Nový partner vás nezachrání

Mnoho lidí se po rozchodu snaží co nejrychleji seznámit s někým novým. Snaží se rychle najít nového partnera v naději, že je to zbaví bolesti z rozchodu. Chtějí se zbavit toho nepříjemného pocitu samoty, opuštění, že je nikdo nemá rád. Mají pocit, že když rychle skočí do nového vztahu, nebudou tolik trpět.

Proč to takhle nefunguje?

Není možné zalepit díru po ex novým partnerem. To nikdy nevede k ničemu dobrému. Nový partner vám nepomůže zbavit se negativních emocí a vzorců chování. Nikdo nový vás z toho nedostane, dokud se sami nestabilizujete.

Váš mozek nepřestane myslet na to negativní z předchozího vztahu, nepřestane používat naučené negativní vzorce a přesvědčení jen proto, že jste si našli někoho nového.

Navíc při rychlém vstupu do nového vztahu mozek často začíná automaticky porovnávat nového partnera a bývalého. Lidé doufají, že tenhle už bude lepší, že je zbaví negativních emocí. To je ale zásadní chyba.

Nejprve se s rozchodem musíte vyrovnat vy sami. Musíte se zbavit starých traumat a nenávisti k ex. To za vás nikdo jiný neudělá. To je jen na vás.

Lidé, kteří se rychle pouští do nových vztahů bez toho, že by měli vyřešen ten předchozích, často po těchto pokusech upadají do ještě větších beznadějí a ještě více se jim potvrzují jejich negativní přesvědčení. Jejich mozek má pocit, že se jim jejich negativní vzorec chování potvrdil a dále ho posiluje.

To je hlavní důvod, proč většině lidí nový partner nepomůže od toho, aby se zbavili bolesti. Jejich mozek totiž stále myslí na negativní věci a bývalého partnera.

Když si pak lidé uvědomí, že jejich ex dělá pravděpodobně to samé tedy snaží se najít nového partnera trpí pak ještě víc a prohlubují v sobě negativní přesvědčení.

Jak se tedy po rozchodu chovat?

Ideální řešení po rozchodu vypadá tak, že se nejprve stabilizujete. Musíte si tu bolest po rozchodu odžít. To za vás nikdo jiný neudělá. Musíte se s nastalou situací smířit. Musíte se s rozchodem vyrovnat.

Teprve až toto uděláte. Teprve ve chvíli, kdy vás život opět začne těšit a kdy již nemyslíte na negativní věci a na bývalého, teprve tehdy byste se měli začít opět seznamovat s novým partnerem.

Pokud to neuděláte a hned po rozchodu se vrhnete do nového vztahu, ten nový vztah obvykle není moc kvalitní. Takové vztahy obvykle nemají dlouhého trvání a provází je mnoho problémů.

Častou chybou je, že se po rozchodu lidé seznamují s člověkem, který nemá nějakou vlastnost, která jim vadila na bývalém. Snaží se vyhnout nějakému negativnímu chování, které měl ex. Myslí si, že když si tentokrát vyberou pravý opak bývalého, vyhnou se tím bolesti z rozchodu.

Například, žena se rozešla s mužem, který je spíše dominantní typ. Je ke všem přísnější, nebojí se prosadit, žena k němu vzhlížela. Ale byl to on, kdo se s ní rozešel nebo ji dokonce podvedl. Zde nastupuje klasický obranný mechanismus a žena se snaží seznámit s pravým opakem takového muže. Najde si někoho submisivnějšího, hodného a klidného muže. Takový vztah nějakou dobu funguje, žena má pocit, že teď je to konečně ono.

Ale po nějaké době ženě začne vadit přesně to, kvůli čemu do toho nového vztahu vstoupila. Je prostě dlouhodobě naprogramovaná, aby jí vyhovovalo spíše dominantní a rázné chování prvního muže. Novému partnerovi to začne vyčítat a vztah spěje ke krizím a brzkému konci.

