Pokud se nacházíte krátce po rozchodu a chcete se co nejdříve odmilovat od vašeho bývalého partnera, začtěte se do dnešního článku. Podrobněji rozeberu, jak na odmilování se a jak se co nejrychleji opět cítit dobře.

Je důležité si uvědomit, co se s námi děje v období krátce po rozchodu. Jedině tak můžeme pochopit, jak se co nejrychleji od partnera odmilovat. Především trpíme pocitem méněcennosti, špatnosti či selhání. Celkově můžeme mít pocit deprese, že nic pro nás nemá smysl a nic nás nebaví. Dokonce někteří začnou věřit tomu, že sami bez partnera, do kterého byli zamilovaní, nemohou žít plnohodnotný život.

Musíte si věřit, abyste se mohli odmilovat

Proto často po rozchodu lidé říkají, že bez tohoto partnera už to nikdy nebude to pravé.  Už si nikdy nikoho takového nebo lepšího nenajdou apod. Ve skutečnosti to není proto, že by váš bývalý partner byl tak dokonalý a nikdo ho nemohl nahradit.  Nebo, že by se mu nikdo nemohl  vyrovnat. Stává se to proto, že v době po rozchodu o sobě silně pochybujeme. Nevěříme sami sobě. A to nám i brání se od partnera odmilovat.

Kdybychom byli odmilovaní, byli bychom i schopní si někoho jiného zase najít. Ideálně stejně úžasného nebo ještě lepšího partnera. Proč to ale máme takto nastavené? Je to z důvodu, že do vztahu mimo jiné vstupujeme, protože chceme partnerovu podporu. Chceme zažít pocit bezpečí a zhodnocování vlastní osobnosti. To si samozřejmě za běžných okolností neuvědomujeme. Pociťovat to právě začneme až při rozchodu, kdy se nemůžeme odmilovat a necítíme se sami sebou a celkově dobře.

Teprve při rozchodu, když se chceme odmilovat, zjistíme, jak druhého potřebujeme.  Jak jsme na něm závislí. Vztah je opravdu závislost a čím více jsme na druhém závislí, tím více se na druhého spoléháme, že nám život zařídí tak, abychom byli spokojeni. Proto se tolik trápíme při rozchodu. Pokud tedy nechceme trpět a chcete se co nejdříve odmilovat, musíte pracovat na svém posílení. 

Výčitky nejsou cesta k odmilování se

Často s potřebou se rychle odmilovat souvisí i to, že si vyčítáme, že jsme o vztah přišli. Někdo si vyčítá, že bylo špatně, že do něj vůbec vstoupil. Někteří lidé se ve své vině vyloženě „utápí“, protože jim to jistým způsobem dělá dobře. Mohou se litovat a mají pocit, že takto lépe najdou u druhých pochopení. A také ve skutečnosti doufají, že takto mohou něco změnit či situaci zvrátit. Fungují na principu čím více jsem toho pokazil, tím více toho můžu napravit. Doufají, že by se do vztahu mohli vrátit, což si ale často ani neuvědomují a to jim brání, aby se odmilovali.

Abyste se mohli co nejrychleji odmilovat, měli byste si co nejméně dávat za vinu to, co se stalo. Nejde o to, abyste si nalhávali, že jste dokonalí a jedineční, a že za váš rozchod vůbec nemůžete. Jde o to, abyste si přiznali, co jste opravdu udělali špatně. Ale zároveň to nepřehánějte. Právě když to se sebekritikou přeháníte, ve skutečnosti se ani odmilovat nechcete, ale vnitřně stále doufáte, že se situace zvrátí nebo se chcete trestat. 

Další klíčovou věcí, abyste se mohli odmilovat, je pracovat na upevnění svého sebehodnocení. Je důležité nepodléhat pocitům zmaru a hlavně depresím. K tomu vám nejlépe poslouží, když nebudete poslouchat svoji mysl. Navzdory tomu, že vám vaše mysl bude nutit, že nic nemá cenu a nic vás nebude bavit.  Nenechte se tím ovlivnit. Nejhorší v této situaci opravdu je, když necháte vaši mysl, aby si s vámi dělala co chce a vy se tak nemůžete odmilovat.

Nesnažte se odmilovat izolací

Různé úrovně pocitů deprese mají za následek, že se do sebe lidé uzavírají. Zůstanou hodně sami a izolují se a začnou být odevzdaní. Proto je důležité, abyste si začali plánovat váš čas. Plánujte si, co budete dělat po práci v týdnu a plánujte si, i co budete dělat o víkendech. Už samotné plánování pracuje proti tomu, abyste se cítili neschopní něco se svým životem dělat. To je důležité právě proto, abyste ex-partnerovi nedávali takovou moc nad svým životem. Čím větší moc druhému dáváte, tím déle budete trpět a bude trvat déle, než se odmilujete.

Poctivě si naplánujte několik týdnů dopředu. Zařiďte si na víkendy výlety a nejlépe někoho přizvěte. To je důležité proto, abyste cítili, že nejste na světě sami, a také abyste akci neodřekli. Nenechte se manipulovat svými pocity, že to nemá cenu, že vás to nebaví, a že to stejně k ničemu není. Opak je pravdou. I když budete dělat věci, které vás dříve bavily a naplňovaly a vy z nich už tak příjemné pocity mít nebudete, alespoň zabráníte, abyste se propadali do negativního stavu ještě hlouběji. Zároveň tím docílíte rychlejšího odmilování se.

Pro co nejrychlejší odmilování se je důležité, navzdory pocitům, které budete mít, se snažit být co nejvíce soběstačný.  Kreativní a odpovědný sám za svůj život. To je nejlepší způsob, jak se co nejrychleji odmilovat. Tím, že sami sobě dokážete, že za něco stojíte a že máte schopnost být spokojeni sami se sebou. Svého plánu se zkuste co nejvíce držet. Chtějte dělat věci, které jste si vždy slibovali, ale na které nebyl čas. Učte se novým věcem, dělejte i čeho jste se dříve báli. Čím více za sebe vezmete zodpovědnost, tím rychleji se vám podaří odmilovat.

Pokud byste si nevěděli rady ani po přečtení tohoto článku, obraťte se na mě prostřednictvím konzultace, která vám bude nejlépe vyhovovat. Rád vám pomohu si definovat, co je třeba začít dělat, co zlepšit a pojmenujeme i konkrétní možnosti.

autor článku: Karel Chába