Jak zabezpečit vaše finance a majetek při rozchodu

Manžel si našel milenku, opouští vás a vaše děti. Máte společný majetek, proto zabezpečte své finance i svůj majetek. I přesto, že nyní věříte, že váš rozchod nemusí být definitivní, budete mít jistotu, že vám zůstanou vaše úspory a majetek.

Vše přišlo jako blesk z čistého nebe, nikdy by mne nenapadlo, že by se mi něco podobného mohlo stát. Zjistila jsem, že si manžel po 17 letech manželství našel milenku. Dala jsem manželovi šanci i čas. Během 2 týdnů se sám rozhodl a opustil mne i moji dceru. 20 let našeho společného soužití vyměnil za vztah s milenkou, kterou znal sotva jeden měsíc. Řekl mi své rozhodnutí opustit nás a vzhledem k svému velkému omámení mysli mi sdělil, že mi ponechá veškerý movitý majetek a vezme si pouze polovinu našich financí na bankovních účtech.

Myslet na sebe a své děti není vypočítavost ale zabezpečení Vaší budoucnosti

Měla jsem manžela velmi ráda, možná jsem jej i stále milovala a věřila, že rozchod nemusí být definitivní. Nemohla jsem spát, jíst, pracovat. Týden trvalo, než jsem se ze všeho alespoň trochu vzpamatovala.

Hledala jsem informace na internetu, příběhy jiných, návody stejně tak asi jako vy nyní. Obrátila jsem se na svého kamaráda, kterého jsem už dlouhá léta neviděla. Věděla jsem, že byl kdysi dávno v podobné situaci, ale na opačné straně příběhu. Vyslechl mne, řekl mi, abych se vzpamatovala a poradil, abych okamžitě zabezpečila finance a majetek pro mne a svoji dceru. Dodnes si pamatuji jeho slova: „Dnes se můžete v klidu dohodnout, za měsíc může být vše jinak“ a  „Mysli teď hlavně na sebe a na svoji dceru“.

Jak zabezpečit finanční jistotu a majetek rodiny?

Probrala jsem se z mé letargie a začala okamžitě zjišťovat, jak zabezpečit naše finanční prostředky a majetek:

Našla jsem si na Advokátní komoře kontakt na právničku, sjednala si schůzku a navštívila ji. Právnička mne informovala, že advokáti se touto záležitostí nezabývají. Poradila mi, jak vše zajistit a doporučila mi sjednat si ihned schůzku u notáře.

Nejbližší notář měl kanceláře o 2 patra níže, a tak jsem rovnou zašla do notářské kanceláře. Měla jsem štěstí a notář měl zrovna chvíli času a hned mne přijal. Krátce jsem mu vysvětlila, že potřebuji zabezpečit veškerý nemovitý majetek a současně rozdělení finančních prostředků na našich účtech.

Notář mne informoval, že tato možnost existuje a současně, že je možné si pro jistotu zabezpečit ochranu svého majetku a financí i do budoucna, jako ochranu proti případným dluhům a exekucím vašeho manžela.

Notář si se mnou domluvil za 3 dny další schůzku, na kterou jsem měla přinést veškeré podklady /kupní smlouvy k nemovitostem a výpisy z katastru nemovitostí z internetu, smlouvy našich penzijních a životních pojištění, čísla všech bankovních účtů, oddací list/. Na této schůzce si převzal originály všech smluv, sepsala jsem mu veškeré účty a domluvili jsme se, že připraví Smlouvu o zúžení společného jmění manželů i do budoucna /ve smlouvě se upravuje nejen budoucí společně nabytý majetek, ale i ten minulý, který už manželé získali za dobu svého manželství/.

Domluvili jsme se, že současně připraví i písemné potvrzení rozdělení našich finančních prostředků na bankovních účtech a do smlouvy zakomponuje, že se jedná o naše definitivní finanční vyrovnání.

Termín podpisu smlouvy jsme si dohodli za týden. Notáře jsem informovala, že manžel s tímto způsobem vyrovnání souhlasí.

