Krize se čas od času může objevit v každém vztahu. Je to nepříjemné období, kdy můžeme prožívat frustraci, že se náš vztah zastavil, že již nemá smysl jej udržet. Krize na nás začne doléhat a my možná ani nevidíme, proč se tak stalo. Proč krize vztahu přichází po třech letech?

Adaptace. Pozor na ni!

Pokud máte vztah, který trvá 2 až 4 roky, adaptujete se na partnera a na vztah. Začnete si být ve vztahu jistí. Už se nebojíte, že o partnera či partnerku přijdete, nemusíte bojovat o přízeň, abyste svého vyvoleného nebo vyvolenou získali. Adaptovali jste se na člověka a na vztah, který máte. A vše funguje v „zajetých kolejích“.

Adaptace je společný jmenovatel příčin, které nám způsobují krizi ve vztahu po třech letech. Které ty příčiny to jsou, že se ocitáme v krizi?

  1. Zamilovanost ve vztahu již vyprchala

Jinými slovy by se dalo říci, že nám spadnou růžové brýle. Vidíme svůj protějšek v jiném světle. Všímáme si nedostatků, které druhý má. I když jsme si na vztah zvykli, přesto v nás může růst nespokojenost, že již nejsme zaslepeni tím, že druhý je dokonalý, jak tomu bylo na začátku vztahu. Začínáme se hádat, prosazovat svůj vlastní prostor, jsme nespokojení.

Začneme druhého kritizovat, nejsme schopni přehlížet věci, které nám vadí. Vnímáme to, že již nejsme jedno tělo, jedna duše a jedna mysl. Začínáme se postupně od sebe oddalovat. Vše tohle vytváří krizi ve vztahu.

  1. Sex již není to, co na začátku vztahu

Na začátku vztahu na náš mozek působí spousta chemických procesů, které způsobují, že jsme přitahován k tomu druhému. Vše je nové, cítíme vzrušení. Partnera máme více rádi. Bohužel i v této oblasti se adaptujeme a krize vztahu nám „klepe na dveře“.

Po třech letech vztahu jsme si zvykli na tělo druhého, již nás nemá čím překvapit.  Jsme okoukaní, v posteli již se dobře známe a víme, co se každému líbí. Již nejsme tolik k sobě přitahováni a necítíme takovou vášeň, jako na začátku vztahu, kdy to bylo pro nás nové. Kdy jsme společně objevovali tělo toho druhého, jeho reakce, atd.

  1. Nevidíme hodnotu toho druhého

Protože jsme si na náš protějšek zvykli, již si dostatečně neuvědomujeme hodnotu, kterou pro nás druhý má. Neoceňujeme to, co pro nás dělá. Přijde nám to normální. Již nechválíme, nevyzdvihujeme, že si nás váží, že nás má rád, apod. Adaptovali jsme se i v tom, co pro nás druhý znamená. Přijde nám to jako samozřejmost po třech letech, že vedle sebe máme někoho úžasného.

Adaptace se tedy „vkrádá“ do důležitých oblastí našeho vztahu. Je to něco, co vztahům škodí. Jelikož ve vztahu začíná vzrůstat nespokojenost, spadnou nám růžové brýle, partnera již nevnímáme jako sexuální objekt naší touhy, začne nám váznout i komunikace ve vztahu. I když spolu mluvíme, neumíme spolu komunikovat tak, abychom svoji nespokojenost ve vztahu řešili. A začínáme se více hádat, než komunikovat.

Po třech letech, kdy se náš vztah dostal do krize tím, že jsme neuměli dělat kompromisy, zanedbali jsme komunikaci, neuměli jsme mluvit o svých potřebách, začneme pochybovat, zda náš vztah má ještě pro nás smysl.

Jak tedy vyřešit krizi vztahu po třech letech?

Abychom překovali adaptaci a znovu dodali nový vítr do plachet našeho vztahu, je důležité začít postupnými kroky.

Začněte se chválit. Postupně a do hloubky. Chvalte se za vše, co považujete ve vztahu za přínos. Je důležité začít sám u sebe a možná se ze začátku trochu i nutit do pochvaly pro druhého. Vyjádřit druhému, že mu děkujete, co pro vás dělá, co to pro vás znamená. Ocenit druhého, aby věděl, že vám na něm záleží. Ocenit hodnoty svého partnera. Krize se tak bude zmenšovat a bude vyšší šance, že ji překonáte.

Poté, co tohle budete provádět, druhá strana bude dostávat větší chuť vám tohle vracet. Bude se s vámi cítit mnohem lépe.

V sexu se zaměřte na oživení. Dodejte impuls jakýmkoliv způsobem. Změňte prostředí, snažte se v sexuální oblasti vzdělávat, např. navštivte kurz tantrického sexu a podobných věcí. Nenechte váš sexuální život upadnout, ale hledejte příležitosti, jak se společně posouvat, abyste krizi ve vztahu překonali.

To vše podpořte tím, že se budete vzájemně ve vztahu učit komunikaci. Proč je komunikace důležitá a jak byste měli postupovat, si můžete přečíst v článku Proč by měl mít každý vztah pravidla komunikace. Věnujte učení se komunikaci alespoň 2 večery v týdnu.

Pokud vaše krize ve vztahu po třech letech přetrvává a vy nevíte, co dál, co ještě zlepšit, můžete se obrátit na mě. Společně se podíváme na vaši situaci ve vztahu, najdeme místa, kde se můžete zlepšit a kde byste mohli váš vztah posunout. Rád vám se vším pomůžu.

autor článku: Karel Chába