Zjistil jste, že je vám manželka nevěrná.

Nesejde na tom, jestli jste se to dozvěděli náhodou nebo jestli vám to řekl někdo další. Každopádně se jedná o šokující informaci.

Nevěra je vždycky extrémně nepříjemná záležitost, která zasáhne naprostou většinu aspektů vašeho života. Nevěra silně negativně působí vaši na psychiku. Velmi pravděpodobně se setkáte s velmi nepříjemnými pocity, že vás nikdo nemá rád, že jste na světě zcela osamocen a ztracen. Připadá vám, že už vůbec nic na světě nemá smysl a můžete propadat až do depresivních stavů.

Bohužel, nevěra ve vašem životě se stala realitou a vy se s ní musíte nějak vyrovnat.

Ale jak začít?

Nejprve si musíte uvědomit jednu základní pravdu. Pokud vaše manželka není chronická nevěrnice, tak jste se na nevěře do jisté míry podíleli oba dva.

Oba jste ve vašem vztahu dlouhodobě fungovali a žili tak, že jeden z vás nebo dokonce oba dva jste nebyli spokojeni. Tentokrát to byla vaše manželka. Něco jí ve vašem vztahu chybělo. Něco jste jí nedávali. Možná jste se k ní špatně chovali nebo jste si vůbec nerozuměli.

Ať tak či tak, vina je na obou stranách. A proto jedině vzájemnou spoluprací se z toho můžete dostat ven.

Pokud budete chtít vztah zachránit, budete se muset snažit oba dva.

Jediným způsobem je váš partnerský vztah vylepšit. Musíte vztah posunout někam dále. Musíte opět od základů začít budovat vzájemnou důvěru. Musíte se dostat do stavu, kdy se už nebudete trápit negativními myšlenkami.

Pokud chcete váš vztah skutečně zachránit, neměli byste to vaší ženě vyčítat. Snažte se nebýt na ni zlí. Já vím, že je to těžké, ale snažte se nechovat tak, že budete problém zbytečně prohlubovat.

Muži často s nevěrnou manželkou přestávají mluvit, dělají jí naschvály, přestávají naplňovat její potřeby. To je ovšem zaručená cesta, jak vztah rozbít úplně. Tím pouze dáte najevo, že váš vztah za nic nestojí a žena může nabýt pocitu, že s milencem jí bude přeci jen mnohem lépe. Proto se těmto naschválům snažte vyhnout.

Pokud se vaše manželka rozhodne ve vztahu zůstat, musíte se společně zaměřit na to, co ve vašem vztahu nefungovalo. V klidu si o všem popovídejte a snažte se najít příčiny, proč k nevěře došlo. Co jí k tomu vedlo? Co jí ve vztahu chybělo? Dohodněte se, jak tyto problémy budete společně řešit.

Mnoho párů se do této nepříjemné situace dostane proto, že mají zásadní problém s komunikací ve vztahu. Nevědí, jak spolu správně komunikovat a musí se to naučit. Více o komunikaci se dozvíte v článku Proč by každý vztah měl mít pravidla komunikace.

Častým problémem také bývají nenaplněné potřeby. Každý z vás by si měl sám za sebe uvědomit, co od vztahu vlastně chce a co očekává od budoucnosti. Za jakých okolností se ve vztahu cítí dobře a bezpečně?

Tyto potřeby si pak díky funkční komunikaci musíte vyjasnit. Musíte se dohodnout, jak si je budete naplňovat. A pak především to důsledně dodržovat.

Samozřejmě se může stát, že i když uděláte vše zmíněné a vztah se zlepší, stále budete mít problém se s nevěrou vyrovnat.

Pak je jasné, že problém pravděpodobně souvisí s ranou minulostí muže a jeho prapříčina pochází z primární rodiny. V takovém případě pomůže jedině odborná pomoc. Vyhledejte pomoc odborníka, který vám pomůže tuto příčinu odstranit, protože jinak budete vztah ničit ještě víc, než je.

Stejně tak vyhledejte pomoc odborníka, pokud si budete v kterékoliv fázi vyrovnávání se s nevěrou nejistí nebo nebudete vědět, jak na to. Nestyďte se a nechte si poradit. Váš spokojený vztah a život za to přeci stojí.

autor článku: Karel Chába