Někdy se při rozchodu stává, že jeden nebo oba dva nejsou v určité fázi rozchodu schopni se od toho vztahu odpoutat. Opakovaně se k sobě snaží vrátit. Cyklicky se u nich střídají pocity a nálady. Chvíli mají pocit, že toho druhého milují a chtějí se vrátit. Chvíli na to ho zase nenávidí a chtějí co nejrychleji pryč. Partneři se vzájemně přibližují a oddalují a navzájem se různě zraňují.

Často to dělají proto, že se chtějí ubezpečit, že jsou to právě oni, kdo má v tom vztahu navrch. Že jsou to právě oni, kdo rozhodne o budoucnosti vztahu, nikoliv ten druhý. Nejsou totiž schopni se smířit se s rozchodem, s tou ztrátou. Ale ve chvíli, kdy mají navrch, mají pocit, že oni nic neztrácí nebo že dokonce partnera trestají. Myslí si, že to jim umožní se nad rozchod povznést a odejít ze vztahu bez bolesti, kterou právě teď prožívají.

Tito lidé si často na bývalého partnera stěžují. Sami ustrnuli v bolesti ze ztraceného vztahu, ale objektivně nedělají nic pro to, aby se z této situace dostali. Místo toho, aby se od bývalého partnera odstěhovali či si odvezli věci, ustrnuli na jednom místě a nedokáží odejít ani se vrátit.

Nedokáží odejít proto, že se bojí ztráty partnera a nejsou si jisti, jestli by skutečně odejít měli. Bojí se, že už nikoho jiného nenajdou, že zůstanou sami.

Nedokáží se ani vrátit, protože čekají na pocit, kdy si budou jisti, že se vrátit skutečně mohou, že teď už bude vše jiné, vše bude fungovat a nedojde opět k bolestivému rozchodu. Tento pocit se však obvykle nedostavuje. Dostaví se až ve chvíli, kdy ten druhý dá jasně najevo, že to s rozchodem myslí vážně. Pokud se ten druhý nechá přesvědčit a opět projeví zájem, tato osoba se začne zase odtahovat. Je to takový bludný kruh.

Jak z toho ven?

Ať už rozchod navrhl kterýkoliv z partneru, je to bolestivé pro oba. Nemá žádný smysl bilancovat, kdo ztratil více či méně. To je také jedním z důvodu ustrnutí v rozchodu.

Pokud i vy trpíte v nedotaženém rozchodu, měli byste si uvědomit, že ta agrese, lítost, nenávist k druhému, pocit, že investice do vztahu byla zbytečná, je ve skutečnosti sebenenávist, kterou promítáte do partnera. To vám brání se s tím účinně vyrovnat. Musíte nejprve odpustit sami sobě. V každém vztahu je riziko, že to nevyjde.

Přestaňte si s bývalým hrát hru o to, kdo je silnější. To je nekonečný cyklus, ve kterém když budete pokračovat, akorát ten rozchod prodloužíte a budete dále trpět v ustrnutí.

Zaměřte se sami na sebe, zařiďte si svůj život bez ohledu na to, co dělá ten druhý. Snažte se definitivně odpoutat a odejít.

Je to sice velice obtížné, ale měli byste partnerovi upřímně a otevřeně říct, jak to všechno prožíváte. Že vám to brání v tom, abyste se definitivně odpoutali a uzavřeli tuto kapitolu života. Brání vám v tom pocity křivdy, chuť manipulovat a touha zvítězit.

Snažte se mezi vámi nastolit takovou atmosféru, abyste si oba dva řekli a vysvětlili, že tím ztrácíte oba. Že vás to mrzí, ale nejmoudřejší bude, když se rozejdete, protože jedině tak si přestanete ubližovat.

Slušně a přátelsky se domluvte a uzavřete to. Neválčete o to, kdo bude trpět víc a kdo komu víc ublíží. Pokud se vám to podaří, velmi omezíte negativní intenzitu prožívání. Já vím, není to jednoduché odejít. Často je to až příliš bolestivé. Pokud se vám ale stále nedaří odpoutat se ze vztahu s bývalým partnerem, vyhledejte pomoc odborníka. Ten vám pomůže nalézt cestu, jak se z toho vztahu konečně úspěšně vyvázat. Jedině pak budete moci pokračovat ve hledání svého štěstí.

autor článku: Karel Chába