Partnerská dohoda

Chcete se dozvědět více o tomto tématu? Podívejte se na video

Klíčem k dlouhodobě spokojenému vztahu jsou naplněné potřeby. Potřeby jsou všechno, na co si jen vzpomenete, že chcete od vztahu a partnera. Patří sem to, jak chcete prožívat víkend, jak často sportovat s partnerem, kdy, kde a jak často mít sex, kde chcete bydlet, jak často se s partnerem/kou objímat atd… Pokud se nebudete zajímat o své vlastní a partnerovi potřeby, tak nemá váš vztah valné vyhlídky.

Cílem vztahu je spokojenost, jistota, podpora a láska. Ovšem to jsou jen prázdná slova, která musíte převést do konkrétní podoby – potřeby. Víte, co od vztahu chcete a jaké máte potřeby? Znáte potřeby vašeho partnera a víte, co chce on/ona? Máte mezi sebou (ústní, písemnou) dohodu o tom, jaký chcete prožít vztah? Pokud ne, tak byste měli pozorně číst dál. Velice často nejde o smlouvu v pravém slova smyslu. Ovšem také se až příliš často stává, že manželé/partneři o těchto věcech nikdy nehovořili. Chovají se tak, jako by byl se vším partner seznámen a souhlasil s tím. Očekáváte, že vaše potřeby budou naplněny. Ovšem neděje se tak – nemůže, o vašich potřebách partner neví. Pokud ví, tak jen obecně a abstraktně.

Smlouva zahrnuje, co očekávám – jaké mám potřeby a co jsem ochoten dát. Jak by měly být rozděleny role a úkoly v jednotlivých oblastech vztahu. Co získáte tím, že si takovou dohodu vytvoříte? Jednoznačně začnete stavět vztah na pevných základech. Takový vztah má velkou šanci na dlouhodobé a spokojené trvání. Vaše hádky a nedorozumění se stanou minulostí.

Jak správně postupovat a vytvořit partnerskou dohodu?

Krok č.1

Každý sám za sebe si napíše na papír, co by chtěl a co očekává, jaké jsou jeho potřeby. Může se také připojit seznam skupin (na kterém se předem dohodnete), kterých by se potřeby měly týkat – úspěch, sex, peníze, volný čas, výchova dětí, domácnost, vztahy s přáteli, práce, bydlení a další – vycházejí z potřeb jedince.Buďte co nejvíce konkrétní při popisování potřeb nepoužívejte abstraktní, obecné a prázdné výrazy, pod kterými se může skrývat více vysvětlení.Například: Jeden z partnerů je nespokojen s prožíváním víkendů

Jak by to mělo vypadat?

 • chci jezdit každý druhý víkend na venkov – od pátku do neděle
 • chci, abychom v jeden den šli na výlet, kolo atd… a to minimálně na 5 hodin – byli aktivní
 • chci, abychom druhý den strávili společnou četbou knih na louce, piknikem atd – odpočinek
 • chci, aby tyto naše víkendy byly bez známých, kamarádů, tvé maminky – jen my dva atd.

Krok č. 2

Nastává čas na vzájemné představení svých potřeb. Každý sám za sebe představí partnerovi co si vypracoval. Pokud to jen trochu půjde tak to udělejte podle pravidel komunikace. Velmi vám to ulehčí práci a přiblíží vás to k vysněnému cíli.

Krok č. 3

Ve třetím kroku se pracuje se zjištěnými rozpory, vše se ladí/dohaduje vzájemně a hledá se kompromis + se mohou hledat hlubší příčiny nerealistických očekávání. Uvědomte si, že nejednáte s partnerem systémem výhra prohra, ale tak, že každý trochu ze svých požadavků ustoupíte. Nakonec se partner vyjádří, zda je schopen vaše potřeby respektovat a naplnit je.

Krok č. 4

Sepíšete jednotlivé body, na kterých jste se dohodli a začněte dohodu plnit. Jednou za rok, se k dohodě vraťte, vyhodnoťte ji a případně ji opět upravte k vaší vzájemné spokojenosti.Dejte si tu práci a zapracujete na své partnerské dohodě. Je to nedílná součást každého vztahu. Budete se divit, jak váš vztah bude kvalitně fungovat – jak bude harmonický a spokojený.

Pokud byste si i přes veškerou snahu nedokázali poradit a dohodnout se, tak neházejte flintu do žita a obraťte se na mě. Rád vám pomohu.

autor článku: Karel Chába

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

114 komentářů u „Partnerská dohoda

  eva Leden 2, 2012

  Dobry den je mi 40 let jsem ve znameni panna muj přitel je rak a je mu 30 let . 2 roky jsem nemohla najit praci byli hadky bydleni na ubytovně ted mam praci kdy ja mu řikam že ma rad vandry že koupime stan atd našla jsem u něj drogu před 2 rokama mam to pořad v sobě tak mu nevěřim neměla sem včom chodit raději sem koupila jemu boty on na to že se mu nelibi a proběhlo hlavou tak ja nemam a ty si toho nevažiš sem se sním rozešla žarli a ja mu ktomu duvod nedavam sem se snim rozešla vzal si věci a poslednich 200kč mam 15 letou dceru ja sem měla zlomenou nohu a on ji měl vyprovodit na tabor vykašlal se na to kde je chyba tolik sme se milovali porad te mi . Děkuji
   Karel Chába Leden 3, 2012

   Dobrý den, mohu odpovědět jen obecně, neb mám velmi málo informací. Nevím, zda to můžeme přímo nazývat chybou. Nicméně každý z nás vyrůstal v nějakém prostředí a pod vlivem svých rodičů. To, co jsme od nich okoukali a naučili se, považujeme za normální. Tedy nemůžeme se chovat jinak než umíme. A už vůbec ne na úrovni, na kterou nejsme zvyklí a neznáme ji. Takže váš partner se chová jen tak, jak „nejlépe“ dokáže. Nemůžete od něho očekávat více. Další rovina jsou vzorce chování. Každý z nás se v dětství, aniž bychom to tušili naprogramuje pro budoucí život. Tedy, vytvoříme si na základě minulých zkušeností, přesvědčení a pravd obrázek o tom, jak funguje svět a lidi. Podle toho, se pak díky podvědomí chováme zcela automaticky. Tyto vzorce chování se dají přeprogramovat.
  Hana Leden 30, 2012

  Dobrý den,začalo to asi před půl rokem. přítel začal toužit po svobodnějším životě, chodit s lidmi z práce na večírky , několikrát u někoho přespal a začal si mazat sms a hovory, nikdy jsem mu nic nekontrolovala, ale tehdy mě k tomu něco vedlo, …nikdy to nedělal a tak jsem přestala důvěřovat a ted nám to kazí vztah ještě víc, několikrát jsme o tom mluvili..prý ho moc hlídám,máme malou holčičku,jsem na mateřské a pořád sama, on přijede z práce a říká že jsme pořád spolu..já ho miluju on mě už ne, prý má jen rád…snažím se ale mám pocit že on už nechce i když třeba když mě dlouho nevidí tak i zavolá..vážně nevím co dál..peníze na poradnu nemáme..poradíte nějakou bezplatnou? Děkuji H
   Karel Chába Leden 30, 2012

   Dobrý den, vím, že je to složité, ale měla byste na něj přestat tlačit. Čím víc to děláte, tím více ho ztrácíte. On musí chtít sám. Pokud nechce, nemůžete ho nutit. Musí to chtít s vámi řešit sám, z donucení to nebude fungovat. Měli byste si říci, co od vztahu a partnera v nejbližších týdnech a letech chcete. K tomu by vám měl pomoci článek, ke kterému jste se vyjadřovala. Také si přečtete tento článek a zjistěte, zda komunikujete tak, abyste došli k nějakému řešení http://www.partnerske-vztahy.eu/proc-by-mel-mit-kazdy-vztah-pravidla-komunikace/. Bezplatné poradny si najdete na internetu dle vašeho bydliště. Držím vám palce.
  Zuzka Navrátilová Únor 3, 2012

  dobrý den,ráda bych se zeptala na radu,je mi 26 let, jsem ve znamení lva a i když už se umím ovládat a nebýt úplně majetnická,tak stále mám hodně rysů tohoto znamení a potřebuji uznání,komplimenty.Žiju s přítelem,on je ryba, je mu32 let,byli jsme strašně moc zamilovaní a asi po měsíci vztahu jsme spolu začali bydlet,vše bylo jak pohádka,vše se zařídilo podle mě, kompromisy šly udělat úplně samy,pak přítel začal mluvit o dítěti a svatbě a já jsem se toho chytla,jenže se nám nedařilo a já chci vždy věci hned,takže nastal problém,že na něj tlačím,na podzim jsem otěhotněla a pak potratila a pak jsme řešili rozchod,nakonec jsme spolu zůstali a měli jsme i dobré období,krize přišla teď,nevím co dě
   Karel Chába Únor 6, 2012

   Dobrý den, měli byste pojmenovat opravdové příčiny krize. Ty se datují často dlouhou dobu před krizí a jsou v ten moment „neviditelné“ pro většinu lidí. Doporučuji si udělat na papír křivku vašeho vztahu. Pomůže vám to vidět, co se dělo před krizí. Pak se k jednotlivým událostem a věcem oba vyjádřete. Co vám na tom vadilo, jak jste se cítili, co jste mysleli tím a oním. Pak se snažte tyto věci vyřešit. Tedy si říct, dle rad v tomto článku (Partnerská dohoda), jak chcete v budoucnu ve vztahu fungovat a jak tím předejdete v budoucnu příčinám krize, které pojmenujete z rozboru.
  Karel Březina Březen 7, 2012

