V článku se dočtete, co rozhoduje o tom, jestli se muži po rozchodu do vztahu vrátí či nikoliv. 

Vrátí se? Záleží, zda ještě stojí pilíře lásky 

Hned na úvod bych chtěl vyvrátit mýtus, že muži (nebo alespoň jejich většina), když se jednou rozejdou, se už do vztahu nevrátí. Není to pravda: dalo by se říci, že počet těch, kteří se po rozchodu do vztahu vrací nebo se vrátit chtějí, je podobný jako u žen. Abychom nicméně nezůstávali jen u obecných tvrzení, pojďme se podívat na to, co rozhoduje o tom, jestli se muž po rozchodu do vztahu vrátí. 

Rád bych to vysvětlil na principu lásky. Ta stojí na třech pilířích, a to na emocionální a sexuální intimitě a zaujetí vztahem. Má-li se tedy muž vrátit do vztahu (nebo o tom alespoň přemýšlet), v první řadě musí ke své partnerce ještě něco cítit. Na tomto místě bych opět rád využil příležitosti a zdůraznil, že neplatí, že muži nemají city nebo je prožívají v mnohem menší míře než ženy.

Je pravda, že muži si nerozumí s emocemi, respektive si s nimi rozumí mnohem méně než ženy. Stejně tak je realita, že muži své city partnerkám přiznávají jen neradi a mnohem méně než ženy jim. To ale ještě neznamená, že jsou jejich city zásadně slabší než ženské, nebo že dokonce vůbec neexistují. 

Vraťme se ale zpět: pokud ve vztahu k ženě je nebo může být ještě nějaká citovost, je samozřejmě teoreticky možné, že se muž do vztahu vrátí. Záleží ale také na tom, z jakého důvodu odešel nebo z jakého důvodu jste se s ním rozešla vy. V tomto ohledu mezi muži a ženami žádný rozdíl není. Má-li muž pocit, že má ještě smysl se – z jakéhokoliv důvodu – do vztahu vracet, bude to asi chtít. Pokud by situaci vnímal tak, že to, co mu vadilo, se bude dít i dál, je předpoklad, že se do vztahu chtít vrátit nebude. 

Má-li nový vztah nebo sexuální partnerku, pravděpodobně se už nevrátí

Další důvod, proč se muž do vztahu nemusí chtít vrátit, je ten, že si našel novou ženu. V případě, že mu i po opadnutí zamilovanosti bude nový vztah dávat smysl a bude ho i nadále naplňovat, pravděpodobnost, že by se vrátil, je opět minimální. Pokud se vás tato situace týká a chcete si odpovědět, jestli se váš muž po rozchodu vrátí, budete muset počkat na to, až si projde fází zamilovanosti: a to může trvat půl roku i rok. 

Pojďme ale ještě na chvíli zpět ke třem pilířům lásky. Hned první z nich, který jsme zmínili, je sexuální intimita. Je pravda, že pro muže je hodně silným projevem lásky právě sexualita. A v tom jsou odlišní od žen. Ty jí ve většině případů nadřazují intimitu emocionální. Muži to mají obráceně. Pokud byl tedy ve vašem vztahu problém se sexualitou a sexuální intimitou a je předpoklad, že muž toto uspokojení našel jinde, znovu to může znamenat, že se k vám po rozchodu už nevrátí.

Má-li o vztah zájem a je ochotný na něm pracovat, má důvod k návratu

Nakonec se podívejme na třetí pilíř, kterým je zaujetí vztahem. Jinými slovy to, do jaké míry znáte manžela nebo partnera v tom smyslu, že má zájem na vztahu pracovat. Je-li to muž, který zájem pracovat na vztahu má a myslí si, že by ho šlo ještě zachránit, pak existuje možnost, že se do vztahu bude chtít vrátit. Záleží ale také na vás a na tom, zda vy sama se chcete angažovat, zda vy sama chcete něco měnit a vztah někam posouvat. 

Další věcí, na základě které si můžete zkusit odvodit, zda se muž po rozchodu do vztahu ještě vrátí, je to, jak se vlastně po celou dobu profiloval: je to typický příklad muže, který se s ničím nechce svěřovat a všechno v sobě dusí? Nebo je to naopak muž, který o svých emocích snaží mluvit?

V případě první varianty, tedy mužů, jenž jsou uzavření a nesvěřují se, platí, že situaci bohužel nechávají zajít často tak daleko, že z ní už není cesty zpět – a do vztahu se tedy po rozchodu nevrací. Hledají si novou partnerku, se kterou jim bude vztah lépe fungovat. Druhý typ muže je naopak nastaven tak, že chce věci řešit a na vztahu pracovat: u něho je pak také větší předpoklad, že by se mohl po rozchodu chtít vrátit a váš vztah někam posouvat. 

Čím více máte společného, tím větší je šance, že se vrátí

Z toho, co jsme si řekli, tedy vyplývá, že mezi muži a ženami žádný zásadní rozdíl v tom, zda se po rozchodu do vztahu vrátí či nikoliv, není. Při zvažování pravděpodobnosti návratu ale samozřejmě vezměte v úvahu také například to, jak dlouho jste spolu byli, zda máte děti, společný majetek, byznys… Čím více toho máte společného a čím více jste spolu provázaní, tím pravděpodobnější je (a statistiky to potvrzují), že se muž do vztahu vrátí a bude ho chtít zachránit. A platí to i naopak: čím méně toho máte společného a čím méně jste na sobě závislí, tím menší je šance, že se vrátí, protože tím jednodušší je odejít.

Nejste si ani po přečtení článku jistí, jak poznat, zda se muž po rozchodu do vztahu vrátí? Nevěšte hlavu a obraťte se na mě. Vyberte si z konzultací, které nabízím, tu, jež vám bude nejlépe vyhovovat.  

autor článku: Karel Chába

Související články: Jak poznat, že mě chce zpátky a Jak napravit rozchod