Jaké jsou nejčastější důvody toho, že se partner chová odtažitě, a co s tím můžete dělat?

V článku se zaměříme na dvě varianty tohoto problému, a to 1. když se partner chová odtažitě po celou délku vztahu a 2. když se to děje jen poslední dobou a není to tedy pro něj běžné. 

Je odtažitý od začátku? Možná je zkrátka takový

Pokud je partner odtažitý od začátku a po celou dobu vašeho vztahu, s největší pravděpodobností to znamená, že je tak nastavený. Bude to dost možná člověk, který má problém s blízkostí ve vztahu, bojí se jí a dává přednost tomu, že si vás drží od těla. Takový partner může často působit matoucím dojmem: jeden den vám možná říká, jak je s vámi rád a jak vás miluje, druhý den se chová odtažitě a tvrdí vám, že neví, jestli s vámi ve vztahu má vůbec být. 

Tito lidé bývají mnohdy neochotní se na vztahu jakýmkoliv způsobem podílet v tom smyslu, že byste vztah někam posouvali, zpevňovali ho a přibližovali se k sobě víc, než tomu bylo doposud. Odtažití lidé neradi komunikují a cokoliv řeší, problémy v sobě většinou dusí a obecně se neradi svěřují.  

Mluvte spolu a učte se naslouchat, šance na přiblížení bude větší 

Mluvte spolu a učte se naslouchat, šance na přiblížení bude větší 

Co tedy můžete s člověkem, který se po celou dobu vztahu chová odtažitě, dělat? Jediným řešením je zkusit se s partnerem pobavit o tom, zda by sám za sebe nechtěl situaci změnit. Vy sami to nemůžete zvládnout a partner by musel chtít pracovat (s největší pravděpodobností v terapii) na porozumění svému světu a tomu, proč si lidi, respektive svůj protějšek drží od těla. Má samozřejmě smysl komunikovat spolu i o tom, jak by mu nejlépe vyhovovalo, abyste se k němu chovali, ale i tom, co potřebujete vy. 

S odtažitým člověkem se budete komunikaci nejspíše muset učit. K tomu vám doporučuji článek Naslouchání ve vztahu, kde se dočtete, jak byste jeden druhému měli správně naslouchat.

Nevěra i osobní krize: odtažité chování může mít řadu důvodů 

Druhým případem, který v článku zmíníme, je situace, kdy se partner ve vztahu začal odtažitě chovat nedávno, není to tedy jeho běžný způsob. Častým důvodem takového chování bývá bohužel nevěra. Druhý je citově zainteresován jinde a není schopen dávat city vám. Zároveň má často pocit viny, a proto se od vás odtahuje. 

Dalším důvodem může být osobní krize: partnera něco trápí, má problémy v práci nebo celkově bilancuje svůj dosavadní život a má pocit, že nedosáhl toho, co chtěl, a že za nic nestojí. Jedna z reakcí, ke které se v takové situaci nezřídka kdy uchylujeme, je odtažité chování a existence v naší vlastní bublině.

Důvodem toho, že je protějšek v poslední době odtažitý, může být také vaše vztahová krize. Vztah partnera už nenaplňuje a on není spokojený. Možná má pocit, že neuspokojujete jeho potřeby, možná jste ho něčím zranili a on reaguje tak, že se od vás odtahuje. Oslabují se jeho city a on se bojí, že to, co ho zranilo, by se mohlo dít dál. 

Někdy se ale člověk chová odtažitě prostě „jen“ proto, že má takové období. U někoho přichází s nástupem podzimu nebo s přelomem roku, kdy je brzy tma a vše je ospalé, může to být sezónní deprese, někdo říká, že má takovou svou „depku“. Někteří lidé to pak opět řeší tím, že se odtáhnou. Teoreticky se tedy nemusí dít nic zvláštního, partner se zrovna jen necítí ve své kůži. 

Začal se chovat odtažitě? Netlačte na něj, chtějte ale vysvětlení

Stejně jako u prvního případu dává i tady smysl zkusit partnerovi nabídnout, zda by si s vámi nechtěl promluvit. Určitě ho do toho ale nenuťte: zkuste mu vysvětlit, že na něj nechcete tlačit a že nechcete, aby se nezbytně nutil do něčeho, na co se teď necítí. Požádejte ho ale, aby vám zkusil vysvětlit, proč se chová odtažitě, budete tak schopni dát mu potřebný prostor a čas. 

Je určitě důležité, abyste druhého ujistili, že z něj nechcete nic páčit ani věci hned měnit. Chápete, že ke své odtažitosti má svůj důvod a chybí mu energie, a proto po něm nyní nebudete žádnou změnu požadovat.

Sdělte mu zároveň, že je pro vás podstatné, aby vám alespoň obecně nastínil, co se děje a proč se odtáhnul, a to proto, abyste si nedělali zbytečné domněnky. Pokuste se partnerovi vysvětlit, že když si domněnky budete vytvářet, mohli byste na něho nepřiměřeně tlačit a vyvolávat v něm pocit, že situace, ve které se nachází, je vlastně horší než ve skutečnosti. Vy přitom nechcete, aby se tak cítil a aby se od vás odtahoval ještě více.

Domluvte se s partnerem (stejně jako v prvním případě) na konkrétním dni a čase, kdy si spolu sednete a na toto téma se budete bavit. Zkuste si oba připravit návrhy, jak se situací zacházet. Ještě jednou zdůrazněte, že nejde o to vztah hned napravovat a vše složitě řešit, ale o to na přechodné období uzavřít dohodu. Jde o to, abyste na sebe zbytečně nenaráželi, vyhověli si a aby zbytečně nedocházelo k psychickému a emocionálnímu zraňování, které by situaci jen zhoršovalo. Čím jistější si partner bude tím, že na něj nebudete útočit, že mu nebudete nic vyčítat, případně že celou věc nebudete nepřiměřeně hrotit, tím větší motivaci bude mít svěřit se vám. 

Nevíte si ani po přečtení článku rady s tím, proč se partner chová odtažitě a jak to řešit? Nezoufejte, rád vám pomohu prostřednictvím některé z konzultací, které nabízím. 

autor článku: Karel Chába