  Dobrý den, je mi 24 let a tento rok jsem dostudoval vysokou školu. Přítelkyni je 28 a jsme spolu pět a půl roku. Před vánoci 2011 jsme se do kryze. Po té co jsme si několikrát promluvili mi přítelkyně řekla že necítí jistotu že bych se o ní dokázal v případě potřeby postarat a k tomu jsem ještě dost žárliví.
  Přítelkyně by chtěla, aby se něco změnilo, ale ani já ani ona neví co by to mělo být.
  Naše problémy přišly, pro mě nečekaně, ale přítelky to už nějaký čas trápilo a trvá to už téměř 3 měsíce a nevím co s tím máme (mám) dělat, aby to mezi námi opět fungovalo.
  Předem vám děkuji za radu. K.B.
   Karel Chába Březen 8, 2012

   Dobrý den, určitě byste měl řešit svou žárlivost. Pokud si nedokážete sami pomoci, respektive vydefinovat vaše potřeby a následně se na nich dohodnout, tak doporučuji, abyste vyhledali kouče partnerských vztahů a ten vám pomůže.
  Pechrová Květen 26, 2012

  Jaká doba je zapotřebí, k tomu abych mohla připravit dítě partnerovi (vek dítěte dva a třučtvrte roku). Partner zavolá a ihned chce syna. Já již mívám naplánovanou se synem procházku atd. Děkuji za odvověď
   Karel Chába Květen 28, 2012

   Dobrý den, pokud máte na mysli čas na přípravu (oblečení dítěte, sbalení věcí, atd.), tak to vychází z reálné doby, kterou na to potřebujete a to víte vy. Co se týká plánování, tak je to zcela na dohodě. Pokud partner chce dítě v čase, kdy jste se na tom nedohodli, tak bud musí počkat anebo se dohodnout na jiný termín s vámi. Vše je na vás, jak si dokážete prosadit to, na čem jste se dohodli. Pokud mu budete ustupovat a nepostavíte se mu, tak vám to bude dělat pořád.
  Andrea Listopad 2, 2012

  Dobrý den, mám přítele rok, už sme se 4x rozeslo,tedy já, kvuli jeho nezajmu,ale pokazde to netrvalo dele jak 14 dni. Je nam obema 27 let. po pul roce mi dal prstynek ze si me vezme,ne hned ale vezme do roka. Ted o svatbe nechce slyset, na dite,ze neni pripraveny, spolecne bydleni nemame, byldime kazdy u rodicu, jemu to asi vyhovuje. Ja ho musim porad nahanet,jestli se uvidime, bud ma praci,nebo jde s klukama nekam..:( jsem zoufala, denne brecim a premylsim, zda ho nechat jit si svou cestou,ale po tydnu mi je smutno a ozvu se mu,co mam delat.Hraje fotbal, ma 2x do tydne treninky, v so po zapase jde do hospody, v nede. ma opet zapas..:( a kde jsem já, pry me miluje, rozejit se nechce..ale?? :
   Karel Chába Listopad 5, 2012

   Dobrý den, jak z článku vyplývá, pokud se nemůžete shodnout na tom, jak by váš společný život měl vypadat, tak není možné, aby byli oba spokojení. To, že vás nechce opustit, nemá žádnou vypovídající hodnotu o tom, jak vás má rád. Nicméně silně to vypadá, že mu to vyhovuje tak, jak to je a nechce na tom nic měnit. Vy se tedy musíte rozhodnout, zda odejít, neb takto se ten vztah nemůže posunout k lepšímu.
  Andrea Leden 3, 2013

  DObrý den, je mi 27, pritel má taky 27. Nedávno sme se rozešli, přestali sme si rozumět s tím, že jsem mu zakazovala hospodu v sobotu. Prý jediný den,kdy muze kvuli praci jit. Jenze chtela sem kompromis at jde 1x za 14 dní, a víkend mezi tím jsme spolu. Zdá se mu to na hlavu, proč by jít nemohl, že i kamarádi si tukali na čelo.. Sebou mě tam nechce, prvne sem řekla,ze do takové putiky nepujdu a vickrat se neptal. To samé plesy zábavy, chci chodit spolecne, jemu prijde normalne,ze pujde treba sam,nebo chodil driv hodne na disko, nez me poznal, pak prestal(sám od sebe) a ted po rozchodu zacal. Má takovy vztah cenu.?? Zkoušíme to dát zas dohormady, rika,že me miluje, ale pro neudela kompromis?Ď
   Karel Chába Leden 6, 2013

   Dobrý den, vztah, kde není možné udělat kompromis, bude jen stěží spokojený pro obě strany a nebude mít valnou kvalitu.
  Radka Leden 3, 2013

  Jsem s manželem 18 let, mame 2 děti 17a10 let. pul roku po narozeni toho mladšího jsem mu přišla na nevěru dlouho jsme to diskutovali a řekl mi, ze to prostě potrebuje. Rozhodla jsem se s nim milovat i 4 x denne po 14 ti dnech jsem to vzdala ze to takhle již nejde. Zkoušeli jsme i parkrát trojku i to nevyšlo. Navrhla jsem mu at si za určitých pravidel najde někoho na sex. Máme i prostor kde tráví me čas jen mi dva kdyz chceme byt bez děti – porušuje pravidla : vodi si je tam, Vola si s nima stale , píse romantické emaily i sms. Vse mi říká, vse muzu číst. Kdyz řeknu, ze odejdu ze uz dal nemůžu říká ze to skončí. Ze jsme pro nej nejdůležitější, ale nemůžu mu to přeci zakazovat.
   Karel Chába Leden 8, 2013

   Dobrý den, bez ohledu na obsah toho, co popisujete, je zjevné, že když se nebudou dodržovat dohody, tak nebude spokojená. Díky tomu, že jste si nějakou dohodu udělali, tak víte přesně, na čem jste. Už se manžel nemůže vymlouvat, že to myslel jinak, že jste se nedohodli, atd. Měla byste tedy vážně zvážit, zda chcete žít s někým, kdo principielně nedodržuje dohody, bez ohledu na jejich obsah. Doporučuji tento článek, dle kterého se zařiďte. http://www.partnerske-vztahy.eu/jaky-udelat-prvni-krok-kdyz-nastane-krize-vztahu/
  judita brejzová Leden 31, 2013

  Dobrý den.Dcera se rozešla s přítelem po 12ti letech.Nadělal dluhy bez jejího vědomí a tet se jí vyhráží že nebude platit a ona příde o barák který dostala odemně.Je to možné. Děkuji za odpověd.
   Karel Chába Únor 1, 2013

   Dobrý den, pokud je ona ručitelem nebo je jinak spojená s jeho dluhy, on má trvalý pobyt v tom domě, atd. o čem nijak napíšete, tak je i tato krajní možnost reálná.
  judita brejzová Únor 1, 2013

  Dobrý den.Má tam trvalý pobyt, ale pod ničím není podepsána.Ani nevědela,že nadělal dluhy.V těch dluhách má podíl i zdr. a sociální co neplatil když byl bez práce.Děkuji.
  Jana Březen 6, 2013

  Dobrý den. S přítelem jsme spolu 5 let, oba 29 let a v poslední době procházíme krizí. Nebyl schopný mi říct, co se děje a co ho trápí a řešil to nevěrou. Teď je mu to líto a prý si je jistý, že chce být se mnou. Ale po nevěře nemám jistotu v náš vztah, ačkoliv se snažím, uklouznout může každý. Hodně pracuje a snaží se být úspěšný, ale je to na úkor našeho společného času. Snažím se s ním o tom mluvit, ale vždycky odpoví, že to dělá, protože chce něčeho dosáhnout a že to dělá i kvůli nám, abysme se měli dobře. Vůbec nevím, jak se s ním dohodnout, aby v práci zmírnil a věnoval se víc mě, trápí mě, že je často pryč a společně s tou nejistotou je to někdy neúnosné. Předem děkuji za radu.
   Karel Chába Březen 13, 2013

   Dobrý den, pokud si podle tohoto článku nedokážete pomoci sami, tak potřebujete odborníka. Jiná možnost už není. Nepodceňujte celou situaci a neváhejte mě kontaktovat s návrhem na osobní setkání, dokud je ještě čas.
  Chrobáková Hana Březen 9, 2013

  Mé manželství trvá 41 let. Povahou je můj manžel narcis, naučila jsem se s tím žít, ale od doby co začal sám podnikat se věci měnily. Hodně cestoval byl mimo domov a začaly ho zajímat jen peníze. Pracoval v realitách. Před pár lety se nám společně velice zadačilo vydělat slušné peníze, ale manžel je bezmého vědomí investoval tak, že je prodělal a zbyly nám jen dluhy. Dva roky trtvalo, než jsme se z dluhů jakž, takž vymotaly, ale vztah se do stal na 0. Nakonec jsem zjistila, že si našel nějakou utěšitelku. Nebyl s ním moc řeč, tak jsem se rozhodla k rozvodu. Najednou od rozvodu sice přespává stále doma, ale nemám z toho stále dobrý pocit. Moc o všem nechce mluvit. Co poradíte?
   Karel Chába Březen 13, 2013

