizuje vás.

Tady je důležité si uvědomit, že jde o chování neuctivé, ponižující a škodlivé pro vztah. Mnohdy nestačí si jen s partnerem promluvit, ale je třeba hledat pravý důvod takového chování. Často se takový partner cítí z nějakého důvodu vedle vás špatně. Může mít pocit, že je s ním nespravedlivě jednáno, může se také cítit zanedbávaný a nerespektovaný.

Citové vydírání

Situace, kdy partner dává najevo, že jeho láska k vám je závislá na tom, jestli „skáčete tak, jak on píská“. Dává vám tím partner jasně najevo, že si musíte získat jeho lásku a ocenění. Na druhou stranu vám to někdy nemusí říkat přímo, ale může zvolit méně přímočarou variantu. Možná vás nenápadně obviňuje ze sobeckosti a necitlivosti. Může vám tak vyčítat cokoliv – špatnou péči o děti, finance, koníčky, jakékoliv vaše aktivity. Chce tím dosáhnout jediného – vyvolání pocitu viny a tím mít možnost vás tlačit k poslušnosti.

Chybějící nebo negativní komunikace

Pokud partner nehovoří o svých pocitech, myšlenkách a nezajímá se ani o vaše starosti máte zřejmě ve vztahu krize. Také pokud o vás mluví jen negativně – jste špatní, hloupí, podráždění, nemožní. Špatná je pak situace, pokud je jeho komunikace jen plna kontroverze a nepřejde nikdy do stádia usmíření.

Také není dobrým znamením pokud se sice nehádáte, ale vaše hovory se soustředí pouze na rutinní a provozní záležitosti. Potřeba komunikace ve vztahu je odlišná u žen a mužů. Ženy mají daleko větší potřebu sdílení pocitů a hovorů o problémech než muži. Přesto špatná nebo žádná komunikace je pro vztah značně destruktivní.

Láska nemá totiž nic společného s tím, že bychom měli číst v mysli toho druhého. Aby si mohli být partneři blízcí, musí znát navzájem svoje postoje a pocity. Ticho ve vztahu často znamená, že se oba partneři již třeba vnitřně vzdali vztahu nebo jeden z nich masívně potlačuje a přizpůsobuje svoje potřeby. Je vhodné spolu začít hovořit podle pravidel komunikace. Pomoci vám může článek Proč by měl mít každý vztah pravidla komunikace?

Vytrácejí se společné rituály a společné aktivity

Pokud se plíživě vytratily vaše společné zvyky, které má každá dvojice, může to svědčit rovněž o krizi ve vztahu. Pokud jeden z partnerů přestane mít zájem o takové rituály, které byly pevně ukotveny ve vztahu, může to být známkou, že už se ve vztahu necítí dobře, nebo se od svého protějšku odtahuje. Stejně tak, pokud se začne vyhýbat společným aktivitám, které spolu partneři dříve rádi provozovali.

Klesající sexuální zájem

Snižující sexuální zájem může být samozřejmě také jedním z ukazatelů krize ve vztahu. S citovým ochazením přichází často i chlad sexuální. Především pokud není ve hře jiná příčina jako např. zdravotní stav nebo pracovní vyčerpanost. Měřítkem, že je v sexuální oblasti vše v pořádku, by pak měl být takový stav, který vyhovuje oběma partnerům. Náhlý snížený zájem nebo nezájem u jednoho z partnerů pak může být i zapříčiněn právě krizí ve vztahu. Především pak, pokud je ve vztahu komunikační bariéra a o „problému“ se nemluví.

Pokud vnímáte, že se vás týkají body v tomto článku a potvrdíte si, že se váš vztah nachází zřejmě v krizi, budete muset začít přemýšlet, jak se s krizí vypořádat. Jelikož krize nepřijde ze dne na den, navíc je vztah o dvou lidech, budete se muset zamyslet, jak dál nejen vy ale i váš protějšek. Pokud máte pocit, že si sami nevíte rady, můžete mě kontaktovat a já vám rád poradím. Vyberte si  v sekci konzultace.