Přítel se zamiloval do jiné

Nemůžete tomu uvěřit. Váš svět se zhroutil. Muž, které mu jste věřila, vás zradil. Nechápete, co se mohlo stát. Cítíte vztek, beznaděj, zoufalství. Celou dobu jste žila v přesvědčení, že vás vztah funguje. Občas jste se hádali, ale tomu jste nedávala větší význam. To se přece děje v každém vztahu. Váš přítel se zamiloval do jiné a teď chce od vás odejít. Co teď?

Zamiloval se do jiné. Co teď?

1. Zachovejte chladnou hlavu

Častou chybou žen, které se dozvědí, že se jejich přítel zamiloval do jiné, je, že nezvládnout nával emocí v dané situaci. Emoční bolest, kterou ženy prožívají, chtějí co nejdříve vyřešit. Dávají ultimáta, dělají ukvapené závěry či chtějí radikální řešení v přesvědčení, že se jim co nejdříve uleví. Reagují pod tlakem a stresem.

Pokud se dozvíte, že se přítel zamiloval do jiné, nejednejte v emocích. Pokud cítíte, že to sama nezvládnete, vyhledejte někoho, kdo vám pomůže zpracovat emoce a zachovat tak chladnou hlavu v případě dalšího vývoje situace. Předejdete neuváženým a radikálním rozhodnutím, kterých byste mohla později litovat.

2. Dejte sobě a příteli čas

To, že se přítel zamiloval do jiné, může mít mnoho příčin. Pomiňme nyní situaci, kdy se člověk může zamilovat do jiného člověka, i když je ve vztahu spokojený. To se někdy stává. Ve většině případů, pokud se partner zamiluje jinde, má to kořeny v samotné vztahu. Dlouhodobě byl s něčím nespokojený. Nějakým způsobem na to upozorňoval, ale nebyl vyslyšen. Situace se neřešila a jeho nespokojenost se stupňovala. Pak mohl být na blízku člověk, který jej vyslechl a byl mu oporou. Partner se mohl lehce zamilovat. Cítil, že má o něj někdo zájem.

V případě, že se přítel zamiloval do jiné, nemá smysl na něj tlačit či jej k něčemu nutit. Zamilovaný člověk nejedná racionálně, ale emočně. Nevidí věci, které by viděl, kdyby nebyl zamilovaný. V případě, že chce odejít, nechte jej. Je dobré, aby si vyzkoušel to, po čem touží.

Domluvte se, že po dobu, kdy bude přítel u jiné ženy, nebudete v kontaktu, příp. kontakt bude minimální a jen v případě nezbytných věcí. Uvědomte si, že oba dva jste vstoupili do nové situace. Abyste tuhle situaci dokázali zvládnout a ustát, ať dopadne jakkoliv, potřebujete k ní přistoupit s novým nastavením. Sama za sebe si tuhle situaci potřebujete zpracovat.

3. Pracujte na sobě

Uvědomte si, co vám partner dlouhodobě vyčítal, s čím byl nespokojený. Buďte k sobě zcela upřímná a zkuste najít příčiny, kde jste se ve vztahu od sebe vzdalovali. Uvědomte si, jaký můžete mít podíl na tom, že od vás partner odešel k jiné ženě.

Sama za sebe si nyní promyslete, co vlastně chcete a za jakých podmínek. Pracujte na sobě, na svém přístupu, komunikaci, na zpracování emocí, na vyřešení svojí vlastní nespokojenosti. Získáváte nyní čas, promyslet si strategii, jak budete postupovat v případě, že by se partner chtěl vrátit. Také si promyslete i to, kdyby se partner již vrátit nechtěl. Jak byste žila svůj život. Využijte tento čas, kdy partner bude u jiné, jen pro sebe.

4. Věnujte se věcem, které vám dodávají energii

Čas, který budete mít pro sebe, díky odloučení přítele, který odešel za jinou, zužitkujte. Začněte se věnovat věcem, které jste dlouho nedělala. Zkuste nový koníček, poznejte nové přátele. Začněte budovat svůj život. To, že se přítel zamiloval do jiné, neznamená, že váš život skončil. Máte svůj život, tak jej žijte naplno.

Dělejte věci, které vám dodávají energii. Bavte se s lidmi, kteří vás inspirují. Zajděte na zajímavý workshop či seminář, kde posunete sama sebe. Využijte čas, kdy je přítel u jiné. Ve chvíli, kdy se bude chtít přítel vrátit, budete jasně vědět, zda s ním chcete vztah obnovit či nikoliv.

Pokud se vám stane či stalo, že se přítel zamiloval do jiné, berte to jako situaci, kdy se vám otvírají pomyslné dveře do nové životní etapy. Buď se přítel po nějaké době vrátí a váš vztah dostane nový rozměr či zjistíte, že chcete ve svém životě něco zcela jiného. Zvolte si přístup, který vás bude na vaší cestě životem podporovat.

Pokud jste se dostali do podobné situace a máte pocit, že to sami nezvládnete, obraťte se na partnerského poradce, který s vámi vaši situaci probere. Společně nastavíte kroky, které povedou k lepší cestě vpřed. Přikládám odkaz na konzultace zde. 

Autor: Ing. Marie Ježková, studentka kurzu partnerských vztahů

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

10 komentářů u „Přítel se zamiloval do jiné

  Perl Červen 7, 2018

  Dobrý den, jsme manželé 10 let. Máme dvě děti. Manželka si našla milence i přes to, že sex mám rád. Snazil jsem se pro rodinu dělat vše. Pravda je, že poslední dobou nám děti seberou energii. Je to pro mě velká rána a nevím jak se s tím mám vypořádat. Prý okusila zakázané ovoce a podlehla nasloucháním a porozuměním jiného. Nemám na ni tlačit, když si teď uvědomila, že muze ztratit to co ma. Jak se k tomuto mám postavit. Je to pro mě hrozná situace, na druhou stranu ale vím, že je to skvělá ženská a mám ji rád. Děkuji za pomoc.
   Karel Chába Červen 12, 2018

   Dobrý den, Perle, dobře jí poslouchejte neb ona vám nejlépe řekne, co teď potřebuje. Buďte trpělivý a pokorný k procesu a nechtějte hned vše změnit a zlepšit. A hlavně se dobře, konkrétně dohodněte na tom, co ona potřebuje. Nededukujte to jen.
  Štěpánka Červen 13, 2018

  Dobrý den,jsme ve vztahu 6 let máme spolu 4 -letou dceru.Po pěti letech se mi přiznal, že má dluhy a tím začala naše krize.Po roce jsem zjistila,že mi je nevěrný díky smskám,které jsem náhoudou objevila.Celou dobu mi lhal do očí a zatloukal,že je to omyl.Kvůli dceři jsem mu věřila a chtěla věřit,ale pak mě kontaktovala milenka,že nám oběma lže.Pořád mi partner tvrdí,že nás miloval obě dvě a že se nemohl rozhodnout.Chce být se mnou a s dcerkou,že už to nikdy neudělá prý už má v tom jasno.Vůbec nevím jestli mu mám věřit ,když lhal mě i milence.Řekla jsem mu,že ho nemiluji,že ho mám jen ráda.Prosím poraďte co mám dělat jsem z toho zoufalá děkuji
   Karel Chába Červen 19, 2018

   Dobrý den, Štěpánko, věřit byste určit neměla. Nejde o to, že chci říct, že je špatný a nezaslouží si to. Jde o to, že byly nějaké hlubší příčiny, proč podváděl. Ty se musí pojmenovat a začít s nimi pracovat. Teprve pokud bude ochotný pracovat s příčinami, pak má smysl mu věřit a vracet se do vztahu. Věřit jen na základě slibu je iracionální.
  Ignác Září 22, 2018