   Dobrý den, pokud manžel nechce přistoupit na to, abyste používali funkční komunikaci a vytvořili si dohodu o fungování vztahu, tak se nic nemůže změnit a vy budete nešťastná. Tak jako v předešlé odpovědi i vám doporučuji, abyste před definitivním rozhodnutím ohledně rozvodu zvážila, zda přijít za mnou na konzultaci.
  evi Březen 22, 2013

  Je mi 31 memu partnerovi 38. Seznamili jsme se chvili po te co ukoncil nefunkcni manzelstvi. Zamiloval se do me a po case nejistoty z me strany i ja do nej. Po par mesicich jsme spolu zacali zit a ja ho na zacatku upozornila, ze bych si od partnerstvi pokud to dobre pujde prala vic. Jsme spolu pres rok, vse relativne dobrefungovalo a ja zacala touzit po necem vic, rodine atd coz jsem i zminila. Jenze on na to ma jeste cas, pro neho je to otazka roku dvou, az bude mit vyresen oficialni rozvod a az proste bude jina doba. Ja si bohuzel prala neco vic a jeho stanovisko, ze na vse je casu dost a jednou to prijde me docela prekvapilo a zklamalo., coz prerostlo do krize. Co dal?
   Karel Chába Březen 26, 2013

   Dobrý den, bohužel jste ukázkový příklad toho, jak to ve vztazích chodí. Nemůžete za to, neb nás nikdo dříve neučil, jak by se to mělo, ale je to tak. Na začátku jste v něco doufala, co bylo pod tlakem zamilovanosti slíbeno a navíc jen obecně definováno a dohodnuto. Vlastně máte oba pravdu. On přislíbil, co vy jste anoncovala, ale nepotkáváte se v tom, kdy a jak to provést. Postupujte tedy dle článku. Pokud to nepomůže, tak máte jedinou šanci: navštívit mě nebo jiného odborníka a doufat, že partner si nechá vše vysvětlit a bude chtít spolupracovat minimálně natolik, že se jasně a konkrétně vyjádří a vy budete přesně vědět, na čem jste a zda máte zůstat nebo odejít.
  Jan Weczerek Červenec 26, 2013

  Dobrý den. Jsem s manželkou 30 let. Ona má své koníčky, kterým se odjakživa věnovala se vší energií a časovou náročností, která je k tomu nutná. Já jsem již o ni ztratil zájem, avšak doma stále „tvrdím“ jak ji mám rád, jak si život bez ní nedovedu představit. Ona i po 30-ti letech stále vyžaduje, abych ji neustále opakoval jak je má jediná, jak ji mám rád apod. Pomalu a jistě již toto divadlo nedokážu hrát, zároveň však nenacházím „odvahu“ ji opustit. Jsou to přesně ty důvody, o kterých jsem se dočetl – je mi ji líto, způsobím ji bolest atd. Ona nikoho nemá, já ano. Nevím, jak z toho ven, zda udělat ten rozhodující krok. Děkuji
   Karel Chába Červenec 26, 2013

   Dobrý den, pokud si neumíte poradit sám s pomocí návodů, které jsou na webu, tak doporučuji, abyste se na mě obrátil osobně, neb je nutné pracovat s vašimi vzorci chování a změnit je. Více se dočtete zde http://www.partnerske-vztahy.eu/vzorce-chovani/.
  ivana Srpen 7, 2013

  Dobrý den, s manželem jsme spolu 18let máme spolu 4 děti,nadavno jsem mu prišla na nevěru s 19ti letou holčinou sice tvrdí že sni nic neměl ale moc tomu nevřím,tvrdí že to dělal jen protože že zní chtěl vytahnout nějaké peníze pro rodinu a že pak by mi to řekl,nechala jsem to být a asi po měsíce nato jsem přišla na to že má inzeráty na ruzných porno strankách a nabízí ženám ruzného věku sex dokonce až 50ti letym,vše jsem mu řekla a tvrdí že se nikdy se žádnou nesešel a se žadnou z nich nic neměl,že to bylo opět pro peníze,tvrdí že o mě ani o děti nechce přijit a že už to neudělá a ja za tyden na to vidím že je znova na baado, nechci žít ve lži rozchod?mam vstah udržovat jen kuli dětem?díky
   Karel Chába Srpen 9, 2013

   Dobrý den, rozdělujte mezi rodinou a partnerstvím. Většinou nefunguje vztah dvou lidí „jen“ proto, že se rozhodnou žít spolu pro zachování rodiny. Chápu, že o něj nechcete přijít, ale pokud nebude chtít změnit své chování, nebude se chovat transparentně, tak mu věřit nezačnete. Osobně ve vašem případě doporučuji, aby se na mě manžel obrátil s žádostí o osobní konzultaci, neb je nutné pojmenovat příčiny jeho chování. Není jen samo sebou to, jak se chová a bez řešení příčiny vám bude jen slibovat, ale změna nenastane. Pokud bude vše odmítat a nic nezmění k lepšímu, tak vy zvažte odchod a vyhledání pomoci s cílem vás natolik motivovat a posílit, abyste dokázala odejít.
  pavlína Srpen 22, 2013

  Dobrý den
  Potřebovala by jsem znát váš názor na náš vztah. S přítelem jsme spolu 3 roky. od začátku spolu bydlíme.po dvou letech mě přítel podvedl s byvalou přítelkýní tvrdí že to bylo kvuli tomu že je ještě mladya chce si něco užit. S nevěrou skončil a já mu dala další šanci. Je to pul roku a ted na nás přišla krize.Oba nevíme co vlastně chceme mě furt vrta hlavou jesli je mi věrny a hledám všude nějáke podměty jestli ano či ne. To ho samozřejmě štve že nemam tu duvěru. A samozřejmě je tu opět ten problem že je mladý a chce si užívat. Když jsme spolu o tom mluvili oba jsme se schodli na tom že se pořád milujeme, ale máme od sebe odstup jakoby.Nevím zda se to dá nějak řešit nebo je konec?
  Ivana Srpen 26, 2013

  Dobrý den.Žijeme spolu s partnerem skoro 3 roky a poslední měsíc přožíváme krizi.Partnerovi (31)let pracuje ve dvousměnném provoze a já (29) let ve 3. směnném provoze.Poslední dobou čím dál hůř zvládám noční směnu a jsem dosti unavená.
  Partner je dosti sexuálně aktivní (zřejmě na něho přišly léta) a není možno mu pokaždé vyhovět.Mohl by se milovat každý den x krát,ale bohužel domácnost a směny mě vyčerpávají.Z toho také vznikájí hádky.
  Snažila jsem se do toho nutit,ale to také není ono.Chvilku se to vydržet dá,ale pak….
  Orální sex jsem nezkoušela.Můžete mi prosím poradit co a jak?V ostatních věcech si rozumíme a umíme domluvit a šlape nám to.Jsem zoufalá a nechci ho ztratit.Děkuji Ivana
   Karel Chába Srpen 28, 2013

   Dobrý den, především se do ničeho nenuťte a hlavně řešte problém a to společně. Z toho, co píšete, to vypadá, že problém je „pouze“ ve vašem pracovním kalendáři. Je tedy nutné, abyste zvážili všechny možnosti a pro nějakou se rozhodli, jak tuto příčinu řešit. To i proto, že pokud takto oba pracujete, tak společně netrávíte moc času a může se to začít projevovat i v dalších oblastech vašeho vztahu. Doporučuji vám, abyste se řídili tím, co je napsáno v článku.
  Petr Říjen 29, 2013

  Dobry den. Jsme s manželkou 13 let z toho 11 let manželé a máme skoro 12 dcerku. Je tomu měsíc co se žena i s dcerkou odstěhovala jelikož jsme měli neshody. Nejsme schopni si zcela porozumět kdy žena nemůže dlouhodobě najít práci a já jsem poslední rok nezvladal svou psychiku kdy pod finančním zatížením kdy jsem pracoval 6 dní v týdnu a už jsem nebyl schopen pomalu platit naše výdaje. Tudíž jsem na ženu vyvyjel tlak musíš pracovat jinak to nezvladnem a ona pod tímto tlakem pomalu rezignovala i na práce v domacnosti (ne vždy) a to mě ještě více provokovalo. Byl jsem zdrcen že nemohu rodině dopřát drobnosti jako výlet,bazén,zoo atd. Samozřejmě jsme také neuhlidali sve finanční možnosti.
   Karel Chába Říjen 31, 2013

   Dobrý den, vaše situaci by si v nejlepším případě zasloužila odbornou pomoc. Pokud si to nemůžete dovolit, tak se zkuste dle článku zařídit tak, abyste se posunuli. Bohužel je ale otázkou, zda když už jste tak daleko, to sami zvládnete.
  zuzana Listopad 4, 2013

  Dobrý den, před více než rokem jsme se s partnerem rozešli po 3,5letech. Přišel mi na nevěru. já jsem byla jeho první vážný vztah, jemu je 26 a mě 29. Odjela jsem po rozchodu do zahraničí a myslela si, že začnu nový lepší život.Přesto jsme byly pořád v kontaktu.Poznala jsem jednoho muže gentlmana na úrovni, který mi ukázal úplně jiný svět. Každý měsíc dovolená, luxusní restaurace, drahé šperky a kabelky, ale i přesto že se velmi snažil nedokázala jsem zapomenout na svého ex.Po půl roce jsem se sním rozešla, a on do ted nechápe proč. S bývalým jsme pořád v kontaktu, nikoho nemá a já bez něj nemůžu žít. Máme ještě šanci?Dokáže zapomenout?
   Karel Chába Listopad 6, 2013