Den před termínem podpisu smlouvy u notáře jsme s manželem uzavřeli vzájemný přístup na své účty a já jsem zaslala notáři přesnou částku našich společných finančních prostředků na bankovních účtech, kterou notář ve smlouvě rozdělil na polovinu pro každého z nás s tím, že stanovil přesný termín /1 týden/ do kterého mají být finanční prostředky vzájemně vyrovnány na našich účtech. Na mém účtu bylo více financí a tak jsem manželovi tento rozdíl musela ve stanoveném termínu převést.

Na schůzce nám notář přečetl celé znění smlouvy, kterou jsme oba podepsali. Smlouva byla notářem zaslána na katastr nemovitostí a zaregistrována u Notářské komory, kde je k dispozici bankovním ústavům, soudu, exekutorům atd.. Smlouvou jsme vzájemně chráněni proti případnému zadlužení a před budoucími závazky druhého z partnerů. Notáři jsem uhradila 0,1% z ceny nemovitého majetku a poplatek katastru nemovitostí.

Za měsíc byl veškerý movitý majetek zaregistrován na katastru nemovitostí na mne. Jediný majetek, kterého se tato smlouva netýká, je běžné vybavení domácnosti vaší i vašeho manžela po dobu trvání manželství. Znamená to tedy, že například vaše lednice je i lednicí vašeho manžela a podobně. Notář nás informoval, že pokud se jedná o vybavení v obvyklé ceně, můžeme s ním manipulovat – prodat, zlikvidovat apod. Pokud by se jednalo o vybavení nadstandardní, potřebujete souhlas manžela s prodejem, darováním apod..

Nebojte se zabezpečit svůj díl majetku, máte na to právo

Nechtěla jsem přijít o rodinu a svého manžela. Na druhou stranu jsem si uvědomila, že pokud se sám takto rychle rozhodl ukončit náš 20letý vztah, nevěděla jsem, co mohu od něj do budoucna očekávat. Obávala jsem se, že vzhledem k jeho nezkušenosti s péčí o naše finance, bychom se mohli ocitnout během krátké doby v problémech.

Neuplynuly ani 2 týdny od podpisu smlouvy u notáře a manželovi začalo „docházet“ jeho rozhodnutí. V současnosti odmítá platit i domluvené alimenty na dceru. Kdybych nezrealizovala tak rychle naše finanční a majetkové vyrovnání, myslím si, že bychom se takto nikdy po rozchodu nedohodli. Notářskou smlouvou jsem jen zrealizovala přání svého manžela. Proto neváhejte, a pokud máte možnost a váš manžel je k jednání přístupný, zajistěte si jistotu pro sebe a své děti. Ten klid a jistota, které teď mám, jsou k nezaplacení.

Proč se mi podařilo nás finančně zabezpečit?

Manžel byl v euforii, zamilovaný a zbytek světa jej nezajímal. Já jsem byla uvnitř zcela zničená, nešťastná, ale navenek jsem s manželem komunikovala tak, jako když se nic neděje, zcela jsem se oprostila od negativních emocí. Byl rád, že vše beru tak dobře, nedělám mu po rozchodu problémy a scény. Nechávala jsem mu ten pocit, že to vše velmi dobře vymyslel a já to jen administrativně vyřídila. Neříkala jsem mu, že jsem se byla radit u právničky o postupu, sdělila jsem mu jen, že jsem četla informace na internetu. Informovala jsem jej krátce, jak musíme postupovat. Byl jistě rád, že nemusí nic zařizovat a řešit.

Dnes jsem šťastná, že máme s dcerou svoji „střechu nad hlavou“ a nemusím s manželem po našem rozchodu finance řešit. Dívat se na to, jak z našich společných prostředků financuje dárky a wellness pobyty s milenkou, místo kroužků a sportovních aktivit pro naši dceru.

Pokud nevíte, jak vyřešit váš problém, dostali jste se do krize, hledáte radu či návod, chcete na vztahu pracovat, neváhejte kontaktovat partnerského poradce. Můžete si vybrat z několika druhů konzultací tu, která bude právě pro vás – konzultace.

autor článku: Jana Š., studentka kurzu partnerských vztahů

 

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů