Nevěra a děti

Ve své poradně se velmi často setkávám s tím, že se mě lidé ptají, jestli se nějakým způsobem projevuje na dětech jednorázová nevěra, kdy nevěrník ze vztahu nechce odejít, nebo i nevěra, kdy jeden uvažuje o rozchodu.

Děti nevěru vždy vnímají

K velkému překvapení mnoha lidí se na dětech určitým způsobem projevuje i jednorázová nevěra, o které třeba ani manželka neví. Je to tak proto, že nevěrný o tom ví a podle toho se doma chová. Často je myslí někde jinde a nechová se ke své ženě a k dětem tak, jak by měl.

Děti do 5 let jsou s námi spojeni především skrze emoce. Fungují jako takový barometr na to, jaká je doma atmosféra. Děti si to, co se děje, nedokážou logicky vysvětlit. Emočně to ale mohou velmi negativně prožívat a může to na ně mít vliv po celý zbytek života. Děti od 5-6 let to mohou vnímat, i když o nevěře zatím nikdo neví. Jejich mozek pracuje tak, že mohou mít pocit, že je ten rodič nemá tak rád, protože oni jsou špatní, něco provedli atd.

Pokud o nevěře doma mluvíte, nebo se dokonce před dětmi hádáte, tak nezáleží na jejich věku. Buď jsou děti tak malé, že to sice nechápou, ale pociťují velmi negativní atmosféru a to se na nich projevuje. Projeví se to často změnou chování dítěte, je úzkostné, nemůže spát, více pláče. U dětí na základní škole se to často projeví změnou chování ve škole, změnou prospěchu a podobnými problémy.

Pokud nevěra graduje tak, že se pár chce rozejít, tak to samozřejmě na dítě má vliv. Dítě může slyšet, jak se o tom rodiče baví. Děti si to pak často dávají za vinu a myslí si, protože dospělému světu ještě nerozumí, že je to i jejich chyba. Což má často až nezvratné následky na dítě, jeho další vývoj a budoucí vztahy v dospělosti.

Pokud se rodiče rozvedou, vždy to více či méně negativně děti zasáhne.

Není sporu o tom, že jakákoliv nevěra, i ta o které se neví, více či méně děti zasáhne a nedejte na to, že máte tak malé děti, že ještě logicky nechápou, co se děje. Protože děti jsou velmi citlivé na atmosféru a emoce a cítí, že něco není v pořádku. Dost často si to bohužel vysvětlují jako nelásku rodičů k nim. Nevědí, co se stalo, ale vnímají to tak, že oni jsou špatní, že oni udělali něco špatného, že oni musí bojovat o lásku rodičů. Když už vědí, co se děje, často si to vykládají tak, že to je jejich vina. Že to nějak zavinili.

Nevěra se na dětech podepisuje, ať si to uvědomujete nebo ne.

Máte-li děti, nevěru si dobře rozmyslete

Každý by si měl nevěru dobře rozmyslet, zvlášť když má rodinu. Protože se netýká jen jeho, ale i partnera a především dětí. Dopad nevěry je obrovský.

Chcete být pravidelně informováni o nových článcích a videích?

 Když už je nevěra provalená, snažte se o tom nebavit před dětmi. Dost často se setkávám s tím, že si lidé mysleli, že děti už spí. I když šeptali a nehádali se, dítě to slyšelo a pak se třeba ptalo maminky, jestli tatínek odejde a ta se divila, že dítě něco ví.

Nebuďte naivní, že jsou děti hloupé a nic neslyší. Pokud to jde, vůbec se o nevěře nebavte, když jsou děti doma. Nekřičte na sebe a neurážejte se.

Před dítětem vystupujte jako jeden tým

Nepomlouvejte se a nedělejte si z malých dětí vrbu. To je častý problém, hlavně u žen. Svěřují se dětem, nakládají to všechno na ně. Děti jsou z toho špatné a často se to na nich na celý život podepisuje.

Děti nejsou od toho, abyste na ně nakládali tyto těžké věci. Od toho máte rodinu, přátele nebo se svěřte odborníkům.

Případně pokud dítě něco ví a je z toho špatné a zároveň už z toho má rozum, tak se s ním oba dva pobavte o tom, co se děje. A opět, řekněte dítěti pouze to nejdůležitější.

Ale zase z dítěte nedělejte hlupáka a dobře zvažte, jak na tom dítě mentálně je a v jakém je věku. Abyste neudělali více škody než užitku. Dítě by nemělo získat pocit, že mu jen lžete.

Kdykoliv si nebudete něčím jisti, vždy se raději obraťte s žádostí o pomoc na odborníka. Sice vám to nemusí být zrovna příjemné, rozebírat to s někým cizím, ale musíte si uvědomit, že máteli děti, může je nevěra ve vztahu ovlivnit až do konce jejich života.

autor článku: Karel Chába

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů