V dnešní době už není vztah starší ženy a mladšího muže žádné tabu. Vidíte takové vztahy nejen u slavných, ale možná znáte i někoho v okolí, kde takový vztah dobře funguje. Dle statistik ovšem tyto vztahy nejsou zase až tak úspěšné, jak se nám může zdát. Záleží to ovšem na mnoha okolnostech, a i na našem vnitřním nastavení. Může pak být třeba docela důležité, jak se v takovém vztahu vlastně cítíte.

Veronika neví, zda si začít s podstatně mladším mužem

Dotaz slečny Veroniky zní takto: „Dobrý den, může prosím fungovat vztah mladší muž – starší žena? Je mi 35 let a seznámila jsem se s někým o 11 let mladším. Bojuji s pocity, že jsem vedle něj stará, že ho to časem přestane bavit a najde si mladší. Mám strach, že se toho budu pořád bát. Hledám už dlouhodobý vztah. Má to vůbec cenu, když už se teď cítím takhle? Nedovedu si představit, jak se v takovém vztahu budu cítit třeba za 10 let.“

Může vztah s mladším mužem vydržet?

U každého vztahu, tedy i tam, kde je muž mnohem mladší, záleží na mnoha dalších okolnostech a nezáleží pouze na této jediné okolnosti. Takovými okolnostmi může být např. jaký je vstupní věk partnerů. Pokud je totiž partner velmi mladý, bude se zřejmě ještě značně vyvíjet a měnit jeho životní preference. Samozřejmě mladý muž ve 25 letech má jiné priority, než třeba již zakládat rodinu a mít děti.

Žena třeba o deset let starší než její např. 25-letý partner je pak samozřejmě ještě stále atraktivní a může s klidem konkurovat vzhledem jeho vrstevnicím. On se může cítit poctěn náklonností zralé ženy. Jeho vyvolená stojí již díky určité vyzrálosti pevně nohama na zemi, má přehled, nemá zapotřebí ze svého partnera tahat peníze a se spoustou věcí si ví rady. Z těchto důvodů pro něj může být dokonce atraktivnější než ženy mladší, či stejně staré.

Vztah s mladším mužem a společné děti

Žena, která má vztah s podstatně mladším mužem a nemá ještě vlastní děti, je pravděpodobně ve fázi, kdy ji mohou začít tikat biologické hodiny. Hledá, třeba právě jako Veronika, vážný vztah, chce založit rodinu a mít děti. Jenže takto podstatně mladší muž na to nebývá ještě ve většině případů připraven.

Zde může dojít k první nekompatibilitě a záleží, jak se dvojice s tímto problémem rozhodne naložit. Mnohdy bohužel má muž upřímný pocit, že děti nechce a zřejmě ani nebude nikdy chtít. V tomto období je přitom normální, že to tak opravdu cítí. Někdy se prostě celý problém zamete pod koberec a žena téma „dítě“ jednou provždy odloží.

Žena by si ale měla uvědomit, že ona, na rozdíl od jejího partnera, na rodinu s dětmi tolik času nemá. Problém totiž může nastat za 10 -15 let, kdy je pro ženu na to, aby měla děti, biologicky pozdě, ale její mladší partner najednou dozraje do věku, kdy zatouží mít své dítě.

Právě z důvodu, že mu žena už dítě dát nemůže, se taková dvojice stane opět neslučitelná. Mladší muž se pak mnohdy k velkému zklamání ženy odmítá přizpůsobit a hledá si věkově rovnější partnerku. Jeho starší partnerka pak toto často vnímá  jako křivdu, vyčítá partnerovi, že se vzdala možnosti mít vlastní děti kvůli němu a partner se jí takto odvděčil. Měla by si ovšem uvědomit, že nemít děti v době, kdy je partner nechtěl, bylo i její rozhodnutí.

Lepší variantou pro dvojici, kde je muž o mnoho let mladší je situace, kdy mají společně děti. V takovém případě je i dle statistických údajů daleko větší šance, že takový vztah vydrží.

Budu se mladšímu partnerovi stále líbit?