   Dobrý den, ano, obecně šanci máte. Konkrétně to nemohu vědět. Doporučuji si s ním promluvit a zjistit, zda by vztah chtěl a za jakých podmínek. Zda dokáže zapomenout? To asi ne. Ale odpustit, když bude chtít, tak ano.
  Aneta Listopad 18, 2013

  Dobrý den, s přítelem jsme téměř 3 roky, asi tak po 3 měsících jsme začali bydlet spolu. Asi tak před měsícem, jsem si všimla, že se začal chovat odtažitě, 14 dní jsem ho nechala, že ho to přejde. Potom sem se ho zeptala, co se děje. A on, že už nevidí společnou budoucnost, že ví, že já si přeji rodinu a to on ne. Já jsem ochotna počkat, až bude na ni připraven – to jsem mu i řekla. Je to už měsíc a on stále neví, co chce. Pro mě je to strašné utrpení. Doma se chová jakože nic, chodíme spolu ven, na večeři, za sportem. Jen mi nechce dávat pusu na rozloučenou do práce, na přivítanou. Ale někdy jakoby zapomene a dá mi ji. Mám mu dát ještě čas, nebo si zkusit znovu promluvit a kdyžtak jak?
   Karel Chába Listopad 21, 2013

   Dobrý den, postupujte tak, jak je psáno v článku. Musíte si říci, co kdo a jak chce. Musíte to chápat stejně a pak budete mít jasnou odpověď na to, zda spolu máte nebo nemáte zůstat. Pokud nevíte, co znamená jeho chování, tak jste nevytvořili takovou dohodu, ze které je jasné, kde se oba pohybujete a co chcete.
  Veronika Leden 7, 2014

  Dobrý den. Je mi 23 let a přítelovi 27. Jsme spolu rok a necelý měsíc. Vztah jsme měli krásný až na pár mráčků, ale vše jsme vyřešili, nemáme problémy s komunikací ani se sexem. Já kvůli němu opustila bývalého přítele, po kterém se mi v průběhu současného vztahu sem tam zastesklo, ale nějak jsem to neřešila. Poslední dobou na mě jde krize. Za rok končím školu a pak chci jet pracovat do zahraničí. Je to můj sem už od dětství. Přítel však chce zůstat v republice, koupit byt a usadit se. Ani jeden se svých požadavků nevzdáme a vztah na dálku nechceme. Má cenu spolu zůstávat, když si rozumíme a máme se rádi? Mně to přijde jako ztracený čas ale mám z rozchodu strach.
   Karel Chába Leden 8, 2014

   Dobrý den, toto je velice zásadní věc (bydlení, kde žít) a pokud se na ní nedohodnete, tak byste se měli rozejít. Můžete taky zkusit vztah na dálku, ale to nebude dle mě fungovat.
  Jana Leden 16, 2014

  Dobrý den, je mi 29 let a mám dvě malé holčičky, manžel mě opustil kvůli jiné, když se mladší narodila…já si krátce po rozvodu,cca půl roku,našla jiného partnera, stejně starého,začala s ním hned žít a po roce si ho vzala…. měsíc po svatbě, v době, kdy se vše ustálilo a očakávali jsme, že si budeme jeden druhého užívat, nastala krize, dle mého to bylo procitnutí, kdy jsme si teprve uvědomili vážnost věcí a situaci,když děti odjedou k bývalému, nudíme se doslova spolu, trávíme čas každý svou činností, nebo uklízíme,rychle něco děláme,aby byla záminka, nespíme spolu, vytratila se něžnost a doteky,vymlouváme se na práci, na unavenost, chodíme kolem sebe jako cizí…co dělat? poradna pomuže?
   Karel Chába Leden 22, 2014

   Dobrý den, postupujte dle článku. Bude rychle jasné, jak na tom jste. Pokud si s tím nebudete vědět sami rady, tak jistě poradna je další možný krok, který má smysl, abyste si uvědomili, co chcete.
  Klára Leden 30, 2014

  Dobrý den. Je mi 26 a příteli 30 let. Jsme spolu 10 let, z toho 4 roky spolu bydlíme. Vždy zhruba po 3 letech máme krizi, rozchod a pak po několika měsících (i jiné vztahy) návrat a několik let opět štěstí. Problém je vždy v tom, že si mě přestane všímat, jako bych nebyla, není si jistý jestli setrvat ve vztahu, mě vždy vadí nedostatek fyzického kontaktu. Potom si vždy uvědomíme, že chce být se mnou a já s ním. Nyní jsme od sebe, bydlím u rodičů a nevím, zda opět čekat nebo vztah ukončit..nechci se nacházet ve stejné situaci, až budu mít doma malé děti. Moc jsme se milovali, ale teď je všechno nějaké pošramocené, nevíme jak dál. Myslíte, že je to běžné po deseti letech anebo je lepší konec?
   Karel Chába Leden 31, 2014

   Dobrý den, no, určitě se to stává i jiným, ale to by přeci vůbec nemělo být bráno v potaz. Vy žijete svůj život a ne těch druhých. Je jasné, že po každém návratu nedojde k vyřešení příčin toho, proč jste odešli. Takže pokud se to zase tak stane i teď, tak je možné, že opět dojde k rozchodu. Prostě si položte jednoduchou otázku „ proč by to teď mělo být jinak?“. Doporučuji tento článek http://www.partnerske-vztahy.eu/prechozeny-vztah/.
  Vavra Tomas Březen 6, 2014

  Dobry den. Jsme 11 let manzele a mame 2 dcery. Po narozeni starsi jsem zjistil ze mi byla zena neverna se svym byvalim kolegou. Pak mi zahla s mim kamaradem. Opet jsem ji odpustil. Mela novou praci, noveho kolegu a i s tim me podvadela. Kdyz jsem to zjistil tak se ho snazila kryt jinou neverou ktera byla obcas jako na zavolanou za nim sla a toho mela celych 10let. Nechci opustit nase deti, jsou mi vsim. Kdyz sem ji rekl ze s ni koncim vyhrozovala ze skoci pod vlak. Stanovili sme si pravidla ze s nikym nebude koketovat, psat si a nic co by vedlo k nevere. Neveru neverou neoplacim. Hodne pracuji posledni dobou se mame dobre. Jakoby se nikdy nic nestalo. ALE nemuzu ji verit i kdyz se ona snazi
   Karel Chába Březen 6, 2014

   Dobrý den, pokud se vše, co jste si dohodli, dodržuje a vy máte pořád problém věřit, tak potřebujete pomoci s psychikou. Je to pak už jen o vás a měl byste se na mě obrátit se žádostí o osobní setkání.
  tomas Duben 24, 2014

  Manzelka mela paralelni milenecky vztah na volejbale kam chodi obcas hrat. Vse jsme si vyrikali i ja s jejim milencem a nastavili nova pravidla tj. ze si nebudou volat, schazet se a hrat spolu volejbal atd.
  Po delsi dobe kdy vse funguje,mi manzelka priznala, ze spolu zase obcas hraji, ale nic vic a tvrdi, ze je to jiz minulost ,at to neresim ,ze to nic neznamena a ze prece nechce bourat rodinu atd…Tezko se mi tomu veri, jak postupovat ? dekuji.
   Karel Chába Duben 25, 2014

   Dobrý den, chyba je v tom, že se zaměřujete jen na to, co nechcete – důsledek. To, že vám byla nevěrná, má nějakou příčinu a na tu se musíte zaměřit. Tedy zlepšit váš vztah. Postupujte dle toho, co píši v článku.
  Marťa Květen 1, 2014

  Dobrý den,jsme spolu 14 let.Dvě děti.10 a 6 let.Před 4 roky jsem byla manželovi nevěrná.Vyplývalo to z manželova nezájmu.Bohužel se na to přišlo.Vztah jsem zachránila a myslela si,že se nám daří dobře.Asi před půl rokem se to začalo měnit.Až si nakonec dělal co chtěl a teď jsem mu já přišla na milenku.Předhodil mi okamžitě mojí nevěru.Že by to nikdy neudělal kdybych to neudělala já.Milenku opustil a chce prý mě ale přes nedůvěru ke mě prý nemůže najít cestu.Je to možné?Dohodli jsme se,že si dáme čas.Mluvíme spolu normálně.Chci vědět jestli má cenu bojovat.Je to velice vyčerpávající už podruhé.Vím,že mojí vinou ale on se asi nedokáže rozhodnout jestli mu za to stojím nebo já nevím.Děkuji ….
  Lucie Květen 22, 2014

  Dobrý den, jsme spolu 14let. Z toho 10let manželé. Dlouho jsme nemohli mít rodinu až po dlouhých 9,5letech se nám zadařilo a máme nádhernou 7mi měsíční dceru. Porod těžký a nevím co se stalo, ale strašně jsme se odcizili. Já jsem věnovala hlavně čas péčí o dceru a domácnost a manželovi jsem se moc nevěnovala (vím, uznávám svoji chybu). Ale před 14-ti dny se provalila jeho nevěra (šlo prý jenom o sex) snažila jsem se to hodit za hlavu a odpustila mu. (nevěra trvala asi 2,5měsíce) byla jsem podezřívavá a tušila jsem že se něco děje. tvrdil, že to jsou mé výmysly a není to pravda. Bohužel byla. Problém je, že ho stále miluji a snažím se ve vztahu něco změnit ale jeho zájem je chladný má to cenu
   Karel Chába Květen 29, 2014

