Nevěra je jeden z největších zabijáků vztahu. Pokud se nevěra provalila, je to často velmi silný šok a není jednoduché se s tím vyrovnat. Co tedy dělat, abyste to zvládli v rámci možností co nejlépe?

Uvolněte své emoce!

V první řadě, jak se říká, vypusťte páru. Nedržte v sobě negativní emoce, vypusťte je ven –plačte, křičte, uvolněte přetlak. Poté si dejte čas na vzpamatování se z prvního šoku.

Chci s tebou zůstat dál?

Oba z páru by měli zvážit, zda chtějí zůstat ve vztahu po této události. Klidně si napište plusy a mínusy na papír a zvažte i historii vztahu. Zda je to opakovaná nevěra, nebo to bylo poprvé. Jaký byl před tímto váš vztah a jak jste se cítili. Zda má pro vás smysl vydávat energii a úsilí na zachování vztahu. Oba si pak toto své rozhodnutí sdělte.

Proč?

Ano, to je asi ta nejběžnější otázka. Odpověď typu „něco jsem hledal/a, cítil jsem se sám/sama, nic to pro mě neznamenalo“ je jen obecná a nic vám kloudného neříká. Mnoho lidí dělá tu chybu, že pokud už se rozhodne s partnerem ve vztahu zůstat i přes odhalenou nevěru, tak se spokojí s tímto typem odpovědi a ujištěním, že se to nebude opakovat. Velká chyba. Každá nevěra má nějakou konkrétní příčinu. Chtějte tu příčinu znát – konkrétně, ptejte se na detaily, co tomu předcházelo, jak se dotyčný cítil, na co myslel, co mu chybělo, proč to s vámi neřešil, zda se bojí komunikovat atd.

Instruktážní video - efektivní videonávod k řešení vašeho problému

Zůstáváme spolu, jaká jsou pravidla?

Pokud jste se oba rozhodli zůstat ve vztahu, tak je čas si určit pravidla. Na základě zjištění, proč nevěra vznikla, si určete pravidla, jak se budete chovat. Konkrétně si vydefinujte kroky, kterými předejdete další nevěře. Řešte příčiny nevěry. Je nutné si upřímně bez emocí říci, jaká opatření uděláte, aby se situace neopakovala. Co uděláte, pokud se to opakovat bude.

Zvyšte své sebevědomí!

Nevěra vás jistě poznamená a proto pracujte i na svém sebevědomí. Dělejte to, co vás posílí. Chování vašeho partnera není osobní vůči vám. I když vám to možná zní divně, je to tak. Pokud vás partner podvedl, neřešil to s vámi, aby této situaci předešel, tak jste nemohli vědět, že se něco děje. Chování takového partnera je zcela zaměřeno na naplnění jeho potřeb a není osobní vůči vám.Berte to tak, že otevíráte novou kapitolu svého života a váš vztah může být ještě lepší. Vše zlé je pro něco dobré. Pokud si nebudete vědět rady s řešením situace, doporučuji vyhledat odbornou pomoc.autor článku: Karel Chába