I v tomto ohledu je pravděpodobné, že se preference takového muže budou měnit. Ve 25 je samozřejmě blázen do krásné 35 leté ženy – každý kamarád mu jí bude závidět. Jenže po 15 letech začne třeba situaci vnímat jinak, kdy budou mít jeho přátelé ženy třeba i o generaci mladší, než je jeho partnerka. Nevyzrálí muži pak mohou nelibě vnímat, že mají vedle sebe stárnoucí ženu, když všude kolem je plno mladých sexy koček.

Rada Veronice, začít si či nezačít s mladším mužem?

Odpověď Veronice by mohla znít takto:

Co se bude dít pod vlivem okolností ve vašem vztahu, nemůže nikdo dopředu vědět. Jeden problém je však vidět již nyní, a to ve vašem postoji. Pokud se již nyní cítíte vedle potenciálního mladšího partnera stará, jak se budete cítit za pár let, kdy začnete opravdu stárnout?

Chcete být s někým, vedle koho se necítíte jako princezna, či bohyně, ale spíše jako stařena? Navíc, pokud už máte na začátku vztahu takový strach, že vás partner opustí, je to postoj, kterým si koledujete o problém. Je pak pravděpodobné, že budete hned od začátku ve vztahu ta více závislá. Problémem takového závislého chování pak je, že se o vztah a ztrátu partnera přehnaně bojíte, a tím vztah vlastně ničíte.

Závislé chování pak nebývá pro druhého vůbec atraktivní. Závislý partner se často přizpůsobuje druhému právě proto, aby s ním byl co nejvíce slučitelný (starší žena začne dělat vše, co dělá její mladý manžel, přestože jí to nebaví, předstírá, že také nechce děti…).

Vztah s mladším partnerem a sebevědomí

Pokud žena, která má mladšího partnera, není dostatečně sebevědomá, může vnímat každou mladší ženu v blízkosti svého muže, jako ohrožení. Mnohdy začne na partnera žárlit, vyptávat se jej stále, kontrolovat jej. To může partnerovi ze začátku lichotit, ale později to může být právě důvod, proč se bude snažit partnerce „zdrhnout“. Může se cítit spíše jako syn, který se trápí v domácím vězení, než jako rovnocenný partner.

Začít si tedy s mladším partnerem nebo ne?

Je nanejvýš vhodné, pokud se rozhodujete zda „jít“ do vztahu s podstatně mladším partnerem, si upřímně říci, zda na to máte, všechny výše nastíněné a mnohé další problémy, které rozdílnost ve věku přináší, ustát. Uvědomte si sama v sobě, jaká jste, a jestli jste schopna myšlenky a strach z toho, že vás partner jednou třeba opustí, nějak zpracovat a netrápit se jimi.

Pokud víte, že to nedokážete, a ani na tom nechcete nijak pracovat, tak si myslím, že vztah s mladším mužem vám přinese více bolesti a trápení, než pohody. I kdyby vám totiž partner třeba 100x denně opakoval, že chce jen vás a nikdy vás neopustí (třebaže to myslí upřímně), stejně sám nemůže vědět, jak to bude mít po pár letech. Lepší variantou by bylo na sobě pracovat především proto, aby vaše vnitřní strachy neohrožovaly nejen vztah s mladším partnerem, ale i jakékoliv jiné budoucí vztahy.

Je dobré najít svoji hodnotu tak, abyste neměla obavy, že pro někoho nebudete dost dobrá. Ještě lépe – to pro vás přestane být důležité. To proto, že si svoji hodnotou budete sama jistá – s partnerem, či bez partnera. Váš vztah může vydržet, ale také nemusí. Pokud to nevydrží, což je klidně možné, protože se rozchází polovina párů, i tak můžete s podstatně mladším partnerem zažít spoustu krásných let. Rozdílný věk vám třeba nemusí přinést velké problémy, ale také může – proto je dobré o nich vědět a být připraven.

Pokud se potýkáte s problémy, ať ve vztahu, či týkající se pouze vás, neváhejte mě kontaktovat a vybrat si jednu z možných konzultací zde.