Možná si myslíte, že na partnerovi může být závislá pouze žena, ale nenechte se zmýlit. Stejně snadno může být závislí na své partnerce i muž.

U žen se většinou jedná o závislost emoční. Svého muže velmi milují a mají pocit, že bez něj nemohou žít, že bez svého partnera zemřou steskem. Jsou přesvědčené, že lepší muž než jejich současný partner neexistuje. Vůbec si nedokážou představit, že by se milovaly s někým jiným. Že by se rozešli a on si našel jinou.

Trochu méně často se u žen objevuje také závislost finanční a materiální. Jsou na svém partnerovi závislé, protože jim obstarává bydlení, příjem a další servis. Mnoho žen materiálně závislých na svém muži má s tímto mužem děti, a přestože by třeba chtěly z toho vztahu odejít, protože nejsou spokojené, nedokáží odejít a odůvodňují to dětmi a strachem, že se nedokáží materiálně tak postarat o sobe a děti jako manžel.

U mužů se v drtivé většině jedná o závislost emoční. Emočně závislý muž se bojí samoty, obává se rozchodu. Takoví muži jsou na ženu hodně fixovaní.

Emoční závislost

Emočně závislí lidé se často straní společnosti. Nestýkají se moc často s kamarády. Nesocializují se. Jejich život se točí jen kolem jejich partnera a práce. Toto je samozřejmě problematické, pokud by se chtěli své závislosti zbavit, protože to podporuje jejich strach a obavy, že bez současného partnera budou na světě úplně sami.

Emočně závislí lidé mají potřebu svého partnera kontrolovat. Chtějí mít přehled, kde je a co dělá. Volají mu, píší zprávy. To vše především proto, že mají potřebu nějakého psychického spojení s partnerem. Bez toho si připadají sami, opuštění.

Máte-li pocit, že jste emočně závislí na svém partnerovi, měli byste své závislosti snažit zbavit. Bez ohledu na to, zda jste ve vztahu spokojeni, nebo zda uvažujete o rozchodu.

Pokud chcete ve vztahu zůstat a podaří se vám emoční závislosti zbavit, může to váš vztah zásadně zlepšit. Budete-li chodit více mezi lidi, naleznete nová témata k diskusi, rozšíříte svůj svět o nové obzory, uvědomíte si, jak je vám váš partner vzácný a budete si ho více vážit. Je to přirozené. Čím méně se budete obávat ztráty, tím více budete vztah prožívat pozitivně.

Pokud chcete naopak ze vztahu odejít, ztráta závislosti pro vás bude klíčem k úspěchu. Bez toho se dál neposunete.

Jak se zbavit emoční závislost?

Začněte více chodit mezi lidi. Obnovte kontakt se starými přáteli nebo si vytvořte přátele nové. Vybudujte si svoji sociální skupinu mimo váš partnerský vztah. Jezděte s nimi na akce, pořádejte výlety, zajděte na kávu. Prostě se bavte ve společnosti jiných lidí, než je váš partner. Začněte sportovat, vzdělávejte se a najděte si nové koníčky. Realizujte se.

Nebudete pak závislí jen na svém partnerovi. Zjistíte, že se docela dobře můžete bavit a žít i bez něj. Díky tomu se na něj budete vít těšit a budete si ho vážit.

Někteří lidé jsou emočně závislí proto, že trpí nějakými psychickými problémy, o kterých mohou ale také vůbec nemusí vědět. V těchto případech výše uvedené rady skoro jistě fungovat nebudou a je zcela nezbytné aby takový lidé vyhledali odbornou pomoc. Jedině odborník jim pomůže najít pravé příčiny závislosti. Pomůže jim odhalit, proč se bojí samoty, proč se nemohou užívat sami svého života a proč se bojí, že by to sami nezvládli. Tito lidé obvykle pocházejí z nefunkčních rodin. Neduhy, které získaly od rodičů, si přinesli i do dospělosti a teď jim komplikují život. Pokud někoho takového znáte, je skutečně zásadní odborná pomoc. Tito lidé si nejsou schopni pomoci sami.

Jak se zbavit finanční závislosti?

Nejprve dobře popřemýšlejte, jaké máte možnosti. Potřebujete jít nejdřív studovat? Nebo si rovnou můžete začít hledat práci či dokonce rozjet vlastní byznys? Co všechno byste chtěli v životě dělat? Co by vás bavilo? Co by vás naplňovalo? Vytvořte si jasný plán postupných kroků, které vás zbaví finanční závislosti na partnerovi, a začněte se jimi zabývat.

Pro některé lidi je to obzvláště obtížné, protože si nevěří. Pokud i vám chybí sebedůvěra, nejprve začněte pracovat na svém sebevědomí, abyste byli schopni se posunout v životě o krok dál a postavit se na vlastní nohy. Nikdy není vše ztraceno. Vždycky se s tím dá něco dělat. Věřte si a začněte.

Samozřejmě můžete začít sami, ale podle mých zkušeností bývá lepší a hlavně rychlejší najít si kouče, který vám pomůže nejenom se zbavit závislosti na partnerovi, ale také vám pomůže s osobnostním rozvojem a sebevědomím. Bude vás podporovat a ukáže vám, jaké máte schopnosti a co všechno se ve vás skrývá a čeká na rozkvět.

Emoční závislost někdy udržuje přímo partner

V některých partnerstvích emoční závislost vytváří a udržuje přímo jeden z partnerů. Je třeba se zamyslet, do jaké míry se toto děje a co s tím chcete a můžete udělat.

Musíte si důkladně promluvit. Řekněte partnerovi, že se chcete více realizovat a osamostatnit. Že nechcete být tak závislí. Zároveň připomeňte, že to neznamená, že už ho nemáte rádi, nebo že ho dokonce chcete opustit. Zdůrazněte, že až se emoční závislosti zbavíte, budete spokojenější, šťastnější a pomůže to také vašemu vztahu.

Partner by vás měl podpořit. Pokud ale nebude chtít, vyhledejte pomoc odborníka. Ten vám pomůže se emoční závislosti zbavit a pomůže vám přesvědčit partnera, že je to zcela nezbytné pro budoucnost vašeho vztahu.

autor článku: Karel Chába