  Mohl bych vyprávět. Mám svou partnerku rád, jsme spolu už hodně let, ale když jedeme k jejím rodičům, tak se obávám (nebo možná se spíš těším), že potkám jejich sousedku. Potkávám ji tak dvakrát do roka, na obecním plese a na tradičním pochoďáku, takže to není nějak častý, ale když ji potkám, tak mám ty stavy zamilovanýho puberťáka. Tep 120, motýly v břiše, jsem schopnej slovosledu „se jak ahoj máš?“ ale jinak dělám, že nic. Trvá to už tak 5 let (vlastně co jsem jí tenkrát viděl poprvé). Myslel jsem, že když ji tak často nepotkávám, tak mi rychle sejde z mysli, ale mám takovej dojem, že se to ještě zhoršuje. Před pár týdny jsem ji zase po delší době potkal a nemůžu na ní přestat myslet.
   Karel Chába Září 25, 2018

   Dobrý den, Ignáci, na nevědomé úrovni si tu slečnu z nějakého důvodu idealizujete. Je to běžné, nicméně může to přerůst až do posedlosti. Je pak na vás, zda to tak ve své mysli chce nechat, anebo se chcete zajímat o to, co se ve vás děje. Pokud byste tomu chtěl porozumět, doporučuji psychoterapii. Cílem by bylo dostat se do hlubších sfér mysli a zjistit, co a proč.
  Zuzana Prosinec 8, 2018

  Dobrý den.S partnerem jsme žili dvanáct let.Nemame společně děti.Mame každý svoje.Byla to velká láska.Ale v loňském roce přítel oslavil 40 let.A po chvilce mi řekl,že mu je divně,že mu tkz.hrablo.Odstehoval se,že si potřebuje pročistit hlavu.Po pár měsících se vrátil,že bez nás nechce být.Ale teď se mi zhroutil,že se před pár týdny zamiloval do kolegyně z práce.Ale že to nechtel udelat.Udajne o něj nemá zájem.Tim si si nejsem jistá,ale snažím se věřit.Ale teď je znovu pryč.Pry mi nechce ubližovat tím,že bude žít se mnou a myslet přitom na jinou.Stale ho miluji.A on mi říká,že mě má stále rád i syna.Rekl,že by se chtěl nás vztah obnovit.Ale nejdříve se musí odmiloval.Jde to vůbec.Mam bojovat.
   Karel Chába Prosinec 10, 2018

   Dobrý den, Zuzano, ano, jde to a chce to čas. Buďte s ním v kontaktu, pokud to on jen trochu dovolí. Mám na mysli kontakt o neutrálních tématech, abyste udržovali spojení, navázanost na sebe. Bohužel víc, než mu ten prostor dát, se dělat nedá. Zamilovanost se nedá vyhnat z hlavy násilím.
    Zuzana Leden 18, 2019

    Dobrý den.Chtela bych navázat na dotaz níže.Jsme ve spojení,tak nějak to jde..On je ve vztahu s novou paní,ale naše komunikace je i o tom,že mi pláče do telefonu,že to není ,tak jako se mnou,že se mnou to bylo krásnější,že mě má pořád v hlavě a pod.Jsem na něj milá.Par zpráv bylo i o neutrálních vecech.Pta se jak se mám,ptá se i na zbytek rodiny.Snazim se to pochopit.Necitim,že by měl zájem se vracet,ale z jeho slov je patrné,že si asi uvědomuje…Nevím.Uz dvakrát se měl stavit pro zbytek svých věcí a nepřijel.Co si myslíte??S pozdravem krásného dne Zuz.
     Karel Chába Leden 21, 2019

     Dobrý den, z pochopitelných důvodů nemohu opakovaně reagovat na Váš dotaz. Po každé mé odpovědi nejspíše budou následovat další Vaše dotazy a tak to půjde dál a dál. Online poradna je jen obecně návodná, ukazuje směr. Váš problém nevznikl přes noc a nemůžete si myslet, že ho vyřešíte jen tak jednoduše (i když bych Vám to samozřejmě přál). Pokud chcete svůj problém opravdu řešit, využijte, prosím, této služby – https://www.partnerske-vztahy.eu/konzultace/pisemna-konzultace/. Detailně Vám popíši, co máte krok po kroku dělat, a vysvětlím Vám, proč jste se do situace dostali, abyste to už neopakovali.

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů