Potkali jste někoho, kdo vás silně přitahuje a máte chuť si s ním začít románek? Možná je smůla, že už partnera/ku máte. Ačkoliv nejde o nic morálního, může se stát, že kromě svého hlavního vztahu si začnete ještě milostný poměr s někým jiným. Tento milenecký vztah by však měl mít svá pravidla.

Nejdůležitější pravidlo pro milenecký vztah

Nejdůležitějším pravidlem by mělo být – nezamilovat se. Jenže komu se to opravdu povede? Často i původně ryze sexuální vztah začne časem alespoň u jednoho z milenců vést k představám, jaké by to bylo spolu s tím druhým žít. Většina mileneckých vztahů se alespoň za nějaký čas do sebe zamiluje.

Milenecký vztah zadaných

Ve fázi zamilovanosti je nutné značné opatrnosti, protože člověk ztrácí mnohdy reálný pohled na to, co si ještě může dovolit a co ne. Přestává si uvědomovat, co vše může ztratit. Zamilovanost mu dává nejen křídla, ale rovněž zatemňuje mozek a to je někdy kámen úrazu, proč se nevěra provalí a zraní mnoho lidí. Pokud už se zamilujete, držte svoji zamilovanost na uzdě a pamatujte, že zřejmě nepůjde o nic výjimečného. Tato zamilovanost, ať je sebesilnější, opadne jako v každém vztahu, pokud by partneři spolu začali žít.

Milenecký vztah by měl vždy zůstat v této milenecké rovině, neměl by tedy narušovat váš současný primární vztah. Měl by být obohacením života a neměl by stálému partnerovi ublížit. Taktéž pokud se v takovém mileneckém vztahu příliš citově zainteresujete, může se stát, že vám bude přinášet více bolesti, než radosti. Pokud tedy cítíte, že vám přerůstá milenecký vztah přes hlavu, raději jej ukončete včas, než ublíží všem zúčastněným.

Nezávaznost mileneckého vztahu

Nezávaznost – ujasněte si se svým milencem či milenkou, že váš vztah se nebude nikam vyvíjet, a že jde jen o románek. Ujasněte si pravidla, za jakých se budete scházet a kontaktovat. Můžete si určit pravidelnost a místo a ujistit se v tom, že primární vztah zachováte a neopustíte. Domluvte se na vzájemné diskrétnosti.

Vždy mějte alibi!

Dalším pravidlem pro milenecký vztah je mít alibi. Právě proto, že nechcete nikomu ublížit svým mileneckým vztahem, je nutné si vždy zajistit neprůstřelné alibi. To vám může poskytnout třeba kamarád/ka. Pečlivě zvažte, komu své tajemství o mileneckém vztahu svěříte. Problém může nastat, když někdo takový začne mít pocit, že to, co děláte, není morálně správné a bude na vás naštvaný, že jste jej do takové hry zatáhl. Je tedy někdy lepší najít si známého, který není nikterak s vaším primárním partnerským vztahem spojen a vašeho partnera zná třeba jen povrchně.

Možností je také vymyslet si imaginárního přítele. Navíc pokud váš partner bývá v kontaktu s vaším kamarádem/kou, může se vyptávat na určité detaily, které pak mohou tuto osobu přivést do rozpaků. Museli byste je tedy informovat úplně o všech schůzkách se svým milencem/kou. Můžete také využít služeb profesionálů. Existují firmy, které vám ochotně dodají alibi na míru, samozřejmě taková legrace něco stojí.

Pokud máte milenecký vztah, nezanedbávejte ten primární

Pečujte o svůj primární vztah, věnujte mu dostatek pozornosti, energie a času. Zní to možná paradoxně, ale dalším pravidlem pro milenecký vztah je, že čím více pohody a důvěry budete mít ve svém primárním vztahu, tím méně podezíravosti a žárlivosti se od svého stálého partnera dočkáte. Můžete se pokusit novou energii čerpanou z mileneckého vztahu přenést do stávajícího partnerství, které se může také značně zlepšit a znovu vzkvétat.

Každopádně každý, kdo si chce začít románek, by se měl v první řadě zamyslet, jestli by nebylo lepší se pokusit vylepšit a oživit stávající vztah, či pokud je nevyhovující, jej raději ukončit.

Mějte na paměti možnost, že se nevěra provalí a vztah to naruší nebo dokonce rozbije. Jste takové riziko ochotní nést? Pamatujte, že nuda a stereotyp by se časem vplížila i do mileneckého vztahu, pokud by se stal vztahem primárním.

Važte si svého trvalého vztahu. Přestože se zamilujete do někoho dalšího, neznamená to, že váš primární vztah je špatný jen proto, že se z něj již vytratila jiskra. Milenci samozřejmě znamenají nové zážitky a vášeň, ale to vše by mělo znamenat pouze nadstavbu, třešničku na dortu. V návalu denních starostí by tato erotická přitažlivost velmi rychle vyprchala.

Uvědomte si, kolik jste toho se svým stálým partnerem zvládli a překonali. Někdy vám může i románek pomoci pochopit, jakou harmonii a stabilitu pro vás znamená trvalý vztah.

Dávejte si pozor, abyste svého stálého partnera nezanedbávali.

Další pravidla pro milenecký vztah

  • Milenci či milence nic neslibujte, oba počítejte s tím, že vztah může kdykoliv jeden z vás ukončit.
  • Buďte maximálně diskrétní, nikde se se svým románkem nesvěřujte.
  • Snažte se zanechávat co nejméně stop jako jsou např. výpisy z účtu, sms zprávy a e-maily ihned vymažte, nebo spolu tímto způsobem vůbec nekomunikujte, ale raději si zavolejte. Nejčastěji se totiž právě provalí nevěra díky důkazům v mobilním telefonu či na pc.
  • Nevyvolávejte u stálého partnera podezření tím, že budete neustále koukat do mobilního telefonu či počítače, budete si telefon zamykat, či jej najednou budete úzkostlivě hlídat.
  • Nezraňujte svého stálého partnera přiznáním nevěry jen proto, abyste ulevili svému svědomí.
  • Snažte se minimalizovat narušení primárního vztahu svým mileneckým vztahem.

Tato pravidla pro milenecký vztah platí především v případě, že si přejete zachovat svůj trvalý vztah. V opačném případě je nutné být k primárnímu partnerovi upřímný a vztah s ním ukončit, především když plánujete již vstoupit do vztahu s někým jiným.

V případě, že máte potřebu být nevěrní, je dobré dodržovat pravidla pro milenecký vztah. Pak si můžete po nějaký čas užít nového jiskření mezi mileneckými partnery. Můžete tak minimalizovat negativní následky mileneckého vztahu pro váš primární vztah. I milenecký vztah samozřejmě váš stálý vztah ovlivní, snažte se ale o to, aby to bylo co nejméně v tom negativním smyslu.

Pokud se potýkáte s problémy ať ve vztahu, nebo v souvislosti se vztahem, neváhejte mě kontaktovat a vybrat si jednu z možných konzultací zde.