Pokud se ptáte, jak to ukončit s milencem, v článku najdete ověřené způsoby.

Jak to ukončit s milencem? Udělejte to jednou a pořádně

První, na co se zaměříme, jsou pocity viny a výčitky. Lidský život je samozřejmě velmi variabilní a v jednom článku nelze popsat všechny důvody, proč jste do mileneckého vztahu vstoupili. A proč jej tedy chcete ukončit. Nicméně bez ohledu na to, jaké jsou vaše konkrétní motivy, platí, že prodlužování vztahu, který nechcete, není dobré ani pro vás ani pro váš milenecký protějšek. 

Můžete mít výčitky, že jste milence zneužili. Vyčítat si, že jste si před vstupem do mileneckého vztahu dobře nerozmysleli, co vše to může způsobit. Chcete-li ale tento vztah ukončit, je nejlepší udělat to jednou a pořádně. A to z toho důvodu, že když už se svým milencem nechcete být, jakékoli prodlužování vašeho vztahu je také prodlužováním utrpení.

Je to doba, po kterou berete milenci klid i možnost zařídit si svůj vztahový život s někým jiným a jinak. Proto vždy myslete na to, že zbytečné prodlužování je ve skutečnosti prodlužováním bolesti. Natahováním ubližování a svým způsobem i okrádání o čas.

Milenecký vztah ukončete jasně a srozumitelně

Nyní už se ale pojďme podívat konkrétně na to, jak to s milencem správně ukončit. Jednoduše řečeno: jasně a srozumitelně. Vycházejte ale vždy z toho, jaký váš milenecký protějšek je a jakou má osobnost. Jsou lidé, kterým můžete říct, že chcete ukončit milenecký vztah, oni to přijmou, slušně se rozloučíte a je konec. Takoví lidé budou vaše rozhodnutí akceptovat a nebudou vás už kontaktovat, a to i přesto, že mohou trpět. 

Pak jsou ale lidé, kteří to přijmout nedokáží a situace se vám bude komplikovat. V takových případech je samozřejmě stejně tak jako u první varianty důležité říci vše jasně a srozumitelně. Měli byste milenci sdělit, o co vám jde a že milenecký vztah ukončujete. Aby ukončení bylo opravdu trvalé, doporučuji vám, abyste to řekli tak, že si to milenecký protějšek v ideálním případě nemůže vykládat nijak jinak.

Neměli byste dávat žádnou naději, žádné možnosti, že byste se k sobě mohli vrátit. Neříkejte tedy věci jako: asi bude lepší, abychom to spolu ukončili. Nejsem si jistý, jestli v našem mileneckém vztahu máme pokračovat, uvidíme, jak to bude dál, ale v tuto chvíli by asi bylo lepší to ukončit atd.

Tato vyjádření, ve kterých se skrývá naděje a to, že by se vše dalo ještě vyřešit, vám mohou dál zbytečně komplikovat situaci. Proto byste se měli držet pořekadla účel světí prostředky. A i když vám to může připadat tvrdé, měli byste opravdu říci to, co bude fungovat. Vyjádřit to, co vás dovede k vašemu cíli, tedy ukončení vašeho vztahu s milencem. Nedávejte tedy milenci žádné naděje a možnosti, že byste svůj vztah mohli zachránit.

Chcete to ukončit s milencem? Nenechte se zatáhnout do diskuzí

Než svému milenci to, že chcete vztah ukončit, sdělíte, je důležité si taky ujasnit, jak a co budete říkat. Součástí toho je také odhodlání, že se nenecháte vtáhnout do zbytečných diskuzí, a to hlavně opakovaně. Spousta mileneckých protějšků se nebude chtít smířit s tím, že chcete vztah ukončit. Tudíž se budou s vámi snažit situaci opakovaně diskutovat. To je ale samozřejmě nutné vnímat tak, že diskuze je intimita. Diskuzí si dáváte vzájemně najevo náklonnost, naději a energii. Diskuzí vás váš milenec může značně ovlivnit a opět ve vás vyvolat pocity viny a výčitky.

Pokud tedy trpíte pocity špatnosti a máte výčitky z toho, že svůj milenecký protějšek opouštíte, neměli byste se do opakovaných diskuzí nechat zatáhnout. Diskuze jsou tím, na čem váš milenec staví, o co mu jde: dostat vás do diskuze, ve které vás může ovlivnit, abyste spolu probírali to, jaké jsou ještě možnosti.

Taktiky jsou přirozeně různé: může jít o to, že s vámi milenec chce diskutovat, aby nedošlo k ukončení vztahu, a bude vám říkat, že vztah vůbec nebudete řešit, že si s vámi chce popovídat o čemkoli. Třeba o tom, jak se máte. I tady platí to, že pokud to s milencem opravdu chcete ukončit, neměli byste se nechat zatáhnout do diskuzí.

Ukončujte vztah s milencem? Udržujte nulový kontakt a pracujte na sobě

Kromě toho, že se nenecháte přemlouvat k žádným rozpravám, je podstatné i to, abyste se pokusili udržovat nulový kontakt. Pokud je to nutné a jen trochu to jde, zablokujte si telefonní číslo. Taktéž emaily i jakýkoli jiný nástroj, jehož prostřednictvím by vás milenec mohl kontaktovat. I tak se ale přirozeně může stát, že se s vámi spojí například z jiného čísla, které neznáte, i tady ale platí to, co jsme si už říkali: nenechte se vtáhnout do diskuze, rozlučte se a položte telefon.

Přirozeně popsaný způsob toho, jak to s milencem ukončit, nemusí být dostačující. Můžete trpět a milenec vám bude chybět. Pokud je tomu tak, je nejlepší způsob, jak to co nejdříve překonat, zaměřit se co nejvíce na sebe. To může znamenat třeba to, že půjdete do terapie a začnete na sobě pracovat. Už to, že jste měli v manželství nebo partnerském vztahu milence, totiž samozřejmě o něčem vypovídá. 

Nejlepším řešením, jak se posouvat a jak se ze situace po ukončení mileneckého vztahu dostat, je zpevněné vaší psychiky. Čím více energie zaměříte na sebe a čím méně budete v myšlenkách propojení se svým milencem, tím lépe se se vším vyrovnáte. Pokud se od svého mileneckého protějšku snažíte odpoutat, je velmi neefektivní neustále na něho myslet a vzpomínat, jaké to bylo a co jste spolu dělali. Proto je důležité přesměrovat myšlenky na sebe a na to, co vám může pomoci, a to je právě osobní rozvoj.

Nevíte si ani po přečtení článku rady s tím, jak to s milencem ukončit? Nevěšte hlavu a obraťte se na mě. Rád vám pomůžu prostřednictvím konzultace, která vám bude nejlépe vyhovovat.

autor článku: Karel Chába

Související články: Jak se vyrovnat se samotou po rozchodu a Jak se odmilovat