Pokud si kladete otázku, jak oznámit nevěru, nejdřív byste si měli rozmyslet, čeho tím chcete vlastně dosáhnout.

Chystáte se oznámit nevěru? Dobře si to rozmyslete 

Než přistoupíte k tomu, že protějšku oznámíte svou nevěru, dobře si rozmyslete, proč to vlastně chcete udělat. Jaká je vaše motivace. Bohužel s tím, že jsou lidé nevěrní, jde ruku v ruce to, že podléhají spoustě různých emocí. Všechny emoce spojené s nevěrou – výčitky, ale také zamilovanost do mileneckého protějšku, strach a jiné – mají společné to, že svým způsobem zatemňují logický úsudek.

To znamená, že někdy lidé pociťují silné nutkání říct svému protějšku o nevěře. Oznámit mu, že jsou nevěrní, ale dokud to ve skutečnosti neudělají a nevidí reakci partnera, sami si dost dobře neuvědomují, proč vlastně nevěru chtějí oznámit.

Důvodů k oznámení nevěry je spousta. Jaký je ten váš? 

Někdo chce nevěru oznámit proto, že si potřebuje ulevit a zbavit se vlastní zátěže. Jiný chce nevěru oznámit z toho důvodu, že by chtěl situaci doma řešit. Dostat se do stavu, kdy už nebude mít žádný důvod být nevěrný třeba z toho důvodu, že řeší vztahovou krizi v manželství, která mimo jiné spustila samotnou nevěru. Někdo může chtít nevěru oznámit z toho důvodu, že se bojí, že by praskla třeba v práci a že by se to partner mohl dozvědět, a chce mít náskok a výhodu v tom přijít s první verzí toho, jak to vlastně bylo.

Možností a variant, proč chceme oznámit svou vlastní nevěru, je samozřejmě mnoho, uvedli jsme si jen příklady. Ať už je váš důvod jakýkoli, vždy byste si měli rozmyslet, co je cílem toho, že nevěru oznámíte, a z toho pak vyplyne, jak byste to měli udělat.

Než oznámíte nevěru, ujasněte si cíl 

Pokud si například chcete ulevit od svých emocí, ale na situaci nic nechcete měnit, chcete být dál nevěrní, pak by se vám tato taktika nemusela vyplatit. Někteří klienti jsou velmi překvapení tím, když zjistí, že je protějšek po oznámení nevěry nechce vyhodit a že za ně tak situaci vlastně nevyřeší.

Je spousta lidí, kteří říkají, že si mysleli, že za ně podváděný partner věc rozsekne tím, že když mu o nevěře řeknou, on je vyhodí a oni se tak nebudou muset rozhodovat. Zůstanou s milencem nebo milenkou a bude to vyřešené. Takováto motivace k tomu, proč oznámit nevěru, se v našem případě ale zcela minula účinkem.

Někdo chce nevěru oznámit zase proto, že od svého protějšku očekává podporu nebo pomoc v okamžiku, kdy už vlastně život v trojúhelníku nechce řešit. Reakce pak ale může být třeba právě taková, že podvedený řekne, že chce okamžitě manželství ukončit a nevěrný velmi lituje toho, že se do oznamování vůbec pouštěl. 

Když si tedy rozmýšlíte, jestli oznámit nevěru, pak si nejdřív dobře promyslete, co je vaším cílem. Co je tou největší prioritou a motivací toho, že to chcete říct. Od toho se totiž bude odvíjet také to, jak byste k situaci měli přistupovat. 

Oznamujete nevěru? Toto (ne)dělejte 

V případě, že jste se odhodlali nevěru oznámit, určitě vám doporučuji, abyste to nedělali například v restauraci. Už jsem zažil spoustu situací, kdy mi lidé řekli, že si mysleli, že když budou mezi lidmi, že to bude lepší. Velmi se pak divili, když jejich protějšek udělal na veřejnosti scénu a bylo to velmi nepříjemné.

Máte-li děti, je dobré načasovat si oznámení nevěry například na pátek poté, co děti odvezete k prarodičům. Oba dva tak budete mít čas, klid, prostor a intimitu na to, abyste situaci mohli probrat. Načasování je tedy klíčové. 

Další věcí, na kterou byste měli myslet, je forma, jíž svému protějšku oznámíte, že jste byli nevěrní. Formou mám na mysli to, abyste dobře zvolili slova a způsob, jakým to řeknete. Říci kupříkladu manželce, která má problémy s váhou, že jste si našli mladou a hubenou milenku, je úplně zbytečné a velmi zraňující.

Další věcí je vyvarovat se popisování detailů: kdo je milenec, co jste spolu dělali, kde, jak atd. To jsou informace, které byste nejen sami říkat neměli, ale také byste na podobné otázky neměli odpovídat, když vám je bude klást podváděný partner.

Když oznamujete nevěru, dejte partnerovi prostor a čas

Pokud jste se rozhodli oznámit nevěru, vytvořte si prostor třeba o víkendu, abyste měli čas situaci probrat. Nepočítejte s tím, že váš partner informaci hned a lehce přijme, rozdělte si debatu alespoň na dvě části. V první části partnerovi opravdu jen řekněte, že jste nevěrní, tím vlastně často konstruktivní debata končí. Potom nechte podváděného, aby si situaci sám pro sebe trochu strávil a vyrovnal se s ní. 

Teprve pak má smysl bavit se o důsledcích toho, že jste nevěrní, a dostat se k tomu, co je vlastně cílem toho. Proč to partnerovi říkáte, co mu vlastně chcete v širším kontextu sdělit. Chcete se bavit o tom, že jste si něco uvědomili a chcete to napravit? Chcete mu říct, že to bylo jakési volání o pomoc proto, že ve vašem vztahu máte krizi?

Výjimkou může být situace, kdy chcete naplnit pravidlo účel světí prostředky a nevěru chcete oznámit ve chvíli, kdy ze vztahu plánujete odejít. Samozřejmě je to svým způsobem velmi drastické a necitlivé, neempatické, ale jsou situace, kdy účel může opravdu světit prostředky. Pak byste se, pokud toto chcete udělat, neměli nechat zatáhnout do diskuze. Měli byste jen říci, že jste nevěrní a že chcete odejít, a učinit tak. Čím více dovolíte, aby vás partner vtáhl do diskuze, tím hůře se vám bude odcházet.

Pokud si ani po přečtení článku nejste jistí, jak oznámit nevěru, nezoufejte. Vyberte si z konzultací, které nabízím, tu, jež vám bude nejlépe vyhovovat, rád vám poradím.

Související článek: Jak se omluvit za nevěru 

autor článku: Karel Chába