V článku si popíšeme postup, jak ven z partnerské krize, co dělat a čemu se vyhnout. 

Z partnerské krize nespěchejte 

Partnerská krize je něco, co nás nepotěší, psychicky nás zatěžuje, respektive nás doslova, a to v jakékoli podobě, ohrožuje. Vztahy jsou pro nás důležité, pro někoho dokonce to nejdůležitější v životě. Takový člověk pak samozřejmě může zažívat opravdu velkou úzkost, když se v partnerské krizi ocitne a neví jak z ní ven. 

Těmto strachům, respektive různým intenzitám úzkosti pak samozřejmě přímo odpovídá i to, jak se na krizi snažíme reagovat a řešit ji. Když se dostanou do partnerské krize, je hlavním problémem u mnoha lidí to, že z ní chtějí vyskočit. Mít ji za sebou, přestat se bát, být ohrožení, a to HNED. Klienti mi často říkají, že chtějí, aby vše bylo zase jako dřív.

První základní věc, kterou byste si ale měli uvědomit, když se váš vztah dostane do krize, je to, že krizí končí jedna etapa vašeho vztahu. Samozřejmě může být zase dobře, ale to jen za předpokladu, že budete chtít váš vztah posunout do etapy další. To znamená, že váš vztah nebude fungovat přesně tak, jak fungoval dosud. Nebude stát na věcech, na kterých stál dosud, ale budete ho muset přenastavit.

Nechtějte se tedy vrátit k úplně stejné podobě vašeho vztahu, protože by to znamenalo, že budete dělat stejné chyby jako dosud, a tudíž ve vztahové krizi ustrnete, místo toho, abyste z ní dostali ven.

Chcete ven z partnerské krize? Začněte přechodným obdobím 

Abyste se z partnerské krize dostali, musíte být ochotní v ní po nějakou dobu vydržet. Není tím myšleno, abyste krizi dalšími hádkami, odcizováním a vzájemným útočením jeden na druhého ještě prohlubovali. Naopak byste se v lepším případě, pokud to jen trochu jde, měli dohodnout na tom, co byste tady a teď mohli přestat dělat. Zjistěte, čím se v této chvíli nejvíc zraňujete. Čím se nejvíc odcizujete, a pokuste se dohodnout, že toho oba dva zanecháte. 

Klíčové je u této přechodné dohody to, abyste si ani jeden netrvali na těch nejdůležitějších potřebách. Budete-li trvat na tom, že nejdřív musí být uspokojeny vaše potřeby, pak samozřejmě k takové přechodné dohodě nemůže dojít. Dál byste se totiž hádali. Dál byste chtěli krizi řešit tím způsobem, že nejdřív vám musí vyhovět vás protějšek, teprve pak vyhovíte vy jemu. Protože stejnou formu jako vy, používá i partner, nemohli byste se posunout.

Proto si v přechodné době neprosazujte důležité věci, potřeby a požadavky, které máte na svůj protějšek a on na vás. Jinak se nemůžete dostat ven z partnerské krize.  Zaměřte se jen na to, co situaci v současné době zhoršuje, čím se ještě víc propadáte a odcizujete. Měly by to být věci, kterými si právě teď nejvíc ubližujete, kterými se dostáváte do rozporů, hádek a zraňování.

Komunikací ven z partnerské krize

Jakmile se situace trochu uklidní a vy na sebe nebudete už tolik útočit, měli byste se dohodnout na tom, že se budete učit komunikaci. Bez prohloubení komunikačních dovedností se nemůžete posunout.. nepůjde se dostat ven z partnerské krize. Pokud jeden vůči druhému prosazujete své potřeby a nedaří se vám to, máte krizi, pak z ní můžete vystoupit jen tak, že se vzájemně mnohem lépe poznáte a empaticky přijmete.

A proto byste měli začít poznávat svůj protějšek, a to se vám nejlépe podaří, když se budete učit správnému vysílání informací a naslouchání. Jak správně naslouchat, se dočtete v článku Naslouchání ve vztahu.

Abyste se mohli učit komunikaci, dohodněte se na tom, že si na sebe dvakrát týdně najdete prostor, a to v pevných dnech a časech. Pracujete-li na směny, stanovte si tato data na následující týden například každou neděli. Je totiž nezbytně nutné, abyste oba dva věděli, že máte tato setkání. V rámci nich se spolu budete učit vysílat a přijímat informace jeden o druhém. Tím prohloubíte vědomí o tom, kdo váš protějšek je.

V případě, že chcete z krize opravdu ven, nesmíte se k situaci stavět tak, že až bude potřeba, tak si něco řeknete, ale naopak musíte začít tak, že se komunikaci budete učit pravidelně. 

Cesta z ven partnerské krize? Vnímejte ji jako projekt

Chcete-li partnerskou krizi překonat, vnímejte vaši situaci jako projekt. A na projektu se musí pracovat. Vašemu vztahu i učení se komunikaci se tedy musíte pravidelně věnovat. Pokud si myslíte, že teprve až nastanou problémy, něco si řeknete novým způsobem, pak vás ujišťuji, že to nefunguje. V tom okamžiku vás totiž příliš pohltí vaše emoce a vaše osobní zájmy a vaše schopnost něco vyřešit bude ta tam, takto se z krize nedostanete.

Pokud chcete z krize ven, je důležité dívat se na situaci tak, že se vašemu vztahu musíte věnovat a pěstovat ho jako květinu na zahradě. Té musíte kypřit půdu, hnojit ji, zalévat, zazimovat atd. Ve slangu partnerských vztahů to znamená, že se musíte snažit trénovat komunikaci tak, abyste si ji osvojili, abyste si osvojili jinou a lepší formu. Ve chvíli, kdy přijde problém, už ji pak budete umět používat.

Začněte u sebe, z partnerské krize se dostanete snadněji

Velmi důležitou věcí při tom, když se chcete dostat ven z partnerské krize, je, abyste se od začátku procesu snažili každý začít u sebe. Neočekávejte, doslova si nepodmiňujte své změny změnou svého protějšku. Pokud byste byli ke změně sice motivováni, ale zároveň byste neustále tlačili na svůj protějšek, aby se změnou začal také, pak se opět dost pravděpodobně nikam neposunete. 

Bude to o neustálém obviňování, tlačení jeden na druhého, co kdo má udělat jako první a jak vás má jako první přesvědčit. Ocitl-li se váš vztah v krizi, je sice velmi těžké začít u sebe, je to ale naprosto klíčové. Pokud se změnami začnete u sebe a několik týdnů nebudete upozorňovat na případné pomalejší tempo nebo menší motivaci vašeho protějšku, dáváte mu šanci, aby si šel vlastním tempem. A ujišťujete ho, že má svobodu se rozhodovat. V tomto případě bude pravděpodobnost, že se oba začnete snažit, samozřejmě větší, než když budete chtít zachránit vztah tím, že na sebe budete neustále útočit.

Nevíte si ani po přečtení článku rady s tím, jak se dostat z partnerské krize? Nevěšte hlavu a obraťte se na mě. Vyberte si některou z konzultací, které nabízím, rád vám pomůžu. 

autor článku: Karel Chába