   Dobrý den, určitě má cenu zkusit to zachránit. Něco je jinak. Co? To byste si měli říct vy. Promluvit si o tom. Pokud nebude chtít, tak se cítí něčím ukřivděn, nepochopen, atd. Pak doporučuji se zaměřit na něho. Snažit na přechodnou dobu naplňovat jeho potřeby a nemyslet na ty své. Podrobný návod, jak postupovat, tak jako byste byla na konzultaci, najdete v tomto videu. http://eshop.partnerske-vztahy.eu/detail/jak-poznat-a-vyresit-neveru/
  Sara Červen 11, 2014

  Dobrý den,jsme spolu 7 let(mě22jemu26)z čehož spolu 5-6 let bydlíme. Za tuto dobu si myslím toho máme již vcelku dost za sebou, bohužel i potrat (po 2. roku vztahu) který asi já posléze nezvládám nebo nevím čím celá naše krize začala, ale z jedné stránky to přisuzuji tomu, jelikož po tomto incidentu jsem se stala časem téměř dalo by se říci frigidní, dávám tomu za vinu i to že přítel je na mě už až moc sexuálně aktivní ikdyž ho denně prosím ať mi dá klid že se tím ještě více odtahuji, tlačí na mě tím způsobem že skoro každé/každé druhé ráno se přitulí a z mého pohledu jde již vždy jen o sex ikdyž to tak třeba není, a už tím nechci. On se urazí „Hm tak zas nic,jak jinak,buhví kde s kym ***“.
   Karel Chába Červen 14, 2014

   Dobrý den, toto by chtělo řešit s odbornou pomocí. Jsou tam určitě křivdy a nepochopení ve více věcech. Nicméně zkuste se řídit tím, co se píše v článku, ale jak říkám, je možné, že sami nedokážete rozpoznat skryté aspekty všech problémů a potřebujete pomoc.
  Karolina Červenec 28, 2014

  Dobrý den, přítel ke mě ztratil důvěřu stále bojuji aby mi začal věřit a náš vztah pokračoval. Začala jsem si dopisovat s jinými přes sociální síť, ale né nic špatného. zjistil že si píšu s jinými, ale já jsem měla strach z toho že když se mu přiznám že se semnou rozejde. Já mu furt do očí lhala že jsem si s níkým nepsala. Rozešel se mnou, ale potom jsme se šešli že si o tom promluvíme a nějak to vyřešíme. Jenže já jsem se před ním přihlásila na tu sociální sít a řekla že jsem mu že jsme se podívala jen na e-mail, ale on mě viděl na co se přihlašuji, ten večer se sebral a jel pryč. vím že to byla hloupost a že mu už nezalžu. Prosím o radu jak mu mám dokazát to že ho miluju a že mi může věřit
   Karel Chába Červenec 30, 2014

   Dobrý den, proč by vám teď měl věřit? Proč by to teď mělo být jinak? Na to si musíte najít odpověď a tím se pak řídit. Důvěra je produkt činů. Důvěra nevzniká sama od sebe a jen tím, že řeknete „už budu jiná“. Vy musíte říct a pak to udělat, jak budete jiná a proč.
  Anna Červenec 29, 2014

  Dobrý den, jsem přez dvacet let vdaná a mám dospělé děti. Ve vztahu mi chyběla láska, protože k manželovi už nic necítím a našla jsem si milence. Náš vztah byl po několika měsících odtajněn, milenec byl vyhozen z domu. Plánovali jsme být spolu. O mě manžel bojuje a chce mně dál u rodiny a u sebe. Váhám jestli zvolit rodinu a jistotu a nebo jít do neznáma za láskou. Slíbila jsem zůstat a proběhla nějaká výměna názorů. Necítím k manželovi lásku, ale taky vím že když odejdu,ztratím jistotu žití, úctu dětí a kontakt s nimi. Nechci nikoho ranit a přece musím. Navštívila jsem i psychologa,ale nedokážu se rozhodnout které menší zlo zvolit. Jsem z toho psychicky a duševně zničená. Asi není rady ?
   Karel Chába Červenec 30, 2014

   Dobrý den, pokud jste na tom takto, tak potřebujete pomoc. Nevím, co jste u psychologa a jak řešila, kolikrát jste tam byla, ale pokud se stále nedokážete rozhodnout, tak není vyřešeno a mělo by se v práci s vámi pokračovat.
    Anna Srpen 1, 2014

    Děkuji za odpověď. Proběhla jedna konzultace, dát tomu čas a udělat co cítím. Problém je že srdce mě táhne k příteli, rozum říká zůstat u dětí, protože je na ně silná vzaba a v jejich očích bych vypadala špatně. Je to moje chyba že jsem dopustila se zamilovat.
  Karen Srpen 17, 2014

  Dobrý den, je mi 20 a příteli 25. Po přibližně dvou letech společného soužití začal partner pociťovat jisté změny ve vztahu ke mně. Je teď velmi pracovně vytížený, milostný život velmi pokulhává, v nedávné hádce vyplynulo na povrch, že cítí vztek a nejraději by ze všeho utekl (z velmi náročné práce i ze vztahu). Je nyní nerozhodný, váhavý, vyčerpaný. Náklonnost mezi námi stále je, nicméně partner si prochází krizí (ponorka, ochabnutí vřelosti). Ráda bych mu nějak pomohla to překonat, máme se stále rádi. Já doposud do tohoto stádia krize nedospěla, nicméně mi chybí zmizelý milostný život. Domnívám se, že tuto krizi z partnerovy strany z velké části způsobila náročnost práce. Prosím o radu. K.
   Karel Chába Srpen 19, 2014

   Dobrý den, netlačte na něho, nechtějte po něm žádná zásadní rozhodnutí a buďte mu jen operou. Nebavte se o rozchodu a zaměřte se na to, co by mu pomohlo. Pokud neví a nechce to ani řešit, tak ani v tom netlačte. Spíše ho chápejte na přechodnou dobu jako matka syna.
  Míra Září 5, 2014

  Dobry den,jsme s partnerkou 8 let a máme 6ti letého syna.Ráda flirtuje psaním si i s mými kamarády.Něco jsem toleroval,něco zakázal.Jednomu vyznávala obdiv,aby od něj něco získala,vždy tvrdila,že až by to získala,obrátila by se k němu zády.Nedávno si vytvořila vztah s ženatým nadřízeným,který ji sliboval lepší práci.Začalo to intimními sms až po nezávazný sex v autě,ale po měsíci se opakoval na základě dalšího slibu nadřízeného.Vše jsem časem odhalil a přiznala se ve 2 etapách,nejprve ke psaní,pak i k ostatnímu,že to byla chyba a nebude se to opakovat.Nějak jsem to překousl a pokouším se jí věřit,ale mám chuť udělat peklo v rodině jejího nadřízeného,jako prevenci,ne z pomsty. Děkuji za radu.
   Karel Chába Září 9, 2014

   Dobrý den, jako prevenci? Prevenci byste měl dělat vy a partnerka tím, že si třeba vytvoříte dohodu, jak se píše v článku. Vaše partnerka to udělala dobrovolně, takže není důvod se zlobit na toho šéfa. Věřte, že v něm chyba není. Ta je ve vás a v partnerce.
    Míra Září 10, 2014

    Dobrý den, Bohužel se to do 700 znaků nemohlo vejít a proto mám od Vás odpověď takovou, jakou mám. Prevence z toho důvodu, že ten nadřízený takhle oblbuje a slibuje i dalším zaměstnankyním. S partnerkou jsem to vyřešil v podstatě k oboustranné spokojenosti a jak i vy někde uvádíte, posílilo to náš vztah. Ale dobrovolně do toho zrovna s úsměvem nešla, prostě to zkusila, protože očekávala, že dostane lepší práci a já se to neměl nikdo dovědět. Stalo se a je to za námi, ale nemůžu se dívat na to, jak si pan mistr chodí v pohodě vysmátý a nic nemusí řešit, jen čekám která bude další i když by mi to mohlo být úplně jedno. Rozhodně nechci nikoho zachraňovat, ale chtěl bych ho zastavit. Díky.
  Jan Září 26, 2014

  Dobrý den, jsme s manželkou spolu 7 let, bohužel mi před 14 dni odešla za mužem který je ženatý a je ve věku jejího otce, já jí pořad miluji ale ona mi pořád říkala že jí mám dát čas, už spolu i spaly atd, napsala mi sms už bydlíme spolu neotravuj nás jsem šťastná, potom napíše nepiš ozvu se ti sama, nebo když jsem se ptal na otázku jestli na ní mám čekat odepsala zatím nečekej, on má manželku, syna,a maminku v domu, ale já jsem v kontaktu s jeho paní a ta ho z domu vyhodila, už to manželce prý dvakrát udělal ale vždy se vrátil, nevím mám podat návrh na rozvod nebo bojovat, bolí mě to všechno od ní, ale obranu nemám žádnou, pořád jí říkám že se nerozvedu ale je zaslepená,děkuji za odpověď
   Karel Chába Září 29, 2014

   Dobrý den, pokud je zaslepená, tak se od ní ničeho racionální teď nedočkáte. To si musíte rozmyslet vy, co chcete. Doporučuji si odpovědět na otázky zde http://www.partnerske-vztahy.eu/jaky-udelat-prvni-krok-kdyz-nastane-krize-vztahu/.
    Jan Září 29, 2014

    Dobrý den pane Chába, já vím co chci zpět svojí manželku, ale obávám se že ona mě ne, nehádaly jsme se, nic, jen jí štvaly naše společné dluhy, ale takhle se jich nezbaví že uteče k jinému, proto jsem se ptal dát jí čas, nebo to nemá cenu. Trápí mě to a hodně. Miluju jí a ona to ví. Děkuji
  Martina Říjen 15, 2014

  Je mi 51.let a zhroutil se mi vztah,vyhodila jsem partnera několikrát a je na tom tak,že mi už nevěří že ho zase nevyhodím.
  On sám mě v té době co byl pryč podváděl bydlel s jinou ženou já to vše odpustila.Když se vrátil zpátky odjel třeba na dva dny a já nevěděla kde je-Neustále jsem přemýšlela kde je a co dělá.Až jsem řekla,že je konec.Byl skoro tři týdny pryč teď je zpátky a řekl,že má strach že už mi nevěří a že je konec.Přesto říká,že mně miluje a píše srdceryvné sms.Já mu lhala že nemám kontakt s kamarádkou a měla,také v noci mně volal muž kterého jsem viděla pár minut,také jsme byli domluveni že budu celý den na firmě a já nebyla.Stojí mi za vše protože to byl velice spolehlivý muž
   Karel Chába Říjen 16, 2014

   Dobrý den, měli byste si vytvořit dohodu, která je v článku popsána a od té se odpíchnout. Buď k úplnému konci vztahu neb dohoda nebude možná nebo ke spokojenějšímu vztahu.
  Ladislav Březen 25, 2015

  Dobrý den je mi 45 a ženě 43. Máme se ženou neshody ohledně online komunikace s cizími muži, bohužel se jedná i o erotické chaty a dokonce došlo s jedním ke schůzce. Snažím se ženě uvěřit, že je to jenom člověk se kterým si chtěla promluvit jinak, než s kolegyněmi v práci. Udělali jsme dohodu, že to vše skončí a že si nebudeme lhát. Chatování přestalo, ale s tím člověkem co se sešla si dál píše SMS. Slíbila, že už mi nebude lhát, že vše ukončí. Ale jak ji mám dál věřit? Nechci ji kontrolovat, špehovat atd. Co udělat proto aby se dohody dodržovali ? Tvrdí, že mne strašně miluje, že o mne nechce přijít, že lže proto, že se bojí mojí reakce. Žijeme spolu 13 let bez větších konfliktů. Děkuji .
   Karel Chába Březen 31, 2015

   Dobrý den, za jejím chováním/chatováním je něco, co jí u vás chybí. Vy se dohadujete jen na důsledku a neřešíte příčinu. Je tedy nutné se zaměřit na to, co jí chybí, nevyhovuje a dohodnout se, jak to napravit, aby byla spokojená a neměla důvod se scházet s jiným mužem.
    Ladislav Duben 2, 2015

    Dobrý den pane Chába. To vše jsme udělali, rozebrali to, sepsali a dohodli se co kdo změní ve svém životě, jak vyhnat ten stereotip, ale to smskování s ním pokračovalo právě i po té dohodě. Dokonce jsem zjistil, že před tím než jsem na to chatování přišel tak u něj strávila skoro celou noc a to ve mě otevřelo žárlivost a podezíravost z nevěry. Našel jsem si ho na netu, chlap nic moc, tak věřím, že před takovím hned na druhé schůzce nelehla na záda. Je to těžké bojovat sám se sebou a získat zpět důvěru ve svojí ženu. Hodně o tom mluvíme a já se to snažím v sobě zavřít ale nejde to tak rychle.
    Děkuji, že se můžu tady vypsat ze svých pocitů, je to jako na horské dráze.
    Hezký den Lada.
  Blanka Květen 25, 2015

  zažila jsem něco podobného ve svém 20-ti letém vztahu, nic konkrétního mi nechybělo, spíš to byl opravdu jen ten stereotyp…u ostatních mužů jsem nehledala sex, ale romantické pobláznění , dělal mi dobře jejich zájem, poznávání něčeho nového, zase jsem prožívala to vzrušení, když přišla SMS, mail…a i manžel byl ke mne najednou pozornější, bojoval o mne…jakmile jsem přestala, vše spadlo opět do stereotypu…po čase jsem s tím začala znovu, až jsem se skutečně do jednoho zamilovala a po 2 letech utajování od muže odešla…
   Karel Chába Květen 27, 2015

   Dobrý den, chybělo, jinak byste to nedělala a nenaplňovala takto své potřeby. To, že jste si mohla myslet, že vědomě vnímáte situaci jako takovou, že je vše v pořádku, neznamená, že v podvědomí nebyla nějaká latentní potřeba, o které také píšete, viz co vám dělalo dobře.
  Blanka Červenec 15, 2015

  Dobrý den,jsem s manželem 16 let, z toho 10 manželé. Máme 6 letou dceru.Manžel odešel s tím, že už ke mě necítí lásku, ale není ještě pevně rozhodnutý ukončit vztah natrvalo. Nabídla jsem mu čas – za to je rád. Manželská poradna nezafungovala – bral to spíše jako nátlak na něj…Já ho miluju – myslíte že se dá všechno ještě vrátit zpět ? díky B
   Karel Chába Červenec 21, 2015

   Dobrý den, ano, jistě, že se to dá napravit, pokud chtějí oba a hlavně se včas podchytí to, co muže trápí. U něj by bylo velmi přínosné, pokud by vyhledal pomoc a pojmenoval, čeho se bojí, že se zdráhá do vztahu naplno vrátit.
  Jana Červenec 26, 2015

  Dobrý den, s manželem jsme spolu 10 let, máme 7-letého syna, jemu je 43 a mě 41 let. Za poslední 2 roky jsme se hodně odcizili, přestali spolu komunikovat, mít intimní život. Já se před rokem od něj odstěhovala, on zůstal v zahraničí. Syna vídá celkem pravidelně, jsme spolu i v častém kontaktu přes skype. Nedávno jsem zjistila, že si zřejmě již někoho našel a hrozně mě to ranilo. Pořád jsem doufala, že se k sobě ještě vrátíme, že krizi překonáme. Neměli jsme dobrou komunikaci, vše vždy skončilo hádkou, i když jsem se snažila s ním naše problémy řešit a mluvit o nich. Vím, že chyba byla na obou stranách…Má smysl o vztah ještě bojovat ? Já ho mám stále ráda, ale on mě asi už ne…Děkuji.
   Karel Chába Červenec 28, 2015

   Dobrý den, smyl to má, jen když to chcete oba. Pokud je to jinak, tak se budete jen trápit.
  Veronika Září 4, 2015

  Je mi 18 pritelovi 22.jsme spolu rok a pul. Nas problem zacal kdyz jsem prisla na to ze si pritel vypisuje s „kamoskama“ o sexu,lichotil jim apod.sami mi to ty holky nekdy poslali, stalo se to 3x a pokazde jsem odpustila.rikal ze nevi proc to delal.ze me miluje.ted kdyz mi neco rekne, nekam jde, hned za tim vidim jinou holku.ztratil mou duveru. Naposled se to stalo pred tremi mesici od te doby nic nevim 100%. Rozum mi rika at se rozejdu ale srdce miluje a miluje.nechci se rozejit ale stale se ptam zda to ma cenu.pritel si mysli ze uz je to za nami ale me to uvnitr stale trapi a uz mu nic nechci rikat.nemam silu se hadat.Myslite ze se duvera obnovi? Ja uz nevim jak dal.rozejit či zustat?
   Karel Chába Září 7, 2015

   Dobrý den, takto, jak to děláte, se důvěra neobnoví. Vy jí totiž nebudujete. Jen doufáte, že už to neudělá. Pokud necháte jen takto, tak bych to ukončil.
  Šárka Říjen 10, 2015

  Dobrý den,s manželem jsme spolu od svých 16 let,vzali jsme se před 30 lety a máme 3 děti.Před 10 lety měl manžel úraz páteře a zůstal na inv.vozíku.Vše jsme zvládli a dál měli spokojené manželsví. Již 8 let k nám domů denně jezdila rehab. sestra a s manželem rehabilitovala. Z jejího chování jsem pojala podezření,že něco není tak jak má být.Chování manžela ke mne je a bylo pořád stejné,je pozorný,cítím že mě miluje,říká mi to.Když jsem se ho zeptala,nevěru mi zapřel.Lhal mi,přišla jsem na to a pak se mi přiznal.Sestra už k nám nejezdí,manžel se moc snaží,chová se ke mě krásně,snad ještě líp než předtím.Problém je ve mně,nevěřím mu,protože mi opakovaně lhal.Nechci ho hlídat,nevím co s tím.
   Karel Chába Říjen 15, 2015

   Dobrý den, jsou dvě možnosti, jak to řešit a dají se propojit. Vy vyhledáte pomoc a budete pracovat na svém strachu a oba budete pracovat na vztahu. Prací na vztahu se prohlubuje jistota v toho druhého, posouváte se tam, kde jste ještě nebyli, atd. Je nutné, abyste si s ním vyřešila tu křivdu, která ve vás je. To jste určitě neudělali. Je toho tedy hodně, co můžete udělat. Je však otázkou, zda na to stačíte sami. Pokud budete potřebovat, tak vám rád pomohu.
    Šárka Říjen 21, 2015

