Přítel se zamiloval do jiné

Nemůžete tomu uvěřit. Váš svět se zhroutil. Muž, které mu jste věřila, vás zradil. Nechápete, co se mohlo stát. Cítíte vztek, beznaděj, zoufalství. Celou dobu jste žila v přesvědčení, že vás vztah funguje. Občas jste se hádali, ale tomu jste nedávala větší význam. To se přece děje v každém vztahu. Váš přítel se zamiloval do jiné a teď chce od vás odejít. Co teď?

Zamiloval se do jiné. Co teď?

1. Zachovejte chladnou hlavu

Častou chybou žen, které se dozvědí, že se jejich přítel zamiloval do jiné, je, že nezvládnout nával emocí v dané situaci. Emoční bolest, kterou ženy prožívají, chtějí co nejdříve vyřešit. Dávají ultimáta, dělají ukvapené závěry či chtějí radikální řešení v přesvědčení, že se jim co nejdříve uleví. Reagují pod tlakem a stresem.

Pokud se dozvíte, že se přítel zamiloval do jiné, nejednejte v emocích. Pokud cítíte, že to sama nezvládnete, vyhledejte někoho, kdo vám pomůže zpracovat emoce a zachovat tak chladnou hlavu v případě dalšího vývoje situace. Předejdete neuváženým a radikálním rozhodnutím, kterých byste mohla později litovat.

2. Dejte sobě a příteli čas

To, že se přítel zamiloval do jiné, může mít mnoho příčin. Pomiňme nyní situaci, kdy se člověk může zamilovat do jiného člověka, i když je ve vztahu spokojený. To se někdy stává. Ve většině případů, pokud se partner zamiluje jinde, má to kořeny v samotné vztahu. Dlouhodobě byl s něčím nespokojený. Nějakým způsobem na to upozorňoval, ale nebyl vyslyšen. Situace se neřešila a jeho nespokojenost se stupňovala. Pak mohl být na blízku člověk, který jej vyslechl a byl mu oporou. Partner se mohl lehce zamilovat. Cítil, že má o něj někdo zájem.

V případě, že se přítel zamiloval do jiné, nemá smysl na něj tlačit či jej k něčemu nutit. Zamilovaný člověk nejedná racionálně, ale emočně. Nevidí věci, které by viděl, kdyby nebyl zamilovaný. V případě, že chce odejít, nechte jej. Je dobré, aby si vyzkoušel to, po čem touží.

Domluvte se, že po dobu, kdy bude přítel u jiné ženy, nebudete v kontaktu, příp. kontakt bude minimální a jen v případě nezbytných věcí. Uvědomte si, že oba dva jste vstoupili do nové situace. Abyste tuhle situaci dokázali zvládnout a ustát, ať dopadne jakkoliv, potřebujete k ní přistoupit s novým nastavením. Sama za sebe si tuhle situaci potřebujete zpracovat.

3. Pracujte na sobě

Uvědomte si, co vám partner dlouhodobě vyčítal, s čím byl nespokojený. Buďte k sobě zcela upřímná a zkuste najít příčiny, kde jste se ve vztahu od sebe vzdalovali. Uvědomte si, jaký můžete mít podíl na tom, že od vás partner odešel k jiné ženě.

Sama za sebe si nyní promyslete, co vlastně chcete a za jakých podmínek. Pracujte na sobě, na svém přístupu, komunikaci, na zpracování emocí, na vyřešení svojí vlastní nespokojenosti. Získáváte nyní čas, promyslet si strategii, jak budete postupovat v případě, že by se partner chtěl vrátit. Také si promyslete i to, kdyby se partner již vrátit nechtěl. Jak byste žila svůj život. Využijte tento čas, kdy partner bude u jiné, jen pro sebe.

4. Věnujte se věcem, které vám dodávají energii

Čas, který budete mít pro sebe, díky odloučení přítele, který odešel za jinou, zužitkujte. Začněte se věnovat věcem, které jste dlouho nedělala. Zkuste nový koníček, poznejte nové přátele. Začněte budovat svůj život. To, že se přítel zamiloval do jiné, neznamená, že váš život skončil. Máte svůj život, tak jej žijte naplno.

Dělejte věci, které vám dodávají energii. Bavte se s lidmi, kteří vás inspirují. Zajděte na zajímavý workshop či seminář, kde posunete sama sebe. Využijte čas, kdy je přítel u jiné. Ve chvíli, kdy se bude chtít přítel vrátit, budete jasně vědět, zda s ním chcete vztah obnovit či nikoliv.

Pokud se vám stane či stalo, že se přítel zamiloval do jiné, berte to jako situaci, kdy se vám otvírají pomyslné dveře do nové životní etapy. Buď se přítel po nějaké době vrátí a váš vztah dostane nový rozměr či zjistíte, že chcete ve svém životě něco zcela jiného. Zvolte si přístup, který vás bude na vaší cestě životem podporovat.

Pokud jste se dostali do podobné situace a máte pocit, že to sami nezvládnete, obraťte se na partnerského poradce, který s vámi vaši situaci probere. Společně nastavíte kroky, které povedou k lepší cestě vpřed. Přikládám odkaz na konzultace zde. 

Autor: Ing. Marie Ježková, studentka kurzu partnerských vztahů

Seriál rad, Jak zvládat
partnerské vztahy
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.
Odesláním komentáře souhlasíte se zasíláním elektronických novinek. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

* povinný údaj