Máte-li pocit, že se vám po rozchodu stále nedaří se s tím smířit. Pokud vám dělá problém se se vším vyrovnat a posunout se dál, abyste mohli opět navazovat kvalitní vztahy, obraťte se na odborníka, který vám pomůže objevit a odstranit příčiny vašich problémů a negativních emocí.

autor článku: Karel Chába

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

7 komentářů u „Nový partner vás nezachrání

  Z Březen 3, 2017

  Dobrý den,
  stále si lámu hlavu nad tím, jak nebýt jen náhražkou původního vztahu. Jak pomoci člověku, který je po rozchodu a zároveň mít šanci, aby se do mě zamiloval. Zvlášť, když vidím, že mezi námi něco je (i bylo). Nikdy jsme spolu nechodili, ale citím, že to je mezi námi dlouhodobě silné. Možná se ale pletu. Držím se zpět, ale nechci čekat tak dlouho, aby nepřišel někdo jiný, kdo se stane novým partnerem.
  Děkuji za odpověď.
   Karel Chába Březen 7, 2017

   Dobrý den, zaprvé do lásky nikoho nutit nemůžete. Někdy si musíme přiznat, že to, co chceme, nemůžeme mít. Za druhé být vámi, sešel bych se s ním a vše, co cítím, bych mu řekl. Je možné, že o vás má také zájem a ostýchá se tak jako vy. A pokud zájem nemá, tak budete vědět, na čem jste, a to je také důležité.
  Maros Květen 13, 2017

  Zdravim, s priatelkou sme boli spolu 2 roky… vycitala mi, ze jej nedavam to co potrebuje a zo dna na den povedala, ze chce byt sama a hned si nasla ineho. Rozchod cez sms. Od zaciatku som citil ze nie je ta prava, ale tento rozchod ma zasiahol… po mesiaci citim este stale smutok a depresiu. Asi to bude tym ze sa citim byt „vymeneny“ a boli to. Slova milujem ta pocas 2 rokov kazdy den a bum… novy vztah. CO si o tom myslite?
   Karel Chába Květen 16, 2017

   Dobrý den, vy budete ještě dále trpět, protože je zraněná vaše pýcha. Ona věří tomu, že jít ze vztahu do vztahu je pro ni výhodné, a tak to udělala. Asi už měla pocit, že vás dostatečně dlouho upozorňovala na to, že neděláte to, co od vás žádá.
    Maros Květen 16, 2017

    Dakujem za odpoved. Taktiez som zabudol napisat, ze nas vtah zacal tak, ze este mesiac chodila s predchadzajucim priatelom a spavala so mnou, o com som ja nevedel. Teraz mna vymenila doslova zo dna na den. Myslim, ze to o niecom svedci.
  Roman Září 18, 2018

  Dobry den .Existuje nejaka rada jak se vyrovnat s rozchodem s milenkou po nekolikaletem intenzivnim vztahu.Vratil jsem se k rodině,nechtel jsem prijit o deti.Rozchod s milenkou,kterou jsem velmi miloval, me velmi nekolik mesicu boli,nedokazi naplno fungovat ani v rodine ani v praci.diky za radu
   Karel Chába Září 21, 2018

   Dobrý den, Romane, „jen“ se vrátit je začátek procesu. Vy sám byste s ohledem na to, jak se cítíte, měl vyhledat terapii. Vy společně se ženou byste měli chodit do partnerské poradny a vztah posunout. Najít v něm jiné hodnoty, než v něm byly dosud. Není možné se vrátit do toho, před čím jste utíkal za milenkou, a doufat, že vše bude fajn a nebudete myslet na ženu, která vás „vytahovala“ z toho, co vám nevyhovovalo. Pokud byste měli zájem, rád vám se ženou poradím, co se vztahem dělat. Přikládám odkaz na konzultace: https://www.partnerske-vztahy.eu/konzultace/.

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů