Pokud přemýšlíte nad tím, jak zachránit vztah a znovu se zamilovat, měli byste se zaměřit na dvě věci: na příčiny toho, proč u vás krize vznikla, a na to, na čem vlastně láska stojí.

Chcete se znovu zamilovat? Pracujte na emocionální intimitě

Článek začneme úvahou nad tím, na čem stojí láska. Každý si pod zamilovaností a láskou samozřejmě představuje něco jiného. Pravdou ale je, že vztahy a láska stojí na třech hlavních pilířích. Pokud chcete váš vztah zachránit a znovu se do svého protějšku zamilovat, měli byste o těchto pilířích vědět a starat se o ně.

Prvním pilířem lásky, který vám pomůže k tomu, abyste zase mohli svůj protějšek milovat, je emocionální intimita. Do té patří jakékoli doteky, objetí, ale hlavně komunikace a schopnost projevovat druhému náklonnost. Starat se o něho, dávat mu najevo, že pro vás má hodnotu a že jste svým způsobem připraveni ho „zpevňovat“ a ošetřovat jeho bolesti, když bude potřeba.

Závazek a vášeň: klíče k záchraně vztahu

Zachránit vztah můžete (a bude to třeba, pokud se chcete znovu zamilovat) také skrze druhý pilíř lásky, a tím je závazek. To znamená odhodlání se o vztah a o svůj protějšek starat, vztah pěstovat. Pomyslně jako květinu, kterou musíte zalévat, hnojit, přesazovat atd. Je to proces, který nikdy nekončí. K tomu, abyste zachraňovali váš vztah a dávalo vám to smysl, potřebujete motivaci a odhodlání.

Třetím pilířem, na kterém stojí vztah, je vášeň, sexualita. Ze tří zmiňovaných pilířů, i když to někoho možná překvapí, je to ten nejméně důležitý. Jste-li ale pár, který svůj vztah staví právě na vášni a sexualitě (což je samozřejmě v pořádku, pokud je to něco, co vám vyhovuje), budete se muset zaměřit na to, kam váš sexuální život posunout. Nejde jen o to, abyste zlepšovali konkrétní sexuální techniky, ale abyste se zaměřili na vaši psychiku. Sexualita totiž není něco, co je odděleno od zbytku vaší psychiky, naopak je se vším ve vás provázána.

Shodněte se na pilířích lásky, snadněji se do sebe znovu zamilujete

Abyste mohli zachraňovat váš vztah a znovu se do protějšku zamilovat, měli byste se s ním bavit o tom, jak si představujete zlepšování všech pilířů, které jsme si výše obecně popsali. Základem záchrany vztahu je pak to, abyste se v nějaké přijatelné míře shodli na tom, že vnímáte svoje pilíře lásky přibližně stejně. Pokud máte každý úplně jiný názor na to, jak si projevovat intimitu, jak sexuálně žít a jak se o vztah starat, bude to se záchranou vztahu samozřejmě velmi problematické.

Dejte tedy dostatečný prostor a energii tomu, abyste si vzájemně vydefinovali, co si pod třemi pilíři lásky představujete a jak byste si chtěli tyto pilíře naplňovat. Buďte co nejkonkrétnější: abyste lépe porozuměli tomu, jak co nejlépe vydefinovat, co od svého protějšku chcete, doporučuji článek Partnerská dohoda. V tomto článku zmiňuji, jak co nejkonkrétněji a správně popisovat potřeby, abyste měli co největší naději na to, že vám partner vyhoví a naplní je.

Zachraňujete vztah? Zabývejte se příčinami vašich problémů

Nyní už ale pojďme k druhému tématu, které se záchranou vztahu a možností znovu se do partnera zamilovat, těsně souvisí. Tím tématem jsou příčiny toho, proč jste se dostali do problémů. Bez pojmenování příčin a jejich vyřešení přirozeně budete zachraňovat vztah jen velmi těžko. Respektive se můžete velmi rychle znovu dostat do vážných problémů. 

Proto byste se stejně jako v prvním případě měli snažit diskutovat o tom, co si myslíte, že vás přivedlo tam, kde nyní jste, k tomu, že musíte vztah zachraňovat. Abyste byli schopni o těchto věcech diskutovat, doporučuji nastudovat si článek Proč by měl mít každý vztah pravidla komunikace. Dozvíte se v něm podrobně, jak komunikovat, abyste byli schopni se někam posunout a vzájemně se pochopit.

Pravda není jen jedna: Jak diskutovat správně? 

Ze začátku by diskuze měla být vedena určitě tak, že si budete jen volně povídat. Diskuze by měla být opřena o to, že se nebudete chtít hned dohodnout. To je důležité. Pokud se chcete znovu zamilovat a zachránit váš vztah, nemůžete diskuzi, ve které si máte něco vysvětlit, stavět hned na tom, že si budete podmiňovat, že váš protějšek musí něco udělat. Něčeho zanechat jako první.

Taková diskuze by se naopak zvrhla v hádky a přetlačování, kdo má pravda a kdo co způsobil. Naopak byste se měli snažit vzájemně se poznat a pochopit a nevymlouvat jeden druhému, co prožívá. Pokud chcete zachránit vztah, neměli byste se přít o to, kdo má pravda. Každý z vás má své subjektivní vnímání, a tedy i svou vlastní subjektivní pravdu.

Neměli byste se přít ani o to, kdo co zavinil a způsobil, a tudíž by měl s něčím začít jako první. Opět byste se nikam neposunuli. Diskuze má opravdu pomoct k tomu, abyste poznali a přijali názor jeden druhého. Abyste lépe porozuměli, co se děje ve vašem protějšku. Vztah tvoříte vy dva, a proto vychází z osobnosti každého z vás. Pokud se tedy chcete do svého protějšku znovu zamilovat, budete se k němu muset více přiblížit. Abyste se mohli více přiblížit jeden druhému a zachránit váš vztah, budete muset partnera lépe poznat a více než doposud přijmout, jaký uvnitř sebe je.

Při záchraně vztahu je důležitá velká trpělivost, osobní angažovanost, ale také to, abyste oba chtěli dodržovat doporučení, která jsme si popsali výše, aniž byste si je podmiňovali akcí protějšku. Pokud to tak nebudete od začátku dělat, nikam se neposunete.

Netušíte ani po přečtení článku, jak zachránit váš vztah a znovu se zamilovat? Nevěšte hlavu, rád vám pomůžu. Vyberte si z konzultací, které nabízím, tu, jež vám bude nejlépe vyhovovat. 

autor článku: Karel Chába