Situace, kdy manžel odejde od rodiny je vždy velmi náročná jak psychicky tak na její praktické zvládání. Jak se s takovou situací vypořádat?

Má smysl řešit, proč manžel odešel od rodiny a zda se vrátí?

S rozhodnutím manžela, že odešel od rodiny, ať byl důvod jakýkoliv již zřejmě nic neuděláte. Je tedy zbytečné se donekonečna trápit otázkami, zda se tomu nedalo nějak zabránit, či zda se někdy vrátí. Možná se tomu zabránit dalo, ale s největší pravděpodobností by manžel od rodiny odešel stejně. Je proto dobré věci přijmout tak, jak jsou a smířit se nimi.

Zda se manžel třeba jednou vrátí nyní také nikdo neví. Je možné, že až po odchodu od rodiny a po nějakém časem zjistí, že mu rodina vlastně chybí. Uvědomí si, že udělal chybu a třeba se bude chtít vrátit. Toto je ale budoucnost, která ještě nenastala a ani dost dobře nevíme, jak se manžel zachová, je zbytečné toto tedy nyní řešit. Proto je důležité se zaměřit na současný stav tak, abyste jej zvládla s co nejmenšími materiálními i citovými ztrátami.

Co dělat, když manžel odešel od rodiny

Důležité je zajistit si vše důležité pro fungování vaší rodiny, od které manžel odešel. Nejlepší variantou je, když se s manželem na všem dohodnete. V situaci, kdy manžel odešel od rodiny máte dobrou vyjednávací pozici. To, především z důvodu, že váš manžel bude zřejmě cítit určitou vinu, že odešel od rodiny. Pokud muž odchází od rodiny, tak často je to kvůli jiné ženě. Pocit viny v něm ovšem nepodporujte, ale také jej zbytečně nešetřete. Přestože odešel od rodiny nemůže se zbavit povinností, které k ní má.

Pokuste se vyjednat, co nejlepší podmínky pro vás a vaše děti tak, aby se vám dobře žilo. Odložte falešnou hrdost, ale také touhu po pomstě. Vše řešte nejlépe písemnou formou pro případ, že by manžel změnil časem názor. Jednejte především rozumně tak, aby se to, že manžel odešel od rodiny nepodepsalo příliš na materiálním zabezpečení vaší rodiny.

Domluvte si pravidla, jak to bude fungovat, když manžel odejde od rodiny. Třeba by neměl docházet do vaši původně společné domácnosti, kdy se mu zachce atd. Doporučuji si přečíst článek Jak zabezpečit váš majetek a finance při rozchodu, který je skutečným příběhem ženy, která zažila, že manžel odešel od rodiny.

Nyní se musíte zabezpečit i citově. Vaše děti zůstanou stále dětmi vašeho manžela, proto je nejlepší, když jejich vztah bude zachován a budete jej podporovat. Pokud váš manžel nebyl násilník či jinak vyhraněná osobnost je pro vaše děti nejlepší, když neztratí kontakt s otcem.

Nikdy manžela, který odešel od rodiny před dětmi neočerňujte a nepomlouvejte. Jejich pozitivní vztah podporujte, jak jen to jde, přestože třeba mnohdy uražená ješitnost v člověku probouzí někdy chuť druhého také ranit. A to jde mnohdy dobře především přes děti. Lidé v takovém případě zapomínají, že nejvíce ublíží v konečné fázi především svým dětem. Stejně tak manžela neočerňujte před přáteli a příbuznými. Situaci tak nijak nepomůžete a můžete mu takovým jednáním uzavřít případnou cestu zpět.

Jak zvládat citovou bolest po odchodu manžela od rodiny

Pokud manžel odešel od rodiny, je to jistě pro vás velmi bolestivé. Pro rychlejší citové oddělení od manžela je lepší přerušit s ním po určitou dobu kontakt, pokud je to možné (třeba už jsou děti větší) nebo jej alespoň omezit. Při řešení některých věcí pak můžete požádat o pomoc třetí osobu (třeba s předáváním dětí). Ze začátku to může být těžké, ale postupně se budete den ode dne cítit lépe. Stačí postupovat krůček po krůčku.

Nevyčítejte si, že se cítíte stále nešťastná. Stačí, když se některé dny nebudete cítit nešťastná a na dně. Zkuste si dávat malé cíle, postupujte krůček po krůčku. Lidé, kteří tvrdí měsíc po rozpadu rodiny, že jsou naprosto v pohodě a šťastní lžou nejen okolí ale často i sami sobě. Je normální, že se člověk musí z rozchodu nějakou chvíli vzpamatovávat.

Žena po odchodu manžela od rodiny musí svůj život změnit nejen po praktické stránce, ale také musí jako každý člověk po rozchodu restartovat a přebudovat svoji identitu. Setrvávat ale příliš dlouho ve vzpomínkách na partnera či se upínat k návratu nebo v sobě živit zlost a nenávist k ničemu dobrému nevede. Pouze prodlužuje vaše trápení

Pokud se vám nedaří zbavit se negativních myšlenek, vyhraďte si na ně denně v určitou dobu určitý čas, kdy jim můžete nechat dát průchod. Jindy se jimi nezabývejte. Snažte se dobu, po kterou se jimi budete zabývat snižovat.

Najděte si někoho, komu se můžete upřímně vypovídat z toho, co cítíte, když manžel odešel od rodiny. Poproste dotyčnou osobu, aby nehodnotila vaše manžela, který odešel od rodiny a jen si vás vyslechla a podpořila. Může to být dobrá kamarádka nebo někdo z rodiny. Pokud nikoho takového nemáte, můžete využít třeba psychoterapeuta.

Může se stát, že se vám smutku ale zbavit nedaří, máte špatnou náladu, nemůžete spát, hubnete, nemůžete se soustředit na práci. Pokud takový stav trvá déle než měsíc, určitě se zajděte poradit s lékařem. Nemusíte rovnou navštívit psychiatra, stačí váš obvodní lékař. Situace, kdy manžel odejde od rodiny může totiž vyvolat u citlivější ženy depresi se kterou se nemůže sama vyrovnat.

Není ostudou, pokud nezvládáte situaci, kdy manžel opustil rodinu se svěřit lékaři.  Ten situaci za vás sice nevyřeší, ale může trochu pomoci. Pomoci může třeba předepsáním mírné medikace, která pomůže ženě třeba opět kvalitně spát, nabrat sílu k řešení problému a také získat nadhled nad svojí situací. Je pak pro ni jednodušší začít pracovat na tom, aby se její život po tom, co manžel odešel od rodiny dostal znovu do normálu.

Pokud se potýkáte s problémy, které se týkají rozchodu a nevíte jak postupovat dále, aby škody na vaší psychice byly co nejmenší, neváhejte mě kontaktovat a vybrat si jednu z možných konzultací zde.