Proč bývá tak lákavé se vyspat s expartnerem? Jaké k tomu máme důvody? Jaké to může mít následky?

Partneři již žijí odděleně, rozvedli se, či rozešli. Že spolu již nejsou, mělo jistě nějaký důvod, něco mezi nimi nefungovalo. Přesto se může objevit (či nikdy nezmizela) jistá sexuální přitažlivost. Odhaduje se, že až 20% všech žen a mužů se někdy vyspí se svým bývalým partnerem.

Důvody sexu s bývalým partnerem

Takový úlet může být únikem ze zatím nezpracovaného rozchodu, či pocit osamělosti. Pocit, že druhého zase na chvíli máme pro sebe, že je vše tak jako kdysi, je ovšem jen chvilkové zdání.

Někdy může být přitažlivost k expartnerovi vyvolána tím, že si bývalý partner už někoho našel. Žárlivost na jeho nový vztah pak může vést ke snaze se k němu znovu přiblížit. Ve hře můžou být samozřejmě i důvody jiné, jako třeba stav momentální sexuální nouze, kdy se ex partner zdá jako nejjednodušší a pohodlná volba.

Co nás láká na sexu s expartnerem

Intermezzo s bývalým partnerem, bez kterého jinak dokážeme dost dobře žít, může být pro někoho velmi lákavým dobrodružstvím. Potřebné vzrušení dodává kouzlo zakázaného ovoce. Je totiž jasné, že už není vhodné spát se svým bývalým, a proto se tím také mnohdy nikde nechlubíme.

Můžeme mít pocit, že si sexem s bývalým zvýšíme svoji sebedůvěru. Zdá se nám, že partnera můžeme mít, kdy chceme, jsme schopni vzbudit jeho zájem. S bývalým partnerem známe navzájem své sexuální preference, nemusíme se před sebou stydět, ani si nic vysvětlovat.

Na co si dát pozor, než se vyspíme s expartnerem

Oba bývalí partneři by se nejprve měli shodnout na očekáváních, která mají, aby nedošlo ke zbytečnému zklamání a konfliktům. Pokud se u jednoho z expartnerů již rýsuje nový vztah, je důležité především dobře zvážit, jak může ovlivnit sex s bývalým do budoucna tento vztah. Je dobré si odpovědět na některé otázky, jako třeba z jakého důvodu je pro mě lákavý sex s ex partnerem, přestože mám nový vztah? Chybí mi něco v sexu s novým partnerem?

Je v pořádku se vyspat s bývalým partnerem?

Někteří lidé budou takové chování odsuzovat bez ohledu na to, zda už jeden z partnerů má novou známost, nebo jsou oba zatím nezadaní. Berou sexuální styk s bývalým partnerem jako slabost. Jiní to mohou zase vidět tak, že se vlastně nic neděje. Vždyť spolu spali tolik let. Proč si tedy občas nedopřát to, co dobře funguje a oba aktéři s tím souhlasí?

Myslím, že nelze říct přímo, jestli je správné nebo nesprávné spát s ex. Pro oba expartnery je ale důležité, aby si vyjasnili, co pro ně takový sex vlastně znamená. Jde jen o sex, nebo uvažuje některý z partnerů o znovuobnovení vztahu? Je vhodné zvážit, jestli je opravdu již rozchod za námi. Někdy si možná ani nepřiznáváme, že si v koutku duše stále přejeme návrat do vztahu.

V takovém případě, kdy máme nereálná očekávání, si sexem s ex nepolepšíme, ale právě naopak. Chvíli se budeme cítit možná lépe, ale po zjištění, že bývalý partner o vztah zájem ve skutečnosti už nemá, nám bude pravděpodobně ještě hůře. Navíc si tímto způsobem blokujeme šanci se od bývalého partnera už konečně odpoutat, a celý proces zbytečně prodlužujeme.

Další důležitou věcí, na kterou bychom měli brát ohled je, jestli se naše chování týká někoho dalšího, třeba nového partnera? Neměli bychom v takovém případě dát spíše šanci novému vztahu, než svoji energii investovat tam, kde to stejně nefungovalo?

Pokud se nacházíte v situaci, se kterou si nevíte rady, neváhejte mě kontaktovat v sekci konzultace.