    Dobrý den pane Chábo, moc děkuji za odpověď. Máme u Vás s manželem sjednán termín schůzky a už jenom to, že je tady někdo kdo mi chce poradit a ukázat cestu jak dál, zklidnilo moji mysl a je mi mnohem lépe. O něvěře jsem se dozvěděla již před 6 měsíci, moc mě to zasáhlo a dosud s tím nejsem vyrovnaná. A i když mi manžel neustále opakuje, že se jednalo pouze o sex a nebyly v tom vůbec žádné city, nedokážu to pochopit. Takže ještě jednou děkuji že vidím světlo na konci tunelu 🙂 a budu počítat dny do setkání s Vámi …
  Petra Listopad 2, 2015

  S přítelem jsem byla 2 roky a měsíc a nedávno jsem od něj dostala kopačky.Nelíbilo se mu mé chování (divné názory,nerespektování jeho rodiny, připadal si utlačovaný,a že všechno muselo být po mým). Je pravda, že s jeho rodinou jsem měla velké problémy ohledně stravování a nemohly jsme se s jeho matkou domluvit, protože jsme obě trvaly na svém.Dnes se scházíme jako kamarádi.On teď je uplně vyměněný (chladný, bezcitný a smutný), působí tak, že ho to netrápí ten rozchod.Já nevím, co dělat, snažím se své chování změnit a celkem to jde.Já ho pořád miluju, i když on mi tvrdí, že mě má jen rád.Je možné, že neví co chce? že má v hlavě zmatek?Jsem uplně bezradná-nevím zdali to má cenu bojovat či ne.
   Karel Chába Listopad 10, 2015

   Dobrý den, ano je to možné, že neví, co chce a určitě se trápí. Z toho, jak se ptáte, je cítit, že chcete slyšet, že se vrátí. To se nemusí stát, i když se trápí. Pokud se má šance zvýšit, tak se musí vyřešit jeho strachy z toho, co by bylo, kdyby se vrátil. Pokud se tak nestane, tak to bude pořád nahoru a dolů a vy budete pořád v nejistotě, že nevíte, jak to mezi vámi je.
  Pavlína Prosinec 15, 2015

  Dobrý den,je mi 46 let a příteli 49.Ve vztahu jsme 7 let,nebydlíme spolu,přítel má nový dum na samotě kam já jít nechci bydlet a já mám byt v os.vlast 30m km od něj.Vídáme se o víkendech,ale přítel je má většinou pracovní na dráze. Vztah máme celkem hezký,ale máme neshody ohledně vídání mě to nestačí,přítel má ale stále dost práce na domě,ženit se nechce.Když je u mě v paneláku není v pohodě,nebaví ho to tu a přes zimu je problém ohledně trávení času.V létě jezdíme na ,občas u vody/přítel to nemusí/Také stále řešíme finance,mám malý plat a docela problém to sama vše utáhnout,přítel na tom není o moc lépe má hypotéku.Mám velké obavy,že nemáme společnou budoucnost a nedokážem najít řešení.
   Karel Chába Prosinec 16, 2015

   Dobrý den, jak je psáno v článku. Každý z vás by si měl dát tu práci, aby si za sebe ujasnil, co chce a pak si to musíte říci. Z toho bude jasné, jak na tom jste. Nikdo jiný vám v tom nemůže radit. Jen vy to víte a vy si to musíte sdělit a vyhodnotit.
  Andrea Prosinec 19, 2015

  Dobry den, byla bych rada za Vasi radu. S pritelem jsme spolu byli pres rok a pote se se mnou rozesel. V necem jsem mu zalhala, on to zjistil a ztratil ke me duveru. Kdyz jsme spolu byli, tak bylo vse v poradku, meli jsme prekrasny vztah. On se rozesel s tim, ze se treba nekdy k sobe vratime. Ale ze nechce, aby jsem na nej cekala. Ja ho stale miluju a udelala bych vsechno aby se vratil. Po rozchodu jsme se nekolikrat vidali (meli jsme i sex), ale ted tvrdi, ze nema naladu, ma toho moc. Prace,doma prace, konicky, problemy… Nevim co delat, kazdy den je tezky. Mel by jste pro me nejakou radu? Dekuji
   Karel Chába Prosinec 28, 2015

   Dobrý den, můžete jen respektovat to, jak to chce on. Tak to teď je. On se bojí. Má o vás nějaký zájem, ale bojí se toho, že byste ho opět zranila/zklamala, a tak se tímto způsobem, kdy si vás drží od těla, snaží tomu předejít. Vy byste potřebovali ideálně odbornou pomoc. To on ale bude odmítat, si myslím. Zkuste mu to ale navrhnout. Také můžete zkusit to, že se mu „vzdálíte“ a uvidíte, zda se jeho zájem pak zvýší. Pokud ano, tak ho ale musíte dále „donutit“ k tomu, aby s vámi šel k poradci a začít řešit tu ztrátu důvěry.
  Michal Leden 4, 2016

  Dobry den, mam pritelkyni jeden rok. Pres pul roku mame neshody ohledne mych predeslych vztahu. Vadi ji, ze jsem se o predesle partnerky staral vice. Lhal jsem ji o me minulosti ohledne sexualnich partnerek. Meli jsme i kvuli tomu zdravotni problemyproblemy. Chtel jsem s ni zacit „od zacatku“, tak jsem ji o tom nerikal, ale postupem casu se to dostalo napovrch. Pres dva mesice je to jako na houpacce, nekolikrat jsme spolu malem nebyli. Snazil jsem se ji nekolikrat presvedcit o tom, ze pro mne znamena vsechno, coz je pravda, ale porad ma v hlave ty ex-pritelkyne. U ni se i vytratila duvera.
   Karel Chába Leden 7, 2016

   Dobrý den, pod tím problémem, co zde popisujete, bude ještě něco. Nejde jen o to, že jste něco zatajil. Partnerka je více citlivá a dle mého názoru má obecně problém se sebevědomím. Vy máte také svůj díl na celku. Chtělo by to tedy za a) zjistit pravou podstatu toho jejího strachu. Třeba to může být strach z opuštění, atd. Za b) pak by to taky chtělo začít pracovat na důvěře ve vašem vztahu. Nejdříve musíte pracovat s křivdami.
  Kristýna Březen 12, 2016

  Dobrý den, je mi 25 a partnerovi 39. Jsme spolu 5 let. Často mám pocit, že mi ve vztahu chybi intimita, spolecna energie. Když partnerovi řeknu, co mi ve vztahu chybi, odpoví, že si jen stěžuju a stale mu něco vycitam. Ale kdyz bych si chtela sednout a domluvit se na nějaké dohodě, tak rika, že on je spokojeny, tak jak to je. Hrozne rada bych se změnila, tak abych mu nevycitala, ale byla i spokojena. Když se rozejdeme, bojim se, že to bude v každém vztahu. Že vždy budu něco vyčítat, takže bych ráda udělala něco se sebou, ale už nevím jak. Vždy se snažím, ale pak to stejně ve mě vyvře a je to ještě horší. Nikdo neni dokonaly, to vim, ale jsou věci, které nevím jestli dokážu potlačit.
   Karel Chába Březen 16, 2016

   Dobrý den, nedíváte se na to správně. Je dobře, že chcete, že se chcete měnit. Ale na spokojený vztah jsou vždy dva. I on musí chtít. Jedinou věcí, kterou potřebujete jeden o druhém vědět na začátku vztahu je, že chcete oba na vztahu pracovat. Příliš si vztahujete chyby na sebe. Když on nechce, tak vy nic nezmůžete. Doporučuji vám tedy zvážit zda chcete být s někým, koho nezajímá, že vám není dobře a není ochoten to řešit.
  Dominik Březen 16, 2016

  Dobrý den, jsem s pritelkyni zhruba rok a pul.Momentalne mame velkou krizi ve vztahu, Realne jsme se nerozesli,ale pritelkyne o tom dost dlouho premysli.V minulosti jsem udelal spoustu chyb v nasem vztahu(zvykl jsem si na jeji pozornost,dostatecne jsem neocenoval jeji lasku/to co pro me delala, jeji zaujeti pro me)Ja si tyhle chyby uvedomil az pozde,az jsem ji zacal ztracet.Ted se do hry vlozil i jeden muz(jeji kolega z prace),ktery ji podal pomocnou ruku v dobe nejvetsi krize.Rika,ze jsou oba jen „vrba vrbe“,ze spolu nic nemaji. Chtel bych se zeptat,co bych ted mel delat,jak se chovat,abych vzbudil v pritelkyni opet duveru(rekla mi,ze me ma rada,ale ze se boji dalsiho zklamani).Dekuji
   Karel Chába Březen 21, 2016

   Dobrý den, ideální by bylo jí vzít za vztahovým poradcem. Říci mu, co se stalo, jak se to vyvíjelo a nechat si poradit nebo ještě lépe pracovat s ním, abyste se posunuli. To v ní může vzbudit asi největší důvěru, že to myslíte vážně.
  Vratislav Duben 7, 2016

  Dobrý den, s přítelkyní jsme spolu rok, já pracuji v zahraničí tak že jsem každé 3 týdny v práci a 3 týdny doma, s přítelkyní máme hezký vztah, jen se sexem je to horší, vždy k němu musím vybízet já, orální sex se jí líbí a dělám jí ho často ale jakmile má být u mě tak je to max. jednou do měsíce a ještě odfláknuté, sex by prý nemusela mít vůbec, přitom já bych ho mohl mít každý den,samozřejmě hledám kompromisy takže je třeba 3x do týdně, nic nového zkoušet nechce,stále jen dokola 2 polohy,vždy když si o tom chci popovídat tak mi řekne že mi jde jen o sex a nehodlá se o tom se mnou bavit, náš sex se mi líbí ale nenacházím v něm uspokojení,nevím jak se zachovat a jak ji rict o svých potrebach
   Karel Chába Duben 14, 2016

   Dobrý den, někdy se ke svým potřebám musíte dostat tak, že nejdříve budete naplňovat ty její. Je možné, že když se o sexu s vámi nechce bavit, tak jí něco vadí, něčeho se bojí, něco jste mohl říci, co se jí dotklo a teď už se vám nechce svěřovat, má špatnou zkušenost z minulosti, atd. Takže neřešte nejdříve sex, svou potřebu, ale to, co jí trápí/vadí na vaší komunikaci, přístupu, atd. Říká vám, že vám jde o sex, což v překladu znamená „zajímáš se jen o sebe a co já, to tě nezajímá“.
  Petr Červenec 27, 2016

  Dobry den,
  S pritelkyni které bylo 31 jsem se po 4 letem vztahu rozesel. Ja jsem o 4 roky starsi. Po rozchodu jsem chtěl s pritelkyni stale spat a tak se i stalo.Jenze jak cas plynul,bylo to stale méně a méně az nakonec vůbec ne.A tehdy jsem ji ze srandy navrhnul,ze ji budu za sex platit a ona s tim kupodivu souhlasila. Takze ted s ni mohu mit sex,pokud ji zaplatim. Rad bych to vratil zpet a neplatil ji uz za sex,ale pritelkyne o tom uz nechce slyset a když nezaplatim,prestane semnou spat jak sama rekla.Poradte jak dal a jak z toho ven…dekuji
   Karel Chába Červenec 28, 2016

   Dobrý den, měl byste si uvědomit, jak sám sebe zraňujete tímto chováním, že jí platíte a najít v sobě sílu to definitivně ukončit. Pokud to sám nedokážete, potřebujete pomoc odborníka a vyhledejte ji.
  Jana Říjen 3, 2016

  Dobrý den, je mi 34 a příteli 32. Seznámili sme se přes seznamku a jsme spolu pul roku. Bydlíme od sebe 100 km, on pracuje na 12 hod. směny, denní i noční. Je 4 dny v práci a pak má 3 dny volna. Skoro veškerý volný čas tráví u mě. Problém je se sexem a s projevováním emocí. Společný čas trávíme aktivně, pořád je co dělat, ale nedokážeme si udělat čas jen pro sebe. Milujeme se max. 2x do měsíce a to mi přijde na začátek vztahu strašně málo. Na otázku zda mu to tak vyhovuje a přijde mu to normální tak řekl,že ne, ale že je prostě po těch směnách a dojíždění unavený. Myslím, že mě má rád, ale jako kdyby tam chyběla zamilovanost a nebo to prostě nedokáže projevit. Co si o tom myslíte?
   Karel Chába Říjen 4, 2016

   špatně některým jedincům. Tedy věřím, že to na něho má vliv. Také si myslím, že nemá takovou potřebu intimity jako vy. Takže počítejte s tím, že on vám nejspíše více dávat nebude.
  Zuzana Červen 8, 2017

  dobrý den, potřebovala bych radu. Jsem s přítelem rok. Když jsme spolu začali bydlet bylo vše fajn ale po asi po 3 měsících vše začalo, bordel,nic neopravene,nic nezarizene a vše o co jsem ho požádala byl problem udelat,ale vše odkyval ze udela. Zkoušela jsem mu různé vysvětlit proč bych byla rada aby to dělal.Ze se maji partneři o domácnost dělit a ne aby, vše bylo jen na 1 což jsem já. On mi to odkyve pomáhá mi jen s uklidem a to 14 dni,pak jsme zas zpet. Nevím jak mu vysvetlit ze vztah je rozdělen 50/50 a mely bychom se dělit o vše jak starosti tak radosti. miluji ho ale leze mi tim hrozné krkem az kolikrát přemýšlíme zda by mi nebylo lip kdybych bydlela zas sama na druhou stranu nechci.
  Jana Srpen 12, 2017

  Dobry den chtela bych se zeptat,mam kamose a zname se 2-3roky…a on chce cas ve vztahu…jak dlouho ten cas muze trvat nez ten vztah vznikne….
   Karel Chába Srpen 14, 2017

   Dobrý den, to je u každého jiné. Navíc toho píšete tak málo, že to není zcela srozumitelné. Teoreticky může pořád tvrdit, že toho času ještě nebylo dost, protože se vztahů bojí a nedokáže se k vám dlouhodobě dostatečně přiblížit.
  Petr Září 20, 2018

  Dobrý den s manželkou sme se rozešli protože si našla jiného a po půl roce se rozešli protože ji podváděl a chtěla by nás vztah obnovit protože rozchod byl hodně zničující tak žádám o radu jak postupovat při obnovení vztahu chci obnovit vztah také kvůli naší rok a půl staré dceři a pořád ji miluju
   Karel Chába Září 21, 2018

   Dobrý den, Petře, ideálně vám doporučuji poradnu. Obecně je nutné hledat příčiny. Co bylo ve vašem vztahu tak špatně, že žena odešla. Musíte být ochotni se o tom bavit. K tomu budete potřebovat také určité dovednosti. První z nich je komunikace, kterou přikládám v podobě odkazu: https://www.partnerske-vztahy.eu/proc-by-mel-mit-kazdy-vztah-pravidla-komunikace/.
   Musíte ve vašich debatách dojít k závěru, ze kterého bude jasné, proč by teď měl vztah fungovat a vydržet, když to poprvé nešlo. Pokud toho nebudete sami schopni, vyberte si jednu z přiložených konzultací v podobě odkazu: https://www.partnerske-vztahy.eu/konzultace/.
  Daniel Leden 28, 2019

  Dobrý den,
  jsem s přítelkyní 3,5 roku. Před rokem jsme se spolu přestěhovali do staršího baracku a od té doby se spolu jenom hádáme. Moc jí miluju ale během posledních 2-3 měsíců to vyeskalovalo, ze strany přítelkyně, do stavu, kdy pořád říká ať se odstehuju, že se mnou nechce být. Já si ale život bez ní nedokážu představit. Vyčítá mi, že s ní nekominukuji, že ji nenaslouhcham. Snažím se komunikovat a naslouchat ale pořád je to málo. Co mám dělat. Jsem bezradny.
  Děkuji za odpověď
   Karel Chába Leden 30, 2019

   Dobrý den, Danieli, důležité je zjistit, co ona si přesně představuje pod výrazy komunikovat a naslouchat. Za těmito výrazy se ukrývají pocity, jež jí z činností, kterou po vás chce, vyplývají. Jsou to pocity jako to, že se cítí hodnotná, chápaná atd. Musíte tedy chtít dobře popsat, co přesně je to, co si přeje.
  Katka Únor 14, 2019

  Dobrý den, je mi 30, příteli 27, jsme spolu dva roky. Měli jsme krásný vztah, plánovali budoucnost, rozhodli jsme se vrátit do rodného města, každý ke svým rodičům, přítel začal pracovat a chtěli jsme si hledat bydlení. Bohužel se náš vztah návratem domů změnil, jeho rodina s ním manipuluje, říkají mu, že se k sobě nehodíme a nebude se mnou šťastný, což našemu vztahu velmi škodí.. Podle mě nejde ani tak o mě, ale o jejich citovou závislost.Dříve mě měli rádi – snažím se s nimi vycházet, ale není to jednoduché. Trávíme spolu málo času, přítel se zasekl a neví co chce – podle mě by bylo řešení, abychom šli spolu bydlet. Vím že na něj nemůžu tlačit, ale dokud bude bydlet doma, nebudeme šťastní.
   Karel Chába Únor 19, 2019

   Dobrý den, Katko, mám vyjádření jen od vás, nicméně ideální by bylo znát i partnerův úhel pohledu. Opravdu ho nutit nemůžete. Pokud váš partner chce situaci řešit, měl by jít za psychologem. Bude pro něho prospěšné, když si s někým neutrálním srovná myšlenky a uvědomí si, co chce. Doporučuji vám tedy, aby partner šel na sezení, jinak se to může vléci dlouho a nic kloudného se nevyřeší.
  Barbora Duben 10, 2019

  Dobrý den, procházíme momentálně s partnerem krizí. Partner je vdovec, má syna (16let) a spolu máme syna (4roky). Krize postupně přišla při pubertě staršího syna. Partner je velmi mírný a nedůsledný při výchově. Chodili jsme již společně všichni k psychologovi a nedávno začal partner styl výchovy měnit k lepšímu (otázkou je, zda již není pozdě pro staršího syna). Ale naše partnerská krize se postupně prohlubuje. Chtěla jsem rozšířit rodinu a on je zásadně proti, nehodlá se se mnou o tom ani bavit. Hodně mě to trápí a tím se opět naše krize horší. Momentálně nevím, co mám dělat. Pro partnera je dle mého důležitější starost o barák a o syny, než řešit krizi našeho vztahu. Co teď?
   Karel Chába Duben 15, 2019

   Dobrý den, Barboro, něčím se cítí být ohrožen. Nebavte se tedy o tom, tak jako doposavad, a zkuste zjistit, co je na pozadí vašeho tématu. Přirozeně to musí chtít s vámi partner rozebrat, a to opakovaně, a proto byste mu měla říct, co debatou sledujete a kam se chcete dostat.

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů